27 березня 2025 року Справа № 826/4945/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЮркова Е.О.
за участі секретаря судового засіданняВолок А.С.
за участі:
представника позивача представника відповідача Таран О.В., Черчелюк Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
26 березня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" (узвіз Вознесенський, буд. 14,м. Київ,04053; ІК в ЄДРПОУ 39437627) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління ДФС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116; ІК в ЄДРПОУ 39439980), з вимогами:
- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення -рішення №0000931201 від 18 травня 2017 року, форми «Н» Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, відповідно до якого на підставі акту перевірки ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві від 14.12.2016 року №1487/26-59-12-01-30 та рішення про результати розгляду первинної скарги ГУ ДФС у м. Києві від 24.03.2017 року №6301/10/26-15-10-01-16 та/або за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період 04.2016 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних статтею 201, та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України:
за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ -3001848 грн. 22 коп. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі триста тисяч сто вісімдесят чотири гривні 82 копійки;
за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ -375717 грн.67 коп. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі - сімдесят п'ять тисяч сто сорок три гривні 53 копійки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «УКРМАСЛОТРЕЙД» перебував на обліку в Державній податковій інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві. Підприємством був укладений договір з даною інспекцією про визнання електронних документів від 09.03.2016 №090320163, відповідно до якого Товариство здійснювало реєстрацію податкових накладних згідно вимог чинного законодавства. Податкові накладні успішно проходили реєстрацію. До 25.04.2016 ТОВ «УКРМАСЛОТРЕЙД» успішно реєструвало податкові накладні. 25.04.2016 на електронну адресу Товариства надійшла від Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві надійшла Додаткова угода про зміни до Договору про визнання електронних документів (зміни до Розділу 5 та пункту 4 Розділу 6). З 26.04.2016 реєстрація податкових накладних вже була неможливою, так як Договір про визнання електронних документів не працював. 27.04.2016 Додаткова угода була підписана директором і подана в електронному вигляді до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві на електронну адресу з якої надійшла від первісного адресата. Також 27.04.2016 примірник Додаткової угоди в паперовій формі було подано директором до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві. Але на електронний лист ТОВ «УКРМАСЛОТРЕЙД» Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві було надано відповідь: «що Додаткову угоду потрібно надати на паперовому носії до Центру обслуговування платників податків....». Незважаючи на всі виконані ТОВ «УКРМАСЛОТРЕЙД» дії по підписанню та направленню як в електронному так і в паперовому вигляді Додаткової угоди, Договір про визнання електронних документів не працював, що і далі унеможливлювало реєстрацію податкових накладних. Тобто, протягом часу, відповідно до якого ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві не визнавали Додаткову угоду та Договір про визнання електронних документів від ТОВ «УКРМАСЛОТРЕЙД» - реєстрація податкових накладних не здійснювалась не з власної вини ТОВ «УКРМАСЛОТРЕЙД», а з вини податкової інспекції. Необґрунтованість відмови в реєстрації договору на визнання електронних документів та Додаткової угоди призвели до того, що з незалежних від ТОВ «УКРМАСЛОТРЕЙД» причин, було несвоєчасно проведено реєстрацію податкових накладних.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.03.2018 у справі №826/4945/18 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
26.04.2018 до Окружного адміністративного суду міста Києва від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовної заяви просив відмовити. В обґрунтування відзиву зазначив, що ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві було проведено камеральну перевірку реєстрації податкових накладних ТОВ «Укрмаслотрейд» у Єдиному реєстрі податкових накладних за квітень 2016 року, за результатами якої складено акт від 14.12.2016 №1487/26-59-12-01-30. Згідно з актом перевірки встановлено несвоєчасну реєстрацію податкових накладних ТОВ «Укрмаслотрейд» у Єдиному реєстрі податкових накладних за квітень 2016 року всього на суму ПДВ 3 377 565,89 грн., із них: з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів на суму ПДВ 3 001 848,22 грн. та з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 375 717,67 грн., чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі - Податковий кодекс) та на підставі п. 1201.1 статті 1201Податкового кодексу застосовано штрафні санкції в розмірі 10% у сумі 300 184,82 грн. та в розмірі 20% у сумі 75 143,53 грн., всього на суму 375 328,35 гривень. Під час розгляду скарги, згідно з даними ІС «Архів електронної звітності» та листом ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві від 20.02.2017 №1267/8/26-59-12-01-18 встановлено, що згідно з даними ІС «Архів електронної звітності» між ТОВ «Укрмаслотрейд» та ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві укладено договір про визнання електронних документів від 09.03.2016 за №090320163, зареєстрований інформаційним порталом ДФС України за №9030683700, про що платнику надіслано Квитанцію №2 із зазначенням результату обробки документу. Відповідно до вищезазначеного договору ТОВ «Укрмаслотрейд» повинне забезпечувати конфіденційність електронних ключів, вести архів надісланих до контролюючих органів файлів податкових документів із накладенням на них ЕЦП платника податків та отриманих електронних квитанцій з ЕЦП ДФС, зберігати даний архів протягом строку, передбаченого законодавством для зберігання податкової звітності на паперових носіях. Також при перевірці на вимогу працівника ДФС надати надійні засоби ЕЦП для перевірки оригіналів податкових документів в електронному вигляді. Відповідно до положень ст. ст. 651, 653, 654 Цивільного Кодексу України та враховуючи вимоги ст. ст. 8,9,13 Закону України «Про електронний цифровий підпис», ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві 25.04.2016 відключено ТОВ «Укрмаслотрейд» від системи електронного документообігу. Після скасування сертифікатів та оформлення нових ТОВ «Укрмаслотрейд» повторно надано до ДІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві на розгляд договір про визнання електронних документів від 12.05.2016 за №9075815102. Зазначений документ прийнято та зареєстровано, про що платнику надіслано Квитанцію №2 із зазначенням результату обробки документу. Починаючи з 15.05.2016 ТОВ «Укрмаслотрейд» мало можливість реєструвати податкові накладні в ЄДР та подавати звіти в електронному вигляді без перешкод.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
На виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825-IX матеріали адміністративної справи №826/4945/18 скеровано за належністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №826/4945/18 надійшла 17.02.2025 та за результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд судді Юркову Е.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №826/4945/18 та призначено останню до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 допущено заміну відповідача у справі №640/4945/18 - Головне управління ДФС у м. Києві на правонаступника Головне управління ДПС у м. Києві (ІК в ЄДРПОУ: 44116011, адреса місцезнаходження: 04116, м.Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19).
Протокольною ухвалою суду, оголошеною у судовому засіданні 27.03.2025 із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження в адміністративній справі №826/4945/18 та продовжено розгляд справи по суті.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на доводи наведені у позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на доводи наведені у відзиві.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" (ІК в ЄДРПОУ 39437627) зареєстровано 10.10.2014 у встановленому законом порядку та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві.
На підставі п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.п. 75.1 ст.75, п.76.1 ст.76, п.200.10 ст.200 розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-V із змінами та доповненнями, у порядку статті 76 глави 8 розділу ІІ Кодексу головним державним інспектором відділу адміністрування ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві проведено перевірку граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН за квітень 2016 року ТОВ "УКРМАСЛОТРЕЙД", код 39437627.
За результатами означеної перевірки складено акт №1487/26-59-12-01-30 від 14.12.2016, яким встановлено несвоєчасну реєстрацію податкових накладних ТОВ «Укрмаслотрейд» у Єдиному реєстрі податкових накладних за квітень 2016 року всього на суму ПДВ 3 377 565,89 грн., із них: з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів на суму ПДВ 3 001 848,22 грн. та з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 375 717,67 грн., чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями.
На підставі акта перевірки №1487/26-59-12-01-30 від 14.12.2016 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення - рішення №0000211201 від 20.01.2017, відповідно до якого за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 3001848 грн. 22 коп. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі триста тисяч сто вісімдесят чотири гривні 82 копійки; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ -375717 грн.67 коп. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі - сімдесят п'ять тисяч сто сорок три гривні 53 копійки.
Не погоджуючись з прийнятим Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві податковим повідомленням-рішенням ТОВ "Укрмаслотрейд" оскаржило його у адміністративному порядку.
За результатами адміністративного оскарження, рішенням Головного управління ДФС у м.Києві про результати розгляду первинної скарги від 24.03.2017 №6301/10/26/15-10-01-16 скасовано податкове повідомлення - рішення №0000211201 від 20.01.2017, а скаргу ТОВ "Укрмаслотрейд" задоволено частково.
На підставі акта перевірки ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві від 14.12.2016 №1487/26-59-12-01-30 та рішення про результати розгляду первинної скарги ГУ ДФС у м. Києві від 24.03.2017 №6301/10/26/15-10-01-16 відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0000931201 від 18.05.2017, відповідно до якого за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 3001848 грн. 22 коп. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі триста тисяч сто вісімдесят чотири гривні 82 копійки; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ -375717 грн.67 коп. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі - сімдесят п'ять тисяч сто сорок три гривні 53 копійки.
Не погоджуючись з означеним податковим повідомленням - рішенням, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано Податковим кодексом України (в редакції на час виникнення спірних відносин), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246.
Згідно з п. 201.1. ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У відповідності з п. 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі - Порядок №1246) визначено, що цей Цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі.
Подання податкової накладної та/або розрахунку коригування ДФС в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого в установленому порядку.
Пунктами 6, 7, 8, 9, 10, 11 Порядку №1246 визначено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.
Для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:
1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної;
2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.
Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.
Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку.
Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими
Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України (в редакції чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Отже, вищезазначеними нормами Податкового кодексу України та Порядку №1246, зокрема, визначено обов'язок платника в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідальність за невиконання таких дій.
Судом встановлено, що 09.03.2016 між ТОВ «Укрмаслотрейд» та відповідачем укладено договір про визнання електронних документів №090320163.
25.04.2016 на електронну адресу ТОВ «Укрмаслотрейд» від відповідача надійшло повідомлення про необхідність укладення додаткової угоди до договору про визнання електронних документів.
Як зазначено самим відповідачем, останнім 25.04.2016 відключено ТОВ «Укрмаслотрейд» від системи електронного документообігу.
Матеріали справи свідчать про те, що 27.04.2016 додаткова угода до договору про визнання електронних документів була подана в електронному вигляді на електронну адресу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві, згідно квитанції №1 ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО. Виявлені помилки: діючий Договір присутній від 09.03.2016 №090320163.
Цього ж дня, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві було надано відповідь: «ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві повідомляє, що договір необхідно надати на паперовому носії в Центр обслуговування податків.».
ТОВ «Укрмаслотрейд» було повторно надано до ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві на розгляд договір про визнання електронних документів від 12.05.2016 за №9075815102, зазначений документ прийнято та зареєстровано.
Отже, як зазначає сам відповідач лише починаючи з 15.05.2016 ТОВ «Укрмаслотрейд» мало можливість реєструвати податкові накладні в ЄДР та подавати звіти в електронному вигляді без перешкод.
Так, надаючи оцінку правомірності застосування до позивача штрафних санкцій згідно ст.120-1 Податкового кодексу України, суд виходить з наступного.
Згідно з п.109.1. ст.109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пункту 109.2. статті 109 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час винесення контролюючим органом спірного рішення) вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В межах спірних правовідносин судом встановлено, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем податкових накладних відбулось не з вини платника податків - позивача, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює відповідно, протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням в частині застосування до позивача згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 3001848 грн. 22 коп. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі триста тисяч сто вісімдесят чотири гривні 82 копійки; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ -375717 грн.67 коп. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі - сімдесят п'ять тисяч сто сорок три гривні 53 копійки.
Вказані висновки суду узгоджуються із висновками щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, які викладені в постановах Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №808/2127/17, від 03.05.2018 у справі №810/1952/17, в яких Верховний Суд в частині надання оцінки діям позивача щодо вчинення заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначив, зокрема, що: «…що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем податкових накладних відбулось з вини контролюючого органу, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням…».
Зважаючи на вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкових накладних, а отже оскаржуване податкове повідомлення-рішення є неправомірним та підлягає скасуванню.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За сукупності викладених обставин, з метою ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно із частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в загальному розмірі 5 629,93 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням №2582 від 27.09.2017.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а тому підлягає стягненню з Головного управління ДПС у м. Києві на користь позивача судовий збір у сумі 2 814,96 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" (узвіз Вознесенський, буд. 14, офіс 16/20, м. Київ, 04053; ІК в ЄДРПОУ 39437627) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ, 04116; ІК в ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000931201 від 18 травня 2017 року, форми «Н» Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ, 04116; ІК в ЄДРПОУ 44116011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмаслотрейд" (узвіз Вознесенський, буд. 14, офіс 16/20, м. Київ, 04053; ІК в ЄДРПОУ 39437627) понесені позивачем судові витрати в сумі 2814,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 01 квітня 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков