Ухвала від 01.04.2025 по справі 400/2230/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

01 квітня 2025 р. № 400/2230/23

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Біоносенко В. В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду по адміністративній справі

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,

прозаява про встановлення судового конролю,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.04.2023 по справі № 400/2230/23 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплати з 09.09.2022 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 09.09.2022 щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вказаного рішення 22.05.2023 судом видано виконавчий лист.

14.06.2023 від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення МОАС від 19.04.2023 по справі №400/2230/23. В обгрунтування доцільності встановлення судового контролю позивач вказує на те, що відповідачем було повідомлено про перерахунок його пенсії на виконання рішення суду по справі №400/4644/21 від 26.07.2021 без обмеження пенсії максимальним розміром, тому на виконання рішення суду від 19.04.2023 по справі №400/2230/23 розмір пенсійної виплати не змінився.

Ухвалою від 08.09.2023 встановлено судовий контроль, поклавши на Головне управління ПФУ в Миколаївській області зобов'язання подати протягом місяця з моменту набрання законної сили цієї ухвали по справі № 400/2230/23 - звіт про виконання судового рішення.

На виконання цієї ухвали від 08.09.2023 відповідачем подано звіт.

За результатами розгляду звіту, ухвалою від 10.01.2024 встановлено судовий контроль, поклавши на Головне управління ПФУ в Миколаївській області зобов'язання подати протягом місяця з моменту набрання законної сили цієї ухвали по справі № 400/2230/23 - звіт про виконання судового рішення.

На виконання цієї ухвали від 10.01.2024 відповідачем подано звіт.

За результатами розгляду звіту, ухвалою від 10.01.2024 встановлено судовий контроль, поклавши на Головне управління ПФУ в Миколаївській області зобов'язання подати протягом місяця з моменту набрання законної сили цієї ухвали по справі № 400/2230/23 - звіт про виконання судового рішення.

На виконання цієї ухвали від 05.03.2024 відповідачем подано звіт.

За результатами розгляду звіту, ухвалою від 10.04.2024 встановлено судовий контроль, поклавши на Головне управління ПФУ в Миколаївській області зобов'язання подати протягом місяця з моменту набрання законної сили цієї ухвали по справі № 400/2230/23 - звіт про виконання судового рішення.

На виконання цієї ухвали від 27.05.2024 відповідачем подано звіт.

За результатами розгляду звіту, ухвалою від 10.06.2024 встановлено судовий контроль, поклавши на Головне управління ПФУ в Миколаївській області зобов'язання подати протягом місяця з моменту набрання законної сили цієї ухвали по справі № 400/2230/23 - звіт про виконання судового рішення.

На виконання цієї ухвали від 08.08.2024 відповідачем подано звіт.

Ухвалою від 29.08.2024 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.04.2023 року по справі №400/2230/23, до 01.03.2025 року.

На виконання вказаної ухвали суду від 29.08.2024 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області подано звіт про виконання рішення суду по справі №400/2230/23, у якому відповідач зазначив, що на виконання рішення суду від 19.04.2023 (з урахування ухвали від 10.01.2024) Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії позивача та розмір її склав - 34780,68 грн. Головним управлінням забезпечено виплату пенсії у перерахованому розмірі. Загальний розмір доплати по перерахунку пенсії за рішенням суду склала 83877,87 грн.

Дослідив звіт, суд встановив, що згідно розрахунку пенсії, наданого відповідачем, позивачу на виконання рішення суду (з урахуванням ухвали суду від 10.01.2024) нараховано пенсійну виплату в розмірі 34780,68 грн. При цьому, відповідач зазначив, що загальна сума доплати пенсії, що виникла на виконання рішення суду від 19.04.2023 по справі 400/2230/23 склала 83877,87 грн. Разом з цим ця сума позивачу не виплачена, оскільки Головне управлінням ПФУ з об'єктивних причин позбавлено фактичної можливості виплатити ці кошти. Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області внесено відомості щодо заборгованості до "Реєстру судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. На сьогодні проводяться виплати за рішенням суду, що набрали законної сили від 19.11.2020. Рішення суду стосовно позивача набрала законної сили після 19.11.2020, а саме 20.05.2023. Кошти державного бюджету на виплату заборгованості ОСОБА_2 на теперішній час ще не виділені. Бюджет на 2025 не затверджений.

Тобто, фактично рішення суду у повному обсязі не виконано

Відповідно до ст.382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Тобто, з навденого вище встановлено, що фактично рішення суду у повному обсязі не виконано. Відповідач зазначив, що залишок доплати буде виплачений в межах наданих асигнувань.

Разом з тим, суд визнає, що невиконання рішення суду в частині виплати позивачу нарахованої заборгованості з пенсії в розмірі 83877,87 гривень, відбулося через відсутність бюджетних асигнувань у відповідача, але керівником Головного управління ПФУ вжито всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, і ці заходи, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Враховуючи зазначену обставину, а також те, що у цьому випадку йде мова про заборгованість за сплати пенсії, суд використовує повноваження передбачені ч.5 ст.382-3 КАС України щодо звільнення відповідача від сплати штрафу.

Відповідно до ч.11 ст.382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

За таких обставин, суд приймає звіт відповідача, а також керуючись ч.11 ст.382-3 КАС України, вважає за необхідним встановити новий строк протягом трьох місяців для подання звіту щодо виконання судового рішення в частині виплати позивачу заборгованості з виплати донарахованої на виконання рішення суду суми пенсії в розмірі 83877,87 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст. 248, 382-3 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про виконання рішення суду від 19.04.2023 по справі №400/2230/23

2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області новий строк подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.04.2023 року по справі №400/2230/23, у тримісячний строк з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду.

3. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя В. В. Біоносенко