Рішення від 01.04.2025 по справі 560/19257/24

Справа № 560/19257/24

РІШЕННЯ

іменем України

01 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідачів і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 19.04.2024 р № 220250001939 щодо відмови у призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести призначення і виплату пенсії згідно поданої заяви від 29.04.2024 р з урахуванням трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 , зарахувавши до страхового стажу роботи період з 14.03.1983 по 23.12.4983 р в колгоспі ім. Горького Сергіївка Ново-Троїцького району Херсонської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач безпідставно не врахував до страхового стажу вказаний період роботи позивача в колгоспі, який складає 11 місяців і 9 днів (з 14.03.1983 по 23.12.1983 року). Вказує, що трудова книжка колгоспника НОМЕР_1 підтверджує факт членства позивача в колгоспі ім. Горького і визначає річний трудовий стаж, оскільки позивачем виконано встановлений мінімум трудової участі в цьому господарстві. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою від 26.12.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників. Визнав поважними причини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду та поновив строк для звернення до суду з цим позовом. Звільнив позивача від сплати судового збору за подання цього позову.

Витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином засвідчені копії:

- пенсійної справи ОСОБА_1 ;

- заяви ОСОБА_1 від 29.04.2024 та усіх документів, що були додані до цієї заяви, у разі їх наявності.

Представник Головного управління ПФУ в Кіровоградській області подала до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.04.2024 щодо призначення йому пенсії за віком згідно Закону № 1058, а також доданих до заяви документів, головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято Рішення від 19.04.2024 за № 220250001939, відповідно до якого позивачу відмовлено в призначенні такого виду пенсії через недостатність страхового стажу. При цьому питання зарахування до розрахунку страхового стажу періоду роботи в колгоспі ім. Горького з 14.01.1983 по 23.12.1983 не розглядалося, оскільки до заяви про призначення пенсії від 12.04.2024 № 516 документи підтверджуючі зазначений період роботи не долучалися.

За результатом розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності.

Право на призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону № 1058, з урахуванням наявних документів, позивач набуде після досягнення 65-річного віку, з 17.01.2026.

З огляду на зазначене представник відповідача вважає, що позовні вимоги гр. ОСОБА_1 не ґрунтуються на вимогах норм чинного законодавства України, і, як наслідок - не підлягають задоволенню.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подала до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що до страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 14.01.1983 по 23.12.1983 в колгоспі ім. Горького, оскільки відсутній оригінал трудової книжки та відсутня інформація про встановлений мінімум трудової участі в колгоспі та фактично вироблені вихододні. Страховий стаж позивача складає 20 років 3 місяці 26 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону №1058-IV. Жодних інших документів, підтверджуючих вище зазначені періоди роботи, передбачені Порядком №637 позивачем при зверненні за призначенням пенсії не надано. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

У відзиві на позов відповідач просить розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з'ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про залишення позовних вимог ОСОБА_1 без розгляду в зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення до суду суд не бере до уваги, оскільки при відкритті провадження в ухвалі вже вирішено вказане питання.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій з доводами відповідача не погоджується та вважає їх необґрунтованими. Вказує, що 12.04.2024, звертаючись до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону № 1058-IV, надав всі чотири трудових книжки і наявні в позивача архівні довідки. 14.11.2024 року повторно надав книжку колгоспника, звернувшись з листом до ГУ ПФУ в Хмельницькій області. Повідомляв, що згідно рішення та розрахунку стажу сформованого ГУ ПФУ в Кіровоградській області не зараховано до загального страхового стажу період роботи в колгоспі ім. Горького з 14.01.1983 по 23.12.1983 року через відсутність оригіналу трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 . Зазначає, що під час звернення за призначенням пенсії надав оригінал трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 . Просить задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

12.04.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону №1058-IV.

До заяви про призначення пенсії позивачем надано копію трудової книжки колгоспника від 28.10.1983 НОМЕР_1 , за період роботи з 14.03.1983 по 23.12.1983 в колгоспі ім. «Горького».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №220250001939 від 19.04.2024 відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно заяви від 12.04.2024 у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, передбаченого ст. 26 Закону № 1058-IV.

До страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 14.01.1983 по 23.12.1983 в колгоспі ім. Горького, оскільки відсутній оригінал трудової книжки та відсутня інформація про встановлений мінімум трудової участі в колгоспі та фактично вироблені вихододні.

Страховий стаж позивача за розрахунком відповідача складає 20 років 3 місяці 26 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону №1058-IV.

Вважаючи рішення та дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною першої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (абзац перший частини другої статті 24 Закону №1058-ІV).

Статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 передбачено, що право на призначення пенсії за віком у період з 01.01.2023 по 31.12.2023 мають особи після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу 30 років.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року.

Згідно з статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а порядок підтвердження трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Зазначеній нормі Закону № 1788-ХІІ відповідає п. 1 Порядку № 637.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (абзац 2 п. 1, п.п. 2, 3 Порядку № 637).

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1/зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1 зі мінами).

Пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 встановлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Згідно з підпунктом 2 п. 2.1 розділу II Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року№ 637. За період роботи, починаючи з 01.01.2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 року № 8-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

За приписами частин 1, 3 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, , видані ними для і оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Як визначено п. 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру: реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01.01.2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; повідомляє про і необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів тощо. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення і (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

З аналізу наведених норм слід дійти висновку, що основним документом, що підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка. При цьому лише у разі відсутності трудової книжки або записів у ній органи Пенсійного фонду мають право встановлювати трудовий стаж на підставі інших первинних документів. У разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення до установ, підприємств, організацій, де працював заявник, із відповідними запитами.

З матеріалів справи суд встановив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято Рішення від 19.04.2024 за № 220250001939, відповідно до якого позивачу відмовлено в призначенні такого виду пенсії через недостатність страхового стажу. При цьому питання зарахування до розрахунку страхового стажу періоду роботи в колгоспі ім. Горького з 14.01.1983 по 23.12.1983 не розглядалося, оскільки до заяви про призначення пенсії від 12.04.2024 № 516 документи підтверджуючі зазначений період роботи не долучалися.

Так, згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.05.2024 до заяви про призначення пенсії позивачем надано копію трудової книжки колгоспника від 28.10.1983 НОМЕР_1 , за період роботи з 14.03.1983 по 23.12.1983 в колгоспі ім. «Горького». До страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 14.01.1983 по 23.12.1983 в колгоспі ім. Горького, оскільки відсутній оригінал трудової книжки та відсутня інформація про встановлений мінімум трудової участі в колгоспі та фактично вироблені вихододні.

Надаючи оцінку таким доводам, суд звертає увагу, що в матеріалах справи містяться відскановані копії з оригінала трудової книжки колгоспника від 28.10.1983 НОМЕР_1 , яка надавалася позивачем до заяви про призначення пенсії.

Окрім того, як уже зазначалося вище при прийманні документів працівник сервісного центру: реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01.01.2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; повідомляє про і необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів тощо.

Таким чином, ненадання оригіналу трудової книжки колгоспника у цьому випадку не може бути підставою для незарахування періоду роботи з 14.03.1983 по 23.12.1983 в колгоспі ім. «Горького» до страхового стажу позивача.

Суд зауважує, що в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №220250001939 від 19.04.2024 зазначено про зарахування усіх періодів трудової діяльності за результатом розгляду документів, доданих до заяви.

Однак, не взяття до уваги наданої позивачем трудової книжки колгоспника від 28.10.1983 НОМЕР_1 , не може вважатися належним розглядом заяви про призначення пенсії.

За таких обставин відповідач у спірних правовідносинах діяв без використання повноваження з метою, з якою це повноваження надано, що суперечить нормі ч.2 ст.2 КАС України.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №220250001939 від 19.04.2024.

Стосовно вимог зобов'язального характеру слід зазначити, що пенсійний орган, який за принципом екстериторіальності розглядав заяву позивача від 12.04.2024 про призначення пенсії, не надав у своєму рішенні оцінку записам в трудовій книжці колгоспника від 28.10.1983 НОМЕР_1 щодо можливості зарахування чи не зарахування спірного періоду, оскільки цей документ про стаж відповідачем взагалі не взято до уваги.

Отже, вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести призначення і виплату пенсії згідно поданої заяви від 29.04.2024 р з урахуванням трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 , зарахувавши до страхового стажу роботи період з 14.03.1983 по 23.12.4983 р в колгоспі ім. Горького Сергіївка Ново-Троїцького району Херсонської області, є передчасними.

Згідно з частиною 4 статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З огляду на те, що відповідачем неналежним чином розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, дії зобов'язального характеру щодо повторного розгляду заяви має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, який вирішував це питання, тобто Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 07 травня 2024 року у справі №460/38580/22.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

Відповідно до Закону України “Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI позивача звільнено від сплати судового збору, тому підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №220250001939 від 19.04.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.04.2024 про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А,м. Кропивницький,Кіровоградська обл., Кропивницький р-н,25009 , код ЄДРПОУ - 20632802)

Головуючий суддя В.К. Блонський