Справа № 752/1918/25
Провадження № 2-о/752/153/25
19.03.2025 року м. Київ
Суддя Голосіївського районного суду міста Києва Ольшевська І.О., за участю секретаря судового засідання Овдій-Барандич В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація, -
ОСОБА_1 звернулась до Голосіївського районного суду міста Києва із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація та просить встановити факт її реєстрації (прописки) в період з 1978 року до 22.10.1996 року за адресою: АДРЕСА_1 .
В обгрунтування заяви зазначає, що з 2021р. нею здійснюється збір документів, необхідних для приватизації у встановленому порядку квартири АДРЕСА_2 , в якій на даний час заявниця зареєстрована. Згідно з вимогами чинного законодавства до органів приватизації необхідно подати документи, що підтверджують періоди реєстрації за всіма попередніми адресами реєстрації (прописки) та факт неучасті у приватизації за відповідними адресами. Втім, як зазначає заявниця, під час збору документів вона зіткнулася з неможливістю підтвердити факт реєстрації (прописки) за першим місцем свого проживання. Так, з 1978 року (року народження) до 22.10.1996р. заявниця була зареєстрована (прописана) та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем проживання та реєстрації батьків ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ). У листопаді 2021р. заявниця звернулась до ЦНАПу Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про надання довідки про реєстрацію місця проживання в період з 1978 року по 1996 рік, на що отримала відповідь про те, що надати запитувану довідку неможливо, оскільки Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію наділено повноваженнями органу з питань реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб з 04.04.2016р. До вказаної дати відповідними повноваженнями були наділені органи державної міграційної служби. У травні 2023р. заявниця звернулась до Оболонського відділу ЦМУ Державної міграційної служби України в м. Києві та Київської області із заявою про надання інформації щодо її реєстрації (прописки) за адресою: АДРЕСА_1 у період з 1978 року по 1996 рік. За змістом відповіді, надати запитувану інформацію неможливо, оскільки така
інформація зберігається лише на час реєстрації громадянина й надалі знищується після завершення 3-річного терміну, тоді як реєстраційні картки за формою №16 мають знаходитись у власників будинків та прибудинкової території. У вересні заявниця звернулась до Голови ЖБК «Вчитель» ОСОБА_4 з окресленого питання. Незважаючи на тривале листування в месенджері Vіber, у ході якого ОСОБА_4 повідомила про відсутність в ЖБК «Вчитель» архівної картотеки та неможливість офіційно підтвердити факт реєстрації заявниці у згаданій квартирі, та надіслання 19.05.2023р. письмового звернення, відповідь не була надана. Отже, як вказує заявниця, одержання будь-якого офіційного документу, що посвідчує факт її реєстрації в певний період за певною адресою, не є можливим. Своєю чергою, від встановлення цього факту залежить реалізація права на приватизацію житла, в якому заявниця наразі зареєстрована та проживає в аспекті подання до органів приватизації визначеного чинним законодавством пакету документів, які підтверджують періоди реєстрації за всіма попередніми адресами реєстрації (прописки) та факт неучасті у приватизації за відповідними адресами.
Ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 28.01.2025р. відкрито провадження в даній справі та призначено її до розгляду.
Від заінтересованої особи надійшли письмові пояснення щодо вимог заяви ОСОБА_1 .
Суд, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами шляхом дослідження письмових доказів у матеріалах справи, оцінивши їх у сукупності, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту, що має юридичне значення.
У відповідності до ч. 1 та ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 1Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні
наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов, суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.
Так, заявниця просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме - факт її реєстрації (прописки) в період з 1978 року до 22.10.1996 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановлення вказаного факту необхідно заявнику для реалізації права на приватизацію житла, в якому заявниця, наразі, зареєстрована та проживає ( АДРЕСА_3 ).
Відповідно до вимог ст. 345 Цивільного кодексу України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому Законом.
Правові основи приватизації житла визначені у Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Підготовка та оформлення документів про передачу регулюється Положенням «Про порядок передачі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України» від 16.12.2009 №396.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
На підставі ч. 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію» передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.
Відповідно до п. 23 Положення орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян, наслідком чого є видача органом приватизації свідоцтва про право власності та його реєстрація у спеціальній реєстраційній книзі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах, що належать громадянам на праві приватної (спільної сумісної, спільної часткової) власності.
Відповідно до змісту п. 18 Положення громадянином до органу приватизації
подаються, зокрема: заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним; копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім'ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо); довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі; технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок; копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку; документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності); заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.
Згідно з п. 19 Положення довідка про реєстрацію місця проживання видається органом реєстрації відповідно до вимог Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016р. №207 (із змінами).
Як вбачається, Відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації листом від 23.11.2021р. №104/22-1394 щодо надання довідки про реєстрацію місця проживання особи з 1978 по 1996 за адресою: АДРЕСА_1 , повідомив заявницю, що на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015р. №888-19, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.02.2016р. №48 «Про організаційно-правові заходи, пов'язані з наданням адміністративних послуг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб у межах міста Києва, а також наданням відомостей з Державного земельного кадастру», Оболонську районну в м. Києві державну адміністрацію з 04.04.2016р. наділено повноваженнями органу з питань реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб. До вказаної вище дати відповідними повноваженнями були наділені органи Державної міграційної служби
України. Відповідно до вимог пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону від 04.04.2016р. житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, які забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад. У зв'язку з тим, що станом на 23.11.2021р. відповідна архівна картотека до Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації не передана, Відділ не може надати запитувану довідку.
На звернення заявниці ОСОБА_1 Оболонський відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області повідомив у листі від 31.05.2023р., що надати інформацію щодо реєстрації (прописки) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 у період з 1978р. по 1996р., у т.ч. копії форми 16 та форми «А», які містять запитувану інформацію, або витяги з них, не вбачається за можливе, оскільки в Оболонському відділі ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області запитувана інформація знаходилась в підставах реєстрації місця проживання, яка зберігалась (далі - знищена) у відділі згідно чинного на той час законодавства України - 3 роки, реєстраційні картки за формою 316 ніколи не зберігались у відділі, а знаходились у власників будинків та прибудинкових територій.
Також, матеріали справи свідчать, що заявниця зверталась з письмовим зверненням до голови ЖБК «Вчитель» Сухенко Т.В. про надання архівної картки або іншої наявної інформації з питань реєстрації ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповіді на вказаний запит заявниця не отримала.
Таким чином, заявниця не може отримати будь-якого офіційного документу, що посвідчував би її реєстрацію (прописку) у період з 1978р. до 22.10.1996р. за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з тим, за наданими до заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, документами можна встановити, що заявниця у період з 1978 року по 22.10.1996 рік була зареєстрована (прописана) за адресою: АДРЕСА_1 .
Такими документами, зокрема, є щодо членства бабусі заявниці в ЖБК «Вчитель», щодо вступу батька заявниці до ЖБК «Вчитель», сплати ним пайових внесків та вселення батьків заявниці до квартири АДРЕСА_4 разом з старшою сестрою заявниці, довідка виконкому Київської міської ради №1 від 10.01.1978р., ордер №4 від 09.02.1978р., квитанція про внесення ОСОБА_2 пайового внеску до ЖБК «Вчитель» від 03.02.1978р., свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 07.07.1978р., витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, довідка №265 від 06.03.1992р., довідки №266 від 06.03.1992р., копія позовної заяви до Мінського районного суду від 16.08.1991р., копія ухвали Мінського районного суду від 22.04.1993р., довідки ЖБК «Вчитель» б/н від 05.11.1996р., копія паспорта серії НОМЕР_2 та НОМЕР_3.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що достатніми, належними та допустимими доказами підтверджено що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у період з 1978 року до 22.10.1996р. була зареєстрована (прописана)
за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 293-294, 315, 316, 318 ЦПК України, суд, -
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація задовольнити.
2. Встановити факт реєстрації (прописки) ОСОБА_1 в період з 1978 року до 22.10.1996 року за адресою: АДРЕСА_1 .
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду. Особа, щодо якої банк розкриває банківську таємницю, або заявник мають право у п'ятиденний строк оскаржити ухвалене судом рішення до апеляційного суду в установленому порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_5 ).
Заінтересована особа:
Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація (04205, м. Київ, вул. Левка Лук'яненка, 16, ЄДРПОУ 37371727).
Повний текст рішення суду складений та підписаний 28.03.2025р.
Суддя Ірина ОЛЬШЕВСЬКА