Справа № 367/2391/25
Провадження №3/367/1004/2025
Іменем України
01 квітня 2025 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Одарюк М.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку смт. Радуль, Ріпкинського району, Чернігівської області, громадянку України, не працюючу, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувалась, РНОКПП НОМЕР_1
за частиною 1 статті 172-6 Кодексу адміністративного правопорушення України,
правопорушник з вимогами статті 268 КУпАП ознайомлена,
установив:
До Ірпінського міського суду Київської області надійшов матеріал справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1726- КУпАП.
ОСОБА_1 несвоєчасно подала без поважних причин подала щорічну декларацію соби, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомила суду, що з 2022 року по лютий 2023 року обіймала посаду головного спеціаліста сектору цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Бучанської районної державної адміністрації Київської області.
В лютому 2023 року вона звільнилась з посади. Закону України « Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного часу» набрав чинності 12.10.2023 року, майже через вісім місяців після її звільнення. Про набрання чинності вказаним законом вона не була поінформована Бучанської РДА, самостійно за змінами в законодавстві не слідкувала.
В січні 2024 року отримала від Бучанської районної військової адміністрації листа, в якому зазначалось про те, що у зв'язку з відновленням декларування та з метою організації роботи щодо подання суботами декларування декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік та на виконання доручення Київської обласної державної ( військової) адміністрації від 15 січня 2024 року № 5-01-д/2024 їй повідомили про обов'язок подати у встановленому порядку відповідну декларацію. Про обов'язок подати декларацію за 2022 рік її навіть не повідомили. Вину в інкримінованому їй адміністративному правопорушення не визнала.
В судовому засіданні досліджено: протокол про адміністративне правопорушення № 3799 від 27 лютого 2025 року, письмове пояснення ОСОБА_1 , копія розпорядження Бучанської районної державної адміністрації № 47вс/ос від 27 січня 2023 року про призначення ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на період запровадження воєнного стану на посаду головного спеціаліста відділу з питань оборонної роботи Бучанської районної державної адміністрації; копія розпорядження Бучанської районної державної адміністрації № 51вс/ос від 14 лютого 2023 року про звільнення ОСОБА_1 з займаної посади 15 лютого 2023 року, за угодою сторін; копія наказу Бучанської районної державної адміністрації № 61-К від 20 жовтня 2022 року з яким ОСОБА_1 попередньо присвоєний 14 ранг державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ співставлено в межах посад категорії «В», до 9 рангу державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, з дати призначення, копія особової картки державного службовця № 101; копія посадової інструкції; копія трудової книжки ОСОБА_1 .
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи винна дана особа у вчиненні правопорушення.
Стаття 256 КУпАП встановлює вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, який є основним процесуальним документом, доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ст. 251 КУпАП - доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Так, з матеріалів справи встановлено, що наказом Бучанської районної державної адміністрації № 61-К від 20 жовтня 2022 року з яким ОСОБА_1 попередньо присвоєний 14 ранг державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ співставлено в межах посад категорії «В», до 9 рангу державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, з дати призначення ( а.с.20).
Відповідно до розпорядження Бучанської районної державної адміністрації № 47вс/ос від 27 січня 2023 року ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на період запровадження воєнного стану призначена на посаду головного спеціаліста відділу з питань оборонної роботи Бучанської районної державної адміністрації (а.с.18).
Розпорядження Бучанської районної державної адміністрації № 51вс/ос від 14 лютого 2023 року про звільнення ОСОБА_1 з займаної посади 15 лютого 2023 року, за угодою сторін ( а.с.19).
Таким чином, ОСОБА_1 згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 була державним службовцем категорії «В», на якого поширювалися вимоги, зокрема передбачені ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» щодо подання протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, декларації, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
24 лютого 2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022, строк дії якого неодноразово продовжувався, і діяв станом на 21.01.2024.
У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні 08.07.2022 Верховною Радою України ухвалено Закон України № 2381-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», яким доповнено Розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», зокрема п. 2-7, яким встановлено, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
У зв'язку з ухваленням Закону України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023, який набрав чинності 12.10.2023, відновлено здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Отже, ОСОБА_1 , 15 лютого 2023 року припинивши діяльність пов'язану із виконанням функцій держави, була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі, не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності, тобто до 13 березня 2023.
17 січня 2024 року Бучанська районна військова адміністрація Київської області надіслала ОСОБА_1 листа № 01-.3-38/232, в якому проінформувало останню про її обов'язок подати декларацію за 2023 рік ( а.с.54).
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що 12.02.2024 о 23:07 ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.
Такі дії ОСОБА_1 уповноваженими особами НАЗК кваліфіковані за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Диспозицією ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад правопорушення - це сукупність об'єктивних та суб'єктивних ознак, що дозволяють кваліфікувати діяння як конкретне правопорушення. Кожний склад правопорушення обов'язково складається з таких елементів: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона. Відсутність хоча б одного з цих елементів свідчить про відсутність у діянні особи складу правопорушення, що виключає відповідальність особи за вчинене нею діяння.
Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП характеризується виключно виною у формі прямого умислу за інтелектуальною ознакою.
Інтелектуальна ознака прямого умислу полягає в усвідомленні особою суспільно небезпечного характеру свого діяння та у передбаченні його суспільно небезпечних наслідків.
Усвідомлення означає не лише розуміння фактичних обставин вчиненого діяння, які стосуються об'єкта, предмета, об'єктивної сторони конкретного правопорушення, а й повне розуміння його суспільної небезпеки. Здебільшого наявність усвідомлення винним суспільної небезпеки свого діяння є очевидною, про що свідчать фактичні обставини справи. Якщо особа не усвідомлює суспільно небезпечний характер своїх дій чи бездіяльності, це може свідчити про її неосудність або про відсутність умислу на вчинення правопорушення.Передбачення - це розумове уявлення особи про результати своєї дії (бездіяльності). При вчиненні злочину винний усвідомлює зміст конкретних наслідків свого діяння, їх суспільно небезпечний характер (шкоду, яка буде заподіяна суб'єктам посягання), а також неминучість або можливість настання таких наслідків.
Вольовий ознака прямого умислу характеризується бажанням настання суспільно небезпечних наслідків. Під бажанням розуміють прагнення досягти конкретного результату, що передбачає свідому і цілеспрямовану діяльність особи. Бажання - це воля, спрямована на досягнення чітко визначеної мети.
Аналіз вищевикладеного, дає підстави дійти висновку, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП є формальним, об'єктивною стороною якого є наявність прямого умислу на несвоєчасне подання декларації без поважних причин.
Таким чином, для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП судом має бути встановлено за наслідками розгляду справи, що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, знала про обов'язок подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) у певний строк, проте усвідомлено без наявності на те поважних причин вирішила її не подавати і умисно не подала таку декларацію.
В ході розгляду справи встановлено, що 15 лютого 2023 року ОСОБА_1 припинила діяльність пов'язану із виконанням функцій держави, а 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023, яким було відновлено здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
ОСОБА_1 даний факт пояснює тим, що у зазначений період часто хворіла, не слідкувала за змінами в законодавстві України, оскільки вже не працювала, Бучанська районна військова адміністрація повідомила її про обов'язок подати декларацію лише в січні 2024 року і там в повідомленні йшлося лише про 2023 рік, про її обов'язок подати декларацію за 2022 рік її не повідомили, крім того розпочались військові дії зі сторони країни-агресора, що призвели до емоційних переживань та страждань, також тривалий період відключення електропостачання у будинках для населення. Вказані обставини, суд визнає поважними.
Тобто, несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації, за 2022 рік, відбулося з причин, які визнані судом поважними причинами.
Більш того, як встановлено в ході розгляду справи, декларація, за 2022 рік, подана ОСОБА_1 12.02.2024 року.
Зазначені обставини свідчать про відсутність у діях ОСОБА_1 , як об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, так і суб'єктивної сторони у формі прямого умислу за інтелектуальною ознакою.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадових осів діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський Суд у рішенні від 21 квітня 2011 року «Нечипорук і Йонкало проти України» та рішенні від 6 грудня 1998 року «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» вирішив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Відтак, провадження у справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ст. 9, ч.1 ст. 172-6, п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 251-252, ст.ст. 280, 283, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП,
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М.П. Одарюк