Рішення від 26.03.2025 по справі 910/15419/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26.03.2025Справа № 910/15419/24

за позовом Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон"

про стягнення 816 000 грн,

Суддя Зеленіна Н.І.

Секретар судового засідання Солонюк К.Г.

Представники сторін: відповідно до протоколу судового засідання.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" про стягнення 816 000 грн пені до Державного бюджету України на рахунок відповідного управління Державної казначейської служби України.

Позовні вимоги обґрунтовані несвоєчасним виконанням відповідачем його зобов'язань щодо сплати штрафу накладеного на нього рішенням №70/22-р/к від 30.03.2023, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 816 000 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.12.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 22.01.2025.

Через систему "Електронний суд" 01.01.2025 від представника відповідача надійшов відзив, в якому останній заперечував проти застосованого відповідачем періоду нарахування пені та розміру її нарахування.

Через систему "Електронний суд" 07.01.2025 від представника Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшла відповідь на відзив, в якій останній підтримав позовні вимоги та просив стягнути пеню в повному обсязі, оскільки комітетом дотримано порядок її нарахування.

Протокольною ухвалою суду від 22.01.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.02.2025.

Протокольною ухвалою суду від 19.02.2025 відкладено судовий розгляд на 26.03.2025.

У судовому засіданні 26.03.2025 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд дослідив зібрані в матеріалах справи докази, заслухав пояснення представників сторін, як щодо дослідження доказів, так і по суті позовних вимог та заперечень проти позову.

В судовому засіданні 26.03.2025 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

За результатами розгляду справи №4/01-273-21 адміністративною колегією Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 30.03.2023 прийнято рішення № 70/22-р/к, яким постановлено:

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" (позивач у справі № 922/2486/23) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" (далі разом - відповідачі у справі № 4/01-273-21) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Комунальною корпорацією "Київавтодор" на закупівлю: "ДК 021:2015: 71320000-7 - Послуги з інженерного проектування (Роботи з розробки проектно-кошторисної документації по об'єкту: "Капітальний ремонт вул. Євгена Сверстюка (Плеханова) на ділянці від переїзду через залізничні колії до просп. Соборності у Дніпровському районі м, Києва")" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA- 2018-11-13-000595-b) (далі - Торги № 1). За порушення, вказане в пункті 1 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Комунальною корпорацією "Київавтодор" на закупівлю: "ДК 021:2015: 71320000-7 - Послуги з інженерного проектування (Роботи з розробки проектно-кошторисної документації по об'єкту: "Капітальний ремонт вул. Генерала Алмазова в Печерському районі м. Києва")" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-10-16-001042-а) (далі - Торги № 2). За порушення, вказане в пункті 4 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Комунальною корпорацією "Київавтодор" на закупівлю: "ДК 021:2015: 71320000-7 - Послуги з інженерного проектування (Роботи з розробки проектно-кошторисної документації по об'єкту: "Реконструкція дороги на Трухановому острові в Дніпровському районі")" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-09-28-000692-a) (далі - Торги № 3). За порушення, вказане в пункті 7 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" (ідентифікаційний код юридичної особи 40833722) штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- Визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Комунальною корпорацією "Київавтодор" на закупівлю: "ДК 021:2015: 71320000-7 - Послуги з інженерного проектування (Роботи з розробки проектно-кошторисної документації по об'єкту: "Капітальний ремонт вул. Дегтярівської від вул. О. Довженка до вул. Січових Стрільців")" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-07-16-001092-е) (далі - Торги № 4). За порушення, вказане в пункті 10 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Комунальною корпорацією "Київавтодор" на закупівлю: "ДК 021:2015: 71320000-7 - Послуги з інженерного проектування (Роботи з розробки проектно-кошторисної документації по об'єкту: "Капітальний ремонт вул. Мельникова від вул. Герцена до вул. О.Теліги у Шевченківському районі")" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-07- 16-001075-е) (далі - Торги № 5). За порушення, вказане в пункті 13 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Комунальним підприємством "Київпастранс" на закупівлю: "ДК 021:2015: 71000000-8 - Архітектурні, будівельні, інженерні та інспекційні послуги (Розробка робочого проекту по об'єкту: "Капітальний ремонт будівель та споруд. Автобусний парк № 2 по вул. Празькій, 7" (Адміністративна будівля з диспетчерською, будівля адміністрації, мийка, будівля дільниці ТО-2) у Дніпровському районі м. Києва відповідно до ДСТУ Б Д 1.1-1:2013 (Архітектурні, будівельні, інженерні та інспекційні послуги)" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-08-17-000495-a) (далі - Торги № 6). За порушення, вказане в пункті 16 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на ТОВ Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Дружківським дитячим будинком-інтернатом на закупівлю: "ДК 021:2015: 71240000-2 - Архітектурні, інженерні та планувальні послуги (ДСТУ Б.Д.1.1.-1:2013 - Правила визначення вартості будівництва "Розробка проектно-кошторисної документації в дві стадії "Проект" та "Робоча документація" по об'єкту "Реконструкція будівлі, інженерних мереж та об'єктів благоустрою території відділення підтриманого проживання Дружківського дитячого будинку-інтернату, Донецька область, м.Дружківка, вул. Сахненка, буд. 105" згідно технічного завдання)" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-06-19- 003564-а) (далі - Торги № 7). За порушення, вказане в пункті 19 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Управлінням культури, молоді, спорту та туризму виконавчого органу Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області на закупівлю: "ДК 021:2015: 71242000-6 - Підготовка проектів та ескізів, оцінювання витрат (Розробка проектно-кошторисної документації "Реконструкція будівлі сільського клубу за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Красносілка, вул. Незалежності, 67)" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-05-14-000917-е) (далі - Торги № 8). За порушення, вказане в пункті 22 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Філією "Дирекція з будівництва та реконструкції газотранспортної системи" ПАТ "Укртрансгаз" на закупівлю: "ДК 021:2015: 71520000-9 - Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт (Технічний нагляд за будівництвом об'єкту: "Реконструкція компресорної станції "Бар" газопроводу "Союз" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-01-19-001165-а) (далі - Торги № 9). За порушення, вказане в пункті 25 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Камишевським психоневрологічним інтернатом на закупівлю: "ДК 021:2015: 71320000-7 - Послуги з інженерного проектування (Розробка проектно-кошторисної документації по об'єкту "Капітальний ремонт приміщень головного корпусу Камишівського психоневрологічного інтернату", Донецька область, м.Селидове, сел. Камишівка, вул. Шкільна, буд. 10" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-02-12- 001832-b) (далі - Торги № 10). За порушення, вказане в пункті 28 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Службою автомобільних доріг у Донецькій області на закупівлю: "ДК 021:2015: 71320000-7 - Послуги з інженерного проектування (ГБН Г.1-218-182:2011 "Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт" ДК 021:2015 (71320000-7 Послуги з інженерного проектування). Розробка проектної документації на капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-13-02 КПП "Танюшівка" - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 178+520 - км 185+580". (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-08-07-000220-b) (далі - Торги №11). За порушення, вказане в пункті 31 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

- визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інжинірингова компанія "Стратегія" вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених Департаментом житлово-комунального господарства Донецької облдержадміністрації на закупівлю: "ДК 021:2015: 73300000-5 - Проектування та виконання НДДКР (Розробка проектно-кошторисної документації "Реконструкція водоводу від Старо-Кримської фільтрувальної станції до водопровідного вузла Мирний Д= 1200мм, м. Маріуполь")" (ідентифікатор закупівлі в системі "Prozorro" - UA-2018-04-11-002025-а) (далі - Торги № 12). За порушення, вказане в пункті 34 резолютивної частини Рішення № 70/22-р/к, накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" штраф у розмірі 68 000,00 (шістдесят вісім тисяч) гривень,

Загальна сума штрафу накладеного за рішенням №70/22-р/к на Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" становить 816 000,00 грн.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 12.10.2023 №922/2486/23, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 11.12.2023, у позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" до Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення - відмовлено.

Рішення Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.03.2023 №70/22-р/к є чинним та відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та статті 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» є обов'язковим до виконання.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" 04.04.2023 отримало копію рішення від 30.03.2023 №70/22-р/к, а отже повинно було сплатити штраф до 05.06.2023 (включно).

Відповідно до частини 8 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» протягом п'яти днів з дня сплати штрафу, суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до комітету документи, що підтверджують сплату штрафу.

Матеріали справи свідчать, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" сплатило штраф двома платежами, що підтверджується платіжними інструкціями від 13.02.2024 №5314 та від 23.02.2024 №5328.

Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" сплатило штраф повному обсязі лише 23.02.2024.

Частинами 5, 7 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" врегульовано, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. У разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Окрім того, абз. 3 - 5 ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено зупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду господарським судом справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Отже, тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції - від дня порушення провадження у справі до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій - від дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги до дня прийняття постанови), і в цей період не включається час знаходження матеріалів справи у суді, коли згадані розгляд чи перегляд не здійснювалися (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 915/304/18, від 19.03.2019 у справі № 904/3536/18, від 27.11.2018 у справі № 910/4081/18).

Отже, нарахування пені за прострочення сплати штрафу, накладеного рішенням №70/22-р/к, зупинялось на час розгляду справи №922/2486/23 Господарським судом Харківської області, Східним апеляційним господарським судом.

Східним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України надано наступний розрахунок пені:

1) нарахування пені зупинялося у періоди:

- з 13.06.2023 до 12.10.2023 (включно), тобто на час розгляду Господарським судом Харківської області справи № 922/2486/23 про визнання недійсним та скасування Рішення № 70/22-р/к;

- з 13.11.2023 до 11.12.2023 (включно), тобто на час розгляду Східним апеляційним Господарським судом апеляційної скарги про скасування Рішення Суду у справі № 922/2486/23.

2) періоди нарахування пені за прострочення сплати штрафу:

- з 06.06.2023 по 12.06.2023 (включно) (7 днів);

- з 13.10.2023 по 12.11.2023 (включно) (31 день);

- з 12.12.2023 по 22.02.2024 (включно) (73 дні).

Загальна кількість днів прострочення сплати штрафу складає - 111 днів; розмір пені за один день прострочення сплати штрафу складає: 816 000 грн (розмір штрафу накладеного рішенням №70/22-р/к) : 100 х 1,5 (відсоток від суми штрафу відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції») = 12 240 гривень 00 коп.

За 412 днів прострочення сплати штрафу, сума пені складає: 12 240,00 грн х 111 днів = 1 358 640 грн.

Згідно з частиною п'ятою статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

Отже, позивачем заявлено до стягнення пеню у розмірі 816 000 грн.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" не погоджується із зазначеним позивачем періодом нарахування пені, з огляду на наступне:

- період з 06.06.2023 по 12.06.2023 - застосовано неправомірно, оскільки відповідачем оскаржено до господарського суду рішення №70/22-р/к в строки, передбачені частиною першою статті 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції», а саме позовну заяву спрямовано до Господарського суду Харківської області 31.05.2023 у межах строку на оскарження рішення позивача;

- період з 13.10.2023 по 12.11.2023 - застосовано неправомірно, оскільки 12.10.2023 було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, а остаточний повний текст рішення було складено 23.10.2023, а апеляційну скаргу було подано 09.11.2023 у межах строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.

Також відповідач надав свій контррозрахунок пені, в якому зазначив наступні терміни для нарахування пені:

- період з 24.10.2023 (день, наступний за днем складання повного тексту рішення по справі №922/2486/23) по 09.11.2023 (день подання апеляційної скарги Відповідачем). В такому разі період нарахування пені становить 16 календарних днів.

- період з 15.02.2024 по 22.02.2024, що становить 7 календарних днів (день отримання рішення про накладення штрафу необхідно вважати день складання повного тексту постанови Східного апеляційного господарського суду, та набуття нею чинності, тобто 13.12.2023, а тому двомісячний строк для оплати штрафу закінчується 14.02.2024).

Відповідач вважає, що загальний можливий період нарахування пені через прострочення відповідачем сплату штрафу становить 23 календарних дні: з 24.10.2023 по 09.11.2023 - 16 календарних днів; з 15.02.2024 по 22.02.2024 - 7 календарних днів, а тому розмір пені мав би становити 281 520,00 грн (23 календарних днів*12 240,00 грн).

Суд перевірив заявлений позивачем та відповідачем період нарахування пені та кількість днів, дійшов висновку, що вказаний позивачем період нарахування пені є обґрунтованим та відповідає приписам абз. 3 - 5 ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та узгоджується із позиціями викладеними у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 915/304/18, від 19.03.2019 у справі № 904/3536/18, від 27.11.2018 у справі № 910/4081/18.

Підсумовуючи викладене суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовано заявлено до стягнення пеню у розмірі 816 000 грн з урахуванням приписів частини п'ятої статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Відповідно до ч. 7 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені, органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Станом на день розгляду спору пеня не сплачена, доказів на підтвердження її оплати відповідачем не надано.

З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача пені доведеними, обґрунтованими, такими, що відповідають фактичним обставинам справи і не спростовані належним чином і у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак, заявлені вимоги підлягають задоволенню.

Що стосується доводів позивача про необхідність зменшення пені, враховуючи факт оплати штрафу, то суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 1 Цивільного кодексу України, цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Частиною першою статті 2 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що цим Законом регулюються відносини органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю із суб'єктами господарювання; суб'єктів господарювання з іншими суб'єктами господарювання, із споживачами, іншими юридичними та фізичними особами у зв'язку з економічною конкуренцією.

Правовідносини, що склалися між сторонами у справі виникли не з актів цивільного законодавства, а в результаті порушення відповідачем законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді антиконкурентних узгоджених дій.

Пеня, нарахована позивачем, є видом відповідальності за несплату штрафу у строк встановлений частиною третьою статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Закон, на підставі приписів якого нараховано штраф та пеню, визначає правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності і спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин.

У даному випадку, накладений на відповідача штраф є видом відповідальності за вчинення правопорушення, а нарахована пеня - способом забезпечення сплати цього штрафу.

Відносини, пов'язані з притягненням до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, шляхом накладення штрафів та їх стягнення у судовому порядку органами АМК, не є господарськими (або цивільними) відносинами, оскільки в даному випадку орган АМК не виступає як суб'єкт господарсько-правових (або цивільно-правових) відносин, а реалізує повноваження, встановлені законодавством про захист економічної конкуренції.

При застосуванні приписів статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (щодо стягнення з суб'єктів господарювання штрафу та пені у зв'язку з порушенням ними законодавства про захист економічної конкуренції) необхідно враховувати, що названий Закон не містить норм, які надавали б господарському суду право зменшувати розмір (а відтак і суму) стягуваних штрафу та/або пені (у разі їх правомірного нарахування).

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №910/20661/16, від 22.01.2019 у справі № 915/304/18, від 16.06.2022 у справі №917/530/21 тощо.

Накладений на відповідача штраф є видом відповідальності за вчинення правопорушення, а нарахована пеня - способом забезпечення сплати цього штрафу. Нарахування пені в даному випадку не є видом відповідальності за вчинене порушення антиконкурентного законодавства; вказані нарахування застосовані територіальним відділенням АМК на підставі Закону та не пов'язані з невиконанням чи неналежним виконанням грошового зобов'язання або зобов'язання щодо сплати податків і зборів, а тому не належать до цивільних правовідносин.

Водночас нарахування та стягнення пені, передбаченої ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", має обов'язковий характер, не потребує прийняття будь-якого рішення органу державної влади про її застосування.

Тобто, виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що в даному випадку, на відміну від норм цивільного законодавства, приписами Закону України «Про захист економічної конкуренції» можливість зменшення розміру пені, заявленої до стягнення не передбачено, оскільки такий вид нарахування пені є видом відповідальності за несплату штрафу у строк, встановлений ч.3 ст.56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 2, 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України - задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" (04060, м. Київ, вул. Ризька, буд. 73г, оф. 7/1, код ЄДРПОУ 40833722) пеню у розмірі 816 000 (вісімсот шістнадцять тисяч) гривень 00 копійок із зарахуванням зазначеної суми до Державного бюджету України на рахунок відповідного управління Державної казначейської служби України.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Аркон" (04060, м. Київ, вул. Ризька, буд. 73г, оф. 7/1, код ЄДРПОУ 40833722) на користь Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (61022, Харківська обл., м. Харків, Майдан Свободи, будинок 5, Держпром, 6 під. кім. 35, код ЄДРПОУ 22630473) витрати зі сплати судового збору у розмірі 9792 (дев'ять тисяч сімсот дев'яносто дві) грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 20 днів з дня підписання повного тексту.

Рішення суду набирає законної сили у порядку і строки, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення буде складено 01.04.2025.

Суддя Н.І. Зеленіна