31 березня 2024 року м. Житомир справа № 240/23664/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про:
- визнання протиправними дії щодо відмови у проведенні з 01.02.2023року перерахунку та виплати пенсії з урахуванням грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, зазначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.08.2024 року за особовою справою ХЗ75681;
- зобов'язання перерахувати та виплачувати з 01.02.2023року пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.08.2024 року за особовою справою ХЗ75681 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023року, яку виплачувати без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначає, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.08.2024року у справі №240/9960/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 видана оновлена довідка про розмір грошового забезпечення Позивача від 28.08.2024 року за особовою справою ХЗ75681. Разом з тим, Відповідач протиправно не перераховує та не виплачує йому пенсію з урахуванням вказаної довідки.
Ухвалою від 05.12.2024 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії та виплата суми підвищення пенсії позивачу з 01.01.2018 проводиться відповідно до Постанови № 103, яка на час проведення перерахунку пенсії була чинною. Рішенням суду у справі № 826/3858/18 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчиняти певні дії щодо проведення перерахунку пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено новий порядок врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та її виплати у зв'язку із втратою чинності окремих пунктів Постанови № 103.
Крім того, Відповідач вважає, що Позивачем пропущено строк звернення до суду.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
З 01.01.2018 Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103.
Разом з тим, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.08.2024року у справі №240/9960/24, яке набуло чинності, було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року у відповідності до статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб", із визначенням посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 140% посадового окладу
Судом встановлено, що відповідно до вказаного судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслано на адресу Відповідача довідку від 28.08.2024 року за особовою справою ХЗ75681, в якій зазначено розмір основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою для проведення перерахунку розміру пенсії Позивачу з 01.02.2023року.
В розумінні вимог Порядку № 45 така оновлена довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 є підставою для проведення перерахунку розміру пенсії Позивачу з 01.02.2023року.
У зв'язку з цим, Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023року.
Відповідач розглянув таке звернення Позивача, але листом від 18.11.2024року відмовив Позивачу в такому перерахунку.
Таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Крім того, суд враховує, що відповідно до вимог ч.3 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В зв'язку з цим суд вважає безпідставними доводи представника Відповідача, наведені у відзиві на позов, щодо порушення Позивачем строків звернення до суду з даним позовом.
Таким чином, порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.08.2024 року за особовою справою ХЗ75681 з врахуванням проведених виплат.
Одночасно суд зазначає про передчасність позовних вимог Позивача в частині про зобов'язання Відповідача виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимальним розміром, так як такий перерахунок ще не проведено і відповідні спірні відносини ще не виникли.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі, відсутні.
Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) задовольнити.
Взнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.08.2024 року за особовою справою ХЗ75681.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.08.2024 року за особовою справою ХЗ75681 з врахуванням проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
31.03.24