Рішення від 01.04.2025 по справі 560/18648/24

Справа № 560/18648/24

РІШЕННЯ

іменем України

01 квітня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення від 31.10.2024 року № 22001-80158873-2024-2 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29013, м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди,10, ЄДРПОУ 21318350) повторно розглянути питання про призначення ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 , виданий 16.05.2023 р., орган що видав 6819, РНОКПП НОМЕР_2 , проживає: АДРЕСА_1 ), житлової субсидії з 01.10.2024 р.

В підтвердження позовних вимог позивач зазначила, що 20.09.2024 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення житлової субсидії.

Рішенням від 31.10.2024 року № 22001-80158873-2024-2 позивачу відмовлено у призначенні субсидії в зв'язку із тим, що у власності осіб є більше ніж одне житлове приміщення.

Позивач рішення про відмову у призначенні субсидії вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, в зв'язку із чим звернулася в суд за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 січня 2025 року залучено до участі в справі Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області як другого відповідача.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подала в суд відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнала, у задоволенні позову просить відмовити.

Обгрунтовуючи заперечення позову представник відповідача вказала, що 20.09.2024 року позивач звернулася із заявою та декларацією про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг до Дунаєвецької територіальної громади.

Вказані документи було передано на опрацювання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області через програмний комплекс "Соціальна громада".

При розгляді заяви від 20.09.2024 року про призначення житлової субсидії встановлено, що за результатами верифікації підтверджено наявність у члена домогосподарства ОСОБА_2 двох житлових приміщень.

Враховуючи норми абзацу 3 підпункту 25 та підпункту 8 пункту 14 "Положення про порядок надання житлових субсидій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняло рішення № 22001-80158873-2024-2 від 31.10.2024 про відмову у призначенні житлової субсидії згідно заяви від 20.09.2024.

Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві на позов заявила клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Вирішуючи зазначене клопотання суд враховує, що згідно із частиною 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Частиною 6 статті 262 КАС України передбачено право суду відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, а саме: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Так як дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому суд вважає, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області подала в суд відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнала, у задоволенні позову просить відмовити.

Обгрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача вказала, що 20.09.2024 ОСОБА_1 , звернулася із заявою про призначення та надання житлової субсидії, декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та актом обстеження матеріально-побутових умов домогоподарства/фактичного місця проживання особи на домогосподарство за адресою: АДРЕСА_1 .

Звернення опрацьовано за екстериторіальним принципом в порядку єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. В ІКІС ПФУ "Підсистема "Звернення" в протоколі верифікації після отримання в межах інформаційних обмінів які були ініційовані на етапі верифікації звернення відповідно до структур та форматів наданих ПФУ, а саме: відомості про наявність житлових приміщень (квартир, будинків, які знаходяться у власності осіб із складу домогосподарства або членів сім'ї особи із складу домогосподарства з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно).

За заявою від 20.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області винесено рішення від 31.10.2024 № 22001-80158873-2024-2 про відмову у призначенні житлової субсидії, причина відмови-у власності осіб є більше ніж одне житлове приміщення (квартира, будинок).

На підставі наведеного, представник відповідача вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області при прийнятті рішення діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Позивач подала в суд відповіді на відзиви Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в яких заперечила обставини, викладені у відзивах на позовну заяву, просить позовні вимоги задовольнити.

Суд, дослідивши матеріали справи, при вирішенні спору враховує наступне.

Судом встановлено, що позивач 20.09.2024 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення та надання житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_2 .

Разом із заявою позивач подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 20.09.2024 року.

Відповідно до пункту 4 розділу I декларації "Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства і їх зареєстроване/задеклароване (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб-фактичне) місце проживання у житловому приміщенні/будинку" вбачається, що до осіб, які входять до складу домогосподарства відносяться 3 особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Відповідно до розділу II декларації "Дані про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), до таких членів сім'ї позивач віднесла свого зятя- ОСОБА_2 .

Також позивач подала акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи від 26.09.2024 року № 198 за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно із розділом III акта "Інформація для призначення житлової субсидії", "інформація про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) і фактичне місце проживання", зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 - АДРЕСА_2 .

У розділі IX акта зазначено, що під час обстеження встановлено, що ОСОБА_4 не проживає за даною адресою- АДРЕСА_2 .

За результатами розгляду заяви позивача від 24.09.2024 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області прийнято рішення від 31.10.2024 № 22001-80158873-2024-2 про відмову у призначенні житлової субсидії, причина відмови-у власності осіб є більше ніж одне житлове приміщення (квартира, будинок).

Позивач додала до позовної заяви довідку про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб станом на 04.12.2024, видану уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення (будинку), членові житлово-будівельного кооперативу ОСОБА_3 , адреса АДРЕСА_2 , про те, що зазначеною адресою зареєстровані- ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 807), затвердити Положення про порядок призначення житлових субсидій, (далі Положення № 848).

Пунктом 1 Положення № 848 визначено умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.

Відповідно до пункту 9 Положення № 848, призначення житлових субсидій, починаючи з 1 грудня 2022 року здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Згідно із підпунктом 8 пункту 14 Положення № 848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має у власності більше ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житлових приміщень у гуртожитках та житла.

Інформація про наявність (відсутність) у власності зазначених осіб житлових приміщень зазначається у декларації.

Згідно із пунктом 43 Положення № 848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає:

-заяву;

-декларацію;

-довідки про доходи-у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

-у випадках, визначених абзацом восьмим пункту 60 цього Положення,-чеки, квитанції, що підтверджують проведення особою платежів за житлово-комунальні послуги, або інші документи, в яких зазначено відомості, що підтверджують надання домогосподарству житлово-комунальних послуг;

-копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

-договір наймання (оренди) житла (у разі наявності);

-рішення суду (в разі наявності);

-інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи-за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України-незалежно від місця проживання.

Відповідно до пунктів 50-1, 50-2 Положення № 848, проведення перевірки достовірності даних, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням житлових субсидій, здійснюється на підставі даних, зокрема отриманих шляхом автоматизованого доступу в тому числі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно-про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок).

Проведення перевірки даних, зазначених у підпунктах 4 і 10 пункту 14 цього Положення, здійснюється, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну щодо виявлених невідповідностей, що впливають на встановлення права на житлову субсидію, отриманих відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат". Інформаційний обмін здійснюється у порядку, встановленому Мінфіном та Мінсоцполітики.

Пунктом 60 Положення № 848, встановлено, що уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:

-призначення житлової субсидії;

-непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);

-відмову в призначенні житлової субсидії.

Аналіз змісту наведених правових норм та застосування їх до встановлених обставин по справі, дає суду підстави зробити такі висновки.

Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України "Про Всеукраїнський перепис населення" від 19 жовтня 2000 року № 2058-III, домогосподарство це сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об'єднують та витрачають кошти. Такі особи можуть перебувати у родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у жодних із таких стосунків або перебувати у декількох водночас. Домогосподарство може складатися з однієї особи.

Як встановлено судом, позивач разом із заявою про призначення та надання житлової субсидії подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 20.09.2024 року.

Відповідно до пункту 4 розділу I декларації "Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства і їх зареєстроване/задеклароване (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб-фактичне) місце проживання у житловому приміщенні/будинку" вбачається, що до осіб, які входять до складу домогосподарства відносяться 3 особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 .

Відповідно до розділу II декларації "Дані про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), до таких членів сім'ї позивач віднесла свого зятя- ОСОБА_2 .

У розділі IX декларації "Відомості про наявність у власності осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) житлових приміщень (квартири, будинку) (крім тих, які перебувають у спільній сумісній або частковій власності), позивач вказала, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , не мають у власності будь-яких житлових приміщень (квартири, будинку).

Разом з тим, при проведенні опрацювання заяви позивача про призначення та надання житлової субсидії, пенсійним органом в ІКІС ПФУ "Підсистема "Звернення" в протоколі верифікації після отримання в межах інформаційних обмінів які були ініційовані на етапі верифікації звернення відповідно до структур та форматів наданих ПФУ, отримані відомості про наявність житлових приміщень (квартир, будинків, які знаходяться у власності осіб із складу домогосподарства або членів сім'ї особи із складу домогосподарства з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно).

Згідно із такими відомостями, отриманими пенсійним органом, ОСОБА_2 як член сім'ї особи зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації його місця проживання (фактичного місця проживання), є власником будинку по АДРЕСА_3 та квартири АДРЕСА_4 .

У разі якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має у власності більше ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житлових приміщень у гуртожитках та житла, житлова субсидія не призначається.

Оскільки ОСОБА_2 як член сім'ї особи зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації його місця проживання (фактичного місця проживання) має у власності більш ніж одне житлове приміщення, суд робить висновок про те, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 31.10.2024 № 22001-80158873-2024-2 про відмову у призначенні житлової субсидії, причина відмови-у власності осіб є більше ніж одне житлове приміщення (квартира, будинок), прийняте за результатами розгляду заяви позивача від 24.09.2024 року про призначення та надання житлової субсидії, відповідає вимогам Положення № 848, в зв'язку з чим суд вважає, що відсутні правові підстави для того щоб визнати таке рішення протиправним та скасувати.

Як наслідок, також відсутні правові підстави для того щоб зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути питання про призначення ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.10.2024 року.

Беручи до уваги наведене суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (вул. Шевченка, 9,м. Сєвєродонецьк,Сєвєродонецький р-н, Луганська обл.,93404 , код ЄДРПОУ - 21782461)

Головуючий суддя В.К. Блонський