27.03.2025 Справа №607/2585/25 Провадження №3/607/1499/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбич В.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ; місце служби і посада: військова частина НОМЕР_1 командир 1 інженерного відділення 1 інженерного взводу 2 інженерної роти військової частини
-за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу серії ЛВТ №13 про військове адміністративне правопорушення від 03 лютого 2025 року, ОСОБА_1 скоїв правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме 03.02.2025 о 01 год. 25 хв. начальником патруля ІНФОРМАЦІЯ_2 молодшим лейтенантом ОСОБА_2 на території військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 був виявлений молодший сержант ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння. 03.02.2025 о 02:00 год. молодший сержант ОСОБА_1 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) де йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (аналізатор вмісту парів алкоголю «Алконт-М» №00239-15). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів молодший сержант ОСОБА_1 відмовився (Акт № 9 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 03.02.2025 додається). В подальшому молодший сержант ОСОБА_1 був направлений на огляд з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань№ Тернопільської обласної ради (копія направлення від 03.02.2025 №697/2/862 - додається). 03.02.2025 о 02 год. 15 хв. молодшого сержанта ОСОБА_1 доставлено на медичний огляд до КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань№ Тернопільської обласної ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Тролейбусна 14, де молодший сержант ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Факт відмови молодшого сержанта ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння зареєстровано у Журналі реєстрації відмов від проведення медичних оглядів на стан сп'яніння в КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань» Тернопільської обласної ради (запис №12 від 03.02.2025 час 02 год. 15 хв.). Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Домецький О.І. в судовому засіданні вказав, що ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Просить закрити провадження у справі з підстав відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Просить врахувати, що свідки які вказані у протоколі про адміністративні правопорушення в судове засідання за викликом суду не з'явились, а тому невідомо чи є вони очевидцями вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Захисник просить врахувати, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на визначення стану сп'яніння. Вказав, що протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 складений із порушеннями, зокрема протокол складений 03.02.2025, в той час, як у останньому вказано, що правопорушення вчинено 03.03.2025.
Незважаючи на невизнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення суд вважає, що його вина доведена матеріалами адміністративної справи виходячи із наступного.
У силу вимог ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до абзацу 11 ст.1 Закону України «Про оборону України», абзаців 3, 4 ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку, щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнною стану в Україні або на окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Вина ОСОБА_1 повністю доведена матеріалами справи дослідженими та проаналізованими в судовому засіданні, а саме відомостями, які містяться в протоколі про військове адміністративне правопорушення ЛВТ №13 від 03.02.2025, наказом №558 від 23.04.2023, актом відмови проходження перевірки (освідчення) з метою встановлення ступеня сп'яніння № 9 від 03.02.2025, направленням на огляд затриманого з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань» Тернопільської обласної ради від 03.02.2025, журналом реєстрації відмов від проведення медичних оглядів на стан сп'яніння в КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань» Тернопільської обласної ради, витягом з наказу №205 від 16.12.2023.
Верховний Суд однозначно сформулював правову позицію щодо тлумачення поняття «особливий період» у постанові від 25 квітня 2018 року у справі № 205/1993/17-ц (касаційне провадження № 61-1664св17). У постанові зазначено, що особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
З врахуванням вищенаведеного, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вчинене в умовах особливого періоду, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності.
Посилання захисника Яковлева С.В. на неявку в судове засідання свідків правопорушення, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення не заслуговують на увагу, оскільки факт неявки в судове засідання свідків, які вказані у протоколі про адміністративне правопорушення, не спростовує факту вчинення самого правопорушення. Крім цього, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення доводиться Актом №9 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 03.02.2025, направленням на огляд затриманого з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння чи наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань» Тернопільської обласної ради від 03.02.2025, журналом реєстрації відмов від проведення медичних оглядів на стан сп'яніння в КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань» Тернопільської обласної ради за 03.02.2025.
Посилання захисника на те, що у протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що правопорушення ОСОБА_1 вчинено 03.03.2025, в той час, як протокол складений 03.02.2025 не заслуговують на увагу, оскільки із наявних у матеріалах адміністративної справи документів вбачається, що правопорушення ОСОБА_1 вчинено 03.02.2025, а не 03.03.2025. Зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення дати вчинення правопорушення як 03.02.2025 суд вважає опискою, яка не свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
При обранні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи, визнання ним вини, особу порушника, який є військовослужбовцем, приймаючи до уваги його майновий стан, у зв'язку з цим, вважає за доцільне обрати ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 172-20, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (Сімнадцять тисяч) грн. в дохід держави.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (Тридцять чотири тисячі ) гривень 00 копійок в дохід держави та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (Шістсот п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави.
Копію постанови направити ОСОБА_1 .
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
CуддяВ. Л. Дзюбич