01 квітня 2025 р. № 400/13025/23
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Біоносенко В. В., розглянув в порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
прозаява про встановлення судового контролю,
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 по справі № 400/13025/23 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.09.2023 року ОСОБА_1 з обмеженням максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.09.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного судового рішення 04.01.2024 судом видано виконавчі листи.
19.04.2024 від позивачки надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення МОАС від 30.11.2023 по справі №400/13025/23.
Ухвалою суду від 10.06.2024 встановлено судовий контроль, поклавши на Головне управління ПФУ в Миколаївській області зобов'язання подати протягом двох місяців з моменту набрання законної сили цієї ухвали по справі № 400/13025/23 - звіт про виконання судового рішення.
08.08.2024 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 10.06.2024 встановлено судовий контроль, поклавши на Головне управління ПФУ в Миколаївській області зобов'язання подати протягом двох місяців з моменту набрання законної сили цієї ухвали по справі № 400/13025/23 - звіт про виконання судового рішення.
08.08.2024 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою від 29.08.2024 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року по справі №400/13025/23, до 01.03.2025 року.
На виконання вказаної ухвали суду від 29.08.2024 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області подано звіт про виконання рішення суду від 30.11.2023 по справі №400/13025/23, у якому відповідач зазначив, що на виконання рішення суду від 30.11.2023 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії позивача з вересня 2023 року без обмеження максимальним розміром, та з лютого 2024 забезпечено виплату пенсії без обмеження розміру. Загальний розмір доплати по перерахунку пенсії за рішенням суду склав 7698,65 грн.
Позивач, в свою чергу надіслав заяву, у якій просив встановити Головному управлінню ПФУ в Миколаївській області новий строк подання звіту про виконання у повному обсязі рішення суду по справі №400/13025/23, оскільки відповідач не виконує рішення суду щодо зняття обмежень максимальним розміром пенсії у десять прожиткових мінімумів , що вбачається з розрахунку пенсії за березень 2025 року.
Дослідив звіт, суд встановив, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачці на виконання рішення суду, без обмеження максимальним розміром , розмір пенсії позивача з лютого 2024 - 22469,73 гривень. При цьому, відповідач зазначив, що загальна сума доплати пенсії, що виникла на виконання рішення суду від 30.11.2023 по справі 400/13025/23 склала 7698,65 грн. Разом з цим ця сума позивачу не виплачена, оскільки Головне управлінням ПФУ з об'єктивних причин позбавлено фактичної можливості виплатити ці кошти. Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області внесено відомості щодо заборгованості до "Реєстру судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. На сьогодні проводяться виплати за рішенням суду, що набрали законної сили від 19.11.2020. Рішення суду стосовно позивача набрала законної сили після 19.11.2020, а саме 02.01.2024. Кошти державного бюджету на виплату заборгованості ОСОБА_1 на теперішній час ще не виділені. Бюджет на 2025 не затверджений.
Також, з наданих позивачем розрахунків вбачається, що у 2025 року розмір пенсії позивача до виплати зменшено та становить 23610 грн., замість розрахованого підсумку 25469,73 грн.
Тобто, фактично рішення суду у повному обсязі не виконано
Відповідно до ст.382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Тобто, з навденого вище встановлено, що фактично рішення суду у повному обсязі не виконано. Відповідач зазначив, що залишок доплати буде виплачений в межах наданих асигнувань.
Разом з тим, суд визнає, що невиконання рішення суду в частині виплати позивачу нарахованої заборгованості з пенсії в розмірі 7698,65 гривень, відбулося через відсутність бюджетних асигнувань у відповідача, але керівником Головного управління ПФУ вжито всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, і ці заходи, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Враховуючи зазначену обставину, а також те, що у цьому випадку йде мова про заборгованість за сплати пенсії, суд використовує повноваження передбачені ч.5 ст.382-3 КАС України щодо звільнення відповідача від сплати штрафу.
Відповідно до ч.11 ст.382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приймає звіт відповідача, а також керуючись ч.11 ст.382-3 КАС України, вважає за необхідним встановити новий строк протягом трьох місяців для подання звіту щодо виконання судового рішення в частині виплати позивачу заборгованості з виплати донарахованої на виконання рішення суду суми пенсії в розмірі 7698,65 гривень.
Щодо наданих позивачем розрахунків, з яких вбачається зменшення розміру пенсії, суд зазначає, що зміна розміру пенсії позивача з 01.01.2025 відбулося не внаслідок невиконання відповідачем рішення суду у адміністративній справі №400/13025/23, а внаслідок здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з набуття чинності нового законодавства - Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» та постанови КМУ №01 від 03.01.2025. Правомірність такого перерахунку пенсії позивача на підставі нового законодавства, може бути оцінена лише в межах відповідного окремого позову, і не може бути предметом оцінки в межах виконання рішенні суду у справі №400/13025/23 в порядку ст.ст.382, 383 КАС України, оскільки з 01.01.2025 діє інше законодавство, та у зв'язку з здійсненним перерахунком виникли нові правовідносини, які не було предметом розгляду у цій справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 248, 382-3 КАС України, суд, -
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про виконання рішення суду від 30.11.2023 по справі №400/13025/23.
2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року по справі №400/13025/23, у тримісячний строк з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду.
3. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя В. В. Біоносенко