ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"01" квітня 2025 р. Справа № 640/35635/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Акціонерного товариства «Укрпошта» про застосування заходів реагування,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом Акціонерного товариства «Укрпошта», в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до акціонерного товариства «Укрпошта» у вигляді зупинення роботи (експлуатації) будівлі відділення поштового зв'язку AT «Укрпошта», що розташована за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, смт. Нова Прага, вул. Центральна, 27, шляхом заборони їх використання (експлуатації) акціонерним товариством «Укрпошта» і його відокремленими підрозділами (філіями, дирекціями) та опечатування (опломбування) вхідних дверей до вказаної будівлі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та без проведення судового засідання відповідно до статті 262 КАС України після спливу строків для подання заяв по суті та доказів.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, судову справу №640/35635/21 передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/35635/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Акціонерного товариства «Укрпошта» про застосування заходів реагування. Розгляд справи розпочато спочатку за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
28.03.2025 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, мотивоване тим, що АТ «Укрпошта» залучено Державою для забезпечення життєдіяльності найменш соціально захищених верств населення в умовах воєнного стану, що в свою чергу відіграє дуже важливу роль у майбутній перемозі над ворогом. Представника відповідача, посилаючись на приписи п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, просить суд зупинити провадження у справі до закінчення дії або скасування воєнного стану в Україні.
Розглянувши клопотання представника відповідача та документи, що наявні в матеріалах справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, необхідними умовами для зупинення провадження у справі є:
- перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань (перша ознака);
- переведення таких військових формувань на воєнний стан або залучення до проведення антитерористичної операції (друга ознака).
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.19991 №1934-ХІІ (далі - Закон №1934-ХІІ) (структура Збройних Сил України) організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Статтею 5 Закону №1934-ХІІ (комплектування Збройних Сил України) визначено, що особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 №1932-ХІІ ( далі Закон №1932-ХІІ) військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ ( далі - Закон № 2232-ХІІ) Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Відповідач, наголошуючи на тому, що він здійснює заходи і повноваження, необхідні для забезпечення перемоги України та інтересів держави, залишає поза увагою, що за змістом статей 4, 5 Закону №2232-ХІІ, ст. 1 Закону №1932-ХІІ законодавець визначає приналежність до складу Збройних Сил України або інших збройних формувань лише військовослужбовців, тобто фізичних осіб.
Верховний Суд у постанові від 27.02.2023 у справі №380/7845/21 вказав, що норма пункту 5 частини першої статті 236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі лише у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження в адміністративній справі до закінчення воєнного стану не відповідає як завданню адміністративного судочинства, так і змісту та меті пункту 5 частини першої статті 236 КАС України, а також суперечить частині другій статті 64 Конституції України відповідно до якої право на судовий захист не може бути обмежене навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Відповідно до приписів статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VІІІ (далі - Закон №389-VІІІ), правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
З аналізу статті 26 Закону №389-VIII слідує, що здійснення судами правосуддя на час введення воєнного стану не зупиняється.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у справі, а тому слід відмовити у задоволенні поданого клопотання.
На підставі наведеного, керуючись статями 236, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
у задоволенні клопотання АТ «Укрпошта» про зупинення провадження у справі №640/35635/21 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Акціонерного товариства «Укрпошта» про застосування заходів реагування - відмовити.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасникам справи ухвалу надіслати через підсистему «Електронний суд».
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.