Справа № 344/4640/25
Провадження № 3/344/2034/25
26 березня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Тринчук В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: суду не відомий за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії А1349 № 1 від 12.03.2025 року солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду 06.03.2025 року о 18 годині 00 хвилин перебував у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком огляду на стан алкогольного сп'яніння від 06.03.2025 року №47-В КНП «ПОКЦПЗ Івано-Франківської обласної ради», чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 , якому судом роз'яснені його права передбачені ст. 268 КУпАП, щодо можливості отримання кваліфікованої правової допомоги від такого права відмовився та вказав, що самостійно братиме участь у судовому засіданні. ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та вказав, що при згаданих в протоколі обставинах був тверезий, а підставою для складання протоколу слугувало непорозуміння під час спілкування із ОСОБА_2 . Окрім того, звернув увагу суду на те, що викладена у протоколі серії А1349 № 1 подія мала місце 06.03.2025 року, коли сам протокол про адміністративне правопорушення складено 12.03.2025 року, додатково зазначив, що 06.03.2025 року постійно перебував на службі та не ухилявся від проходження огляду і складання протоколу. Додатково зазначив, що участі у проведенні огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння не приймав та йому не відомо на підставі яких даних оформлено наявний у матеріалах висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 06.03.2025 року. Звернув увагу суду на те, що у самому висновку зазначається про відсутність у нього ознак алкогольного сп'яніння. На підставі наданих пояснень просив справу про притягнення його до відповідальності закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністратвної відповідальності прийшов до наступних висновків.
Особи, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, розпоряджаються своїми правами на власний розсуд, однак користуватися ними повинні сумлінно в межах процесуального закону відповідно до їх призначення і тією мірою і в тих формах, які необхідні для досягнення мети провадження у справі.
Диспозиція частини першої статті 172-20 КУпАП передбачає наступні склади адміністративного правопорушення:
1) розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів;
2) поява військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння;
3) виконання військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння;
4) відмова військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП встановлена відповідальність за дії, передбачені ч. 1 та ч. 2 цієї статті, вчинені особою яку, протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч. 1 ст. 266-1 КУпАП, військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно з ч. 2 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного сп'яніння виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відповідно до ч. 4 ст. 266-1 КУпАП, у разі незгоди військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного сп'яніння затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного сп'яніння в інших закладах забороняється.
Відповідно до ч. 6 ст. 266-1 КУпАП, під час проведення огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Разом із тим, згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення до протоколу долучено письмові пояснення свідка ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , самого ОСОБА_1 , службову характеристику на солдата ОСОБА_1 , висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 06.03.2025 року.
Суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до ст. 254 КУпАП основним документом, призначеним для фіксації юридичного факту адміністративного правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення, який, в свою чергу, є найважливішим джерелом доказів у справі про адміністративне правопорушення. Протокол це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.
Крім того, відповідно до вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Натомість, як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення датою його складення є 12.03.2025 р., хоча дата вчинення ОСОБА_1 інкримінованого адміністративного правопорушення у протоколі зазначена 06.03.2025 року, тобто протокол складено через 6 днів з часу виявлення особи, яка вчинила правопорушення, а отже з порушенням строку визначеного ч.2 ст.254 КУпАП. При тому, що матеріали справи не містять відомостей, щодо обгрунтованості підстав, які б дозволили складання протоколу поза цим терміном.
За загальним правилом доказ визнається не допустимим, якщо він отриманий з порушенням порядку встановленому законом, а тому не може бути використаний судом при ухваленні рішення.
Крім того, відповідно до наявного у матеріалах справи висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 06.03.2025 року такий складено на підставі даних, що містяться в акті медичного огляду особи, що керує транспортним засобом, однак ОСОБА_1 є солдатом та направлявся на згаданий огляд не у зв'язку із керуванням транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Окрім того, у п. 10 висновку, у графі «Висновок огляду» зазначено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, однак не зазначено які саме ознаки алкогольного сп'яніння чи % проміле алкоголю у крові були виявлені у останнього. Будь-яких інших доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 06.03.2025 року о 18 годині 00 хвилин під час проходження ним військової служби перебував у стані алкогольного сп'яніння суду не надано.
Наявність ознак алкогольного сп'яніння повинна бути виявлена та зафіксована відповідними доказами, шляхом вчинення будь-яких дій, що виключають формальний підхід до встановлення зазначених обставин, які б також виключали сумніви в наявності у особи ознак відповідного сп'яніння або які виключають надуманість підстав для проведення відповідного огляду.
В той же час, всупереч вимогам ч. 2 ст. 251 КУпАП, до протоколу не долучено належних та достатніх доказів перебування ОСОБА_1 06.03.2025 року о 18 годині 00 хвилин у стані алкогольного сп'яніння, а до долучених письмових матеріалів щодо згаданих обставин суд відноситься критично, з огляду на залежність осіб, які їх оформляли чи підтверджували згадані обставини, від командування.
Суд не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, в ході судового розгляду не здобуто доказів того, що ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду 06.03.2025 року о 18 годині 00 хвилин перебував у стані алкогольного сп'яніння, що є обов'язковою умовою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Суд принагідно зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд. Більше того, розгляд справи відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи, то суд не має права у будь-який спосіб конкретизувати пред'явлене посадовою особою адміністративне обвинувачення та його змінювати, у зв'язку із тим, що це суперечить загальним засадам судочинства, які передбачені ст. 129 Конституції України.
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не буде доведено згідно з законом.
З огляду на викладене, встановивши відповідно до ст. 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та надавши оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, а відтак справа на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП- закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В.Тринчук