ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"31" березня 2025 р. справа № 300/1932/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали позовної заяви громадської організації "Донецька обласна організація всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України" до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання до вчинення дій,
Громадська організація "Донецька обласна організація всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України" звернулась до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання до вчинення дій.
Вказана позовна заява подана (надіслана) до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в електронній формі засобами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (підсистема "Електронний суд") з використанням електронного цифрового підпису.
Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Частиною 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (пункт 4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (пункт 5).
Під змістом позовних вимог розуміється визначення суб'єктом звернення способу захисту свого права, свободи чи інтересу у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Отже, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло, а тому, особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права у відповідності до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як слідує зі змісту прохальної частини позовної заяви, громадська організація "Донецька обласна організація всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України" просить суд:
- визнати рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації громадських формувань управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління юстиції у м. Івано-Франківськ Медика Б.М. про відмову у проведенні державної реєстрації змін відомостей про позивача у ЄДР від 15.01.2025 протиправним у частині, вказаній у позові, та скасувати його у відповідній частині;
- зобов'язати Західне міжрегіональне управління юстиції у м. Івано-Франківськ в особі державного реєстратора відділу державної реєстрації громадських формувань управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління юстиції у м. Івано-Франківськ Медика Б.М. повторно розглянути документи позивача, подані ним для державної реєстрації внесення змін про позивача до ЄДР, з урахуванням висновків суду.
Однак, в порушення вищенаведених норм процесуального закону, заявлена позивачем у прохальній частині позову вимога: про визнання рішення протиправним у частині, вказаній у позові та скасування його у відповідній частині, за своїм змістом не відповідає матеріально-правовим способам захисту права, передбаченим частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки громадською організацією "Донецька обласна організація всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України" не зазначено конкретного положення (частини) індивідуального акта, яке просить суд визнати протиправним та скасувати, у зв'язку з чим не чітким є спосіб захисту, а тому позовні вимоги підлягають уточненню.
Зміст прохальної частини позову свідчить, що позовні вимоги про визнання окремих положень рішення відповідача протиправними та їх скасування є взаємопов'язаними та похідними, однак незазначення конкретної частини оскаржуваного рішення, з якою позивач пов'язує порушення своїх прав та інтересів, які потребують судового захисту, унеможливлює суду визначити конкретний обсяг досліджуваних обставин справи.
Водночас, суд наголошує, що відсутність конкретизації предмета позовних вимог, у свою чергу свідчить, що предмет спору у повному обсязі не визначений, натомість зміст та кількість позовних вимог сприяють ефективному розгляду справи, та, серед іншого, впливають на вирішення питання підвідомчості спору конкретному суду та правильному вирішенню питання щодо судового збору; з'ясування чи подано позов у строк, встановлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, та чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку поважними) тощо, а отже, і з'ясуванню перешкод для відкриття провадження у справі.
Позивач не може перекладати на суд власний обов'язок визначитися з предметом спору, оскільки саме він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.
Дана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 826/16958/17.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (частина 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Позовну заяву громадської організації "Донецька обласна організація всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України" до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом конкретизації предмета позову в частині визначення змісту позовних вимог у відповідності до вимог частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням конкретної частини рішення, що оскаржується.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Копію цієї ухвали надіслати позивачу через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Матуляк Я.П.