Рішення від 31.03.2025 по справі 320/980/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року справа №320/980/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту також позивач, ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту також відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зазначення у довідці від 22 листопада 2022 року №2/3/1/4080 про розмір грошового забезпечення позивача премії у розмірі 35% посадового окладу;

- зобов'язати відповідача виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про грошове забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року з врахуванням пенсії у розмірі, передбаченому для військовослужбовців, які проходили військову службу на посадах льотного складу і виконували польоти у складі льотного екіпажу повітряних суден.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право на встановлення йому премії у розмірі 130%, оскільки позивача звільнено зі штатної льотної посади у зв'язку із скороченням штату, при цьому, позивач у році, який передував року звільнення з військової служби, виконував польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки. На думку позивача, така позиція відповідача є протиправною та порушує його право на відповідний розмір пенсії, що змусило його звернутися до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2023 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення на поштову адресу копії ухвали, підписану кваліфікованим електронним підписом головуючого судді, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 13.02.2023 року.

Відтак останнім днем на подання відзиву на позовну заяву було 28.02.2023.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Судом встановлено, ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія паспорта НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ; перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років з 11 травня 1994 року відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).

22 листопада 2022 року позивачу відповідачем видано довідку №2/3/1/4080 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, в якій, зокрема зазначено, що розмір премії складає 35% посадового окладу.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06 вересня 2021 року №2/3/1 за результатом розгляду заяви позивача повідомлено про відсутність можливості застосування виплати надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% та премії у розмірі 130%, оскільки при перевірці особово-пенсійної справи на підставі свідоцтва про хворобу №201-Л від 09 березня 1993 року позивача визнано непридатним до льотної служби.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08 грудня 2022 року №2/3/1/4392 за наслідками розгляду заяви позивача щодо виготовлення та врахування у довідці про розмір грошового забезпечення для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які передбачені для осіб льотного складу, а саме премію у збільшеному розмірі 130% повідомлено про відсутність підстав для включення у виплату премії у розмірі 130%, оскільки відповідно до пункту 3 роз'яснення заступника директора департаменту фінансів Міністерства оборони України від 30 грудня 2020 року №248/10136 військовослужбовці, усунуті від льотної служби за медичними показами з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплата надбавки за особливості проходження служби та премії в збільшених розмірах припиняється та виплачується на загальних підставах. Під час перевірки особово-пенсійної справи позивача на підставі свідоцтва про хворобу №201-Л від 09 березня 1993 року позивача визнано непридатним до льотної служби.

Вважаючи дії відповідача щодо встановлення у довідці про розмір грошового забезпечення премії у розмірі 35% посадового окладу протиправними, позивач звернувся до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.

Постановою від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Кабінет Міністрів України збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

На підставі пункту 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як установлено судом, позивач перебуває на обліку в територіальному управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-XII.

Із матеріалів справи вбачається, що спір виник у зв'язку з протиправними, на думку позивача, діями відповідача щодо визначення у довідці премії (35% замість 130%).

Водночас, як зазначає позивач, відповідачем протиправно визначено розмір відсоткового значення таких складових, як премія (вказано 35% замість 130%).

Як зазначено вище, Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а та від 23.05.2024 у справі № № 380/19324/23.

Згідно з телеграмою Міністра оборони України від 28.11.2018 № 248/9240 з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту України в 2019 році з 01.01.2019 встановлено, зокрема: щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми; надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію та надбавку за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців - у розмірах згідно з Додатком 2 до цієї телеграми.

Як убачається з матеріалів справи, позивач на час звільнення мав звання майор та обіймав посаду командира корабля важкого бомбардувального авіаційного полку.

Учасниками справи не заперечується, що посада позивача відповідності до Правил виконання польотів державної авіації України, затверджені наказом Міністерства оборони України від 05.01.2015 № 2, належить до посад льотного складу.

Розділ IV «Розміри надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії окремим категоріям військовослужбовців Збройних Сил України у 2019 році» Додатку 2 телеграми Міністра оборони України від 28.11.2018 № 248/9240 передбачає, що військовослужбовцям, які станом на 01.01.2019 проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, виплачувати: премію в розмірі 130 % посадового окладу.

Зважаючи на викладене, у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 відповідач мав вказати відомості про розмір премії у 130%, однак протиправно занизив цей розмір до 35%.

Стосовно доводів відповідач про те, що позивача було визнано непридатним до льотної роботи за станом здоров'я згідно з свідоцтвом про хворобу від 09.03.1993 № 201-Л, суд зазначає таке.

Згідно з відомостями про перерви в льотній роботі, перенавчання на нову матчастину, переході на другий вид авіації, припинення польотів у зв'язку з розформуванням військової частини і т. д., засвідченими начальником штабу в/ч НОМЕР_4 майором ОСОБА_2 , останні виліт на літаку позивач здійснив 20 січня 1993 року.

Відповідач у листі від 06.09.2021 року №2/3/1/ зазначив, що при перевірці особово-пенсійної справи, на підставі Свідоцтва про хворобу №201-Л від 09.03.1993 року, позивача визнано непридатним до льотної роботи.

Відразу після визначення позивача непридатним до льотної роботи за медичними показаннями, позивач подав рапорт про звільнення зі служби, який був задоволений.

Відповідно до виписки з наказу командира в/ч НОМЕР_4 від 06.05.1994 №85, копії виписки з наказу Міністра оборони України від 18.03.1994 №0529 майор ОСОБА_1 звільнений з військової служби у зв'язку зі скороченням штатів.

Тобто, позивач був звільнений зі служби не за станом здоров'я, а у зв'язку зі скороченням штатів.

До дня звільнення позивач на іншу посаду не призначався, план навчально-льотної підготовки за попередній перед звільненням рік виконав, отримував надбавку за кваліфікацію військового льотчика, наказ про усунення його від льотної роботи та про припинення виплат, надбавок, передбачених військовослужбовцям льотного складу, не видавався, був звільнений з військової служби у запас із зазначеної вище посади. Вказана посада на момент звільнення позивача на пенсію належала до посад льотного складу.

Відповідачем не надано суду жодних документально підтверджуючих доказів усунення позивача від льотної роботи, судом такого також не встановлено.

Як зазначено в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2024 у справі № 640/10997/22, правовідносини в якій є подібними розглядуваній справі, щодо посилань відповідача на те, що перед звільненням із військової служби позивача було визнано непридатним до польотів, то колегія суддів наголосила на тому, що вказаний факт жодним чином не впливає на визначення розміру грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії. Розмір такого забезпечення визначається виключно за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням, а не за показниками стану здоров'я, наявністю допусків чи фактом виконання станом на певну дату чи у певний період визначених завдань.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання даного адміністративного позову до суду позивачем було сплачено за реквізитами Київського окружного адміністративного суду судовий збір в сумі 1073,60 грн згідно з квитанцією від 30.01.2023 року № 0.0.2838522775.1, який в силу положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 242-246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 ) щодо зазначення у довідці від 22.11.2022, вих. №2/3/1/4080 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ) премії у розмірі 35% посадового окладу.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 ) виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ), станом на 05.03.2019, з врахуванням премії у розмірі, передбаченому для військовослужбовців, які проходили військову службу на посадах льотного складу і виконували польоти у складі льотного екіпажу повітряних суден.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 31.03.2025.

Суддя Панченко Н.Д.