Рішення від 31.03.2025 по справі 140/1866/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/1866/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філії ГСЦ МВС) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філії ГСЦ МВС) (далі - РСЦ ГСЦ в Рівненській, Волинській та Житомирській областях, відповідач) з наступними позовними вимогами:

1) визнати протиправними дії щодо відмови у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року;

2) зобов'язати підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинської області довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.

24.01.2025 представник позивача звернулась до відповідача із адвокатським запитом, в якому просила скласти та подати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 для перерахунку її пенсії.

Однак, 14.02.2025 отримано відповідь на адвокатський запит №17 від 24.01.2025 від РСЦ ГСЦ в Рівненській, Волинській та Житомирській областях в якій відмовлено у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, оскільки за даними Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було припинено у 2011 році та поновлено виплату пенсії до зазначеного Закону 20.02.2024 і відповідно не було проведено перерахунок в порядку, передбаченому Постановою №103.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача та зазначає, що після визнання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, нечинним пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) відсутні інші нормативні акти, які обмежують склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії. Відтак, оскільки позивач отримує пенсію за вислугу років, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», тому вважає, що має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав та просив у їх задоволенні відмовити повністю. В обґрунтування такої позиції зазначив, позивачу призначено пенсію відповідно до Закону №2262-XII з 20.02.2024. Оскільки станом на 01.01.2018 ОСОБА_1 не був одержувачем пенсії за вислугу років передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому і не був включений у списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у відповідності до положень постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб» з січня 2016 року.

З огляду на викладене, підстави для виготовлення та надання до ГУ ПФУ у Волинській області довідки про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року ОСОБА_1 відсутні.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з 1997 року по 2011 рік перебував на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та відповідно до Закону №2262-ХІІ. Звільнений на пенсію за вислугою років з посади охоронця, в спеціальному званні прапорщик міліції.

З 2011 року отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було припинено та поновлено виплату пенсії до зазначеного Закону лише з 20.02.2024.

На момент призначення пенсії 20.02.2024 грошове забезпечення з якого розраховувалась пенсія позивача не відповідало грошовому забезпеченню за аналогічною посадою, яку займав позивач. Для визначення пенсійних сум, пенсійним органом взято наявну в матеріалах справи довідку про грошове забезпечення, яке відмінне від грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, зокрема з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988.

24.01.2025 представник позивача звернулась до відповідача із адвокатським запитом, в якому просила скласти та подати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 для перерахунку її пенсії.

Однак, 14.02.2025 отримано відповідь на адвокатський запит №17 від 24.01.2025 від РСЦ ГСЦ в Рівненській, Волинській та Житомирській областях, відповідач в якій відмовлено у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, оскільки за даними ГУ ПФУ у Волинській області отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було припинено у 2011 році та поновлено виплату пенсії до зазначеного Закону 20.02.2024 і відповідно не було проведено перерахунок в порядку, передбаченому Постановою №103.

Кім того, у 2024 році представник позивача зверталась із адвокатським запитом до ГУ ПФУ у Волинській області про внесення ОСОБА_1 до списків осіб на перерахунок пенсії.

12.04.2024 позивач отримав відмову ГУ ПФУ у Волинській області щодо внесення його до списків осіб на перерахунок пенсії, оскільки відсутні підстави для формування списків щодо видачі відповідних довідок.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ у Волинській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі також -Закон № 2262-ХІІ), нормами якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 3 статті 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» видно, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988, п.1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. (далі - Постанова №988)

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та Постанови №988, визначено, що з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджено Порядок 260.

Згідно із п.3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком №260, зокрема, установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016р. (далі - Закон №1774-VIII) ч.4 ст.63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено у такій редакції: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) вирішено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови №103 встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій який встановлений Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45)

Згідно із пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до Порядку №45, зокрема, п.1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

В п.5 Порядку №45 видно, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними п.1, п.2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п.3 Постанови №103.

Пунктом 3 вказаної постанови фактично зменшував виплати пенсії у відсотковому вимірі та звужував складові грошового забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.

Тобто, з 19.11.2019 (дня набрання законної сили рішенням у справі №826/12704/18), п. 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Отже, з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій (які перераховані з 01.01.2016) та призначені згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно Постанови №988 та відповідно до вимог ст.ст. 43, 63 Закону №2262-XII.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено до 01.01.2016 мали право на отримання довідок для перерахунку пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, визначених Постановою №988 та Порядком №260, з огляду на виникнення права на перерахунок пенсії.

Водночас, як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивачу пенсію призначено з 1997 року, однак в подальшому позивач перейшов на загальну пенсію, а лише 20.02.2024 поновив виплату пенсії по Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З аналізу наведених норм законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що набрання чинності судового рішення у справі №826/12704/18 не впливає на право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, визначених Постановою №988 та Порядком №260 відповідно до вимог ст.43 і ст.63 Закону № 2262-ХІІ та скасування у судовому порядку п.3 Постанови №103 не спричинило виникнення підстав для перерахунку пенсії, оскільки пенсія позивача з дня її призначення обчислювалась з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, оскільки положення п.1, п.3 Постанови №103 не поширюється на спірні правовідносини, тому у відповідача відсутні правові підстави для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що на час звернення позивача із заявою про видачу довідки для перерахунку пенсії зміни до Постанови №988, якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських, не вносилися. Тобто, підвищення грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до наведених вище приписів ст.63 Закону №2262 не відбулося.

Не підлягають застосуванню у спірних відносинах правові висновки, викладені Верховним Судом у рішенні в зразковій справі №160/8324/19 та рішеннях Окружного адміністративного суду м. Києва у справах № 826/3858/18 і №826/12704/18 (про визнання протиправними і нечинними п.1-п.3 Постанови №103 і додатку №5 Порядку №45), оскільки вони стосуються пенсій військовослужбовців і прирівняних до них особі - працівників органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсії вже призначені станом на 01.01.2016 (стосуються міліціонерів) та 01.01.2018 (стосуються військовослужбовців) відповідно.

Правові висновки Верховного Суду в зазначених справах зводяться до відновлення порушеного права колишніх військовослужбовців та працівників органів внутрішніх справ на належний перерахунок (після 01.01.2016 та 01.01.2018) пенсій із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, які їм не були враховані при перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2024 у справі № 140/20105/23.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для покладення на РСЦ ГСЦ в Рівненській, Волинській та Житомирській областях обов'язку скласти та надати до пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії, оскільки згідно із Постановою №103 та Порядку №45 позивачу перерахунок здійснено не було, так як позивач поновив виплату відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» лише 20.02.2024.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про відмову у задоволення позову.

Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 1 211,20 грн та витрати за надання правової допомоги в розмірі 3 000,00 грн не підлягають стягненню з відповідача та залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (філії ГСЦ МВС) (33024, місто Рівне, вулиця Вербова, 39, код ЄДРПОУ 45543373).

Суддя В.В. Дмитрук