31 березня 2025 рокусправа № 380/17754/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (місцезнаходження: вул. Івана Франка, 157, м. Львів, Львівський район, Львівська область, 79026; код ЄДРПОУ: 19170503), в якій просить:
- визнати відмову Відділу державної реєстрації актів цивільного стану міста Львова протиправною та зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану міста Львова внести зміни до актового запису про народження № 4059 та графі «громадянство батька» поставити прочерк.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що згідно з відомостями, що містяться у свідоцтві про народження ОСОБА_1 , його батьками зазначено ОСОБА_2 , громадянин Російської Федерації, та ОСОБА_3 , громадянка України, про що 08 липня 2008 року складено відповідний актовий запис № 4059. Повідомляє, що рішенням Сихівського районного суду м. Львова від 03.03.2015 у справі №464/662/15-ц ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 позбавлено батьківських прав відносно неповнолітнього сина - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вищевказаним рішенням встановлено, що після розірвання шлюбу - 2011 рік батько остаточно покинув сім'ю, ухилявся від виконання батьківських обов'язків, не цікавився розвитком сина, станом його здоров'я, вихованням та життям, не дбав про духовний та фізичний розвиток дитини, фінансово та матеріально не допомагав.
Зазначає, що від 2011 року ОСОБА_4 не спілкується з позивачем жодним чином, окрім цього, орієнтовно з цього моменту переїхав до країни - агресора Російської Федерації, місцезнаходження його не відоме позивачу. Після початку у 2014 році антитериростичної операції (АТО), позивач зазнавав постійних утисків через громадянство батька та свого прізвища, піддався цькуванню збоку однолітків щодо цього. Після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року розпочались проблеми і з державними органами щодо цього факту, зокрема, Службою безпеки України було проведено розмови з позивачем та проведено перевірку щодо факту спілкування з батьком, можливості передавати інформацію про знаходження військових об'єктів на території України особі, місце перебування якої в Російській Федерації.
Враховуючи вищенаведене, позивач 12 липня 2024 року звернувся зі заявою до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про виключення відомостей про громадянство батька ОСОБА_4 (громадянство Російської Федерації) із актового запису про народження та свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мотивуючи постійними порушеннями його інтересів та утисків щодо цього фатку. Однак, листом від 26 липня 2024 року № С-47/33.20-23 відповідач повідомив що заява не підлягає задоволенню за відсутністю підстав.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою судді від 26.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Вказаною вище ухвалою також зобов'язано Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) надати суду належним чином завірену копію актового запису про народження ОСОБА_1 №4059 від 08.07.2008.
Ухвалою суду від 27.01.2025 витребувано у Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (місцезнаходження: вул. Івана Франка, 157, м. Львів, Львівський район, Львівська область, 79026; код ЄДРПОУ: 19170503) належним чином завірену копію актового запису про народження ОСОБА_1 №4059 від 08.07.2008.
10.02.2025 до суду від відповідача надійшли витребувані докази.
Згідно з ухвалою про відкриття спрощеного позовного провадження, відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк на подання відзиву з дати отримання ухвали про відкриття провадження. Однак, станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи від відповідача на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується копією пасопрта №008634336 від 05.01.2023.
Згідно з копією свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 від 27.06.2024, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Львові, Львівська область, Україна, про що 08.07.2008 складено відповідний актовий запис №4059. Матір'ю ОСОБА_1 є ОСОБА_3 (громадянство «Україна»), батьком є ОСОБА_4 (громадянство «Російська Федерація»).
Аналогічні відомості також містяться в актовому записі №4059 від 08.07.2008. Крім цього, в графі «Підстава запису відомостей про батька» зазначено: «Міський відділ реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції від 03.06.2006р.актовий запис про укладення шлюбу №1171».
У графі «Прізвище, ім'я, по батькові, адреса заявника, серія, номер, ким видано паспорт, дата його видачі та підпис заявника» зазначено: « ОСОБА_4 , Львів, ОСОБА_5 1/13 паспорт НОМЕР_3 виданий Плесецьким РВВС Архангельської обл. Р.Ф. 04.10.2004.
В подальшому рішенням Сихівського районного суду м.Львова від 03.03.2015 у справі №464/662/15-ц, яке набрало законної сили 16.04.2015 (режим доступу: https://reyestr.court.gov.ua/Review/42962107) позбавлено ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно неповнолітнього сина - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вказаним вище судовим рішенням серед іншого встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з 2006 по 2011 роки перебували у шлюбі, зареєстрованому 03.06.2006р. відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського управління юстиції (актовий запис 1171). Від даного шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народився син, що стверджується свідоцтвом народження дитини серії НОМЕР_4 , виданим 08.07.2008.
ОСОБА_4 після розірвання шлюбу - 2011 рік, проживає окремо. На протягом тривалого часу дитиною, яка проживає з позивачем не цікавиться, не бере участі у її вихованні та утриманні, аліменти не сплачує.
Враховуючи наведене, суд у справі №464/662/15-ц прийшов до висновку, що ОСОБА_4 тривалий час ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків щодо неповнолітнього сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не цікавиться результатами навчання останнього, не бере участі у підготовці дитини до самостійного життя, а тому його необхідно позбавити батьківських прав відносно нього.
Позивач стверджує, що після початку у 2014 році антитериростичної операції (АТО), він зазнавав постійних утисків через громадянство батька та свого прізвища, піддався цькуванню збоку однолітків щодо цього. Після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року у нього розпочалися проблеми і з державними та правоохоронними органами щодо цього факту, у зв'язку з чим він звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) зі заявою від 12.07.2024 про виключення відомостей про громадянство батька з актового запису про його народження.
У відповідь на вищевказану заяву, листом від 26.07.2024 №С-47/33.20-23 відповідач відмовив позивачу у виключенні відомостей про громадянство його батька з актового запису про народження, у зв'язку з відсутністю законних підстав для внесення змін у відповідний актовий запис.
Позивач, непогоджуючись з такою відмовою, звернувся до суду з цим позовом.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За змістом ч. 1 ст. 122 Сімейного кодексу України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.
Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Згідно з ч. 1 ст. 133 Сімейного кодексу України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав:
1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання;
2) перестає бути законним представником дитини;
3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;
4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.
Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини.
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану є Закон України від 01 липня 2010 року №2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон №2398-VI). Цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків (частина перша статті 2 Закону №2398-VІ).
Частинами першою-третьою статті 9 Закону №2398-VI передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з частиною першою статті 4, частиною першою статті 6 Закону №2398-VІ органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження
За приписами статті 22 Закону №2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (частина перша).
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви (частина друга).
Згідно з частиною п'ятою статті 9 Закону №2398-VІ правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793; далі - Правила №96/5).
Пунктами 1.1, 1.5 розділу I Правил №96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред'явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. Сформована заява про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання роздруковується посадовою особою та за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, підписується заявником. Відділ державної реєстрації актів цивільного стану використовує усі відомості, отримані за результатами відповідної перевірки, для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.6, 2.7, 2.11 розділу ІІ Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Пунктом 2.13 розділу ІІ Правил №96/5 встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є:
- рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;
- постанова адміністративного суду;
- висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України;
- заява про визнання батьківства (додаток 3);
- заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України;
- заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища, про обрання прізвища одного з них як спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя згідно із статтею 53 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 4;
- заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;
- заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;
- актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини.
- актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу. Ці актові записи є підставою для зміни прізвищ батьків (одного з них) в актовому записі про народження малолітньої дитини при умові одночасної зміни прізвища дитини;
- рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п'ятої статті 148 Сімейного кодексу України.
Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України (підпункт 2.13.3 пункту 2.13 розділу ІІ Правил).
Відповідно до пункту 2.15 розділу ІІ Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається:
- якщо актовим записом про народження передбачені, але в ньому відсутні прізвище, власне ім'я, по батькові або громадянство батьків;
- якщо прізвище, власне ім'я та по батькові зазначено без урахування національних традицій;
- якщо при державній реєстрації народження дитині присвоєне прізвище або власне ім'я без урахування побажань батьків або одного з них;
- якщо дитина має власне ім'я, відмінне від того, яке зазначено в актовому записі про народження, і цього вимагають інтереси дитини;
- при необхідності зміни прізвища, власного імені, по батькові у зв'язку із зміною статі;
- при впізнанні особи, смерть якої була зареєстрована як невідомої (за наявності протоколу впізнання трупа);
- при зміні громадянства;
- при зміні батьком або матір'ю прізвища відповідно до статті 53 Сімейного кодексу України та необхідності внесення змін до актового запису про народження їх дитини (висновок складається з урахуванням вимог, зазначених у статті 148 Сімейного кодексу України);
- якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості);
- в інших окремих випадках, що не суперечать вимогам чинного законодавства.
Згідно з пунктом 2.16 розділу ІІ Правил зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
На підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку (підпункт 2.16.14 пункту 2.16 розділу ІІ Правил).
У свою чергу, за змістом пункту 2.14 розділу ІІ Правил №96/5 підставою для внесення відповідних відміток в актові записи цивільного стану, у тому числі про анулювання та поновлення, є:
- рішення суду про усиновлення (удочеріння), про позбавлення або поновлення батьківських прав, про розірвання шлюбу, визнання шлюбу недійсним, поновлення шлюбу після його розірвання у випадку, передбаченому статтею 118 Сімейного кодексу України, анулювання актових записів цивільного стану, у яких зазначено про необхідність проставлення відмітки у відповідному актовому записі цивільного стану, визнання розірвання шлюбу фіктивним;
- висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про визнання шлюбу недійсним та анулювання актового запису про шлюб;
- висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису цивільного стану;
- актовий запис про розірвання шлюбу.
Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 завтерджено Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (далі - Правила №52/5).
Згідно з пп. «а» п. 12 Розділу ІІІ Правил №52/5 одночасно із заявою про державну реєстрацію народження пред'являються та в актовому записі про народження зазначаються:
паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред'явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі «Для відміток» актового запису про народження. Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно з п. 33 Розділу ІІІ Правил №52/5 на підставі рішення суду про позбавлення батьківських прав в день надходження копії такого рішення в паперовому вигляді до відділу державної реєстрації актів цивільного стану або за зверненням заявника в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, сьомим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил, у графі «Для відміток» актового запису про народження зазначається: «Батьки (батько, мати) позбавлені батьківських прав на підставі рішення (назва суду), № справи _____ від ____________». Учинений запис засвідчується підписом посадової особи і печаткою відділу державної реєстрації актів цивільного стану. У таких випадках відомості про батьків з актового запису не виключаються. Одночасно відповідні відомості вносяться до Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Тому з батьків, якого позбавлено батьківських прав, свідоцтво про народження дитини повторно не видається.
Так, як вже йшлося вище, дослідивши актовий запис №4059 від 08.07.2008 про народження ОСОБА_1 , судом встановлено, що такий серед іншого містить наступні записи:
- в графі «Відомості про батька» зазначено: « ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянини Російської Федерації»;
- в графі «Підстава запису відомостей про батька» зазначено: «Міський відділ реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції від 03.06.2006р.актовий запис про укладення шлюбу №1171»;
- в графі «Прізвище, ім'я, по батькові, адреса заявника, серія, номер, ким видано паспорт, дата його видачі та підпис заявника» зазначено: « ОСОБА_4 , Львів, ОСОБА_5 1/13 паспорт НОМЕР_3 виданий Плесецьким РВВС Архангельської обл. Р.Ф. 04.10.2004.
Таким чином, судом встановлено, що актовий запис №4059 від 08.07.2008 вчинений саме за заявою батька позивача, ОСОБА_6 , яким долучався паспорт громадянина Російської Федерації, а підставою для внесення відомостей про батька був актовий запис про укладення шлюбу №1171.
Отже, в даному випадку, судом не встановлено будь-яких неточностей, внесення неправильних відомостей щодо громадянства батька позивача в актовий запис №4059 від 08.07.2008, протилежного матеріали справи не містять.
З наведеного вище правового регулювання слідує, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповдіним органом державної реєстрації актів цивільного стану лише за наявності достатніх правових підстав, зазначених у пункті 2.13 розділу ІІ Правил №96/5.
Водночас, така обставина, як позбавлення батька позивача батьківських прав, можливі (зі слів позивача) утиски через громадянство батька та прізвище, проблеми з правоохоронними органами, не є тією підставою, що зумовлює можливість внесення змін до актового запису про народження дитини, зокрема в частині громадянства її батька.
Більше того, суд зазначає, що можливість внесення змін до актового запису про народження дитини, про які просить позивач, зокрема у графі «громадянство батька» поставити прочерк, замість достовірних відомостей, у чинному законодавстві України взагалі відсутня.
Суд зауважує, що на підставі рішення суду про позбавлення батьківських прав відповдіний орган реєстрації актів цивільного стану може лише у графі «Для відміток» актового запису про народження зазначити: «Батьки (батько, мати) позбавлені батьківських прав на підставі рішення (назва суду), № справи _____ від ____________».
Разом з тим, обставини не зазначення відповідачем таких відомостей у відповідній графі актового запису №4059 від 08.07.2008 на підставі рішення Сихівського районного суду м.Львова від 03.03.2015 у справі №464/662/15-ц, не є преметом даного сопру.
Таким чином, підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи у внесенні відповідних змін, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відустність підстав для задоволення позову.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна