Рішення від 27.03.2025 по справі 300/7869/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" березня 2025 р. справа № 300/7869/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Романків Ігор Михайлович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2024, зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 08.04.2020 у Комунальному некомерційному підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Позовні вимоги мотивовані протиправною відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

06.11.2024 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши позовну заяву в порядку визначеному ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, відзив на позов, судом встановлено наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На адвокатський запит представника позивача від 30.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 03.10.2024 за №0900-0202-8/54488 надіслано документи із пенсійної справи позивача.

Із наданих документів щодо обчислення, призначення та перерахунків пенсії позивачу вбачається, що:

- протоколом за №629 від 03.03.2011 позивачу призначено пенсію. На момент призначення пенсії стаж роботи склав 52 роки 01 місяць 23 дні, індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,52083, а індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,70313;

- розпорядженням за №137843 від 24.05.2013 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною стажу. На момент перерахунку пенсії стаж роботи склав 54 роки 04 місяці 19 днів, індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,54333, а індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,73350;

- розпорядженням за №137843 від 03.07.2015 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною стажу. На момент перерахунку пенсії стаж роботи склав 56 років 05 місяців 19 днів, індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,56417, а індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,75000;

- розпорядженням за №137843 від 24.11.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною стажу та заробітку. На момент перерахунку пенсії стаж роботи склав 58 років 09 місяців 19 днів, а індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,58750;

- рішенням за №926100137843 від 26.09.2018 позивачу призначено пенсію. На момент призначення пенсії стаж роботи склав 58 років 09 місяців 19 днів, а індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,56417;

- рішенням за №926100137843 від 26.03.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною стажу. На момент перерахунку пенсії стаж роботи склав 61 рік 02 місяці 19 днів, а індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,61167;

- рішенням за №926100137843 від 22.05.2022 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною стажу. На момент перерахунку пенсії стаж роботи склав 61 рік 04 місяці 06 днів, а індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,61333;

- рішенням за №926100137843 від 13.09.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних в ЕПС. На момент перерахунку пенсії стаж роботи склав 61 рік 03 місяці 09 днів, а індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,61250.

Під час призначення та перерахунків пенсії позивачу стаж її роботи в шкідливих і важких умовах праці після 01.01.2004 зарахований (дорахований) відповідачем в ординарному розмірі, що суперечить чинному законодавству України .

06.09.2024 позивачем через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок пенсії з проханням зарахувати до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 08.04.2020 у Комунальному некомерційному підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

До заяви про перерахунок пенсії Позивачем було долучено сканкопії своїх паспорта громадянина України та облікової картки платника податків, сканкопії своєї трудової книжки, а також сканкопію довідки, виданої 19.02.2024 Комунальним некомерційним підприємством «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» за №3019, якою підтверджується та обставина, що Позивач з 01.04.1982 по 08.04.2020 працювала зі шкідливими та важкими умовами праці.

Відповідь за результатами розгляду звернення від 06.09.2024 про перерахунок пенсії на адресу Позивача не надходила. У графі «результат обробки звернення» - «текст відповіді» - проставлено відмітку «Призначено». Однак, як слідує з матеріалів пенсійної справи позивача, період її роботи з 01.01.2004 по 08.04.2020 у Комунальному некомерційному підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» до стажу в подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зараховано не було.

З огляду на викладене, 07.10.2024 представником позивача було скеровано на адресу відповідача адвокатський запит з проханням надати належним чином завірені світлокопії відповіді за результатами розгляду звернення позивача про перерахунок пенсії від 06.09.2024 (до призначення у зв'язку з додатковими документами), з яким вона зверталася до відповідача через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України.

На адвокатський запит представника позивача від 07.10.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 11.10.2024 за №0900-0202-8/53843 повторно надіслано документи із пенсійної справи позивача.

Із наданих документів щодо обчислення, призначення та перерахунку пенсії позивача вбачається, що рішенням за №926100137843 від 13.09.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних в ЕПС. На момент перерахунку пенсії стаж роботи склав 61 рік 03 місяці 09 днів, а індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,61250.

Також, з даного рішення про перерахунок пенсії позивачу повторно підтверджується та обставина, що період роботи позивача з 01.01.2004 по 08.04.2020 у Комунальному некомерційному підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» до стажу в подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зараховано не було. Поряд з цим, світлокопії відповіді за результатами розгляду звернення позивача від 06.09.2024 про перерахунок пенсії відповідачем надано не було.

Вважаючи, що прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішення про відмову позивачу у здійсненні перерахунку пенсії є протиправним, ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).

Згідно з частиною третьою статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян, є Закон №1058.

Відповідно до статті 24 Закону України № 1058, страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Закон України №1058 набрав чинності 1 січня 2004 року. До цього моменту пенсійні відносини врегульовувалися Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон № 1788).

Відповідно до статті 62 Закону № 1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Суд зазначає, що відомостями, які наявні в трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , копія якої наявна в матеріалах справи, підтверджується стаж роботи позивача з 01.01.2004 року по 08.04.2020 року в Комунальному некомерційному підприємстві «Прикарпатський обласний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради».

Відповідно до довідки Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» від 19.02.2024 року № 3019 ОСОБА_1 дійсно працює в КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я» віддалений структурний підрозділ №2 з 01.04.1982 року по теперішній час.

Пільги по обчисленню стажу за роботу в деяких медичних закладах встановлені статтею 60 Закону №1788.

Так, згідно з статтею 60 Закону №1788 робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Водночас, статтею 1 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначено, що психіатрична допомога це комплекс спеціальних заходів, спрямованих на обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медичну та психологічну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин.

Фахівець - медичний працівник (лікар, медична сестра, фельдшер), психолог, соціальний працівник та інший працівник, який має відповідну освіту та спеціальну кваліфікацію і бере участь у наданні психіатричної допомоги.

Заклад з надання психіатричної допомоги - психіатричний, наркологічний чи інший спеціалізований заклад охорони здоров'я, центр, відділення, кабінет тощо, інші заклади та установи будь-якої форми власності, діяльність яких пов'язана з наданням психіатричної допомоги.

Амбулаторна психіатрична допомога - психіатрична допомога, що включає в себе обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, в амбулаторних умовах.

Стаціонарна психіатрична допомога - психіатрична допомога, що включає в себе обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, і надається в стаціонарних умовах понад 24 години підряд.

Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, до видів діяльності Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» належать спеціалізована медична практика 86.22 (цей клас включає медичне консультування та лікування у сфері спеціальної медицини лікарями-спеціалістами та хірургами), діяльність лікарняних закладів 86.10 (цей клас включає короткострокове та тривале перебування пацієнтів у лікарнях широкого профілю, які здійснюють медичну, діагностичну та лікувальну діяльність (наприклад, громадські та обласні лікарні, лікарні некомерційних організацій, університетські лікарні, військові шпиталі та в'язничні лікарні), та лікарняні установи спеціального призначення (наприклад, наркологічні та психіатричні клініки, інфекційні лікарні, пологові будинки, санаторно-курортні заклади) та загальна медична практика код 86.21 (цей клас включає медичне консультування та лікування у сфері загальної медицини, які надають лікарі загального профілю).

Отже, Комунальне некомерційне підприємство «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» як лікарняний заклад призначений для надання психіатричної допомоги і в розумінні статті 60 Закону №1788 є закладом з надання психіатричної допомоги.

Також суд зазначає, що відповідачем не заперечується факт роботи позивачки в психіатричному закладі у спірні періоди.

Щодо доводів відповідача про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу у подвійному розмірі періоду роботи позивача у психіатричному закладі після 01.01.2004, то суд звертає увагу на таке.

Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004, цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Крім того, за правилами пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» цього Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Таке правове регулювання вказує на те, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення», в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (в тому числі щодо пільг по обчисленню стажу), продовжують діяти і підлягають застосуванню після 01.01.2004.

За правилами статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та в силу приписів пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи в закладі з надання психіатричної допомоги підлягає зарахуванню до стажу роботи на пільгових умовах у подвійному розмірі.

Такий висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду щодо застосування вказаних вище норм матеріального права, викладеним в постановах від 22.12.2021 в справі № 688/2916/17, від 20.04.2022 в справі № 214/3705/17, від 08.06.2022 в справі № 510/1593/16-а, від 27.04.2023 в справі № 160/14078/22.

Отже, відмова відповідача зарахувати до стажу позивача у подвійному розмірі періоди роботи в психіатричному закладі охорони здоров'я з 01.01.2004 по 08.04.2020 не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України та є протиправною.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Встановлені судом обставини, з огляду на критерії правомірності поведінки суб'єкта владних повноважень, вказують на протиправність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 не зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 12.03.2024 року у Комунальному некомерційному Підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Суд пам'ятає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.09.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 08.004.2020 року у Комунальному некомерційному Підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням проведених платежів.

Таким чином, позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 968,96 грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2024, зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 08.04.2020 у Комунальному некомерційному підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шумей М.В.