16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 3-50-01
Справа №730/232/25
Провадження № 3/730/115/2025
"01" квітня 2025 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої - судді Данько О.В.
з участю секретаря судового засідання - Граб С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч.2 ст.173-2 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення: « ОСОБА_1 21 лютого 2025 року о 19-40 год., за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, виражався нецензурною лайкою в бік своєї падчерки ОСОБА_2 , чим завдав шкоди її психологічному здоров'ю, та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП».
Особа яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , потерпіла ОСОБА_2 та її законний представник ОСОБА_3 про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені шляхом направлення судових повісток за адресою місця проживання, вказаною ними у протоколі про адміністративне правопорушення. Також, вони повідомлялися про дату, час та місце розгляду справи шляхом розміщення відповідного оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України від 26.02.2025. Однак, вищезазначені учасники справи судові виклики проігнорували, у судове засідання не з'явились, про причини неприбуття не повідомили, заяви про відкладення слухання справи не подали. Тому, суд вважає за можливе провести розгляд цієї адміністративної справи в межах наявних доказів за відсутності вказаних учасників, участь яких не є обов'язковою, що не є порушенням прав цих осіб, передбачених ст.268, 269 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленого законом; провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ч.1 ст.9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За змістом положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом положень ст.62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними, достатніми та допустимими доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (стандарт доведеності вини поза розумним сумнівом).
Частина 1 стаття 173-2 КУпАП у редакції Закону України №3733-IX від 22.05.2024, передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно ч.2 ст.173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон) домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону, психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Аналіз вищенаведених норм законодавства вказує на те, що домашнє насильство, яке охоплюється диспозицією статті 173-2 КУпАП, має місце тоді, коли діяння фізичного, психологічного або економічного характеру тягнуть за собою фактичне настання шкоди фізичної або психологічної шкоди. Водночас, лише висловлювання кривдником нецензурних чи образливих слів, так само вчинення фізичних дій щодо особи, не може утворювати склад даного адміністративного правопорушення, якщо не доведено що такі дії викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному чи фізичному здоров'ю особи.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 3 Закону, дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється осіб, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти.
ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні домашнього насильства психологічного характеру щодо своєї падчерки ОСОБА_2 , шляхом висловлювання у її бік нецензурною лайкою, чим завдана шкода її психічному здоров'ю.
На підтвердження вказаних обставин, до протоколу про адмінправопорушення додано:
- рапорт про реєстрацію заяви ЄО за №842 від 21.02.2025, згідно якого 21.02.2025 о 16-14 год. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що ОСОБА_3 , повідомила, що її дитину ОСОБА_2 , якій 13 років, побив співмешканець. Просить направити наряд поліції. За результатами відпрацювання було встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, у ході побутової суперечки виражався нецензцрною лайкою у бік падчерки ОСОБА_2 ;
- копію довідки Миколаївського старостинського округу Борзнянської міської ради №31 від 24.02.2025 про склад сім'ї ОСОБА_1 , згідно якої за адресою в АДРЕСА_1 з ним проживає співмешканка ОСОБА_3 та її дочка ОСОБА_2 ;
- копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , відповідно до якого ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Дослідивши надані докази, суд вважає, що вони є недостатніми доказами на підтверження обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, виходячи з наступного.
У матеріалах справи відсутні поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілої, свідків, показанням технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.
За відсутності вказаних доказів, протокол про адміністративне правопорушення та рапорт не можуть бути достатніми та беззаперечними доказами вчинення ОСОБА_1 вищевказаного правопорушення, оскільки, містять лише суб'єктивну оцінку уповноваженою на складання протоколу особою встановлених ним певних обставин, які мають бути підтверджені передбаченими ч.1 ст.251 КУпАП доказами, але які до протоколу не долучені.
Копія свідоцтва про народження потерпілої та довідка про склад сім'ї за місцем проживання підтверджують лише ті обставини, що на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 поширюється дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству та малолітній вік потерпілої.
Водночас докази, що підтверджують факт висловлювання ОСОБА_1 образ у бік малолітньої потерпілої та настання шкоди її психічному здоров'ю, відсутні.
Притягуваний ОСОБА_1 , потерпіла ОСОБА_2 та її законннний представник ОСОБА_3 у судове засідання не з'явились, пояснень щодо обставин викладених у протоколі не надали.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, виходячи з принципів верховенства права та презумпції невинуватості, визначених ст.8, 62 Конституції України, суд вважає, що в матеріалах справи відсутні належні, допустимі та достатні докази того, що з огляду на «стандарт доведення вини поза розумним сумнівом» ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП, а тому провадження по справі необхідно закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Оскільки за наслідками розгляду справи адміністративне стягнення на ОСОБА_1 не накладається, то відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП судовий збір стягненню з неї не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.7, 40-1, 173-2, 247, 251, 268, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Борзнянський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.В. Данько