01.04.2025м. СумиСправа № 920/297/25
Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
розглянув без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом: Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго»
до відповідача: Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
про стягнення 2684,12 грн
Стислий виклад позицій сторін по справі. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача 2684 грн 12 грн, з яких: 2323 грн 68 коп. заборгованості за послуги з постачання теплової енергії за 2022 р., 360 грн 44 коп. заборгованості за абонентське обслуговування. Також, позивач просить суд стягнути з відповідача 2422 грн 40 коп. судового збору.
Позов обґрунтовано тим, що між позивачем та Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків), яке було реорганізовано шляхом приєднання до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) з перейменуванням у Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (відповідач), 01.01.2022 було укладено типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії (далі по тексту - договір).
У період з 01.01.2022 по 31.12.2022 Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) отримувало від позивача послуги з постачання теплової енергії та не оплатило їх у повному обсязі. Тому позивач звернувся до суду із позовом до правонаступника - відповідача з вимогою про стягнення заборгованості за 2022 рік у розмірі 2684 грн 12 грн, у тому числі 2323 грн 68 коп. заборгованості за послуги з постачання теплової енергії, 360 грн 44 коп. заборгованості за абонентське обслуговування.
Відповідач проти позову заперечує з огляду на наступне:
- Між сторонами не укладався договір на надання послуги з постачання теплової енергії, тому не виникло господарських зобов'язань;
- Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) на даний час перебуває в стані припинення, не здійснено усіх заходів, пов'язаних з передачею майна відповідачу;
- Виконання робіт за договором підтверджується актами приймання-передачі послуг, у результаті підписання яких розпорядники бюджетних коштів зобов'язані сплатити кошти за отримані послуги. Однак позивач не сформував та не направив відповідачу рахунки за 2022 рік. Тому у відповідача відсутня заборгованість за послуги з постачання теплової енергії.
Рух справи. Заяви по суті та клопотання сторін.
Ухвалою суду від 28.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу без проведення судового засідання.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа (а.с. 72-73).
17.03.2025 відповідачем подано відзив на позов (вх. №1140).
27.03.2025 позивач подав відповідь на відзив (вх. №1359).
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції» від 16.08.2022 р. № 912, реорганізовано ряд міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції, зокрема, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) реорганізовано шляхом його приєднання до Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) з перейменуванням у Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції.
Положеннями частини першої статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що правонаступництво юридичної особи має місце у випадку її припинення шляхом реорганізації: злиття, приєднання, поділу, перетворення. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до частини першої статті 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
На момент звернення позивача до суду Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) перебуває у стані припинення.
Відповідно до абз. 2 п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Тому, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. Така позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом у постановах Верховного Суду від 06.10.2020 (справа №804/958/17), від 03.12.2020 (справа №805/2173/16-а), від 30.12.2020 (справа №805/4361/17-а).
Таким чином, суд погоджується із позицією позивача, що Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (відповідач у справі) є правонаступником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у типовому індивідуальному договорі про надання послуг з постачання теплової енергії.
Щодо укладання типового індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189 (далі по тексту - Закон №2189) у разі, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.
Згідно ст. 12 Закону України № 2189 договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених КМУ або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
На виконання вимог Закону України № 2189 Позивачем було розміщено (опубліковано) типовий договір на офіційному сайті ОКП «ДТКЕ» http://www.kpdtke.com.ua та на інформаційних стендах Заявника у приміщеннях Заявника, де ведеться прийом громадян, рахунках на оплату послуг. На сайті Позивач також розмістив інформацію про вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку; розмір тарифу, розмір плати за абонентське обслуговування, заяву-приєднання, тощо.
Відповідач у відзиві визнав факт перебування у користуванні Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно із ч. 1 ст. 75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Вищезазначена будівля перебувала в оренді у Головного управління юстиції у Донецькій області на підставі договору оренди №9 індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності від 01.12.2011 (а.с. 42-45). На підставі наказу Міністерства юстиції України від 16.10.2019 №3173/5 Головне управління юстиції у Донецькій області було ліквідоване та створене Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків), яке реорганізоване шляхом приєднання до Східного міжрегіонального управління юстиції.
Між Обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго» (Позивач) і Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Харків) з 01.01.2022 року укладено типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання, на нежитлове приміщення площею 30,0 м.кв., яке розташоване у багатоквартирному житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 . Про зміну моделі договірних відносин Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Харків) було повідомлено листом №410/5 від 06.12.2021р. (а.с. 49-50).
Згідно статті 633 ЦК України, публічним є договір в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспорт загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Підприємець не має права відмовитись від укладання публічного договору за наявності у нього можливостей надання споживачеві відповідних товарів (робіт, послуг).
Відповідно до частини 1 статті 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Фактом приєднання Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги. Факт отримання послуги у опалювальний сезон 2021-2022 роки підтверджується належними та допустимими доказами, а саме актами про підключення житлового будинку до мережі теплопостачання від 25.10.2021, 07.11.2022 (а.с. 55).
Також, 21.12.2022 року між Позивачем та Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Харків) укладено додаткову угоду до індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання. Посилання на звіт про укладену додаткову угоду у системі прозоро https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-12-23-006182-a (а.с. 46).
Таким чином, договір між позивачем та Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) був укладений з 01.01.2022.
Щодо підтвердження обсягів наданих за договором послуг з постачання теплової енергії.
Відповідно до п. 33-34 типового індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії виконавець формує та надає рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.
Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.
Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Позивач неодноразово надсилав, як Східному міжрегіональному управлінню юстиції (м. Харків), так і відповідачу претензії, акти прийому-передачі послуг з постачання теплової енергії, акти звірки, копії яких додані до позову (а.с. 22-41, 47-48, 52).
05.04.2024 згідно з описом вкладення до цінного листа позивач направив голові ліквідаційної комісії з реорганізації Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків): претензію про сплату заборгованості №378 від 05.04.2024; Акт звірки взаємних розрахунків (абонентське обслуговування) до договору №109 станом на 01.01.2023 р.; Рахунок №322_109 за березень 2022 р.; Акт приймання-передачі послуги з постачання теплової енергії №322_109 за березень 2022 р.; Рахунок №1122_109 за листопад 2022 р.; Акт приймання-передачі послуги з постачання теплової енергії №1122_109 за листопад 2022 р.; Рахунок №1222_109 за грудень 2022 р.; Акт приймання-передачі послуги з постачання теплової енергії №1222_109 за грудень 2022 р; Рахунок № НОМЕР_1 за сiчень 2022р.; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_122А_109 за січень 2022 р.; Рахунок № НОМЕР_2 за лютий 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_222_109 за лютий 2022 р.; Рахунок № А_322А_109 за березень 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_322_109 за березень 2022 р.; Рахунок № НОМЕР_3 за квітень 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_422А_109 за квітень 2022 р.; Рахунок № А_522А_109 за травень 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_522А_109 за травень 2022 р.; Рахунок № А_622А_109 за червень 2022р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_622А_109 за червень 2022 р.; рахунок № НОМЕР_4 за липень 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_722А_109 за липень 2022 р.; Рахунок № А_822А_109 за серпень 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_822А_109 за серпень 2022 р.; Рахунок № А_922А_109 за вересень 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_922А_109 за вересень 2022 р.; Рахунок № А_1022А_109 за жовтень 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_1022А_109 за жовтень 2022 р.; Рахунок № А1122А_109 за листопад 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_1122А_109 за листопад 2022 р.; Рахунок № А_1222А_109 за грудень 2022 р; Акт приймання-передачі послуги з абонентського обслуговування № А_1222А_109 за грудень 2022 р. (а.с. 61, 64-66).
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що основними обов'язками споживача є, у тому числі, додержання вимог договору та нормативно-правових актів. Відповідно до статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач зобов'язаний щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до п.18,п.20 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005року №630 (надалі за текстом Правила №630) плата за послуги з теплопостачання вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку теплової енергії або затверджених норм споживання на підставі платіжного документу не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов згідно статті 525 Цивільного кодексу України не допускається, одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
Відповідно до ст.ст. 526, 527 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України).
За нормами ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується факт укладення договору та надання за ним послуг з постачання теплової енергії у 2022 році на загальну суму 2323 грн 68 коп. та абонентська плата на суму 360 грн 44 коп.
Відповідач (як правонаступник) свої зобов'язання з оплати наданих послуг не виконав, що є підставою для стягнення з нього заборгованості та задоволення позову в повному обсязі.
Розподіл судових витрат між сторонам.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що судом позовні вимоги позивача до відповідача визнано обґрунтованими, витрати із сплати судового збору в розмірі 2422 грн 40 коп. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 230, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
1. Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про стягнення 2684 грн 12 коп. - задовольнити повністю.
2. Стягнути зі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28, м. Суми, 40003, код ЄДРПОУ 43316700) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (вул. Космонавтів, 39, м. Дружківка, Донецька область, 84207, код ЄДРПОУ 03337119) 2323 грн 68 коп. заборгованості за послуги з теплопостачання, 360 грн 44 коп. заборгованості за абонентське обслуговування, 2422 грн 40 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Видати Обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго» наказ після набрання рішенням суду законної сили
4. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повні реквізити сторін зазначені у п. 2 резолютивної частини даного рішення.
Повне судове рішення складено 01.04.2025.
Суддя О.Ю. Резніченко