Рішення від 31.03.2025 по справі 280/123/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

31 березня 2025 року Справа № 280/123/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №499375-2410-0829-UA23060070000082704 від 24.06.2024 в частині нарахування позивачу орендної плати з фізичних осіб за період з 01.05.2024 по 31.12.2024 в сумі 54370,38 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є орендарем 1/2 частини земельної ділянки площею 0,6519 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 2310100000:02:022:0049), на підставі договору оренди землі від 28.07.2009. Податковим повідомленням-рішенням №499375-2410-0829-UA23060070000082704 від 24.06.2024 позивачу було нараховано орендну плату в розмірі 81555,57 грн за 2024 рік за користування вищезазначеною земельною ділянкою. Позивач вказує, що з 01.05.2024 вказана земельна ділянка використовується військовою частиною НОМЕР_1 НГУ для розміщення військового обладнання, що підтверджується довідкою від 10.09.2024 №3/29/11/1-13967. З урахуванням того, що земельна ділянка з 01.05.2024 використовується не за цільовим призначенням, а військовою частиною НОМЕР_1 НГУ з метою оборони нашої держави в період воєнного стану, позивачем було сплачено орендну плату за період з 01.01.2024 по 30.04.2024, тобто за чотири місяці 2024 року (до початку використання цієї земельної ділянки військовою частиною), що складає 1/3 частину вказаної суми в оскаржуваному ППР - 27185,19 грн, підтверджується квитанцією АТ КБ «ПриватБанк» від 24.12.2024. За таких обставин, позвиач вважає неправомірним стягнення з нього орендної плати за період з 01.05.2024 по 31.12.2024 в сумі 54370,38 грн. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 13 січня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення та виклику сторін.

Ухвалою суду від 23 січня 2025 року у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовлено.

Ухвалою суду від 23 січня 2025 року витребувано від Запорізької міської ради письмові пояснення по суті справи.

Відповідач у поданому до суду письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що відповідно до п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно даних інформаційно-комунікаційних систем контролюючого органу на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області гр. ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) обліковується як платник орендної плати з фізичних осіб за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 площею 0,32595 га,земельна ділянка розташована за адресою АДРЕСА_1 , яка була надана на підставі договору оренди землі від 28.07.2009 Запорізькою міською радою в особі міського голови Карташова Є.Г. Гр. ОСОБА_1 стверджує, що на даний час земельна ділянка за вказаною вище адресою використовується Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України, що підтверджується довідкою від 10.09.2024 №3/29/11/1-13967. Однак до суду не було надано доказів того, що договір більше не дійсний чи розірвано. Також не надано доказів і того, що укладено новий договір оренди, як і не надано того, що позивач повідомляв Запорізьку міську раду, що земельна ділянка використовується Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України. Відповідачем було направлено запити до Запорізької міської ради від 17.01.2025 №532/5/08-01-05-05-11 та до Запорізької обласної військової адміністрації від 17.01.2025 №531/5/08-01-05-05-11 з проханням надати інформацію та її документальне підтвердження. Тому ГУ ДПС у Запорізькій області сформовано податкове повідомлення-рішення з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік від 24.06.2024 року №499375-2410-0829- НОМЕР_3 на суму 81 555,57 грн., яке відправлено платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцем податкової адреси платника АДРЕСА_2 . Лист повернуто «за закінченням терміну зберігання». Вважає, що податкове повідомлення-рішення винесено з дотриманням строків та у відповідності до чинного законодавства та таким, що не підлягає скасуванню. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Додаткових письмових поясненнях відповідач зазначив, що листом від 27.01.2025 №00951/08-40 повідомлено, що Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України не зверталась щодо передачі у користування земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Також не було і вилучення даної земельної ділянки для суспільних потреб або примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності. Суб'єктом права власності на земельну ділянку є Запорізька міська рада, а суб'єктом речового права на земельну ділянку - гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_1 . Отже нових договорів на оренду землі не укладалось, тобто договір оренди землі від 28.07.2009 не розірвано, а значить він чинний і зобов'язання по цьому договору не припинялись. Департаментом управління активами Запорізької міської ради від 31.01.2025 №650/01/01-07/881 надано відповідь разом з додатками та зазначено, що договір оренди землі від 18.11.2009 р. і надалі дійсний, оскільки договір про розірвання не укладався, будь-яких звернень про передачу в користування іншим особам не надходило, вилучення або примусове відчуження для суспільних потреб земельної ділянки не відбувалося, інших рішень міської ради стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 Департаментом не готувалось. Оскільки дія договору не припинялась ні за одним з цих пунктів, то від обов'язку своєчасно вносити орендну плату Орендаря не звільнено. Орендарем сплачено лише за чотири місяці, тому позивачу нараховано податкове зобов'язання та винесено податкове повідомлення-рішення на суму 81555,57 грн. Просить врахувати надані пояснення при вирішення справи по суті.

Від Запорізької міської ради до суду надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що між Запорізькою міською радою (далі - Орендодавець) та гр. ОСОБА_2 (далі - Орендар - 1), гр. ОСОБА_1 (далі - Орендар - 2) був укладений договір оренди землі №040926102139 від 18.11.2009 року, відповідно до якого, Запорізькою міською радою надано, а гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_1 прийнято в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,6519 га з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 для розташування гаражів, ремонтно-механічної майстерні, контрольно-пропускного пункту, яка знаходиться: АДРЕСА_1 , що підтверджується підписаним між сторонами актом прийому- передачі земельної ділянки за договором оренди землі. (далі - Договір оренди землі №040926102139). Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності. Відповідно до п. 5 Договору оренди землі №040926102139, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3 731 287 грн. 85 коп. (три мільйона сімсот тридцять одна тисяча двісті вісімдесят сім грн. 85 коп.) в цінах 2009 року. Згідно п. 9 Загальна орендна плата складає: 11 938 грн. 64 коп. (сто одинадцять тисяч дев'ятсот тридцять вісім грн. 64 коп.), що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року, та вноситься орендарем рівними частками від загальної орендної плати. Договір оренди землі №040926102139 укладено строком до 18.11.2028. Запорізька міська рада повністю виконала покладені на неї зобов'язання передбачені договором, та передала Орендарю - 1 та Орендарю - 2 земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049, а Орендарі прийняли вказану земельну ділянку в оренду. За таких умов, у Орендарів за результатами підписання Договору оренди землі №040926102139 виник обов'язок сплачувати орендну плату на розрахунковий рахунок місцевого бюджету. Відповідно до інформації наданої управлінням з питань земельних відносин Департаменту управління активами Запорізької міської ради, звернень юридичних та фізичних осіб про передачу їм в користування/припинення земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02022:0049 по АДРЕСА_1 до управління не надходило. Рішень міської ради стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02022:0049 управлінням не готувалось. Згідно до інформації наданої управлінням контролю Департаменту управління активами Запорізької міської ради, між Запорізькою міської радою та орендарями зазначеної земельної ділянки договір про розірвання договору оренди землі від 18.11.2009 №040926102139 не укладався, відповідно земельна ділянка Запорізькій міській раді за актом приймання-передачі не передавалась.

Від позивача до суду надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що у відзиві не було зазначено, що відповідачем будуть надаватися будь-які інші докази, які останній не може надати разом із відзивом. Звертає увагу, що у нашій державі в особі військової частини, не має необхідності викуповувати у позивача приміщення та споруди, їх використання здійснюється безкоштовно в рамках військового стану та того, що місто Запоріжжя є прифронтовим містом та його необхідно обороняти. Однак, є неправомірною та несправедливою ситуація, коли позивачем безкоштовно надається державі для оборони від ворога приміщення та земельна ділянка, а відповідач вважає, що позивач повинен здійснювати ще й сплату орендних платежів за користування земельною ділянкою, яка з 01.05.2024 використовується не позивачем. Вказує, що як тільки військова частина звільнить належні позивачу на праві власності приміщення і саму земельну ділянку, і у позивача з'явиться можливість використовувати цю земельну ділянку за призначенням, то він буде продовжувати сплачувати орендну плату за її використання за цільовим призначенням.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом установлені наступні обставини.

Відповідно до даних інформаційно-комунікаційних систем контролюючого органу на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області обліковується ОСОБА_1 як платник орендної плати з фізичних осіб за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 площею 0,32595 га, земельна ділянка розташована за адресою АДРЕСА_1 , яка була надана на підставі договору оренди землі від 28.07.2009 Запорізькою міською радою в особі міського голови Карташова Є.Г.

Між Запорізькою міською радою (далі - Орендодавець) та гр. ОСОБА_2 (Орендар - 1), гр. ОСОБА_1 (позивач, Орендар - 2) був укладений договір оренди землі від 28.07.2009, відповідно до якого, Запорізькою міською радою надано, а гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_1 прийнято в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,6519 га з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 для розташування гаражів, ремонтно-механічної майстерні, контрольно-пропускного пункту, яка знаходиться: АДРЕСА_1 , що підтверджується підписаним між сторонами актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі.

Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 18 листопада 2009 року №040926102139 (далі по тексту - Договір, Договір №040926102139).

Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності.

Відповідно до п. 5 Договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3 731 287 грн 85 коп. в цінах 2009 року.

Згідно з п. 9 Договору, загальна орендна плата складає: 111 938 грн 64 коп. (сто одинадцять тисяч дев'ятсот тридцять вісім гривень 64 копійок), що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року, та вноситься орендарем рівними частками від загальної орендної плати.

Відповідно до п. 10 Договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до Додаткової угоди до Договору оренди від 18.11.2009 №040926102139, пункт 9 Договору викладено в наступній редакції: «9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 118544 грн 76 коп., що складає трикратний розмір земельного податку на календарний рік в цінах 2010 року та вноситься кожним орендарем рівними частками від загальної орендної плати. …».

Відповідно до довідки від 10.09.2024 №3/29/11/1-13967, виданою командиром Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, земельна ділянка площею 0,6519 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 2310100000:02:022:0049) з 01.05.2024 використовується військовою частиною.

Згідно зі службовою запискою Заступника директора Департаменту начальника управління контролю Департаменту управління активами Запорізької міської рали №45/01/01-09 від 07.02.2025, на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 загальною площею 0,6519 га по АДРЕСА_1 , обліковується договір оренди землі гр. ОСОБА_2 , гр. ОСОБА_1 від 18.11.2009 №040926102139 з додатковою угодою від 22.03.2010 №041026100857 строком до 18.11.2028 для розташування гаражів, ремонтно-механічної майстерні, контрольно-пропускного пункту. Між Запорізькою міською радою та орендарями зазначеної земельної ділянки договір про розірвання договору оренди землі від 18.11.2009 №040926102139 не укладався.

Запорізькою міською радою повідомлено, що відповідно до інформації наданої управлінням з питань земельних відносин Департаменту управління активами Запорізької міської ради, звернень юридичних та фізичних осіб про передачу їм в користування/припинення земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02022:0049 по АДРЕСА_1 до управління не надходило. Рішень міської ради стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02022:0049 управлінням не готувалось. Згідно до інформації наданої управлінням контролю Департаменту управління активами Запорізької міської ради, між Запорізькою міської радою та орендарями зазначеної земельної ділянки договір про розірвання договору оренди землі від 18.11.2009 №040926102139 не укладався, відповідно земельна ділянка Запорізькій міській раді за актом приймання-передачі не передавалась.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області 17.01.2025 направлено листа до Запорізької обласної військової адміністрації з метою всебічного розгляду справи та подальшого правомірного здійснення податкового контролю.

Листом від 27.01.2025 №00951/08-40 повідомлено, що Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України не зверталась щодо передачі у користування земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Також не було і вилучення даної земельної ділянки для суспільних потреб або примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності.

Департаментом управління активами Запорізької міської ради від 31.01.2025 №650/01/01-07/881 надано відповідь разом з додатками та зазначено, що договір оренди землі від 18.11.2009 і надалі дійсний, оскільки договір про розірвання не укладався, будь-яких звернень про передачу в користування іншим особам не надходило, вилучення або примусове відчуження для суспільних потреб земельної ділянки не відбувалося, інших рішень міської ради стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 Департаментом не готувалось.

ГУ ДПС у Запорізькій області сформовано податкове повідомлення-рішення з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік від 24.06.2024 №499375-2410-0829-UA23060070000082704 на суму 81 555,57 грн, яке відправлено платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцем податкової адреси платника.

Позивачем було сплачено орендну плату за період з 01.01.2024 по 30.04.2024, що підтверджується квитанцією АТ КБ «ПриватБанк» від 24.12.2024.

Позивач вважає, що є неправомірною та несправедливою ситуація, коли ним безкоштовно надається державі для оборони від ворога приміщення та земельна ділянка, а відповідач вважає, що позивач повинен здійснювати ще й сплату орендних платежів за користування земельною ділянкою, яка з 01.05.2024 ним не використовується, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №499375-2410-0829-UA23060070000082704 від 24.06.2024 в частині нарахування позивачу орендної плати з фізичних осіб за період з 01.05.2024 по 31.12.2024 в сумі 54370,38 грн.

Стосовно доводів представника позивача про те, що у відзиві не було зазначено, що відповідачем будуть надаватися будь-які інші докази, які останній не може надати разом із відзивом, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 КАС України учасники справи мають право подавати докази; брати участь у дослідженні доказів; подавати заяви та клопотання.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи наведене нормативно-правові приписи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання відповідача про долучення до справи додаткових доказів.

Суд зазначає, що за змістом частини 1 статті 44 КАС України учасники справи наділені правом подавати докази, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду. Підхід до збирання доказів по справі, відповідно до якого судом не повинні прийматись докази по справі, які подані не разом із заявами по суті справи, є надто формальним та суперечить загальному принципу офіційного з'ясування всіх обставин справи, яким керується адміністративний суд під час розгляду адміністративної справи.

Також, у даному конкретному випадку, подані відповідачем додаткові докази не могли бути подані разом із відзивом на позовну заяву, оскільки були складені пізніше.

Крім того, надані додаткові докази безпосередньо стосуються предмету доказування у справі, відповідають ознакам належності та допустимості доказів, копії таких доказів заздалегідь направлені іншій стороні у відповідності до вимог статті 79 КАС України, а тому відсутні підстави для їх неврахування судом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 2 статті 2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 статті 4 ПК України, кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 статті 16 ПК України, передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Основні функції податкових органів у сфері фіскального контролю визначені статтею 19-1 ПК України та включають, зокрема, адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проведення відповідно до законодавства перевірок та звірок платників податків (п. 19-1.1.1 п. 19-1.1 статті 9-1 ПК України), а також здійснення інших функцій, визначених законом (п. 19-1.1.54 п. 19-1.1 статті 9-1 ПК України).

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 статті 36 ПК України).

Орендна плата землі державної та комунальної власності - це плата за землю у складі податку на майно і зараховується до місцевого бюджету (статті 10, 14, 269 ПК України).

Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 статті 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Згідно з пп. 14.1.73. п. 14.1 статті 14 ПК України, землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст.14 ПК України плата за землю це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За правилами пп.269.1.2 п.269.1 ст.269 ПК України, платниками податку є землекористувачі; об'єктами оподаткування є, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (пп.270.1.1 п.270.1 ст.270 Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України).

В той же час, обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.

У спірних правовідносинах позивач уклав з Запорізькою міською радою (далі - Орендодавець) та гр. ОСОБА_2 (Орендар - 1), гр. ОСОБА_1 (позивач, Орендар - 2) був укладений договір оренди землі від 28.07.2009, відповідно до якого, Запорізькою міською радою надано, а гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_1 прийнято в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,6519 га з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 для розташування гаражів, ремонтно-механічної майстерні, контрольно-пропускного пункту, яка знаходиться: АДРЕСА_1 , що підтверджується підписаним між сторонами актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі.

Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 18 листопада 2009 року №040926102139.

Договір оренди землі №040926102139 укладено строком до 18.11.2028.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до частини дев'ятої статті 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Об'єктами оподаткування платою за землю є: об'єкти оподаткування земельним податком: земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування; об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (стаття 270 Податкового кодексу України).

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до п.288.1, 288.2, 288.3 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Отже, в розумінні Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Згідно даних інформаційно-комунікаційних систем контролюючого органу на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області позивач обліковується як платник орендної плати з фізичних осіб за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 площею 0,32595 га,земельна ділянка розташована за адресою АДРЕСА_1 , яка була надана на підставі договору оренди землі від 28.07.2009 Запорізькою міською радою в особі міського голови Карташова Є.Г.

В даному випадку договір оренди земельної ділянки був укладений між позивачем та Запорізькою міською радою, договір є чинним і зобов'язання по цьому договору не припинялись.

Позивач стверджує, що з 01.05.2024 вказана земельна ділянка використовується військовою частиною НОМЕР_1 НГУ для розміщення військового обладнання, що підтверджується довідкою від 10.09.2024 №3/29/11/1-13967. З урахуванням того, що земельна ділянка з 01.05.2024 використовується не за цільовим призначенням, а військовою частиною НОМЕР_1 НГУ з метою оборони нашої держави в період воєнного стану, позивачем було сплачено орендну плату за період з 01.01.2024 по 30.04.2024, тобто за чотири місяці 2024 року (до початку використання цієї земельної ділянки військовою частиною), що складає 1/3 частину вказаної суми в оскаржуваному ППР - 27185,19 грн, підтверджується квитанцією АТ КБ «ПриватБанк» від 24.12.2024. За таких обставин, позвиач вважає неправомірним стягнення з нього орендної плати за період з 01.05.2024 по 31.12.2024 в сумі 54370,38 грн.

Надаючи правову оцінку таким аргументам, з урахуванням вищенаведених норм права, суд зазначає наступне.

Так, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.

До суду не було надано доказів того, що договір оренди землі №040926102139 не дійсний чи розірвано. Також не надано доказів і того, що укладено новий договір оренди, як і не надано того, що позивач повідомляв Запорізьку міську раду, що земельна ділянка використовується Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України.

Кірм того, відповідно до інформації, наданої управлінням з питань земельних відносин Департаменту управління активами Запорізької міської ради, звернень юридичних та фізичних осіб про передачу їм в користування/припинення земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02022:0049 по АДРЕСА_1 до управління не надходило. Рішень міської ради стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02022:0049 управлінням не готувалось. Згідно з інформацією, наданої управлінням контролю Департаменту управління активами Запорізької міської ради, між Запорізькою міської радою та орендарями зазначеної земельної ділянки договір про розірвання договору оренди землі від 18.11.2009 №040926102139 не укладався, відповідно земельна ділянка Запорізькій міській раді за актом приймання-передачі не передавалась.

Також, листом від 27.01.2025 №00951/08-40 повідомлено, що Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України не зверталась щодо передачі у користування земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Судом не установлено факту вилучення даної земельної ділянки для суспільних потреб або примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності.

Департаментом управління активами Запорізької міської ради від 31.01.2025 №650/01/01-07/881 надано відповідь разом з додатками та зазначено, що договір оренди землі від 18.11.2009 і надалі дійсний, оскільки договір про розірвання не укладався, будь-яких звернень про передачу в користування іншим особам не надходило, вилучення або примусове відчуження для суспільних потреб земельної ділянки не відбувалося, інших рішень міської ради стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049 Департаментом не готувалось.

Суд зауважує, що права Орендаря передбачені пунктом 29 Договору №040926102139.

Відповідно до підпункту 5 пункту 29 Договору, Орендар має право витребовувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, усунення перешкод у користування нею, відшкодування збитків, заподіяних ділянці городянами та юридичними особами, включаючи Орендодавця.

Підпунктом 7 п. 29 Договору передбачено, що за письмовою згодою Орендодавця Орендар може передавати у суборенду земельну ділянку або її частину без зміни цільового призначення іншій особі шляхом прийняття відповідного рішення Запорізькою міською радою.

Пунктом 33 Договору передбачено, що дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; вилучення земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленим законом; розірвання договору оренди згідно з п.34; ліквідації юридичної особи-орендаря.

Розірвання договору можливе за взаємною згодою сторін або за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків передбачених договором та внаслідок знищення, пошкодження орендованої землі, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Суд зазначає, що Запорізька міська рада повністю виконала покладені на неї зобов'язання передбачені договором, та передала Орендарю - 1 та Орендарю - 2 земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:022:0049, а Орендарі прийняли вказану земельну ділянку в оренду.

За таких умов, у позивача за результатами підписання Договору оренди землі №040926102139 виник обов'язок сплачувати орендну плату на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

У пункті 30 Договору №040926102139 зазначено, що Орендар зобов'язаний, зокрема: своєчасно вносити орендну плату; самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та місцевого самоврядування про стан і використання земель в порядку, встановленому законом тощо.

Оскільки дія договору не припинялась ні за одним з цих пунктів, то від обов'язку своєчасно вносити орендну плату позивача не звільнено.

Таким чином суд дійшов висновку, що відповідач діяв правомірно під час прийняття стосовно позивача як платника орендної плати за спірну земельну ділянку оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У відповідності до статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_2 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова