Рішення від 01.04.2025 по справі 128/394/25

Справа № 128/394/25

РІШЕННЯ

Іменем України

01 квітня 2025 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Бондаренко О.І.

при секретарі Гавліцькій А.Р.

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Департамент соціальної політики Вінницької міської ради про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: факту родинних відносин, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Вінницького районного суду Вінницької області із заявою про встановлення факту родинних відносин, посилаючись на те, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , котрий помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Парасковіївка Покровського району Донецької області, під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в районах проведення зазначених заходів. Вказує, що її дівоче прізвище ОСОБА_3 . В свою чергу 29 грудня 1982 року між нею та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було укладено шлюб, про що на російській мові було видано «Свидетельство о заключениий брака НОМЕР_2 от 29 декабря 1982 года горотделом ЗАГС г. Винница». Відповідно до Свідоцтва про шлюб дівоче прізвище, ім'я, по батькові заявниці на російській мові вказане як ОСОБА_5 , а прізвище, ім'я, по батькові чоловіка як ОСОБА_6 . В той же час при укладенні шлюбу, відповідно до Свідоцтва про шлюб, подружжю присвоєні прізвища на російській мові - « ОСОБА_7 ».

В подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_4 , у подружжя народився син ОСОБА_2 , на підтвердження факту народження їх сина, Генеральним консульством СРСР в Чойбалсані МНР 18 листопада 1987 року було видане свідоцтво про народження ДНЗ НОМЕР_3 на російській мові.

Отже, факт того, що заявниця є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується викладеним на російській мові Свидетельством о рождении ДНЗ НОМЕР_3 , котре видане Генеральным консульством СССР в Чойбалсане МНР 18 ноября 1987 года.

Окремо зазначає, що у Свідоцтві про народження прізвище, ім'я, по батькові сина вказано на російській мові, а саме: ОСОБА_8 . Крім того прізвища, ім'я, по батькові його батьків, у Свідоцтві про народження також вказані на російській мові, а саме: ОСОБА_6 та ОСОБА_9 . Також, заявниця зазначає про те, що чоловік - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . Таким чином, можна зробити висновок, що син заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прізвище, ім'я по батькові котрого у Свідоцтві про народження зазначене на російській мові як ОСОБА_8 , є однією і тією ж особою, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так само, як можна зробити висновок і про те, що мати сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , прізвище, ім'я по батькові котрої у Свідоцтві про народження зазначене на російській мові як ОСОБА_9 , є однією і тією ж особою, а саме: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Аналогічний висновок можна і зробити і про те, що покійний чоловік і батько сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , прізвище, ім'я по батькові котрого у Свідоцтві про народження зазначене на російській мові як ОСОБА_6 , є однією і тією ж особою, а саме: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Враховуючи вищевказані нормативно-правові акти можна зробити висновок, що заявниця як мати сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, є членом його сім'ї й, відповідно, має право отримати статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

У зв'язку із зазначеним, з метою отримання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, 15 січня 2025 року заявницею було подано до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради заяву про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України разом з необхідними документами, у тому числі й зі Свідоцтвом про народження.

В подальшому, Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листом від 22.01.2025 року № 0/08/3224 заявниці було надано Витяг з протоколу Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни, члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 20.01.2025 року № 4, відповідно до якого зазначено, що на підставі поданих документів, в яких є розбіжності у прізвищі, а саме у свідоцтві про смерть сина прописане прізвище ОСОБА_10 , а у його свідоцтві про народження прізвище ОСОБА_7 , не можливо встановити заявниці статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України відповідно до пункту 5 статті 101 Закону.

Відтак, заявниці не вдалось отримати статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, у зв'язку із тим, що у Свідоцтві про народження, прізвище сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на російській мові вказане як ОСОБА_7 .Таким чином є потреба довести те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прізвище котрого у Свідоцтві про народження на російській мові вказане як ОСОБА_7 .

В судове засідання сторони не з'явилися, надали заяви, якими просять справу слухати в їх відсутність.

Заявниця ОСОБА_1 надала суду заяву, якою вимоги заяви підтримує в повному обсязі, просить задоволити та винести рішення по справі, змін та доповнень не має, справу просить розглянути за її відсутності.

Представник заінтересованої особи Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради в особі Бондара Я.О. надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, при вирішенні даної справи покладається на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Врахувавши думку заявника, викладену у наданій суду письмовій заяві, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов такого висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 - є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , котрий помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Парасковіївка Покровського району Донецької області, під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в районах проведення зазначених заходів, що підтверджується копією свідоцтва про смерть сина, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 16.09.2024 року серії НОМЕР_5 (а.с.10) та наказу командира військової частини НОМЕР_6 (з основної діяльності) «Про смерть солдата ОСОБА_11 » від 06.11.2024 року № 7987 (а.с.11-12).

29 грудня 1982 року між ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було укладено шлюб, про що на російській мові було видано Свидетельство о заключениий брака НОМЕР_2 от 29 декабря 1982 года горотделом ЗАГС г. Винница (а.с.13). ІНФОРМАЦІЯ_4 народився син ОСОБА_2 , про що Генеральним консульством СРСР в Чойбалсані МНР 18 листопада 1987 року було видане свідоцтво про народження ДНЗ НОМЕР_3 на російській мові (а.с. 14). Чоловік заявниці - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції у Вінницькій області 30 квітня 2013 року видано Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_7 (а.с.15). Відповідно до пункту 5 частини першої статті 101 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України належать, у тому числі: сім'ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Відповідно до частини другої статті 101 Закону Порядок надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до частини четвертої статті 101 Закону до членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зазначених у цій статті, належать, у тому числі, батьки. Відповідно до частини п'ятої та шостої статті 101 Закону члени сімей осіб, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті, або їх представники мають право відповідно до Закону України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг» подати заяву про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, у тому числі засобами Реєстру та/або Державноговебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, до органу, уповноваженого встановлювати статус сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. У такій заяві зазначаються відомості, необхідні для встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, а також додаються копії відповідних документів, засвідчені підписом суб'єкта звернення (за наявності). Відповідно до пункту 3 Порядку надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 року № 740 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.04.2024 року № 416) (далі - Порядок) статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України надається заявникам з числа членів сімей осіб, зазначених у пунктах 2-6 частини першої статті 10і Закону, а пунктом 4 Порядку визначено підстави та перелік документів для надання заявникам статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. Відповідно до пункту 5 Порядку для надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України заявник подає місцевому структурному підрозділу з питань ветеранської політики за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) або за адресою фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб) заявника заяву. З метою отримання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, 15 січня 2025 року ОСОБА_1 було подано до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради заяву про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України разом з необхідними документами, у тому числі й зі Свідоцтвом про народження. Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листом від 22.01.2025 року № 0/08/3224 ОСОБА_1 було надано Витяг з протоколу Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни, члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 20.01.2025 року № 4, відповідно до якого зазначено, що на підставі поданих документів, в яких є розбіжності у прізвищі, а саме у свідоцтві про смерть сина прописане прізвище ОСОБА_10 , а у його свідоцтві про народження прізвище ОСОБА_7 , не можливо встановити заявниці статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України відповідно до пункту 5 статті 101 Закону. У зв'язку із чим, відповідно до Витягу з протоколу Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни, члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 20.01.2025 року № 4 постановлено: відмовити в наданні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України ОСОБА_1 (невідповідність у прізвищі загиблого в свідоцтві про смерть та свідоцтві про народження « ОСОБА_13 »). Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд вправі встановити, факт родинних відносин між фізичними особами. Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. В силу ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника. Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні. Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов'язується з наступним вирішенням спору про право, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення. В пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану. Відповідно до ч.2 ст.3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. В зв'язку зі збройною агресією росії, згідно Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», згідно з яким, воєнний стан запроваджено з 05:30 години 24 лютого 2022 року строк на 30 діб, який діє і на теперішній час. Згідно зі ст.16-1Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р.№ 168«Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їхнім сім'ям під час дії воєнного стану» сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист: військовослужбовців та членів їх сімей, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Отже, розбіжність у написанні прізвища заявниці ОСОБА_1 та прізвища її сина ОСОБА_2 виникла внаслідок перекладу прізвищ з російської на українську мову.

Факт, про встановлення якого просить заявниця, має для неї юридичне значення і встановити його іншим шляхом неможливо.

Таким чином, заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Судові витрати суд залишає за заявником.

При цьому, до вказаного висновку суд прийшов, виходячи не тільки із вимог національного законодавства України, а і з висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у рішенні у справі «Бочаров проти України» від 17.03.2011 року (остаточне 17.06.2011 року), в пункті 45 якого зазначено, що «Суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом» (…). Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів (…)».

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 11, 15, 247, 268, 315-319 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 - задоволити.

Встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Парасковіївка Покровського району Вінницької області, прізвище котрого у Свідоцтві про народження, виданому Генеральним консульством СРСР в Чойбалсані МНР 18 листопада 1987 року ДНЗ НОМЕР_3 , на російській мові вказане як ОСОБА_7 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Відомості про учасників:

заявник - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 ;

заінтересована особа - Департамент Соціальної політики Вінницької МР, адреса: м. Вінниця, вул. Соборна, 59.

Повний текст судового рішення виготовлено 01.04.2025.

Суддя Оксана БОНДАРЕНКО