Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 березня 2025 року Справа№200/8235/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, ЄДРПОУ 20551088) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
26.11.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що виразилася в незарахуванні до підземного пільгового шахтарського стажу періодів роботи в підземних умовах: з 10.10.1994 р. по 25.05.1995 р., з 13.06.1995 р. по 30.08.1997 р., 15.09.1997 р. по 23.07.1999 р., 10.09.2014 р. по 20.12.2019 р., з 01.07.2024 р. по 12.11.2024 р. та в незастосуванні ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії громадянину України ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до підземного пільгового шахтарського стажу періоди роботи в підземних умовах: з 10.10.1994 р. по 25.05.1995 р., з 13.06.1995 р. по 30.08.1997 р., 15.09.1997 р. по 23.07.1999 р., 10.09.2014 р. по 20.12.2019 р., з 01.07.2024 р. по 12.11.2024 р. здійснивши обчислення та донарахування розміру пенсії громадянину України ОСОБА_1 з дати звернення за перерахунком - з 12.11.2024 р. у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку як отримувач пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області, пенсія призначена відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При досягненні більше 15 років стажу на підземних роботах позивач звернувся із заявою на перерахунок пенсії через портал ПФУ (Номер звернення 8918, Дата звернення 12.11.2024 р. Тип звернення Перерахунок пенсії). Відповідач обробив заяву, але не додав пільгового стажу і не застосував надбавку 80% за престижність шахтарської праці згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». В результаті бездіяльності органу ПФУ пенсія після перерахунку не змінилася, в результаті чого позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права, а саме порушення відповідачем норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 19 Конституції України. Протиправна бездіяльність виражена в незастосуванні при обрахунку розміру пенсії ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Також позивач зазначив, що в протоколі стажу відповідачем при проведенні перерахунку неправомірно не зараховано до підземного пільгового стажу періоди роботи в підземних умовах, в т.ч. з позначкою «підземні» наступні періоди: з 10.10.1994 р. по 25.05.1995 р., з 13.06.1995 р. по 30.08.1997 р., 15.09.1997 р. по 23.07.1999 р., 10.09.2014 р. по 20.12.2019 р., з 01.07.2024 р. по 12.11.2024 р.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало відзив в якому зокрема зазначило, що заяви позивача відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядались Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Позивачем було надано клопотання про заміну неналежного відповідача, в якому просив залучити до справи у якості належного відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (Код ЄДРПОУ 20551088) 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, електронна пошта - gu@if.pfu.gov.ua.
Позивачем було надано заяву про уточнення позовних вимог, з урахуванням яких Позивач просив суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (Код ЄДРПОУ 20551088), що виразилася незарахуванні до підземного пільгового шахтарського стажу періодів роботи в підземних умовах: з 10.10.1994 р. по 25.05.1995 р., з 13.06.1995 р. по 30.08.1997 р., 15.09.1997 р. по 23.07.1999 р., 10.09.2014 р. по 20.12.2019 р., з 01.07.2024 р. по 12.11.2024 р. та в незастосуванні ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії громадянину України ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 );
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (Код ЄДРПОУ 20551088) зарахувати до підземного пільгового шахтарського стажу періоди роботи в підземних умовах: з 10.10.1994 р. по 25.05.1995 р., з 13.06.1995 р. по 30.08.1997 р., 15.09.1997 р. по 23.07.1999 р., 10.09.2014 р. по 20.12.2019 р., з 01.07.2024 р. по 12.11.2024 р. здійснивши обчислення та донарахування розміру пенсії громадянину України ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з дати звернення за перерахунком - з 12.11.2024 р. у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року замінено неналежного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010), на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, ЄДРПОУ 20551088).
Відповідачем до суду надано відзив на адміністративний позов. У відзиві Відповідач зазначив, що Позивачу з 30.06.2024 призначено пенсію відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно із заявою від 02.07.2024. Заяву опрацьовували за принципом єдиної черги звернень спеціалісти ГУ ПФУ в Тернопільській і Рівненській областях. Страховий стаж заявника становив 30 років 3 місяці 6 днів, в тому числі стаж за списком № 1 - 10 років 2 місяці. До страхового стажу заявника зараховано всі періоди. До пільгового стажу за списком № 1 зараховано періоди за даними персоніфікованого обліку (відомостями по спеціальному стажу).
12.11.2024 Позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області за перерахунком пенсії із заявою щодо допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами, долучивши довідку від 12.11.2024 № 673 про пільговий стаж. Пенсійна справа опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань спеціалістами Івано-Франківської та Харківської областей. Заявником не було надано додаткових документів про підтвердження пільгового стажу за періоди з 10.10.1994 по 25.05.1995, з 13.06.1995 по 30.08.1997, з 15.09.1997 по 23.07.1999, 10.09.2014 по 20.12.2019. Тому його стаж не змінився. Додатково повідомляємо, що перерахунок згідно із заявою від 12.11.2024 було проведено за підписами спеціаліста нашого управління та головного спеціаліста ГУ ПФУ В Харківській області, який перевіряв правильність внесення даних до стажу і заробітку заявника, а також вносив свої зауваження щодо прийняття рішення про перерахунок пенсії. Спеціалістом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області засобами електронного документообігу було направлено лист до ГУ ПФУ в Донецькій області № 0900-0306-9/61521 від 26.11.2024 з проханням переглянути пенсійну справу заявника та доопрацювати її на місцевому рівні, оскільки до матеріалів пенсійної справи не було долучено актів перевірок пільгових довідок, рішення Комісії згідно з Постановою № 18-1, та інших відомостей щодо ліквідації підприємств, та щодо їх місцезнаходження (на тимчасово окупованій території чи території підконтрольній Україні).
Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345, який діє з 16.09.2008, передбачено підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів. Дія цього Закону поширюється на: - шахтарів які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди; - працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день; - працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та членів їх сімей.
Документами, що підтверджують пільговий стаж є трудова книжка та уточнююча (пільгова) довідка. Такі довідки є необхідними, оскільки, в трудових книжках не зазначається, в яких умовах працювала особа, та не вказується, чи була така особа зайнята певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня (п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637). У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Статтею 8 Закону №345 передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до пенсійної справи позивача, на підставі поданих до вказаного вище управління Фонду документів, підземний стаж його роботи обчислений тривалістю менше як 15 років, що не дало законних підстав для обчислення пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
До заяви поданої позивачем в структурний підрозділ Головного управління Фонду в Івано-Франківській області, ним не долучено уточнюючі документи, які б давали законні підстави для перегляду тривалості підземного стажу роботи та, відповідно, розміру його пенсійного забезпечення.
Позивачем було надано відповідь на відзив, в якому останній заперечував проти доводів викладених відповідачем у відзиві, підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію з 30.06.2024 року відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_3 , Позивач в спірні періоди працював:
10.10.1994 року прийнятий учнем гірника підземного з повним робочим днем у шахті на Гідрошахті «Піонер»;
25.05.1995 року звільнений за власним бажанням;
13.06.1995 року прийнятий підземним гірником з повним робочим днем у шахті в Гідрошахті «Красноармійська»;
21.11.1996 року переведений підземним учнем прохідника з повним робочим днем у шахті;
20.02.1997 року переведений підземним прохідником з повним робочим днем у шахті;
30.08.1997 року звільнений за власним бажанням;
15.09.1997 року прийнятий гірником підземним з повним робочим днем у шахті на шахті «Добропільська»;
03.11.1997 року переведений прохідником підземним з повним робочим днем у шахті;
23.07.1999 року звільнений за власним бажанням;
10.09.2014 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем у шахті на ТОВ «Донвуглепоставка»;
20.12.2019 року звільнений за власним бажанням;
26.01.2021 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем у шахті на ВП «Шахтоуправління «Добропільське».
Запис про звільнення відсутній.
12.11.2024 року Позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Донецькій області із заявами про допризначення пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами та зміну надбавки.
Вказана заява була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, за результатом розгляду якої було здійснено перерахунок пенсії.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії рішенням 057350008405 від 21.11.2024 здійснено перерахунок пенсії. Дата перерахунку, вік, ознака роботи: 12.11.2024, 50 р 4 м 13 д, Працює. Вид перерахунку: У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.11.2024. Підстава: Заява на перерахунок.
Страховий стаж (неповний): 30 років 6 місяців 6 днів. Страховий стаж до 01.01.2004: 5 років 9 місяців 6 днів. Страховий стаж після 01.01.2004: 14 років 9 місяців. Додаткові роки за список 1: 10 років. В тому числі: Робота за списком №1 10 років 2 місяці 29 днів.
Коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.30500. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ( (366 / 100 * 12) * 1) 0.30500. Розмір пенсії за віком (ст.27) (21128.00 * 0.30500) 6444.04. Загальний розмір пенсії 6444.04. Місяць підвищення розміру пенсії 01.11.2024. Розмір пенсії з надбавками 6444.04.
За даними форми РС-право (стаж для розрахунку права) період роботи Позивача з 10.10.1994 по 25.05.1995, з 13.06.1995 по 19.02.1997, з 20.02.1997 по 30.08.1997, з 15.09.1997 по 03.11.1997, з 04.11.1997 по 31.12.1998, з 09.02.1999 по 23.07.1999 зараховано до страхового стажу. Періоди роботи з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 10.09.2014 по 30.06.2015, з 01.08.2015 по 31.08.2017, з 01.10.2017 по 20.12.2019 зараховано до страхового та пільгового стажу за Списком №1. Періоди роботи з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 01.07.2015 по 31.07.2015, з 01.09.2017 по 30.09.2017, з 01.07.2024 по 12.11.2024 взагалі не зараховано до стажу Позивача.
За інформацією, яка міститься в системі персоніфікованого обліку (Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5)) спеціальний стаж Позивача за 1999 рік, з 09.2014 року по 12.2019 рік облікований за кодом ЗПЗ013А1, з 01.2020 року по 03.2020 рік, з 07.2020 року по 09.2024 рік облікований за кодом ЗПЗ014А2.
Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 673 від 12.11.2024 року, Позивач з 26.01.2021 року по теперішній час виконує гірничі роботи за професією прохідник дільниці ПР №3, що передбачена Списком 1 розділ І підрозділ 1. Підстава: ПКМУ №162 від 11.03.1994р., №36 від 16.01.2003р., №461 від 24.06.2016р. ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 18.04.204 року №1/739, №1/740 Позивач працював повний робочий день під землею на шахті «Піонер» та «Красноармійська» в період з 10.10.1994 року по 25.11.1994 року, з 26.11.1994 року по 25.05.1995 року, з 13.06.1995 року по 20.11.1996 року, з 21.11.1996 року по 19.02.1997 року, з 20.02.1997 року по 30.08.1997 року та виконував підземні гірничі роботи за професією, посадою: учень гірника підземного, гірник підземний, учень прохідника підземного, прохідник підземний з повним робочим днем у шахті. Відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що передбачено Списком 1, розділом 1, підрозділом 1, пункт а, код КП - 1010100а. Підстава: постанова КМУ №162 від 11.03.1994р.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Постановою Кабінету Міністрів України N 1028 від 09.12.2015 пункт 20 Порядку №637 доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 у справі №550/927/17.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.
Такий висновок суду кореспондує позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній в постанові від 20.01.2021 року по справі №311/2865/13-а.
У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 містяться наступні записи про спірні періоди:
10.10.1994 року прийнятий учнем гірника підземного з повним робочим днем у шахті на Гідрошахті «Піонер»;
25.05.1995 року звільнений за власним бажанням;
13.06.1995 року прийнятий підземним гірником з повним робочим днем у шахті в Гідрошахті «Красноармійська»;
21.11.1996 року переведений підземним учнем прохідника з повним робочим днем у шахті;
20.02.1997 року переведений підземним прохідником з повним робочим днем у шахті;
30.08.1997 року звільнений за власним бажанням;
15.09.1997 року прийнятий гірником підземним з повним робочим днем у шахті на шахті «Добропільська»;
03.11.1997 року переведений прохідником підземним з повним робочим днем у шахті;
23.07.1999 року звільнений за власним бажанням;
10.09.2014 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем у шахті на ТОВ «Донвуглепоставка»;
20.12.2019 року звільнений за власним бажанням;
26.01.2021 року прийнятий прохідником підземним з повним робочим днем у шахті на ВП «Шахтоуправління «Добропільське».
Запис про звільнення відсутній.
Суд зазначає, що наведені відомості у трудовій книжці про роботу позивача за вказані періоди свідчать про зайнятість останнього на відповідних посадах в шкідливих умовах під землею в шахті.
Записи про спірні періоди роботи засвідчені відповідними печатками підприємств і дефектів їх вчинення не мають, а відтак факт роботи позивача у спірні періоди підтверджується відповідними запасами, які були внесені відповідно до діючого законодавства.
Вказане таж підтверджується, зокрема довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 673 від 12.11.2024 року та від 18.04.204 року №1/739, №1/740.
Проте, відповідно до наданого розрахунку форми РС-право (стаж для розрахунку права) період роботи Позивача з 10.10.1994 по 25.05.1995, з 13.06.1995 по 19.02.1997, з 20.02.1997 по 30.08.1997, з 15.09.1997 по 03.11.1997, з 04.11.1997 по 31.12.1998, з 09.02.1999 по 23.07.1999 зараховано до страхового стажу. Періоди роботи з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 10.09.2014 по 30.06.2015, з 01.08.2015 по 31.08.2017, з 01.10.2017 по 20.12.2019 зараховано до страхового та пільгового стажу за Списком №1. Періоди роботи з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 01.07.2015 по 31.07.2015, з 01.09.2017 по 30.09.2017, з 01.07.2024 по 12.11.2024 взагалі не зараховано до стажу Позивача.
Відповідно до п.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 (далі Порядок № 383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Пунктом 3 Порядку № 383, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162; якщо пільгова робота продовжується після 16 січня 2003 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 03 серпня 2016 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36; якщо пільгова робота продовжується після 03 серпня 2016 року (або тільки почалась після цієї дати), - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461.
В період роботи Позивача з 12 березня 1994 року по 16 січня 2003 року застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
Вказаною постановою було передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають: гірники підземні, прохідники (Список 1 розділ І підрозділ 2, код 1010300а-11717, 1010300а-17491).
В період роботи Позивача з 17 січня 2003 року по 03 серпня 2016 року застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
Вказаною постановою було передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають: гірники підземні, прохідники (Список 1 розділ І підрозділ 2, код 1.2а).
Згідно з підпунктом «1.1а» пункту «а», підпунктом «1.1б» пункту «б» підрозділу 1 розділу І цього Списку №1 правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень, керівники та фахівці підземних дільниць.
В період роботи Позивача з 04 серпня 2016 року застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461. Відповідно до якої право на пенсію за віком на пільгових умовах мають Працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Відповідно до роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають, право на пенсію за віком на пільгових умовах" у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
Окрім того, Верховний Суд України у постанові від 22 червня 2011 року (справа №6-57227св10) зазначив, що згідно з пунктом 3 роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерстві праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах" право на пенсію на пільгових умовах мають робітники, зайняті виконанням робіт, передбачених Списками № 1 і № 2, протягом повного робочого дня. Під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених списками, не менше 80 відсотків робочого часу. Сюди ж включається час проведення підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, а також робіт поза своїм робочим місцем з метою забезпечення виконання своїх трудових функцій. При цьому пунктом 7 цих роз'яснень передбачено, що у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
За інформацією, яка міститься в системі персоніфікованого обліку (Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5)) спеціальний стаж Позивача за 1999 рік, з 09.2014 року по 12.2019 рік облікований за кодом ЗПЗ013А1, з 01.2020 року по 03.2020 рік, з 07.2020 року по 09.2024 рік облікований за кодом ЗПЗ014А2.
Наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435 (зі змінами) затверджено довідник кодів підстав для обліку Пенсійним фондом України стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.
Згідно зазначеного довідника код підстави ЗПЗ013А1 - це працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць.
Код підстави ЗПЗ014А2 - це працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників,- за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого.
Разом з цим, суд зазначає, що невірно зазначений код підстав для обліку спецстажу, що вноситься роботодавцем при формуванні та поданні страхувальником звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не може слугувати підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком за частиною 2, 3 статті 114 Закону України №1058, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах.
Записи трудової книжки позивача виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені.
З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивача: з 10.10.1994 по 25.05.1995, з 13.06.1995 по 19.02.1997, з 20.02.1997 по 30.08.1997, з 15.09.1997 по 03.11.1997, з 04.11.1997 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 09.02.1999 по 23.07.1999, з 01.07.2015 по 31.07.2015, з 01.09.2017 по 30.09.2017, з 01.07.2024 по 12.11.2024 підлягають зарахуванню до його пільгового стажу за Списком №1 відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проте періоди роботи з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 10.09.2014 по 30.06.2015, з 01.08.2015 по 31.08.2017, з 01.10.2017 по 20.12.2019 зарахуванню не підлягають, оскільки відповідно до наданого розрахунку, вказані періоди вже було зараховано до пільгового стажу Позивача за Списком №1.
З приводу позовних вимог в частині зобов'язання відповідача при розгляді заяви про призначення пенсії, застосувати положення ст. 8 Закону України № 345 “Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом Позивач має більше 15 років необхідного пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. А тому має право на застосування ст. 8 ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці» (80 відсотків його заробітної плати (доходу) при обчисленні пенсії.
Проте суд зазначає, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені в майбутньому. Отже, на переконання суду, в даному випадку вимоги Позивача в частині зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву Позивача із врахуванням ст. 8 Закону України № 345 “Про підвищення престижності шахтарської праці», є передчасними, адже наразі пенсійний орган не приймав рішення про призначення пенсії та не здійснював розрахунок пенсії позивача за віком на підставі його заяви, а тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Наведене відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені у постанові від 14 вересня 2020 року у справі № 560/2120/20.
Відповідно до Рекомендації № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправним визнати протиправними дії відповідача, щодо не зарахування до підземного пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи в підземних умовах з 10.10.1994 по 25.05.1995, з 13.06.1995 по 19.02.1997, з 20.02.1997 по 30.08.1997, з 15.09.1997 по 03.11.1997, з 04.11.1997 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 09.02.1999 по 23.07.1999, з 01.07.2015 по 31.07.2015, з 01.09.2017 по 30.09.2017, з 01.07.2024 по 12.11.2024 та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви Позивача від 12.11.2024 року зарахувавши до його підземного пільгового шахтарського стажу за Списком №1 періоди роботи з 10.10.1994 по 25.05.1995, з 13.06.1995 по 19.02.1997, з 20.02.1997 по 30.08.1997, з 15.09.1997 по 03.11.1997, з 04.11.1997 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 09.02.1999 по 23.07.1999, з 01.07.2015 по 31.07.2015, з 01.09.2017 по 30.09.2017, з 01.07.2024 по 12.11.2024, з урахуванням правової оцінки наданої судом у цьому рішенні.
За таких обставин позов підлягає частковому задоволенню.
Положеннями частини 3 статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно квитанції № 1771-1252-5866-8670 від 25.11.2024 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд приходить висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача судовий збір в розмірі 600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-14, 19-22, 72-78, 94, 132-143, 159-165, 241-247, 255, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, ЄДРПОУ 20551088) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, щодо не зарахування до підземного пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періодів роботи в підземних умовах з 10.10.1994 по 25.05.1995, з 13.06.1995 по 19.02.1997, з 20.02.1997 по 30.08.1997, з 15.09.1997 по 03.11.1997, з 04.11.1997 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 09.02.1999 по 23.07.1999, з 01.07.2015 по 31.07.2015, з 01.09.2017 по 30.09.2017, з 01.07.2024 по 12.11.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, ЄДРПОУ 20551088) повторно розглянути заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 12.11.2024 року зарахувавши до його підземного пільгового шахтарського стажу за Списком №1 періоди роботи з 10.10.1994 по 25.05.1995, з 13.06.1995 по 19.02.1997, з 20.02.1997 по 30.08.1997, з 15.09.1997 по 03.11.1997, з 04.11.1997 по 31.12.1998, з 01.01.1999 по 08.02.1999, з 09.02.1999 по 23.07.1999, з 01.07.2015 по 31.07.2015, з 01.09.2017 по 30.09.2017, з 01.07.2024 по 12.11.2024, з урахуванням правової оцінки наданої судом у цьому рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 600,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Є.В. Череповський