ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"31" березня 2025 р. Справа № 640/7891/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Гровінг Стейт" (01011, м. Київ, проспект Перемоги, 118, к. 206, код ЄДРОПУ 40427198) до Державної регуляторної служби України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ 39582357), Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11), третя особа - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3, код ЄДРПОУ 38062828) про визнання протиправним та скасування рішення,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Гровінг Стейт" з позовом до Державної регуляторної служби України, Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування від 22.09.2020 р. №20.4 про залишення без розгляду скарги (апеляції) позивача на Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 30.08.2018р. №1517 "Про анулювання ліцензій на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів) Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Гровінг Стейт".
Ухвалою суду від 02.04.2021 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Гровінг Стейт" повернуто на підставі п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2019 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Гровінг Стейт" задоволено; ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 квітня 2021 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження її розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.11.2021 позовна заява позивача залишена без руху та останньому наданий строк для усунення виявлених судом недоліків, шляхом надання позовної заяви разом з доданими до неї документами для суду, а також копію позовної заяви з доданими до неї документами для вручення відповідачу.
До суду позивачем до суду надано позовну заяву разом з доданими до неї документами для суду, а також копію позовної заяви з доданими до неї документами для вручення відповідачу.
Тобто, недоліки зазначені в ухвалі суду від 02.11.2021 року усунуто в повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Водночас, Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX (надалі, також - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону №2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (надалі, також - Порядок №399).
На виконання положень Закону №2825-IX та відповідно до Порядку №399 справу №640/7891/21 передано на розгляд до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 25.03.2025, про що свідчить штамп вхідної реєстрації.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.03.2025 справу №640/7891/21 передано на розгляд головуючому судді Главачу І.А.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу.
У разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено (частина 3 статті 29 КАС України).
Частинами 13 та 14 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи, та інших випадків, визначених цим Кодексом.
У разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Також відповідно до частини 2 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку прийняти до розгляду адміністративну справу №640/7891/21 та здійснити розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до вимог, встановлених статтею 262 КАС України.
Крім того, одночасно в позовній заяві від 22.03.2021 представник позивача заявив клопотання, в якому просив витребувати у відповідачів рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування від 22.09.2020 №20.4 за результатами розгляду скарги позивача на розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 30.08.2018 №1517 "Про анулювання ліцензій на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг від 30.082018 №1517 "Про анулювання ліцензійна провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів) Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Гровінг Стейт".
Розглянувши вище коментоване клопотання позивача, суддя вказує на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частинами 1, 3 статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Для встановлення наявності або відсутності обставин справи, які входять до предмета доказування необхідно дослідити вказані обставини, тому клопотання позивача про витребування доказів є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись статтями 29, 31, 35, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Прийняти до судового розгляду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області визнання протиправним та скасування наказ, зобов'язання вчинити дії.
2. Розпочати розгляд справи спочатку.
3. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.
4. Встановити позивачу - для подання відповіді на відзив, а відповідачу - для подання заперечення, - п'ятиденний строк з дня отримання відзиву чи відповіді на відзив, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
5. Встановити третій особі з дня вручення цієї ухвали п'ятиденний строк для подання пояснень стосовно позовної заяви (відзиву на позов), які повинні відповідати вимогам, що встановлені частинами 2-4 статті 162 КАС України.
6. Клопотання представника позивача про витребування доказів задовольнити.
7. Витребувати у відповідачів рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування від 22.09.2020 №20.4 за результатами розгляду скарги позивача на розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 30.08.2018 №1517 "Про анулювання ліцензій на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг від 30.082018 №1517 "Про анулювання ліцензійна провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів) Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Гровінг Стейт", а також усіх документальних доказів та пояснень, які були взяті до уваги при прийнятті такого.
7.1. Витребувані судом документальні докази та пояснення подати до суду в десятиденний термін з дня отримання цієї ухвали
8. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.
9. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
9.1. Позивачу, Державній регуляторній службі України та третій особі ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
10. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Главач І.А.