31 березня 2025 року Справа №160/8748/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити певні дії, -
24.03.2025р. через систему "Електронний суд" ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та, з урахуванням позовної заяви у новій редакції від 27.03.2025р., просить:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання позивачеві письмової відповіді за наслідком розгляду заяви від 28.02.25 про надання інформації у якій просив:
«1. Повідомити, чи надано дозвіл (погодження) Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України на ім'я Управління державно архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради, щодо вищевказаних обставин?
2. Надати скан копію (фото копію):
- вищенаведеного дозволу (погодження) чи його відмову;
- лист вищенаведеного листа Управління державно архітектурно-будівельного
контролю Дніпровської міської ради.
3. Про наслідки розгляду даної заяви повідомити письмово, направивши відповідь на
е-mail: gplu.dp@gmail.com";
2) зобов'язати відповідача надати позивачеві письмову відповідь за наслідком розгляду заяви від 28.02.25 про надання інформації у якій просив:
«1. Повідомити, чи надано дозвіл (погодження) Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України на ім'я Управління державно архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради, щодо вищевказаних обставин?
2. Надати скан копію (фото копію):
- вищенаведеного дозволу (погодження) чи його відмову;
- лист вищенаведеного листа Управління державно архітектурно-будівельного
контролю Дніпровської міської ради.
3. Про наслідки розгляду даної заяви повідомити письмово, направивши відповідь на
е-mail: gplu.dp@gmail.com».
Одночасно у позовній заяві, позивач заявив клопотання про звільнення його від сплати судового збору посилаючись на те, що ніде не працюю та не зареєстрований як фізична особа-підприємець, тому розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру мого річного доходу, так як у нього відсутні кошти.
Так, за приписами ст.8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову, суд з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015р. №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011року №3674-УІ "Про судовий збір", а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016р. №2 виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, позивачем на підтвердження скрутного майнового стану та неможливість сплати судового збору надано, зокрема, відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків від 19.03.2025р. про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору позивача - ОСОБА_1 за період з січня 2024 року по січень 2025 року, згідно яких інформація про доходи позивача відсутня, а тому він є малозабезпеченою особою та позбавлений можливості сплатити судовий збір за подання даного позову.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що вищенаведені обставини позбавляють позивача можливості сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн. у спосіб, визначений Законом України "Про судовий збір" та є достатніми доказами на підтвердження скрутного матеріального становища позивача, а, відповідно, і достатніми підставами для звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову до суду з урахуванням вимог ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. 8 Закону України "Про удовий збір", ст. 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову у справі №160/8748/25 - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову у адміністративній справі №160/8748/25.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від рішення суду згідно до вимог ст.ст.294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва