31 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14848/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 10.09.2024 № 11609-1077/Р-02/8-0300/24 про відмову в перерахунку поновленої пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 24.10.2024 з метою приведення її розміру у відповідність вимогам закону з урахуванням страхового стажу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.05.2023 у справі № 140/5543/23 поновлено виплату пенсії з 24.10.2022. У зв'язку з цим, він неодноразово звертався до ГУ ПФУ у Волинській області із заявами про проведення перерахунку поновленої пенсії з 24.10.2022 з метою приведення її розміру у відповідність вимогам закону з урахуванням його страхового стажу (з урахуванням доплат, надбавок, компенсаційних виплат та додаткової пенсії), у відповідь на які отримував листи про відмову в проведенні перерахунку пенсії.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, такими, що суперечать вимогам чинного законодавства. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 16).
Відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с. 19-21) позовні вимоги заперечив та зазначив, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.05.2023 у справі № 140/5543/23, яке набрало законної сили 10.07.2023 позивачу поновлено виплату пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV з 24.10.2022.
При виконанні вказаного рішення суду відповідачем пенсію ОСОБА_1 поновлено у розмірі, визначеному на дату припинення її виплати. Будь-які інші зобов'язання, в тому числі щодо перерахунку розміру пенсії на Управління рішенням суду не покладено. За документами електронної пенсійної справи страховий стаж позивача становить 30 років 6 місяців 9 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,30500). Для визначення розміру пенсії було враховано середньомісячний заробіток - 1491,41 грн, який обчислено за періоди роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудень 1995 року та з 01 січня 2001 року по 28 лютий 2006 року із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік - 1982,63грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,75224). Розмір пенсійної виплати складав 1193,58 грн, з них: 614,09 грн - розмір пенсії за віком (1491,41 грн х 0,41175); 334,91 грн - доплата до прожиткового мінімуму (949 грн); 30,70 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 5 років); 113,88 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС; 100,00 грн - доплата з 01 травня 2012 року згідно Постанови № 327 від 23 квітня 2012 року.
Вважає, що рішення суду від 05.05.2023 у справі № 140/5543/23 виконано в межах покладених зобов'язань. Розмір пенсії ОСОБА_1 визначено відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства, а тому підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні. З врахуванням наведеного просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та фактичним місцем проживання/перебування є: АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка від 24.11.2017 № 0000417608 (а.с. 10).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.05.2023 у справі № 140/5543/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, позов задоволено повністю, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 24.10.2022.
Вказане рішення суду виконано у спосіб проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 24.10.2022, розмір пенсії склав 1193,58 грн, що підтверджено рішенням про перерахунок пенсії від 20.10.2023 № 033050007941 (а.с. 26).
10.08.2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з 24.10.2022 з метою приведення її розміру у відповідність вимогам закону з урахуванням його страхового стажу (з врахуванням доплат, надбавок, компенсаційних виплат, додаткових пенсій) (а.с. 24).
Листом від 10.09.2024 № 11609-10770/Р-02/8-0300/24 ГУ ПФУ у Волинській області з посиланням на норми статей 23, 116 Бюджетного кодексу України повідомило позивача про те, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Водночас повідомлено, що за документами електронної пенсійної справи страховий стаж позивача становить 30 років 6 місяців 9 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,30500). Для визначення розміру пенсії було враховано середньомісячний заробіток - 1491,41 грн, який обчислено за періоди роботи з 01 січня 1991 року по 31 грудень 1995 року та з 01 січня 2001 року по 28 лютий 2006 року із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік - 1982,63грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,75224).
Розмір пенсійної виплати складає 4393,58 грн, з них: 614,09 грн - розмір пенсії за віком (1491,41 грн*0,411758); 334,91 грн - доплата до прожиткового мінімуму (949 грн); 30,70 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 5 років); 3200,00 грн - доплата по суду (ст. 39 Закону № 796); 113,88 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС; 100,00 грн - доплата з 01.05.2012 згідно Постанови № 327 від 23.04.2012 (а.с. 12-13).
Не погодившись із розміром пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України від 0.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно з частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до абзацу 2 частини 4 статті 26 Закону наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
Як слідує з матеріалів справи, 10.08.2024 ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з заявою про перерахунок пенсії з 24.10.2022 з метою приведення її розміру у відповідність вимогам закону з урахуванням страхового стажу (з врахуванням доплат, надбавок, компенсаційних виплат, додаткових пенсій).
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області не було проведено перерахунку пенсії за заявою від 10.08.2024, а також не повідомлено про причини відмови у здійсненні такого перерахунку.
В той же час, листом від 10.09.2024 № 11609-10770/Р-02/8-0300/24 ГУ ПФУ у Волинській області з посиланням на норми статей 23, 116 Бюджетного кодексу України лише повідомило позивача про те, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету та про розмір пенсійної виплати.
Згідно з пунктом 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1, в редакції, станом на час спірних правовідносин) днем звернення за перерахунком, поновленням пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед, у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням) (початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняттям (звільненням) на (зі) службу (служби), за виплатою недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, виплатою одноразової грошової допомоги, виплатою допомоги на поховання вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).
Пунктами 1-3 Розділу 3 Порядку № 3-1 визначено, що уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії. Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів. У разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, то подаються наявні, а документи, яких не вистачає, подаються додатково. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженим органом (структурним підрозділом) до органу, що призначає пенсію, мають бути завірені цим уповноваженим органом (структурним підрозділом) або органом, в якому особа проходила військову службу (службу), в установленому порядку.
Положеннями пункту 6 Порядку № 3-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви.
Отже, законодавством визначено право особи на перерахунок пенсії. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому пенсійному органу в установленому порядку.
З огляду на системний аналіз вказаних норм права, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому органу ПФУ.
Таким чином, вирішення вказаного питання передбачає дві складові, а саме: звернення особи з відповідною заявою про перерахунок пенсії та прийняття органами ПФУ відповідного рішення за наслідками розгляду заяви у формі розпорядчого акту.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
Відповідно до пункту 1.1. зазначеного Порядку заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
За правилами пункту 1.8 Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Відповідно до пункту 4.1. Порядку №22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно пункту 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Отже, прийняття та розгляд заяви про перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням вимог Порядку №22-1.
Таким чином, відповідно до вимог Порядку №22-1 ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язане було прийняти до розгляду заяву про перерахунок позивачу пенсії та розглянути її по суті.
Однак суд звертає увагу, що ГУ ПФУ у Волинській області при розгляді заяви ОСОБА_1 від 10.08.2024 про перерахунок пенсії з 24.10.2022 з урахуванням страхового стажу (з врахуванням доплат, надбавок, компенсаційних виплат, додаткових пенсій) не надало правової оцінки наявності або відсутності правових підстав для проведення такого перерахунку, а обмежилось лише наданням роз'яснення про складові пенсійної виплати, про що повідомило позивача листом від 10.09.2024 № 11609-10770/Р-02/8-0300/24.
Враховуючи те, що відповідачем фактично заяву позивача від 10.08.2024 не розглянуто належним чином, не прийнято відповідного рішення за результатами розгляду заяви, тому в даному випадку має місце протиправна бездіяльність відповідача щодо не розгляду відповідачем заяви позивача у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
В даному випадку позивач оскаржує рішення від 10.09.2024 № 11609-1077/Р-02/8-0300/24 про відмову в перерахунку поновленої пенсії, оформлене листом ГУ ПФУ у Волинській області.
Проте суд зазначає, що вказаний лист відповідача від 10.09.2024 № 11609-10770/Р-02-/8-0300/24 не є в розумінні вищевказаних норм законодавства, рішенням про відмову в перерахунку пенсії позивача.
На думку суду, оскільки при розгляді заяви позивача від 10.08.2024 про перерахунок пенсії не було забезпечено дотримання вимог зазначених вище приписів Закону № 1058-IV та Порядку № 3-1, Порядку №22-1, тому, з урахуванням вимог частини другої статті 9, частини другої статті 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених вимог для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень та позовні вимоги задовольнити частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.08.2024 про перерахунок пенсії (з урахуванням доплат, надбавок, компенсаційних виплат та додаткових пенсій) у встановленому законодавством порядку та неприйняття відповідного рішення за результатами її розгляду та зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.08.2024 про перерахунок пенсії з прийняттям відповідного рішення, з урахуванням висновків суду.
За таких обставин, суд позбавлений можливості вирішити позовну вимогу щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням страхового стажу (з врахуванням доплат, надбавок, компенсаційних виплат, додаткових пенсій), оскільки вказане питання не було предметом розгляду відповідачем.
Водночас враховуючи те, що на час розгляду справи відповідне рішення відповідачем не прийнято, відповідно вимоги щодо зобов'язання провести перерахунок пенсії з 24.10.2022 у відповідність вимогам закону, з урахуванням доплат, надбавок, компенсаційних виплат та додаткових пенсій є передчасними та не підлягають задоволенню.
Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, оскільки права позивача були порушені саме рішенням ГУ ПФУ у Волинській області, тому за рахунок бюджетних асигнувань останнього необхідно стягнути на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог судовий збір в сумі 605,60 грн, сплачений квитанцією від 18.12.2024 (а. с. 6).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.08.2024 про перерахунок пенсії у встановленому законодавством порядку та неприйняття відповідного рішення за результатами її розгляду.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.08.2024 про перерахунок пенсії з прийняттям відповідного рішення, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Р.С. Денисюк