01 квітня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/83/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення складене Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області від 13.09.2023 №0310844-2410-2404-UA73060170000031531, форми «Ф».
В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує про протиправність прийнятого податкового повідомлення-рішення, оскільки транспортний засіб TOYOTA, LAND CRUISER 300, 3.3 Premium, 3346, 2022 року випуску не був об'єктом оподаткування транспортним податком у 2022 році, а тому податкові зобов'язання нараховані відповідачем прийнято протиправно.
Головне управління ДПС у Чернівецькій області у відзиві на позов заперечувало проти задоволення позову. Відповідач зазначає про безпідставність позовних вимог, оскільки на момент винесення податкового повідомлення-рішення від 13.09.2023 №0310844-2410-2404-UA73060170000031531 термін експлуатації транспортного засобу позивача не перевищував 1 рік ( відповідно до бази даних ГУ ДПС у Чернівецькій області та у відповідності до наданого позивачем свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, дата реєстрації автомобіля 05.11.2022 року). Відповідач зазначає, що вартість автомобіля позивача становить 3600270,00 грн, що перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня податкового року, а тому податкове повідомлення-рішення від 13.09.2023 №0310844-2410-2404-UA73060170000031531 прийнято правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства.
Рух справи у суді
Судом відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без призначення судового засідання та виклику учасників справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Позивачу на праві власності належить автомобіль марки TOYOTA, LAND CRUISER 300, 2022 року випуску (об'єкт двигуна 3346 куб.см., тип пального - дизель), д.н.з. НОМЕР_1 з датою першої реєстрації 05.11.2022 року. (а.с. 9)
13.09.2023 р. Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області відносно позивача було винесене податкове повідомлення - рішення №0310844-2410-2404-UA73060170000031531 форми "Ф" зі сплати транспортного податку на суму 25000 грн за 2023 рік. (а.с. 6).
До матеріалів справи додано скріншот проведеного (на момент подання позову) позивачем на веб-сайті Міністерства економіки України (https://me.gov.ua) розрахунок середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком, відповідно до якого середньоринкова вартість транспортного засобу TOYOTA, LAND CRUISER 300, 2022 року випуску (об'єкт двигуна 3346 куб.см., тип пального - дизель) становить 2232167,40 гривень. (а.с. 13).
Матеріали справи містять надану податковим органом копію відомості про платників транспортного податку, у переліку яких вказано позивача та належний йому на праві власності транспортний засіб TOYOTA, LAND CRUISER, 2022 року випуску (об'єкт двигуна 3346 куб.см.) та дата формування податкового повідомлення -рішення. (а.с. 22-23).
Також до матеріалів справи додано скріншот проведеного на момент винесення податкового-повідомлення рішення відповідачем на веб-сайті Міністерства економіки України (https://me.gov.ua) розрахунок середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком, відповідно до якого середньоринкова вартість транспортного засобу TOYOTA, LAND CRUISER 300, 2022 року випуску (об'єкт двигуна 3346 куб.см., тип пального - дизель) становить 3600270 гривень. (а.с. 24).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно з ст. 1 Податковий кодекс України (далі - ПК України) вказаний кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 статті 267 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1.пункту 267.2 статті 267 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно з пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до п. 267.4 ст.267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 цієї статті.
Згідно з пп. 267.6.1 п.267.6 ст.267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах на об'єкт оподаткування.
Відповідно до пп. 267.6.2 п. 267.2 ст. 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів, зокрема, але не виключно, інформацію про транспортний засіб: марка, модель, об'єм циліндрів двигуна (куб. см), рік випуску та розмір ставки податку.
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 (далі - Методика №66), встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктом 2 Методики №66 визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. N 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576).
Відповідно до п. 3 Методики №66 джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Згідно з п.4 Методики №66 інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.
Аналіз наведених положень Податкового кодексу України, Методики №66 та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, свідчить, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно, Мінекономрозвитку.
Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у відповідному році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, у той час як межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком.
Середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за формулою, яка зокрема передбачає коефіцієнти коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації та залежно від пробігу.
У відповідності до абз.1 пп. 267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України об'єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
З приписів наведеної норми чітко слідує, що законодавцем запроваджено дві кваліфікуючі ознаки, за одночасної наявності яких у особи, як потенційного платника податку на майно (транспортного податку), виникає податковий обов'язок стосовно конкретного належного йому на праві приватної власності легкового автомобіля, а саме: 1) віковий ценз автомобіля - тобто існування (не закінчення, тривання, продовження) періоду часу в п'ять років від року випуску автомобіля, 2) вартісний ценз автомобіля - тобто перевищення показником середньоринкової вартості автомобіля межі у 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного податкового року.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" у 2023 році установлено з 01 січня 2023 року мінімальну заробітну плату у місячному розмірі - 6700 гривень.
Так, у 2023 році передбачена пп. 267.2.1 п. 262.1 ст. 267 ПК України межа середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення їх до об'єктів оподаткування транспортним податком становить 2512500 гривень. (6700 грн. х 375).
Відтак, для віднесення транспортного засобу до об'єкту оподаткування враховується середньоринкова вартість легкового автомобіля, яка встановлюється Мінекономрозвитку з урахуванням, зокрема, об'єму циліндрів двигуна.
Суд звертає увагу, що спірним питанням, яке підлягає дослідженню у даній справі є момент визначення терміну використання легкового автомобіля з метою оподаткування транспортним податком.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, автомобіль TOYOTA, LAND CRUISER 300, 2022 року випуску, об'єкт двигуна 3346 куб.см., тип пального дизель, на праві власності належить позивачу з 05.11.2022.
Положеннями пп. 14.1.220 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.
Разом з тим, документи, які б підтверджували точну дату виготовлення вказаного транспорту матеріали справи не містять, а сторонами таких не надано, у зв'язку з чим в межах даних обставин справи підлягають застосуванню положення підпункту 14.1.220 пункту 14.1 статті 14 ПК України, а тому датою виготовлення вищевказаного транспортного засобу слід вважати 01.01.2022.
Надаючи оцінку обставинам справи, суд вважає, що під критерій рік випуску - до 1 року включно автомобіль TOYOTA, LAND CRUISER 300, 2022 року випуску, об'єкт двигуна 3346 куб.см., тип пального дизель підпадав до 31.12.2022 включно, тоді як з 01.01.2023 по 31.12.2023 включно вказаний автомобіль підпадатиме під критерій рік випуску - до 2 років включно.
Аналогічні висновки містить постанова Верховного Суду від 23 липня 2020 року у справі №0340/1781/18, у якій останній дійшов висновку, що автомобіль 2017 року випуску з датою його виготовлення для цілей оподаткування 01 січня 2017 року підпадає з 01 січня 2018 року під критерій "рік випуску - до 2 років включно" та не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.
Щодо наданих сторонами розрахунків середньоринкової вартості транспортного засобу TOYOTA, LAND CRUISER 300, 2022 року випуску (об'єкт двигуна 3346 куб.см., тип пального - дизель), суд звертає увагу, що наразі неможливо провести такий перерахунок та визначити середньоринкову вартість встановлену на 01 січня 2023 року податкового (звітного) року. Крім того, подані позивачем та відповідачем розрахунки здійснені у різні періоди часу (на момент подання позову та на момент подання відзиву), що вплинуло на визначення середньоринкової вартості транспортного засобу. У зв'язку із чим, єдиним можливим способом встановити чи відносився у 2023 році транспортний засіб позивача до об'єктів оподаткування транспортним податком є інформація Мінекономрозвитку, яка наявна у вільному доступі за посиланням: https://me.gov.ua/view/dcd86dbd-b3f7-4291-a585-d5f4dadb9f79.
Суд звертає увагу, що у Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2023 році, інформація яка наявна у вільному доступі за посиланням: https://me.gov.ua/view/dcd86dbd-b3f7-4291-a585-d5f4dadb9f79, значиться транспортний засіб TOYOTA, LAND CRUISER 300, 3.3 Premium, 3346, дизель, рік випуску (включно) - до 1 року при цьому, у стовпчику 3 зазначено: «рік випуску (включно)» .
Таким чином судом було встановлено, що у вказаному Переліку відсутній аналогічний транспортний засіб до 2 років включно, яким володіє позивач з датою виготовлення автомобіля 2022 року, а отже Мінекономрозвитку не віднесено транспортний засіб позивача до об'єктів оподаткування транспортним податком у 2023 році, а тому у податкового органу були відсутні підстави для винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.
Решта доводів учасників справи не спростовують зазначених висновків суду щодо протиправності податкового повідомлення-рішення від 13.09.2023 №0310844-2410-2404-UA73060170000031531 та наявності підстав для його скасування.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено суду правомірність оскаржуваного податкового повідомлення - рішення відносно позивача, а тому суд дійшов висновку про необхідність скасування спірного податкового повідомлення - рішення та задоволення позову у повному обсязі.
Судові витрати
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку із задоволенням позову, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення складене Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області від 13.09.2023 №0310844-2410-2404-UA73060170000031531, форми «Ф».
3. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1212 грн згідно квитанції від 03.01.2024 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідачі: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А, код ЄДРПОУ 44057187).
Суддя Т.М. Брезіна