31 березня 2025 року Справа № 280/480/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу без урахування архівних довідок про заробітну плату, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 05.03.2024 №04-25/Р-210; 04-25/Р-212; 04-25/Р-213;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу перерахованої пенсії з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до архівних довідок про заробітну плату, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 05.03.2024 №04-25/Р-210; 04-25/Р-212; 04-25/Р-213 з 18.03.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на загальних підставах з 18.03.2024. При зверненні до відповідача за призначенням пенсії позивачем подано довіки про заробітну плату від 05.03.2024 №04-25/Р-210; 04-25/Р-212; 04-25/Р-213, видані архівним управлінням Запорізької міської ради і такі довідки первинно було враховано при призначенні пенсії. Однак, листом від 23.07.2024 відповідач повідомив про те, що в ході проведення перевірки встановлено, що вказані довідки за періоди роботи з 01.01.1988 по 30.06.2000 не відповідають первинним документам, що зберігаються в архівному фонді, у зв'язку з чим проведено перерахунок пенсії без врахування таких довідок і розмір пенсії зменшено. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернулась з даним позовом до суду. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 27 січня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення та виклику сторін.
Відповідач у поданому до суду письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 18.03.2024 було призначено пенсію за віком у відповідності до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003. При призначенні пенсії автоматично, для обчислення її розміру враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком. До заяви на призначення пенсії було долучено довідки про заробітну плату від 05.03.2024 №№04-25/Р-209; 04-25/Р-210; 04-25/Р-212; 04-25/Р-213 за період 01.03.1985 по 30.06.2000, видані архівним управлінням Запорізької міської ради. Розрахунок пенсії було проведено із заробітної плати за період роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 згідно довідки та з 01.07.2000 по 29.02.2024 на підставі даних персоніфікованого обліку, згідно статті 40 Закону 1058 (індивідуальний коефіціент для обчислення - 1.27271). Актом №0800-1101-1/2445 від 16.05.2024 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії виявлено невідповідність довідок №№04-25/Р-210; 04-25/Р-212; 04-25/Р-213 за період 01.01.1988 по 30.06.2000 первинним документом, що зберігаються в архівному фонді. На виконання рекомендацій, архівним управлінням Запорізької міської влади надані оновлені довідки про заробітну плату від 05.06.2024 №№04-23/146; 04-23/147; 04- 23/148, які містять невиправлені дані, тому нові довідки не можуть бути враховані для обчислення пенсії. Вкаазує, що згідно чинного законодавства функції по призначенню, перерахунку і виплаті пенсій покладені саме на Пенсійний Фонд України, який здійснює свої повноваження через створенні в установленому порядку територіальні управління. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом установлені наступні обставини.
З матеріалів адміністративної справи судом установлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 18.03.2024 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
До заяви про призначення пенсії позивачем було долучено довідки про заробітну плату від 05.03.2024 №№04-25/Р-209; 04-25/Р-210; 04-25/Р-212; 04-25/Р-213 за період 01.03.1985 по 30.06.2000, видані архівним управлінням Запорізької міської ради.
Розрахунок пенсії було проведено із заробітної плати за період роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 згідно довідки та з 01.07.2000 по 29.02.2024 на підставі даних персоніфікованого обліку, згідно статті 40 Закону 1058 (індивідуальний коефіціент для обчислення - 1.27271).
Актом №0800-1101-1/2445 від 16.05.2024 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії виявлено невідповідність довідок №№04-25/Р-210; 04-25/Р-212; 04-25/Р-213 за період 01.01.1988 по 30.06.2000 первинним документом, що зберігаються в архівному фонді.
Листом від 23.07.2024 відповідач повідомив позивача про те, що підтвердження даних довідки про заробітну плату встановлюється за результатами перевірки підстав її видачі, проведеної спеціалістами органів Пенсійного фонду. До заяви на призначення пенсії було долучено довідки про заробітну плату від 05.03.2024 №№04-25/Р-209; 04-25/Р-210; 04-25/Р-212; 04-25/Р-213 за період 01.03.1985 по 30.06.2000, видані архівним управлінням Запорізької міської ради. Розрахунок пенсії було проведено із заробітної плати за період роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 згідно довідки та з 01.07.2000 по 29.02.2024 на підставі даних персоніфікованого обліку, згідно статті 40 Закону 1058 (індивідуальний коефіціент для обчислення - 1.27271). Зазначені довідки були направлені для перевірки до управління контрольно-перевірочної роботи. За результатами перевірки складено акт №0800-1101-1/2445 від 16.05.2024, яким встановлено невідповідність довідок №№04-25/Р-210; 04-25/Р-212; 04-25/Р-213 за період 01.01.1988 по 30.06.2000 первинним документам, що зберігаються в архівному фонді. На виконання рекомендацій, архівним управлінням Запорізької міської влади надані оновлені довідки про заробітну плату від 05.06.2024 №№04-23/146; 04-23/147; 04- 23/148, які містять невиправлені дані, тому нові довідки не можуть бути враховані для обчислення пенсії.
Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо проведення перерахунку пенсії без урахування архівних довідок про заробітну плату, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 05.03.2024 №04-25/Р-210, 04-25/Р-212, 04-25/Р-213, звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Стаття 1 Закону №1058-IV передбачає, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Частиною 1 статті 40 Закону №1058-IV встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 рок. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Таким чином, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17 та від 18.10.2018 у справі №539/758/15-а, від 15.01.2021 у справі №357/2591/17.
Водночас, частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч.3 ст.44 ЗУ №1058-IV).
Слід взяти до уваги, що Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Порядок №22-1).
Абзац 2 підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 визначає, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
При цьому, пунктом 4.2 Порядку №22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Суд бере до уваги, що довідки про заробітну плату від 05.03.2024 №04-25/Р-210, 04-25/Р-212, 04-25/Р-213 видані Архівним управлінням Запорізької міської ради, тому такі довідки могли не містити розподілу сум відпускних, лікарняних та перехідних копійок.
На думку суду, реалізовуючи обов'язок держави щодо забезпечення права особи на соціальний захист, територіальний орган пенсійного фонду, в межах наданих йому повноважень та відповідно до чинного законодавства, повинен сприяти такій особі у реалізації права на призначення їй пенсії, зокрема, шляхом перевірки правильності оформлення заяви, відповідності викладених у ній відомостей, змісту і належності оформлення, а у випадку їх невідповідності - роз'яснити такій особі її права, а також надати строк для усунення виявлених недоліків.
Також у випадку виникнення сумнівів щодо достовірності поданих позивачем документів, відповідач наділений правом звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій з метою отримання інформації, необхідної для здійснення їхньої діяльності, а також зобов'язаний письмово повідомляти заявника про надання додаткових документів.
Так, маючи право вимагати від Архівного управління Запорізької міської ради дооформлення раніше виданих довідок, відповідач не скористався передбаченими законодавством повноваженнями, тим самим перекладаючи дії з виправлення недоліків на позивача.
Відповідно до Порядку виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02.03.2015 №295/5 архівна довідка про заробітну плату оформлюється на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату; дані зазначаються окремо за кожен місяць конкретного року.
Таким чином, Архівне управління Запорізької міської ради не має повноважень щодо виокремлення із даних про отриману особою заробітну плату тих сум, з яких було сплачено соціальні внески та які включаються до розрахунку заробітної плати при обчисленні розміру пенсії.
Натомість такі дії може здійснити відповідач, маючи спірну довідку та первинні документи, на підставі яких її було надано, у такому разі його дії будуть відповідати принципу належного урядування та верховенства права.
Суд у порядку ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), враховує при розгляді даної справи правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17.
Так, у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №687/975/17 зазначено, що відсутність посилання чи наявність неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу, що дає право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Так, право особи на пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, оскільки збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позивач не несе відповідальності за правильність складання відповідних довідок, відтак виявлені відповідачем відхилення не можуть мати наслідком відмови у перерахунку призначеної пенсії, виходячи із сум заробітної плати, тому дані архівних довідок від 05.03.2024 №04-25/Р-210, №04-25/Р-212, №04-25/Р-213 (з урахуванням вже встановлених відомостей зазначених в акті про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №0800-1101-1/2445 від 16.05.2024) повинні бути враховані відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивача.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати згідно з архівними довідками Архівного управління Запорізької міської ради від 05.03.2024 №04-25/Р-210, №04-25/Р-212, №04-25/Р-213.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до архівних довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 05.03.2024 №04-25/Р-210, №04-25/Р-212, №04-25/Р-213 (з урахуванням вже встановлених відомостей, зазначених в акті про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №0800-1101-1/2445 від 16.05.2024), з 18.03.2024, враховуючи різницю, що вже була виплачена.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М. Чернова