Рішення від 31.03.2025 по справі 855/27/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року № 855/27/20

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Павлівської сільської ради Калинівського району Вінницької області

до Центральної виборчої комісії

про визнання протиправною та скасування постанови в частині, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Павлівська сільська рада Калинівського району Вінницької області звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 08.08.2020 № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» в частині призначення на 25 жовтня 2020 року перших виборів у Калинівській міській територіальній громаді, а саме депутатів Калинівської міської ради Хмільницького району Вінніцької області та Калинівського міського голови Хмільницького району Вінницької області в громаді Павлівської сільської ради (села Мізяків, Павленки, Мізяківська Слобода) і зобов'язання відповідача винести постанову, якою призначити на 25 жовтня 2020 року чергові вибори у Павлівській сільській територіальній громаді, а саме депутатів Павлівської сільської ради та Павлівського сільського голови.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2020 справу передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

На виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» адміністративну справу було передано до Київського окружного адміністративного суду за належністю.

Матеріали справи отримані Київським окружним адміністративним судом та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу розподілено судді Колесніковій І.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про протиправність оскаржуваного рішення з огляду на відсутність правових підстав для його прийняття.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві наголошує на правомірності своєї поведінки у межах спірних правовідносин, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення, зокрема, виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів в порядку та в межах, встановлених законами України.

Відповідно до покладених повноважень Центральна виборча комісія, зокрема, забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми, приймає роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми (частина 1 статті 2, частина 2 статті 16, пункти 1-5 статті 17 зазначеного Закону).

Також зазначаємо, що відповідно до пункту 20 частини 1 статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів є Виборчий кодекс України (далі - Кодекс), що набрав чинності з 01.01.2020 та підпунктом 3 пункту 2 розділу ХХХХП «Прикінцеві та перехідні положення» визнав таким, що втратив чинність Закон України «Про місцеві вибори», крім положень стосовно організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.

Так, згідно з частиною 1 статті 1 Кодексу вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.

Місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, першими та додатковими (частина 1 статті 194 Кодексу).

Частиною 2 статті 194 Кодексу встановлено, що рішення про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів приймається Верховною Радою України.

Чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев'яносто днів до дня виборів (частина 1 статті 195 Кодексу).

Так, постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» на неділю, 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови).

Пунктом 5 цієї Постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться у разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.

Крім того, 16 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» № 562-ІХ.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» вказаного Закону, у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року.

Згідно з частиною 7 статті 194, частиною 5 статті 195 Кодексу перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» розділ V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» доповнено пунктом 7-1, згідно з яким до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України.

При цьому передбачено, що такі рішення Кабінету Міністрів України подаються до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.

За змістом підпунктів 3, 4 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі Закону, не проводяться, а повноваження таких рад та сільських, селищних, міських голів припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 вказаного пункту.

За змістом частини 1 статті 49 та частини 2 статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» акти Кабінету Міністрів України, зокрема розпорядження, є обов'язковими для виконання та набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Як вбачається з матеріалів справи, 27 липня 2020 року до відповідача надійшли розпорядження Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад областей від 12 червня 2020 року № 707-730, у тому числі розпорядження № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області».

Згідно з вказаним розпорядженням Кабінету Міністрів України до переліку територіальних громад Вінницької області включено Калинівську міську територіальну громаду з адміністративним центром у м. Калинівка, до складу якої увійшли Калинівська, Бережанська, Голубівська, Глинська, Дружелюбівська, Дружненська, Заливанщинська, Корделівська, Котюжинецька, Лемешівська, Лісоволисіївська, Люлинецька, Мирненська, Мізяківська, Нападівська, Новогребельська, Павлівська, Писарівська, Радівська, Сальницька, Уладівська, Хомутинецька, Черепашинецька, Чернятинська територіальні громади (населені пункти).

Верховна Рада України постановою від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» ліквідувала всі райони в межах областей України та утворила нові райони з визначенням затверджених Кабінетом Міністрів України територій територіальних громад, що ввійшли до їх складу.

Відповідно до підпункту 21 пункту 2 вказаної Постанови у Вінницькій області утворено, зокрема, Хмільницький район (з адміністративним центром у місті Хмільник) у складі територій Глуховецької селищної, Жданівської сільської, Іванівської сільської, Калинівської міської, Козятинської міської, Махнівської сільської, Самгородоцької сільської, Уланівської сільської, Хмільницької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України

Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 288 Кодексу перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються в разі об'єднання територіальних громад, утворення нових адміністративно- територіальних одиниць, інших змін адміністративно-територіального устрою або змін, у результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.

Частиною 7 статті 194, частиною 5 статті 195 Кодексу визначено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.

Відповідно до частини 9 статті 194 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно- територіального устрою (Міністерство розвитку громад та територій України), не пізніш як за сто десять днів до дня голосування на чергових місцевих виборах надає Центральній виборчій комісії за встановленою нею формою інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу, в кожній області України, а також в Автономній Республіці Крим.

Так, Міністерство розвитку громад та територій України листом від 06 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20 за встановленою Комісією формою (постанова Центральної виборчої комісії від 28 липня 2020 року № 148 «Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно- територіальних одиниць, що входять до їх складу») надіслало відповідно до частини 9 статті 194 Кодексу інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу.

Вказаним переліком передбачено, що до складу Калинівської міської територіальної громади Хмільницького району Вінницької області входять м.Калинівка, с.Адамівка, с.Антонопіль, с.Бережани, с.Великі Кутища, с.Весела, с.Вишневе, с.Гарасимівка, с.Глинськ, с.Голубівка, с.Дружелюбівка, с.Дружне, с.Забара, с.Загребельня, с.Заливанщина, с.Корделівка, с.Котюжинці, с.Лемешівка, с.Лісова Лисіївка, с.Люлинці, с.Малі Кутища, с.Мирне, с.Мізяків, с.Мізяківська Слобідка, с.Мончинці, с.Нападівка, с.Нова Гребля, с.Павленки, с.Павлівка, с.Панасівка, с.Писарівка, с.Польова Лисіївка, с.Прилуцьке, с.Радівка, с.Райки, с.Сальник, с.Софіївка, с.Тарасівка, с.Уладівське, с.Хомутинці, с.Червоний Степ, с.Черепашинці, с.Чернятин, с- ще Голендри, с-ще Гулівці, с-ще Калинівка Друга, с-ще Первомайське, с-ще Рівнинне, с-ще Яблуневе, а органом місцевого самоврядування цієї громади є Калинівський міський голова та Калинівська міська рада Хмільницького району Вінницької області.

Отже, Комісія не є уповноваженим органом для визначення найменувань новостворених адміністративно - територіальних одиниць.

Частиною 2 статті 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» встановлено, що Комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Таким чином, відповідно до приписів законодавчих актів, ураховуючи звернення уповноважених законом органів, Центральна виборча комісія постановою від 08 серпня 2020 року № 160 призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, у тому числі депутатів Калинівської міської ради Хмільницького району Вінницької області та відповідного міського голови в Калинівській міській територіальній громаді Хмільницького району Вінницької області.

Так, згідно з повідомленням Калинівської міської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області про підсумки та результати голосування з виборів Калинівського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 06 листопада 2020 року найбільшу кількість голосів виборців (7690) було подано на підтримку ОСОБА_1 .

Також згідно з повідомленням зазначеної територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Калинівської міської ради Хмільницького району Вінницької області від 06 листопада 2020 року до зазначеної ради обрано 34 депутати.

Суд звертає увагу, що відносини, які виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, урегульовано Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», який передбачає іншу процедуру призначення перших місцевих виборів.

Так, статтею 7 указаного Закону передбачено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за зверненнями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій.

Процедуру призначення Комісією перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів за результатами розгляду звернень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення таких виборів унормовано Порядком призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою Комісії від 29 листопада 2018 року № 234 (зі змінами).

За змістом пункту 1 указаного Порядку за зверненнями, які відповідають вимогам Конституції України, законів України, зазначеного Порядку, а також з огляду на те, що вирішення питання стосовно призначення перших місцевих виборів на певну дату належить до виключних повноважень Центральної виборчої комісії, Комісія за наявності відповідних бюджетних асигнувань для організації підготовки та проведення місцевих виборів призначає перші місцеві вибори не пізніше ніж за сімдесят днів до дня таких виборів, як правило, на останню неділю квітня, останню неділю жовтня, будь-яку неділю грудня, крім останньої.

Проте 16 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» № 562-ІХ та передбачила процедуру утворення територіальних громад.

Виборчий кодекс України встановив випадки у разі настання яких призначаються перші місцеві вибори.

Так, відповідно до частини 1 статті 288 Кодексу перші вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів проводяться у разі:

- об'єднання територіальних громад,

- утворення нових адміністративно-територіальних одиниць,

- інших змін адміністративно-територіального устрою

- змін, в результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.

Отже, наведене дає суду підстави для висновку про те, що приймаючи оскаржувану постанову № 160, Комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію» та іншими законами України.

Відтак, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Павлівської сільської ради Калинівського району Вінницької області (22436, Вінницька область, Калинівський район, село Павлівка, вулиця Миру, будинок 84; код ЄДРПОУ 04328677) до Центральної виборчої комісії (01196, місто Київ, площа Лесі Українки, будинок 1; код ЄДРПОУ 21661450) про визнання протиправною та скасування постанови в частині, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.