про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
31 березня 2025 року справа № 580/3203/25
м. Черкаси
Cуддя Черкаського окружного адміністративного суду Каліновська А.В., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про встановлення юридичного факту,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про встановлення юридичного факту, в якій просить:
- встановити факт, що трудова книжка серії НОМЕР_1 , в якій зазначено дату народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , належить ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- ухвалити відповідне рішення для подальшого використання в органах соціального захисту та пенсійного забезпечення.
Відповідно статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
У прийнятті позовної заяви слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Положеннями пункту 1 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
В свою чергу, публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).
За приписами пункту 1 частини першої статті 19 КАС України визначено перелік справ на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи:
1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
2) що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства;
3) про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом;
4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об'єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
Як вбачається із поданої заяви, предметом спору є виключно встановлення юридичного факту належності заявнику трудової книжки серії НОМЕР_1 , в якій зазначено дату народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Однак, повноваження адміністративного суду при вирішенні справи визначені безпосередньо приписами статті 245 КАС України та до переліку таких повноважень не віднесено право адміністративного суду на встановлення фактів, що мають юридичне значення, оскільки у порядку адміністративного судочинства можуть розглядатися спори щодо правомірності дій, рішень чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, до яких відноситься відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, тому саме при розгляді таких спорів суд може надавити оцінку наявності чи відсутності тих чи інших фактів (встановлення обставин належності трудової книжки), які безпосередньо впливають на правомірність оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Разом з тим, позивач відповідно до позовних вимог не оскаржує жодних дій, рішень чи бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинні розглядатись в окремому провадженні та в порядку, передбаченому главою 37 ЦПК України, за участю заявників і заінтересованих осіб, судом загальної юрисдикції за місцем реєстрації Заявника (Позивача).
Одночасно суд роз'яснює позивачу, що обставини щодо наявності факту її проживання з певною особою однією сім'єю без реєстрації шлюбу можуть досліджуватися (встановлюватися) судом в рамках провадження в адміністративній справі, предметом якої можуть бути та чи інша протиправна бездіяльність конкретного суб'єкта владних повноважень, в тому числі Міністерства оборони України, чи протиправність його рішень.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Наведені обставини виключають можливість розгляду даної справи Черкаським окружним адміністративним судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, тому у відкритті провадження у справі необхідно відмовити.
Керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про встановлення юридичного факту - відмовити.
Копію ухвали разом із позовною заявою, доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що розгляд даного спору віднесений до юрисдикції місцевого загального суду у порядку цивільного судочинства.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяАльона КАЛІНОВСЬКА