Справа №:755/5802/24
Провадження №: 1-кп/755/371/25
"01" квітня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
при секретарі: ОСОБА_4 ,
за участю прокурора: ОСОБА_5 ,
за участю обвинуваченого: ОСОБА_6 ,
за участю законного представника потерпілого: ОСОБА_7 ,
за участю представника потерпілого: ОСОБА_8 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва кримінальне провадження за № 12023100040003479 від 02.10.2023 за обвинуваченням ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 152, ч. 6 ст. 152, ч. 1 ст. 301-1 КК України,-
В провадженні суду на стадії судового розгляду перебуває дане кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12023100040003479 від 02.10.2023 за обвинуваченням ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 152, ч. 6 ст. 152, ч. 1 ст. 301-1 КК України.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_9 в судове засідання не з'явилася, до суду подала клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із її перебуванням на лікарняному.
Судом в судовому засіданні поставлено на обговорення питання про призначення обвинуваченому захисника з числа адвокатів Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Обвинувачений в судовому засіданні просив без участі захисника розгляд справи не проводити. Додатково повідомив, що захисник до нього не з'являється.
Прокурор, законний представник потерпілого та представник потерпілого не заперечували проти призначення обвинуваченому захисника з числа адвокатів Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Суд, вислухавши думку учасників кримінального провадження, з приводу ініційованого судом питання про призначення обвинуваченому захисника з числа адвокатів Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги, приходить до наступного.
Відповідно до ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АА № 1427185 від 03.04.2024, виданого на підставі угоди № 1 про надання правової допомоги від 09.01.2024, адвокат ОСОБА_9 являється захисником обвинуваченого ОСОБА_6 (т. 1 а.с. 40, 42-43).
На даний час захисник ОСОБА_9 є єдиним захисником обвинуваченого ОСОБА_6 під час розгляду даного кримінального провадження.
З урахуванням положень п. 8 Резолюції «Професійна етика правосуддя», підписаної 21.09.2018 головами Ради суддів України, Ради прокурорів України та Ради адвокатів України, якою рекомендовано суддям із сторонами затверджувати та фіксувати графіки засідань, судом разом із учасниками кримінального провадження були узгоджені дати судових засідань, зокрема, 04.03.2025, 24.03.2025 та 01.04.2025.
З матеріалів справи убачається, що в судові засідання призначені на 04.03.2025, 24.03.2025 та 01.04.2025 захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_9 , усвідомлюючи, що вона є єдиним захисником обвинуваченого ОСОБА_6 , не з'явилася, натомість, до суду подавалися клопотання про відкладення вказаних судових засідань.
Незважаючи на те, що ведення захисту по суті є справою обвинуваченого та його адвоката, національні суди не повинні пасивно спостерігати за випадками неефективного представництва (параграф 39 рішення ЄСПЛ у справах «Кускані проти Об'єднаного Королівства» від 24 вересня 2002 року, заява № 32771/96).
Відповідно до ст. 59 Конституції України кожен має право на правову допомогу, ця допомога надається безоплатно.
Як передбачено ст. 129 Конституції України, судді при здійсненні правосуддя незалежні й підкоряються лише закону. Основними засадами судочинства є, в тому числі, забезпечення обвинуваченому права на захист.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу, і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 7 КПК України регламентовано загальні засади кримінального провадження, зокрема, принцип забезпечення права на захист. Разом з тим, розширене трактування поняття «право на захист» закріплено у ст. 20 КПК України.
Так, відповідно до положень ст. 20 КПК України підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом. Слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд зобов'язані роз'яснити підозрюваному, обвинуваченому його права та забезпечити право на кваліфіковану правову допомогу з боку обраного ним або призначеного захисника.
Верховний Суд у постанові від 13.06.2023 по справі № 225/127/17 зазначив, що сама суть поняття «право на захист» не обмежується лише нормою ст. 20 КПК України, та випливає із правосуб'єктності учасників судового провадження, при цьому дотримання права на захист є процесуальним обов'язком суду.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 49 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд зобов'язані забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадку, якщо слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд вирішить, що обставини кримінального провадження вимагають участі захисника, а підозрюваний, обвинувачений не залучив його.
З метою дотримання права обвинуваченого ОСОБА_6 на захист, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому захисника з числа адвокатів Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Керуючись ст. 59 Конституції України, ст. ст. 49, 52 КПК України, суд,-
Призначити обвинуваченому ОСОБА_6 захисника з числа адвокатів Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Копію ухвали направити директору Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.
Зобов'язати директора Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги забезпечити явку захисника у судове засідання, яке відбудеться 07 квітня 2025 року о 11 год. 00 хв. у приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Пластова, 3.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Суддя ОСОБА_2
Суддя ОСОБА_3