Рішення від 31.03.2025 по справі 300/1320/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" березня 2025 р. справа № 300/1320/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Кузів Володимир Миколайович до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо не врахування при призначенні пенсії заробітної плати вказаної в довідках про заробітну плату, а також зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 09.04.2024, з урахуванням заробітної плати згідно довідок про заробітну плату від 07.03.2024 за №39 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, від 07.03.2024 за №40 за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, від 07.03.2024 за №41 за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, від 07.03.2024 за №42 за період з 01.01.2024 по 29.02.2024, з урахуванням виплачених сум, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє Кузів Володимир Миколайович (надалі по тексту також - представник позивача, Кузів В.М), звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі по тексту також - відповідач, орган пенсійного забезпечення, Управління, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування довідок про нарахування суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески від 07.03.2024 за №№39, 40, 41, 42 за період з 01.01.2017 по 28.02.2024 при призначенні пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 09.04.2024 перерахунок та виплату пенсії по віку ОСОБА_1 , з урахуванням заробітної плати згідно довідок Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 07.03.2024 за №39 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, від 07.03.2024 за №40 за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, від 07.03.2024 за №41 за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, від 07.03.2024 за №42 за період з 01.01.2024 по 29.02.2024, з урахуванням виплачених сум.

Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправні, на переконання позивача, дії відповідача щодо відмови при призначенні пенсії за віком врахувати заробітну плату згідно довідок про заробітну плату від 07.03.2024 за №39 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, від 07.03.2024 за №40 за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, від 07.03.2024 за №41 за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, від 07.03.2024 за №42 за період з 01.01.2024 по 29.02.2024.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 з лютого 2025 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (надалі по тексту також - Закон №1058-IV). На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 у справі №300/4312/24 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2025 у справі №300/4312/24 ГУ ПФУ в Одеській області проведено нарахування пенсії позивача, втім відповідачем не враховано довідки про заробітну плату від 07.03.2024 за №39 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, від 07.03.2024 за №40 за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, від 07.03.2024 за №41 за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, від 07.03.2024 за №42 за період з 01.01.2024 по 29.02.2024 (надалі по тексту також - спірні довідки).

Як зазначив позивач, страховий стаж за спірний період становить з 01.01.2017 по 28.02.2024 військова служба в Службі безпеки України (надалі по тексту також - СБУ). За доводами ОСОБА_1 , спірні довідки видані на підставі особових рахунків військовослужбовця СБУ, такі містять відомості про сплату страхових внесків. Управлінням СБУ в Івано-Франківській області сплачені страхові внески за 2017 рік в загальному розмірі 83 398,84 гривень, за 2018 рік в розмірі 130 593,03 гривень, за 2019 рік в розмірі 140 339,53 гривень, за 2020 рік в розмірі 150 613,65 гривень, за 2021 рік в розмірі 155 711,60 гривень, за 2022 рік в розмірі 165 771,10 гривень, за 2023 рік в розмірі 194 653,80 гривень та за 2024 рік в розмірі 42 160,80 гривень.

Позивач вказує на те, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до Закону №1058-IV нараховуються страхові внески. За доводами ОСОБА_1 обов'язок щодо сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків покладено на страхувальника-роботодавця, а застрахована особа не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків.

Із покликанням на постанови Верховного Суду від 17.07.2019 у справі №144/669/17, від 20.03.2019 у справі №688/947/17 позивач зазначив, що несплата страхувальником страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періодів роботи на підприємстві, оскільки працівник не несе відповідальності за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку сплати страхових внесків. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України). Одночасно судом витребувано у сторін докази необхідні для розгляду даної адміністративної справи (а.с.45-46).

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 04.03.2025 витребував в Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області відомості (довідка-розрахунок) про нараховані і сплачені суми єдиного соціального внеску (22%) із грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження військової служби, з 01.01.2017 по 29.02.2024 (а.с.47).

На виконання вимог ухвали суду від 04.05.2025 Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області скерувало на адресу суду супровідний лист від 13.03.2025 за №60/21-862 разом із витребуваними судом документами, реєстрацію яких проведено судом 14.03.2025 за вх.№6409/25 (а.с.53-57).

Відповідач скористався правом на подання відзиву. Так, від ГУ ПФУ в Одеській області через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему надійшов відзив із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 17.03.2025", який зареєстровано в суді 17.03.2025 за вх.№6512/25 (а.с.59-73). Орган пенсійного забезпечення не погоджується з доводами ОСОБА_1 , викладеними у позовній заяві, вказує на їх безпідставність та необґрунтованість, з огляду на наступне.

За аргументами Управління покладення зобов'язання судом призначити пенсію за віком ОСОБА_1 відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як учаснику бойових дій з 09.04.2024 не змінюють той факт, що в реєстрі застрахованих осіб, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) відсутня належна інформація, тобто страхові внески за позивача у встановленому законодавством розмірі не сплачувались, відповідна звітність до органу Пенсійного фонду не надавалась. Відсутні підстави зарахувати для визначення права на призначення пенсії ОСОБА_1 заробітну плату від 07.03.2024 за №39 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, від 07.03.2024 за №40 за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, від 07.03.2024 за №41 за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, від 07.03.2024 за №42 за період з 01.01.2024 по 29.02.2024, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків (форми ОК-5).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 (надалі по тексту також - Порядок № 22-1), з січня 2017 заробітна плата враховується за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 реєстру застрахованих осіб Державного загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності підпункту 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1 у разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески. З січня 2017 стаж враховується за даними Індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 реєстру застрахованих осіб Державного загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За доводами органу пенсійного забезпечення, до страхового стажу включається період роботи особи після 01.01.2004 лише за певних умов, а саме, виключно за умови сплати за таку особу страхових внесків. Зважаючи на положення Інструкції 16-6 та 21-1 у підприємства , у тому числі і у особи, що веде підприємницьку діяльність, наявний обов'язок щодо сплати страхових внесків у відповідному розмірі, та в порядку, визначеному Кабінету Міністрів України, відповідно до законодавства України. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

На виконання вимог ухвали суду від 04.03.2025 ГУ ПФУ в Одеській області скерувало засобами поштового зв'язку на адресу суду супровідний лист від 12.03.2025 за №1500-0304-7/59796, до якого долучило копії електронної пенсійної справи, реєстрацію яких здійснено в суді 20.03.2025 за вх.№7022/25 (а.с.74-120).

Також Управління зазначило, що для визначення права на призначення пенсії ОСОБА_1 не враховано заробітну плату за періоди з 11.10.1994 по 30.06.2000, та з 01.01.2017 по 29.02.2024 згідно довідок Служби безпеки України управління в Івано-Франківській області №32, №33, №34, №39, №40, №41, №42 від 07.03.2024.

ГУ ПФУ в Одеській області скерувало на адресу суду пояснення від 18.03.2025 за №1500-0304-7/64121, реєстрацію яких проведено судом 24.03.2025 за вх.№7423/25. Відповідач зазначив, що з січня 2017 року стаж враховується за даними Індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 реєстру застрахованих осіб Державного загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши адміністративний позов, відзив на позовну заяву, письмові пояснення, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 при досягненні 55 років звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 09.04.2024 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За принципом екстериторіальності пенсійним органом, який розглядав заяву позивача, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області №091630019392 від 17.04.2024 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Також зазначено, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 24 роки 2 місяці 12 днів. До страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 01.01.2017 по 28.02.2024 відповідно до довідки №60/11/2-92 від 08.03.2024 та довідок про грошову допомогу №39, №40, №41, №42 від 07.03.2024, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач, в інтересах якого діє представник, звернувся до суду з цим позовом.

Коментовані обставини встановлено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 у справі №300/4312/24, яке 20.01.2025 набрало законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/121181718).

Так, Івано-Франківським окружним адміністративним судом 22.08.2024 прийнято рішення у справі №300/4312/24, яким позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та скасовано рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 17.04.2024 №091630019392;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до загального та пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби (період роботи) з 01.01.2017 по 28.02.2024 та зарахувати періоди участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 17.09.2014 по 04.11.2014, з 25.02.2015 по 26.02.2015, з 05.04.2015 по 23.05.2015, з 18.10.2015 по 02.12.2015, з 17.04.2016 по 02.06.2016, з 17.10.2016 по 02.12.2016, з 31.08.2023 по 01.12.2023, з 14.01.2024 по 31.01.2024 з розрахунку один місяць за три місяці;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як учаснику бойових дій з 09.04.2024.

Восьмий апеляційний адміністративний суд, розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання до вчинення дій, прийняв постанову від 20.01.2025 у справі №300/4312/24 (провадження №А/857/23307/24), якою:

- апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнив частково;

- рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року у справі № 300/4312/24/24 скасував в частині задоволення позову про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати періоди участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 17.09.2014 по 04.11.2014, з 25.02.2015 по 26.02.2015, з 05.04.2015 по 23.05.2015, з 18.10.2015 по 02.12.2015, з 17.04.2016 по 02.06.2016, з 17.10.2016 по 02.12.2016, з 31.08.2023 по 01.12.2023, з 14.01.2024 по 31.01.2024 з розрахунку один місяць за три місяці та у задоволенні таких позовних вимог відмовив;

- у решті рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року залишено без змін.

Як слідує з відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень, коментоване рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 у справі №300/4312/24, за наслідками апеляційного перегляду, набрало 20.01.2024 законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/124577296).

Матеріалами пенсійної справи позивача засвідчується обставина долучення ОСОБА_1 , разом зі зверненням за призначенням пенсії до заяви від 20.03.2024, довідок про заробітну плату (спецпенсії) №32, №33, №35, №42, №41, №40, №39, №38, №37, №36, №35 від 07.03.2024 (а.с.83). Вказана обставина не заперечується відповідачем та копії вказаних документів долучено до пояснень від 12.03.2025 за №1500-0304-7/59796 (а.с.74-123).

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 у справі №300/4312/24 орган пенсійного забезпечення рішенням №091630019392 від 03.02.2025 призначив з 09.04.2024 пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV (а.с.71).

Зі змісту коментованого рішення слідує, що страховий стаж (неповний) ОСОБА_1 складає 31 рік 04 місяці і 10 днів, а розмір пенсії за віком (ст. 27) (37039,02*0,31333) становить 11605,44 гривень та складається з:

- основного розміру пенсії в сумі 11605,44 гривень;

- підвищення учасникам бойових дій (1 кат) (25% від 2361 гривень) в сумі 590,25 гривень;

- цільова допомога учасникам бойових дій Постанова №1603 пункт 1 в розмірі 40,00 гривень. Розмір пенсії з надбавками склав 12 235,69 гривень.

Згідно наявного в матеріалах справи алгоритму розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 у розрахунок заробітку для обчислення пенсії включено заробітну плату починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2016 (а.с.65-67).

Водночас, як зазначалось судом вище по тексту судового рішення, позивачем до заяви від 20.03.2024 долучались довідки про грошове забезпечення №32, №33, №35, №42, №41, №40, №39, №38, №37, №36, №35 від 07.03.2024 виданих Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області, які містять відомості про заробіток, зокрема за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.12.2023 та з 01.01.2024 по 29.02.2024.

Так, Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області 07.03.2024 видано ОСОБА_1 довідки про нарахування суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, а саме:

- довідку №39, яка містить відомості, серед іншого, про нараховане грошове забезпечення за період з січня по грудень 2017 року в загальній сумі 379085,65 гривень та про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 83398,84 гривень (а.с.114-115);

- довідку №40, згідно якої за період з січня по грудень 2018 року грошове забезпечення позивача склало 593 604,90 гривень, з яких сплачено страхові внески (22%) на суму 130 593,03 гривень, за період з січня по грудень 2019 року грошове забезпечення склало 637 907,05 гривень, страхові внески (22%) 140 339,53 гривень, та за період з січня по грудень 2020 року сума грошового забезпечення 684 607,50 гривень, а відомості про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 150 613,65 гривень (а.с.116-117);

- довідку №41, згідно якої за період з січня по грудень 2021 року грошове забезпечення позивача склало 707 780,00 гривень, з яких сплачено страхові внески (22%) на суму 155 711,60 гривень, за період з січня по грудень 2022 року грошове забезпечення склало 753 505,05 гривень, страхові внески (22%) 165 771,10 гривень, та за період з січня по грудень 2023 року сума грошового забезпечення 884 790,00 гривень, а відомості про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 194 653,80 гривень (а.с.118-119);

- довідку №42, яка містить відомості, про нараховане грошове забезпечення за період з січня по лютий 2024 року в загальній сумі 191 640,00 гривень та про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 42 160,80 гривень (а.с.120-121).

Також Управління зазначило, що для визначення права на призначення пенсії ОСОБА_1 не враховано грошове забезпечення за періоди з 11.10.1994 по 30.06.2000, та з 01.01.2017 по 29.02.2024 згідно довідок Служби безпеки України управління в Івано-Франківській області №32, №33, №34, №39, №40, №41, №42 від 07.03.2024.

Спірними у цій справі є періоди з 01.01.2017 по 29.02.2024 згідно довідок Служби безпеки України управління в Івано-Франківській області №39, №40, №41, №42 від 07.03.2024, а тому судом не розглядається правомірність/протиправність неврахування ГУ ПФУ в Одеській області відомостей про грошове забезпечення позивача за період з 11.10.1994 по 30.06.2000, оскільки вказаний ним не оскаржується.

Як зазначив ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно не враховано коментовані довідки про нарахування суми грошового забезпечення при призначенні пенсії, у зв'язку з чим останній звернувся з цим позовом до суду, з метою захисту свого порушеного права на належне пенсійне забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що склалися в даній адміністративній справі, суд зазначає наступне.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (надалі по тексту також - Закон №1058-IV).

За змістом пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Положеннями частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно абзаців 4 і 5 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

В силу правового регулювання підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (надалі по тексту також Порядок №22-1), для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Порядку №22-1).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 2.10 Порядку №22-1).

Як визначено статтею 1 Закону №1058-ІV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (пункт 1 частини 1 статті 24 Закону №1058-ІV).

За змістом частин 1, 10, 12 статті 20 Закону №1058-ІV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до частини 16 статті 106 Закону №1058-ІV виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів; ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік страхувальника як платника страхових внесків.

Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несплату, несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків, законом покладено на страхувальника, який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.

Повертаючись до фактичних обставин справи, судом встановлено, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 у справі №300/4312/24 орган пенсійного забезпечення рішенням №091630019392 від 03.02.2025 призначив з 09.04.2024 пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV (а.с.71).

Як слідує з наявного в матеріалах справи розрахунку стажу (Форма РС-право), ОСОБА_1 до страхового стажу зараховано, серед іншого, період проходження військової служби в Управлінні Служби безпеки України в Івано-Франківській області з 11.10.1994 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2016 та з 01.01.2017 по 28.02.2024 (а.с.72).

Згідно наявного в матеріалах справи алгоритму розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 у розрахунок заробітку для обчислення пенсії включено заробітну плату починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2016 (а.с.65-67).

Таким чином, дані про заробітну плату позивача за період з 01.01.2017 по 28.02.2024 у вказаному алгоритмі відсутні та такі складові заробітної плати ОСОБА_1 не включено у розрахунок пенсійної виплати останнього.

Водночас, позивачем до заяви від 20.03.2024 долучались довідки про грошове забезпечення №32, №33, №35, №42, №41, №40, №39, №38, №37, №36, №35 від 07.03.2024 виданих Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області, які містять відомості про заробіток, зокрема за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.12.2023 та з 01.01.2024 по 29.02.2024 (а.с.86).

Так, Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області 07.03.2024 видано ОСОБА_1 довідки про нарахування суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, а саме:

- довідку №39, яка містить відомості, серед іншого, про нараховане грошове забезпечення за період з січня по грудень 2017 року в загальній сумі 379085,65 гривень та про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 83398,84 гривень (а.с.114-115);

- довідку №40, згідно якої за період з січня по грудень 2018 року грошове забезпечення позивача склало 593 604,90 гривень, з яких сплачено страхові внески (22%) на суму 130 593,03 гривень, за період з січня по грудень 2019 року грошове забезпечення склало 637 907,05 гривень, страхові внески (22%) 140 339,53 гривень, та за період з січня по грудень 2020 року сума грошового забезпечення 684 607,50 гривень, а відомості про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 150 613,65 гривень (а.с.116-117);

- довідку №41, згідно якої за період з січня по грудень 2021 року грошове забезпечення позивача склало 707 780,00 гривень, з яких сплачено страхові внески (22%) на суму 155 711,60 гривень, за період з січня по грудень 2022 року грошове забезпечення склало 753 505,05 гривень, страхові внески (22%) 165 771,10 гривень, та за період з січня по грудень 2023 року сума грошового забезпечення 884 790,00 гривень, а відомості про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 194 653,80 гривень (а.с.118-119);

- довідку №42, яка містить відомості, про нараховане грошове забезпечення за період з січня по лютий 2024 року в загальній сумі 191 640,00 гривень та про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 42 160,80 гривень (а.с.120-121).

За доводами ГУ ПФУ в Одеській області, відсутні підстави для зарахування означених довідок, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків (форми ОК-5), втім суд вказує на безпідставність та необґрунтованість означених доводів Управління, з огляду на таке.

Пунктом 2.2 розділу II Порядку №22-1 визначено, що у разі якщо за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 за № 3-1 "Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та Порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.04.2021 за №463/36085.

У пункті 3 розділу XV Закону України №1058-IV встановлено, що зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 01.01.2004 по 31.12.2006 проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Протягом п'яти років з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються, у разі їх відсутності, персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 01.07.2000 по 31.12.2016, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З метою забезпечення обліку застрахованих осіб в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування в Україні діє система персоніфікованого обліку та Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Так, Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (надалі по тексту також - Державний реєстр), в розумінні пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі по тексту також - Закон №2464-VI) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону №2464-VI реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.

Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування і соціальними та іншими виплатами, передбаченими законодавством, та електронного реєстру листків непрацездатності, порядок організації ведення та надання інформації з якого встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 21 Закону №1058-IV персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Абзацом 4 частини 5 статті 21 Закону №1058-IV передбачено, що персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Таким чином, обов'язок щодо подання до Пенсійного фонду відомостей про заробітну плату застрахованої особи, на яку сплачено страхові внески, покладається саме на роботодавця.

Вказане кореспондується також з нормами частини 2 статті 20 Закону №2464-VI відповідно до яких персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

В свою чергу Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані: надавати на безоплатній основі інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру податковим органам, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, органам праці та соціального захисту, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, у порядку, визначеному Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах праці, трудових відносин та зайнятості населення, соціального захисту населення, Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; 2) забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; 3) здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; 4) надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру (ч. 1 ст. 14-1 Закону №2464-VI).

Приписами частини 6 статті 20 Закону №2464-VI регламентовано, що зміни та уточнення вносяться до відомостей реєстру застрахованих осіб у порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 за №10-1 затверджено Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (надалі по тексту також - Постанова №10-1).

Відповідно до пункту 4 розділу І Постанови №10-1 реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Згідно із пунктом 1 розділу ІІ Постанови №10-1 реєстр застрахованих осіб формується як система накопичення, збереження електронних даних на базі централізованих інформаційних технологій відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронний цифровий підпис", "Про захист персональних даних", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах".

Нормами пункту 2 розділу ІІ Постанови №10-1 визначено, що у Реєстрі застрахованих осіб накопичується, зберігається, автоматично обробляється інформація про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення і призначення страхових виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування із:

- звітності та повідомлень про прийняття працівника на роботу;

- системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

- електронних пенсійних справ;

- системи обліку сплати страхових внесків;

- фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;

- відомостей, що подаються застрахованими особами у випадках, передбачених законами та цим Положенням;

- реєстру страхувальників Державного реєстру;

- центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану;

- звернень громадян до органів Пенсійного фонду України;

Постановою Пенсійного фонду №8-1 від 27.03.2018 внесено зміни до Постанови №10-1, зокрема, в частині, що стосується даних облікової картки Реєстру застрахованих осіб, змін та уточнень до них.

Так, відповідно до пункту 2 розділу ІV Постанови №10-1 до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме:

- персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов'язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності;

- відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Згідно із пунктом 3 розділу ІV Постанови №10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, нормами Постанови №10-1 передбачений порядок внесення інформації щодо застрахованих осіб до Реєстру застрахованих осіб, а також документи/відомості, на підставі яких формується відповідна інформація.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 за №770 затверджено Порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 01.07.2000 по 31.12.2016, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським (надалі по тексту також - Порядок №770).

Відповідно до пункту 15 Порядку №770 порядок подання, обліку та оброблення відсутніх у реєстрі застрахованих осіб персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, відомості про яких становлять інформацію з обмеженим доступом, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики, Міноборони, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, МВС, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Управлінням державної охорони.

Із системного аналізу наведених положень видно, що відомості щодо сплати органами Служби безпеки України страхових внесків за позивача не підлягали відображенню з 01.07.2000 по 31.12.2016 у реєстрі застрахованих осіб, внаслідок того, що вони становлять інформацію з обмеженим доступом. У зв'язку з цим, для призначення пенсій військовослужбовцям Служби безпеки України застосовуються норми Порядку №770, які передбачають особливий порядок подання персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 01.07.2000 по 31.12.2016, який повинен бути затверджений правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із СБУ.

Натомість, незважаючи на приписи пункту 15 Порядку №770, правлінням Пенсійного фонду України не затверджено порядку подання, обліку та оброблення відсутніх у реєстрі застрахованих осіб персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, відомості про яких становлять інформацію з обмеженим доступом.

Така бездіяльність правління Пенсійного фонду України призвела до того, що відповідні органи Служби безпеки України не можуть подати відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків військовослужбовців, відомості про яких становлять інформацію з обмеженим доступом.

Таким чином, обов'язок щодо подання до Пенсійного фонду відомостей про заробітну плату застрахованої особи, на яку сплачено страхові внески, покладається саме на роботодавця.

При цьому, невиконання підприємством обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України не може позбавити позивача соціальної захищеності та страхового стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина (страхувальником), сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідачем надано суду довідку про відсутність індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (а.с.123).

Разом з тим, позивачем до заяви від 20.03.2024 долучались довідки про грошове забезпечення №32, №33, №35, №42, №41, №40, №39, №38, №37, №36, №35 від 07.03.2024 виданих Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області, які містять відомості про заробіток, зокрема за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.12.2023 та з 01.01.2024 по 29.02.2024 (а.с.86).

Так, Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області 07.03.2024 видано ОСОБА_1 довідки про нарахування суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, а саме:

- довідку №39, яка містить відомості, серед іншого, про нараховане грошове забезпечення за період з січня по грудень 2017 року в загальній сумі 379 085,65 гривень та про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 83 398,84 гривень (а.с.114-115);

- довідку №40, згідно якої за період з січня по грудень 2018 року грошове забезпечення позивача склало 593 604,90 гривень, з яких сплачено страхові внески (22%) на суму 130 593,03 гривень, за період з січня по грудень 2019 року грошове забезпечення склало 637 907,05 гривень, страхові внески (22%) 140 339,53 гривень, та за період з січня по грудень 2020 року сума грошового забезпечення 684 607,50 гривень, а відомості про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 150 613,65 гривень (а.с.116-117);

- довідку №41, згідно якої за період з січня по грудень 2021 року грошове забезпечення позивача склало 707 780,00 гривень, з яких сплачено страхові внески (22%) на суму 155 711,60 гривень, за період з січня по грудень 2022 року грошове забезпечення склало 753 505,05 гривень, страхові внески (22%) 165 771,10 гривень, та за період з січня по грудень 2023 року сума грошового забезпечення 884 790,00 гривень, а відомості про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 194 653,80 гривень (а.с.118-119);

- довідку №42, яка містить відомості, про нараховане грошове забезпечення за період з січня по лютий 2024 року в загальній сумі 191 640,00 гривень та про сплату страхових внесків (22%) в розмірі 42 160,80 гривень (а.с.120-121).

Спірні довідки видані на підставі особових рахунків військовослужбовця СБУ, тобто на підставі первинних документів, містять відомості про уповноважених осіб на їх видачу, місцезнаходження та найменування суб'єкта який такі видав та інформацію про можливість проведення перевірки первинних документів за періоди, зазначені у таких довідках.

У відповідності до частини 3 статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

За приписами пункту 4.2 розділу IV Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

- ідентифікує заявника (його представника);

- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

- проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

- з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

- повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

- сканує документи, на створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

- надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

В контексті досліджуваного правого регулювання слід відзначити, що право органів, які призначають пенсію, вимагати від фізичних осіб дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено у абзаці 7 пункту 4.7 Порядку №22-1.

У спірному випадку орган пенсійного забезпечення не здійснив жодних дій, спрямованих на отримання відомостей або додаткових документів, на підставі яких можна було б переконатися у достовірності інформації зазначеної у спірних довідках, що є порушенням вищезазначених норм.

За таких обставин пенсійний орган фактично переклав на ОСОБА_1 тягар доказування власного неперевіреного сумніву щодо достовірності документів, отриманих особою, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження відомостей про заробіток позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.

Відтак, відсутність у реєстрі застрахованих осіб інформації про сплату страхових внесків стосовно позивача не може мати наслідком позбавлення ОСОБА_1 права на зарахування спірних довідок про заробітну плату, оскільки такі містять відповідні відомості про нарахування та сплату страхових внесків, а ГУ ПФУ в Одеській області така обставина не спростована та доказів протилежного відповідачем суду не надано.

Щодо позовної вимоги позивача про зарахування довідки про заробітну плату за №42 від 07.03.2024 за період з 01.01.2024 по 29.02.2024, то суд зазначає, що згідно наявного в матеріалах справи розрахунку стажу (Форма РС-право), ОСОБА_1 до страхового стажу зараховано, серед іншого, період проходження військової служби в Управлінні Служби безпеки України в Івано-Франківській області з 11.10.1994 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2016 та з 01.01.2017 по 28.02.2024 (а.с.72).

Таким чином, зарахування заробітку за 29.02.2024 не є можливим, з огляду на неврахування такого календарного дня до страхового стажу останнього, а тому у задоволенні такої позовної вимоги слід відмовити.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.06.2024 за №17-1 затверджено Порядок подання, обліку та обробки персоніфікованих відомостей співробітників кадрового складу розвідувальних органів та окремих категорій військовослужбовців інших складових сектору безпеки і оборони (надалі по тексту також - Порядок №17-1).

Цей Порядок визначає механізм подання до територіальних органів Пенсійного фонду України персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, в тому числі єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі по тексту також - єдиний внесок), за співробітників кадрового складу розвідувальних органів та окремих категорій військовослужбовців інших складових сектору безпеки і оборони (далі - звіт), та інших відомостей, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій співробітникам кадрового складу розвідувальних органів та окремих категорій військовослужбовців інших складових сектору безпеки і оборони (надалі по тексту також - співробітники), які згідно із законом належать до таємної інформації, у разі відсутності таких відомостей в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (надалі по тексту також - реєстр застрахованих осіб), їх обліку та обробки.

За змістом пункту 1 Розділу ІІ Порядку №17-1 формування звіту здійснюється страхувальником за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 13 червня 2024 року № 17-1 (далі - бланк встановленої форми).

Звіт подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або до територіального органу Пенсійного фонду України на паперових носіях, завірений підписом керівника страхувальника та скріплений печаткою, разом із звітом в електронній формі на електронних носіях інформації.

Відповідно до пункту 3 Розділу ІІ Порядку №17-1 звіт з відомостями про співробітників, які належать до таємної інформації, подаються страхувальником або відповідальною особою страхувальника протягом 30 календарних днів після звільнення цієї особи зі служби або у разі набуття цією особою права на пенсію відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

До подання звіту, передбаченого цим Порядком, облік співробітників як застрахованих осіб, відомості про яких належать до таємної інформації, та персоніфікований облік відомостей про застраховану особу ведеться страхувальником (пункт 1 Розділу ІІІ Порядку №17-1).

Приписами пункту 2 Розділу ІІІ Порядку №17-1 передбачено, що після опрацювання територіальним органом Пенсійного фонду України звіту, поданого відповідно до цього Порядку, дані про застраховану особу обліковуються в реєстрі застрахованих осіб.

Постанова правління Пенсійного фонду України від 13 червня 2024 року за № 17-1, яка затверджує форму для подання персоніфікованих відомостей про заробітну плату та порядок їх подання, обліку та обробки, набрала чинності 31 липня 2024 року. Застосування цієї постанови розпочалося з моменту набрання нею чинності, тобто з 31 липня 2024 року. Відповідно, з цієї дати всі суб'єкти, на яких поширюється дія постанови, зобов'язані використовувати затверджену форму та дотримуватися встановленого порядку при поданні персоніфікованих відомостей.

Спірні правовідносини, які розглядаються в межах даної адміністративної справи, мали місце до набрання чинності Постановою №17-1, зокрема, спірні довідки за №39, №40, №41, №42 видані Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області лише 07.03.2024, а відтак, на переконання суду, такі повинні враховуватись органом пенсійного забезпечення.

У зв'язку з цим, на думку суду, неврахування відповідачем довідок про грошове забезпечення позивача за періоди роботи в Управлінні Служби безпеки України в Івано-Франківській області, є порушенням конституційних прав останнього на отримання належного пенсійного забезпечення.

Таке неврахування спірних документів є непропорційним втручанням держави в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у гарантовані конституційні права на пенсійне забезпечення громадянина України.

За таких обставин, суд дійшов висновку про неправомірну бездіяльність відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 відомостей про грошове забезпечення, вказане у довідках Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 07.03.2024 за №39 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, від 07.03.2024 за №40 за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, від 07.03.2024 за №41 за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, від 07.03.2024 за №42 за період з 01.01.2024 по 28.02.2024.

Враховуючи обставину подання позивачем до заяви про призначення пенсії від 20.03.20204 (а.с.81-82) довідок про зарплату (а.с.83), тобто у віданні відповідача при обчисленні розміру пенсії позивача були наявні спірні довідки, то перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про грошове забезпечення, відповідачу слід здійснити саме з 09.04.2024 (а.с.71) (дата призначення пенсії за віком).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В силу вимог частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абзац 2 частини 4 статті 245 КАС України).

Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії підлягає до часткового задоволення.

Інші сформовані позовні вимоги та їх формулювання, на переконання суду, поглинаються (враховуються) при вирішенні даного спору, за сформованими вище висновками і вирішення спору по суті.

Розподіляючи між сторонами судові витрати суд відзначає, що відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).

ОСОБА_1 на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи.

За відсутності доказів оплати сторонами інших судових витрат у справі, суд дійшов висновку про відсутність правових підстави для розподілу судових витрат у справі.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 134, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування при обчисленні з 09.04.2024 розміру пенсії ОСОБА_1 відомостей про грошове забезпечення (заробіток), вказаних у довідках Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області:

- №39 від 07.03.2024 за період з 01.01.2017 по 31.12.2027;

- №40 від 07.03.2024 за період з 01.01.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 31.12.2020;

- №41 від 07.03.2024 за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, з 01.01.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 31.12.2023;

- №42 від 07.03.2024 за період з 01.01.2024 по 28.02.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 09.04.2024 перерахунок розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 та провести виплату такої пенсії у відповідності до відомостей про грошове забезпечення (заробіток), внесених у довідки Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області:

- №39 від 07.03.2024 за період з 01.01.2017 по 31.12.2027;

- №40 від 07.03.2024 за період з 01.01.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019, з 01.01.2020 по 31.12.2020;

- №41 від 07.03.2024 за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, з 01.01.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 31.12.2023;

- №42 від 07.03.2024 за період з 01.01.2024 по 28.02.2024.

Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

представник позивача - Кузів Володимир Миколайович (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , довіреність на представництво №3569 від 25.02.2025), АДРЕСА_2 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ 20987385), вул. Канатна, 83, м.Одеса, 65012.

Суддя Чуприна О.В.