Рішення від 31.03.2025 по справі 520/30325/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 р. Справа № 520/30325/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чарівний Лан" до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Чарівний Лан", з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0/26034/0408 від 13.05.2024, згідно з яким до ТОВ «Чарівний Лан» застосовано штраф за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних у розмірі 12 153,28 грн.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Чарівний Лан" (далі також - ТОВ"Чарівний Лан") зазначає, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням контролюючим органом безпідставно застосовано штрафні санкції за порушення позивачем граничних термінів реєстрації розрахунків до податкової накладної, визначених Податковим кодексом України, оскільки подання розрахунків коригування до податкової накладної № 89 від 20.10.2023здійснювалася з дотриманням строків, визначених Податковим кодексом України. Водночас, своєчасно надані позивачем на реєстрацію розрахунки коригування № 65 від 10.11.2023, №66 від 13.11.2023, № 115 від 29.11.2023 не були прийняті податковим органом не з вини позивача, а через зупинення реєстрації попереднього розрахунку коригування № 64 від 10.11.2023, який було розблоковано лише рішенням контролюючого органу № 10291770/37875888 від 29.12.2023.У зв'язку з наведеним уважає висновок відповідача про порушення позивачем граничних термінів реєстрації розрахунків до податкової накладної, визначених Податковим кодексом України, безпідставним, а податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0/26034/0408 від 13.05.2024 - протиправним.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копію ухвали про відкриття провадження надіслано представникам сторін до їх Електронних кабінетів в системі "Електронний суд" та ними отримано, що підтверджено довідками про доставку електронних листів.

Представником відповідача через систему "Електронний суд" надіслано відзив на позов разом з доданими до нього документами, в якому він заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що за результатами камеральної перевірки встановлено порушення ТОВ "Чарівний Лан" граничних термінів реєстрації розрахунків коригування до податкової накладної № 89 від 20.10.2023, визначених пунктом 201.10 статті 201, п. 89 підрозд. 2 розділу ХХ ПК України, й тому обґрунтовано застосовано штрафні санкції оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням. Вказує на відсутність підстав для визнання протиправним податкового повідомлення-рішення №0/26034/0408 від 13.05.2024, у зв'язку з чим просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Як убачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Чарівний Лан"пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 34793771,є платником податку на додану вартість.

Головним управлінням ДПС у Харківській області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розділу І, п. 75.1 ст. 75 розділу ІІ Податкового кодексу України, у порядку, визначеному п. 76.2 ст. 76 розділу ІІ Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Чарівний Лан" щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами проведеної перевірки контролюючим органом складено акт про результати камеральної перевірки від 20.03.2024 за № 100993/20-40-04-08-03/34793771(далі також - акт перевірки), відповідно до якого перевіркою встановлено порушення ТОВ «Чарівний Лан» термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, чим порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.

На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Харківській області прийняте податкове повідомлення-рішення № 0/26034/0408 від 13.05.2024, згідно з яким до платника податків на підставі встановленого в акті перевірки порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування за листопад 2023 року до податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 розділу V, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до позивача застосовано штраф за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних у сумі 12 153,28 гривень згідно з розрахунком до податкового повідомлення-рішення (т. 1 а.с. 19-21).

В порядку адміністративного оскарження листом від 22.05.2024 ТОВ «Чарівний Лан» звернулось до ДПС України зі скаргою на вказане податкове повідомлення-рішення.

За результатами розгляду скарги рішенням ДПС України від 12.07.2024 за № 21367/6/99-00-06-01-02-06податкове повідомлення-рішення № 0/26034/0408 від 13.05.2024 залишено без змін, а скарга - без задоволення.

Скориставшись правом на оскарження зазначеного вище податкового повідомлення-рішення у судовому порядку, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

По суті спірних правовідносин суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За правилами, викладеними в п. 192.1 ПК України, п. 22 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 за № 1307, п. 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за № 1246 і п. 16 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою КМУ від 16.10.2014 за № 569, розрахунки коригування до податкових накладних, які підлягають наданню отримувачеві (покупцеві) - платникові ПДВ, у ЄРПН реєструють:

постачальник (продавець) - якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь такого постачальника (продавця) або коригування кількісних і вартісних показників у підсумку не змінює суми компенсації;

отримувач (покупець) - якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь їхнього постачальника (продавця).

У пункті 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Фактично вказана норма визначає юридичний факт, яким платник податків може підтверджувати надіслання контролюючому органу даних для забезпечення обробки таких відомостей з метою їх подальшого відображення у ЄРПН.

У пункті 201.10 статті 201 ПК України також передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з п. 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений Постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 за №1165.

Законом України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» № 2876-IX від 12.01.2023 підрозділ 2 розділу ХХ Податкового кодексу України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до ПН у ЄРПН, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу.

Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, та становлять:

для ПН/РК, складених з 01 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 05 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для ПН/РК, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

для РК, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем).

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України штраф за порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, встановлюється у таких розмірах: до 15 календарних днів - 2 % суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК; від 16 до 30 календарних днів - 5 % такої суми ПДВ; від 31 до 60 календарних днів - 10 % такої суми ПДВ; від 61 до 365 календарних днів - 15 % такої суми ПДВ; на 366 і більше календарних днів - 25 % такої суми ПДВ.

Отже, штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.

Як убачається з матеріалів справи, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням штрафні санкції застосовані за порушення граничного строку реєстрації розрахунків коригування до податкової накладної № 89 від 20.10.2023.

Так, в акті перевірки податковим органом встановлено порушення ТОВ «Чарівний Лан» термінів реєстрації розрахунків коригування в ЄРПН, а саме:

на 36 календарних днів щодо розрахунку коригування № 65, складеного 10.11.2023 постачальником ТОВ «АГРОЗАХИСТ ХАРКІВ» (код ЄДРПОУ 37875888) при частковому поверненні покупцю ТОВ «ЧАРІВНИЙ ЛАН» (код ЄДРПОУ 34793771) суми попередньої оплати, зареєстрованого покупцем в ЄРПН 10.01.2024;

на 45 календарних днів щодо розрахунку коригування № 66, складеного 13.11.2023 постачальником ТОВ «АГРОЗАХИСТ ХАРКІВ» (код ЄДРПОУ 37875888) при частковому поверненні покупцю ТОВ «ЧАРІВНИЙ ЛАН» (код ЄДРПОУ 34793771) суми попередньої оплати, зареєстрованого покупцем в ЄРПН 19.01.2024;

на 44 календарних днів щодо розрахунку коригування № 115, складеного 29.11.2023 постачальником ТОВ «АГРОЗАХИСТ ХАРКІВ» (код ЄДРПОУ 37875888) при частковому поверненні покупцю ТОВ «ЧАРІВНИЙ ЛАН» (код ЄДРПОУ 34793771) суми попередньої оплати, зареєстрованого покупцем в ЄРПН 31.01.2024.

Надаючи оцінку правомірності висновків контролюючого органу в частині порушення позивачем граничних термінів реєстрації розрахунків коригування, з урахуванням приписів пункту 201.10 статті 201 та пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, суд зазначає таке.

За матеріалами справи позивачем зареєстровано податкову накладну від 10.10.2023 за №89 при поставці товару кількістю 16 300 літрів на загальну суму 1492265,00 гривень та ПДВ - 298453 грн, що була зареєстрована в ЄРПН 09.11.2023.

10.11.2023 позивачем подано на реєстрацію розрахунок коригування №64 до податкової накладної №89 від 10.10.2023 у зв'язку зі зменшенням кількості товару (код позиції 102), у зв'язку з чим визначено обсяги поставленого товару у кількісті 7197,505917 літрів загальною сумою 658931,67 гривень та ПДВ у розмірі 131786,334 гривень (т.1 а.с. 33-34).

Згідно з квитанцією від 27.11.2023 контролюючим органом зупинено реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування №64 від 10.11.2023 (т.1 а.с. 31-32).

У зв'язку з цим реєстрація наступних, складених та поданих для реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування № 65 від 10.11.2023, № 66 від 13.11.2023, № 115 від 29.11.2023, контролюючим органом не здійснювалася.

Згідно з поясненнями відповідача, наведеними у відзиві на позовну заяву, станом на момент подання позивачем розрахунків коригування №65, №66 та №115, показники в податковій накладній №89 від 10.10.2023 не були визначені у зв'язку з блокуванням попереднього розрахунку №64 від 10.11.2023, поданого також до цієї податкової накладної та за аналогічною ознакою « 102», пов'язаною зі зміною кількості товару.

Так, відповідно до квитанцій від 27.11.2023, від 05.12.2023 платником податків для реєстрації в ЄРПН поданий розрахунок коригування № 65 від 10.11.2023, проте, документ не прийнято, підстава: документ не може бути прийнятий - рядок 2. Причина 102. Рядок відсутній в податковій накладній, яка коригується (т. 1 а.с. 35, 38).

Відповідно до квитанції від 27.11.2023 платником податків для реєстрації в ЄРПН поданий розрахунок коригування № 66 від 13.11.2023, проте, документ неприйнято, підстава: документ не може бути прийнятий-рядок 3. Причина 102. Рядок відсутній в податковій накладній, яка коригується (т. 1 а.с. 41).

Відповідно до квитанції від 20.12.2023 платником податків для реєстрації в ЄРПН поданий розрахунок коригування № 115 від 29.11.2023, проте, документ не прийнято, підстава: документ не може бути прийнятий - рядок 4. Причина 102. Рядок відсутній в податковій накладній, яка коригується (т. 1 а.с. 44).

В подальшому, згідно з Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10291770/37875888 від 29.12.2023 проведено реєстрацію розрахунку коригування № 64 від 10.11.2023 (т. 1 а.с. 50-51).

Водночас, згідно з квитанцією від 10.01.2024зупинено реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування № 65, складеного 10.11.2023 постачальником ТОВ «АГРОЗАХИСТ ХАРКІВ» (код ЄДРПОУ 37875888) при частковому поверненні покупцю ТОВ «ЧАРІВНИЙ ЛАН» (код ЄДРПОУ 34793771) суми попередньої оплати з тих підстав, що розрахунок коригування подано платником податків, який відповідає п. 8 Критеріїв ризикованості платника податку (додаток 1 Порядку) (т. 1 а.с. 45).

Згідно з квитанцією від 19.01.2024зупинено реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування № 66, складеного 13.11.2023 постачальником ТОВ «АГРОЗАХИСТ ХАРКІВ» (код ЄДРПОУ 37875888) при частковому поверненні покупцю ТОВ «ЧАРІВНИЙ ЛАН» (код ЄДРПОУ 34793771) суми попередньої оплатиз тих підстав, що розрахунок коригування подано платником податків, який відповідає п. 8 Критеріїв ризикованості платника податку (додаток 1 Порядку) (т. 1 а.с. 46).

Згідно з квитанцією від 31.01.2024зупинено реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування № 115, складеного 29.11.2023 постачальником ТОВ «АГРОЗАХИСТ ХАРКІВ» (код ЄДРПОУ 37875888) при частковому поверненні покупцю ТОВ «ЧАРІВНИЙ ЛАН» (код ЄДРПОУ 34793771) суми попередньої оплати з тих підстав, що розрахунок коригування подано платником податків, який відповідає п. 8 Критеріїв ризикованості платника податку (додаток 1 Порядку) (т. 1 а.с. 47).

Пізніше, згідно з Рішенням про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10408219/37875888 від 19.01.2024, контролюючим органом проведено реєстрацію розрахунку коригування № 65 від 10.11.2023 в ЄРПН, що також підтверджується квитанцією від 19.01.2024(т. 1 а.с. 48, 52, 53).

Згідно з Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10459268/37875888 від 29.01.2024 проведено реєстрацію розрахунку коригування № 66 від 13.11.2023в ЄРПН, що також підтверджується квитанцією від 29.01.2024(т. 1 а.с. 49, 54, 55).

Зазначене, в свою чергу, зробило можливим реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування № 115 від 29.11.2023, який згідно з квитанцією від 31.01.2024 зареєстрований в ЄРПН.

Отже, своєчасно подані позивачем на реєстрацію розрахунки коригування № 65 від 10.11.2023, №66 від 13.11.2023, № 115 від 29.11.2023 відповідно до квитанцій від 27.11.2023, від 05.12.2023, від 20.12.2023 не були прийняті податковим органом не з вини позивача, а через зупинення реєстрації попереднього розрахунку коригування № 64 від 10.11.2023 до податкової накладної № 89 від 20.10.2023, який зареєстровано лише рішенням контролюючого органу № 10291770/37875888 від 29.12.2023.

Системний аналіз норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що реєстрація податкової накладної в ЄРПН у строки, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, є одним із елементів податкового обов'язку, який закріплений для усіх платників податків (продавців), незалежно від форм власності або специфіки діяльності. Тим самим у правовій державі закріплюється принцип рівності обов'язків таких суб'єктів господарювання перед державою та передбачуваності дій контролюючих органів за їх невиконання (неналежне або несвоєчасне виконання). Невиконання (неналежне або несвоєчасне виконання) такого обов'язку утворює склад податкового правопорушення.

Відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За усталеною практикою Верховного Суду (постанови від 23 липня 2019 року у справі №620/3609/18, від 14 серпня 2018 року у справі №803/1583/17, від 30 січня 2018 року у справі № 815/2745/17, №816/390/17 від 2 липня 2019 року у справі № 2340/3802/18, від 20 серпня 2019 року у справі № 1640/3125/18) вчинення платником податків всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, яка не відбулась внаслідок протиправної поведінки суб'єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов'язок, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності.

У постановах від 3 квітня 2020 року (справа №160/5380/19), від 10 червня 2019 року (справа №802/1825/16-а) та від 12 липня 2019 року (справа №0940/1600/18) Верховний Суд вказав, що у процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДПС у строк, встановлений цією статтею.

Водночас, за приписами п. 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

Посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що норма вказаної статті розповсюджується саме на розрахунок коригування № 64, реєстрацію якого в ЄРПН було зупинено, а не на розрахунки коригування № 65, № 66, № 115, що були подані до податкової накладної № 89, показники якої на момент подання цих розрахунків не були визначені у зв'язку із блокуванням попереднього розрахунку № 64, що був поданий раніше, суд до уваги не бере, оскільки приписи п. 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України не ставлять незастосування відповідних штрафних санкцій у залежність від черговості подання в ЄРПН розрахунків коригування та не містять умови щодо незастосування штрафних санкцій на період зупинення відповідної реєстрації виключно першого розрахунку коригування до податкової накладної, а не всіх, які складені платником податків.

З огляду на те, що позивач, своєчасно відправивши на реєстрацію розрахунки коригування № 65 від 10.11.2023, №66 від 13.11.2023, № 115 від 29.11.2023, виконав обов'язок щодо своєчасної їх реєстрації, що виключає притягнення позивача до відповідальності за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН таких розрахунків коригування, суд дійшов висновку, що у контролюючого органу були відсутні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 28 жовтня 2020 року у справі №620/817/19.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи те, що відповідач під час розгляду справи не довів правомірності застосування до ТОВ «Чарівний Лан» штрафних санкцій (фінансових) санкцій за затримку реєстрації розрахунків коригування № 65 від 10.11.2023, №66 від 13.11.2023, № 115 від 29.11.2023 до податкової накладної № 89 від 20.10.2023, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0/26034/0408 від 13.05.2024є протиправним та підлягає скасуванню.

Розподіл судових витрат щодо сплати судового збору здійснюється відповідно до положень статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Чарівний Лан" (вул. Центральна, 39, с. Капитолівка, Ізюмський р-н, Харківська обл., 64319, код ЄДРПОУ 34793771) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0/26034/0408 від 13.05.2024, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чарівний Лан» застосовано штраф у розмірі 12 153,28 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Чарівний Лан'судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43983495).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.