Рішення від 31.03.2025 по справі 580/822/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року справа № 580/822/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

24.01.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправними дії уповноваженої особи відповідача та скасувати терміновий заборонний припис від 10.01.2025 №489783.

В обґрунтування позову зазначено, що 10.01.2025 інспектор СПДН ВП ЧРУП ГУНП в Черкаській області ст. лейтенант поліції Геновський В.В. склав «терміновий заборонний припис стосовно кривдника» серії АА №489783. Цим приписом заборонено в будь-який спосіб контактувати позивачу з дружиною ОСОБА_2 , вхід та перебування в місці її проживання. Терміновий заборонний припис винесений строком на 3 доби: з 22 год. 06 хв. 10.01.2025 до 22 год. 06 хв. 13.01.2025.

На думку позивача вказаний заборонний припис є незаконним, оскільки жодного насильства щодо дружини позивач не вчиняв та не погрожував вчинити. Всупереч вимогам чинного законодавства, в складеному заборонному приписі не зазначено, в чому саме полягало домашнє насильство відносно дружини позивача, не наведено доказів скоєння домашнього насильства, позивачу не було надано одночасно з приписом обов'язковий додаток - форму оцінки ризиків, тобто, було порушено процедуру винесення припису.

Позивач також звертає увагу, що Закон №2229-VIII чітко визначає підставу для винесення припису, а саме поліцейський повинен дійти висновку про існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи від кривдника, позаяк застосування термінового заборонного припису спрямоване на негайне припинення домашнього насильства або недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Однак, жодного доказу в підтвердження вжиття заходів відповідачем стосовно здійснення перевірки інформації щодо наявності підстав для винесення, термінового заборонного припису, не приводиться.

У зв'язку із цим позивач стверджує про недотримання відповідачем процедури прийняття термінового заборонного припису, оскільки останній винесено без повного дослідження всіх обставин події та без дотримання вимог Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.

Ухвалою суду від 29.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Також суд залучив до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 (далі - третя особа).

10.02.2025 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у її задоволенні. Зазначив, що 10.01.2025 о 21:25 год надійшло повідомлення зі служби "102" від гр. ОСОБА_2 про те, що її чоловік ОСОБА_1 вчиняє домашнє насильство.

Прибувши на місце виклику, поспілкувавшись із заявницею, інспектором СПДН ВП Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області старшим лейтенантом поліції Геновським В.В. було ухвалено рішення про винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника ОСОБА_1 серії АА №489783 у зв'язку із скоєнням останнім домашнього насильства фізичного та психологічного характеру стосовно постраждалої особи, а саме своєї дружини ОСОБА_2 .

Відповідач вказує, що оцінку ризиків надає безпосередньо поліцейський, керуючись власним переконанням з урахуванням з'ясування обставин конфлікту та виявлення чинників і умов, які створюють або можуть створювати небезпеку для цієї особи. Отже, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції, оцінивши рівень небезпеки постраждалої особи як низький або середній, можливі ризики, має повноваження винести терміновий заборонний припис стосовно кривдника на свій розсуд, як це визначено п.7 Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.

З наявної Форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 10.01.2025, де кривдником зазначено ОСОБА_1 , поліцейським, з урахуванням з'ясованих при спілкуванні з постраждалою обставин конфлікту, та виявлених чинників і умов, які створили або могли створити небезпеку для цієї особи, оцінено рівень небезпеки як низький.

Вищевказана оцінка ризиків рівня небезпеки, визначена поліцейським, відповідає приписам п.6 розділу II Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.

Окрім того, оскаржуваний терміновий заборонний припис стосовно кривдника винесений строком на 3 доби з 22:06 год 10.01.2025 та діяв до 22:06 год 13.01.2025, тобто на момент відкриття провадження у справі та відповідно на час розгляду справи судом, строк дії такого термінового заборонного припису сплинув і тому підстави для скасування даного припису відсутні, оскільки він фактично втратив свою чинність.

10.02.2025 третя особа подала суду письмові пояснення щодо позову, в яких зазначила, що 10.01.2025 позивача наніс їй тілесні ушкодження, що підтверджується відповідним медичним висновком. У зв'язку із цим було викликано працівників поліції, які оцінили обставини конфлікту та склали заборонний припис.

Ухвалою від 10.03.2025 залишив без задоволення клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи з викликом сторін.

Дослідивши письмові докази та оцінивши заявлені доводи, суд встановив таке.

Відповідно до рапорту начальнику Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, 10.01.2025 о 21 год. 25 хв. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 10.01.2025 о 21 год. 24 хв. за адресою: АДРЕСА_1 побутова сварка, чоловік хватав жінку за горло, погрожував, виганяє з дому, принижує.

Заяву зареєстровано в ЄО за №2138, як домашнє насильство.

Під час відпрацювання вказаного виклику, інспектором СПДН ВП Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області старшим лейтенантом поліції Геновським В.В. 10.01.2025 складено терміновий заборонний припис серії АА №489783 стосовно ОСОБА_1 .

Терміновий заборонний припис винесений строком на 3 доби з 22:06 год 10.01.2025 до 22:06 год 13.01.2025 та вжито такі заходи: заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; заборона у будь який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Вказаний припис винесено за результатами проведеної оцінки ризиків за наслідком опитування постраждалої особи ОСОБА_2 , шляхом отримання від неї відповідей на 27 запитань та отримання відповідей «ні» на 24 запитань, що свідчить про наявність низького рівня небезпеки.

Не погоджуючись із винесенням термінового заборонного припису, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд врахував таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.3 ч.1 ст.1 Закону України від 07.12.2017 №2229 «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон №2229) домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону №2229 кривдник - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.

На підставі ч.1 ст.10 Закону №2229 до повноважень уповноважених підрозділів органів Національної поліції України у сфері запобігання та протидії домашньому насильству належать:

1) виявлення фактів домашнього насильства та своєчасне реагування на них;

2) прийом і розгляд заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства, у тому числі розгляд повідомлень, що надійшли до кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, сексуальному насильству, пов'язаному зі збройною агресією Російської Федерації проти України, протидії торгівлі людьми та з питань захисту прав дитини, вжиття заходів для його припинення та надання допомоги постраждалим особам з урахуванням результатів оцінки ризиків у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спільно з Національною поліцією України;

3) інформування постраждалих осіб про їхні права, заходи і соціальні послуги, якими вони можуть скористатися;

4) винесення термінових заборонних приписів стосовно кривдників;

5) взяття на профілактичний облік кривдників та проведення з ними профілактичної роботи в порядку, визначеному законодавством;

6) здійснення контролю за виконанням кривдниками спеціальних заходів протидії домашньому насильству протягом строку їх дії;

7) відкликання дозволів на право придбання, зберігання, носіння зброї та боєприпасів їх власникам у разі вчинення ними домашнього насильства, а також вилучення зброї та боєприпасів у порядку, визначеному законодавством;

8) взаємодія з іншими суб'єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, відповідно до статті 15 цього Закону;

9) звітування центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, про результати здійснення повноважень у цій сфері у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Таким чином, інспектор СПДН ВП Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області старший лейтенант поліції Геновський В.В. є уповноваженим працівником підрозділу органу Національної поліції України, на якого покладено функції із здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та винесення заборонного припису.

Суд зазначає, що на підставі п.16 ч.1 ст.1 Закону №2229 терміновий заборонний припис стосовно кривдника - спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону №2229 терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Згідно з ч.2 ст.25 Закону №2229 терміновий заборонний припис може містити такі заходи: 1) зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; 2) заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; 3) заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Відповідно до ч.3 ст.25 Закону №2229 під час вирішення питання про винесення термінового заборонного припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи. Зазначена вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення.

Працівники уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України можуть у встановленому законом порядку застосовувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення кривдника, якщо терміновий заборонний припис передбачає зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, а кривдник відмовляється добровільно його залишити.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону №2229 терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків.

Згідно з ч. 11 ст. 25 Закону №2229 терміновий заборонний припис виноситься в порядку, затвердженому Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.08.2018 №654 затверджено Порядок винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника (далі - Порядок №654).

Згідно з пунктами 1, 2 Розділу ІІ Порядку №654 терміновий заборонний припис стосовно кривдника (далі - припис) виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України (далі - уповноважений підрозділ поліції) у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції за результатами оцінки ризиків.

Таким чином, терміновий заборонний припис виноситься у разі існування безпосередньої загрози життю та здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Такий припис може бути прийнятий як за заявою постраждалої особи, так і за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції, але за результатами здійсненої ним оцінки ризиків.

Процедуру проведення оцінки вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи, з метою визначення ефективних заходів реагування, спрямованих на припинення такого насильства та попередження його повторного вчинення визначено Порядком проведення оцінки ризиків домашнього насильства, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства внутрішніх справ України 13 березня 2019 року №369/180 (далі - Порядок №369/180).

Відповідно до п.п.4, 5 Розділу І Порядку №369/180 оцінку ризиків проводить поліцейський уповноважений підрозділ органу Національної поліції України (далі - уповноважений підрозділ поліції) за фактом вчинення домашнього насильства.

Результати оцінки ризиків враховує поліцейський уповноваженого підрозділу поліції під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення та надання допомоги постраждалим особам у порядку, визначеному законодавством.

На підставі п.п.1 - 7 Розділу ІІ Порядку №369/180 оцінка ризиків проводиться за факторами небезпеки/ризиків щодо вчинення домашнього насильства, передбачених у формі оцінки ризиків вчинення домашнього насильства згідно з додатком до цього Порядку, шляхом спілкування/бесіди з постраждалою від такого насильства особою або її представником, з'ясування обставин конфлікту та виявлення чинників і умов, які створюють або можуть створювати небезпеку для цієї особи.

За наявності технічної можливості форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства заповнюється в електронній формі з використанням мобільного логістичного пристрою та роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв.

За результатами заповнення форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства поліцейський уповноваженого підрозділу поліції визначає рівень небезпеки, який ураховується під час винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника, вжиття інших заходів для припинення такого насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення, надання допомоги постраждалим особам.

Фактори небезпеки/ризику щодо вчинення домашнього насильства визначаються за результатами оцінки дій кривдника, які свідчать про ймовірність настання летальних наслідків у разі вчинення домашнього насильства, і представлені у формі оцінки ризиків вчинення домашнього насильства у вигляді питань, на які відповідає поліцейський уповноваженого підрозділу поліції за результатами спілкування з постраждалою особою, та загальної оцінки ситуації вчинення домашнього насильства з метою виявлення вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті такої особи.

У разі виявлення будь-яких інших чинників/обставин за результатами оцінки ситуації, які можуть вплинути на рівень небезпеки (ризику) вчинення домашнього насильства, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції у позиції «Зауваження поліцейського уповноваженого підрозділу поліції щодо будь-яких інших чинників/обставин, які підвищують/знижують рівень загрози життю та здоров'ю постраждалої особи» форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства робить запис про наявність таких чинників/обставин, їхні можливі наслідки та надає інші зауваження щодо них.

У зв'язку з тим, що кожна окрема ситуація може мати унікальні чинники/обставини, які впливають на рівень небезпеки та ризик летального випадку, пов'язаного з насильством, не передбачені формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції на власний розсуд може оцінити рівень небезпеки як високий, якщо він/вона вважає, що постраждала особа перебуває в потенційно небезпечній ситуації або яка може спричинити смерть особи або інші тяжкі наслідки.

Про наявність та можливі наслідки дії таких чинників/обставин поліцейський уповноваженого підрозділу поліції робить запис у відповідній позиції форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.

Дві відповіді «Так» на запитання з № 1-6 та на будь-яку кількість запитань з № 7-27 форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, а також якщо поліцейський уповноваженого підрозділу поліції вважає, що постраждала особа перебуває в ситуації, яка може спричинити її смерть або інші тяжкі наслідки, оцінюється як високий рівень небезпеки.

Відповідь «Так» на одне запитання з № 1-6 та на щонайменше сім і більше запитань з № 7-27 або жодної відповіді на запитання з № 1-6, але не менше чотирнадцяти позитивних відповідей на запитання з № 7-27 форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства оцінюється як середній рівень небезпеки.

Відповідь «Так» на одне запитання з № 1-6 та на не більше ніж шість запитань з № 7-27 або не більше тринадцяти позитивних відповідей на запитання з № 7-27 форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства оцінюється як низький рівень небезпеки.

Якщо на всі запитання отримано відповіді «Без відповіді / Невідомо», поліцейський уповноваженого підрозділу поліції на свій розсуд може оцінити ситуацію як таку, що має високий рівень небезпеки.

Залежно від визначеного рівня небезпеки, яка загрожує постраждалій особі, поліцейський уповноваженого підрозділу поліції приймає рішення щодо необхідності винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника та застосування заходів, передбачених частиною другою статті 25 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Якщо рівень небезпеки оцінюється як низький або середній, а інші чинники/обставини, що можуть вплинути на рівень небезпеки, відсутні, терміновий заборонний припис стосовно кривдника виноситься на розсуд поліцейського уповноваженого підрозділу поліції.

У разі високого рівня небезпеки поліцейський уповноваженого підрозділу поліції обов'язково виносить терміновий заборонний припис стосовно кривдника.

З аналізу наведених норм суд дійшов висновку, що оцінку ризиків загрози життю та здоров'ю постраждалої особи надає безпосередньо поліцейський, керуючись власним переконанням з урахуванням з'ясування обставин конфлікту та виявлення чинників і умов, які створюють або можуть створювати небезпеку для цієї особи.

Суд встановив, що оскаржений припис винесено за результатами проведеної оцінки ризиків від 10.01.2024 за наслідком опитування постраждалої особи та отримання від неї відповідей на 27 запитань.

Отже, поліцейський оцінивши рівень небезпеки постраждалої особи, можливі ризики, має повноваження винести терміновий заборонний припис стосовно кривдника на свій розсуд, як це визначено п.7 Порядку №369/180, та на переконання суду є дискреційним повноваженням уповноваженої особи органу поліції.

На підставі встановлених фактичних обставин справи та наведеного правового регулювання суд дійшов висновку, що посадова особа відповідача, виносячи оскаржуваний припис, діяла в межах повноважень та у спосіб, що визначений законами та Конституцією України.

Також суд зазначає, що відповідно до висновку спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 13.01.2025 №02-01/24 у ОСОБА_2 мали місце ушкодження: крововиливи лівої верхньої кінцівки, лівої нижньої кінцівки. Вказані ушкодження виникли від дії тупих предметів, по давності виникнення можуть відповідати часу, вказаному оглянутою (10.01.2025) та відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень.

Крім того, оскаржуваний терміновий заборонний припис винесений строком на 3 доби з 22:06 год. 10.01.2025 до 22:06 год. 13.01.2025. Тобто, на час звернення позивача до суду з вищевказаним позовом (24.01.2025) строк дії термінового заборонного припису закінчився, а тому відсутні підстави для його скасування.

Суд також врахував висновки Верховного Суду у постанові від 17 лютого 2022 року у справі №380/952/20, якою залишено без змін рішення суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позову про скасування заборонного припису за подібних правовідносин.

Відтак, на переконання суду, позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню, а судові витрати розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ