вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська область, 07541
№ провадження 2-о/356/16/25
Справа № 356/231/25
31.03.2025 року Березанський міський суд Київської області в складі:
Головуючого судді Лялик Р.М.
З участю секретарів Стрижак В.О., Настич Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Березанського міського суду Київської областіцивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Баришівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністрества юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 звернувся до Березанського міського суду Київської області із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Баришівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністрества юстиції (м. Київ).
Заява обгрунтована тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Єнакієве Донецької області є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_2 являється громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 відбулося повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 помер в м. Горлівка Донецької області.
На підтвердження даного факту отримано лікарську довідку про причину смерті № С-00084, свідоцтво про смерть НОМЕР_2 , договір про організацію захоронення.
Місто Горлівка Донецької області є тимчасово окупованою територією України, визначеною відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року № 75, де зазначено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блоковані). У переліку зазначена Донецька міська територіальна громада.
Таким чином, на теперішній час зареєструвати смерть ОСОБА_2 в органах державної реєстрації актів цивільного стану громадян Міністерства юстиції України заявник не має можливості, оскільки документи, що є підставою для проведення державної реєстрації смерті особи, видані незаконним органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території, а отже не створюють жодних юридичних наслідків.
Встановлення факту смерті необхідно для отримання свідоцтва про смерть та для забезпечення прав та законних інтересів на території України.
За загальним правилом, згідно із ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» від 18.01.2018 року, діяльність збройних формувань російської федерації та окупаційної адміністрації рф у Донецькій та Луганській областях суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, тому будь-який виданий, у зв'язку із такою діяльністю, акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків.
Відтак, просить суд встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця міста Єнакієве Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Горлівка Донецької області, Україна.
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Щербина Л.А. в судове засідання не з'явилась. Через систему «Електронний суд» подала клопотання про розгляд справи без її участі та без участі заявника.
Представник заінтересованої особи - Баришівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністрества юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши та проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд на основі повно та всебічно з'ясованих обставин встановив наступне.
У відповідності до абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
З матеріалів справи вбачається, що згідно копії паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 01.07.1997 року Єнакіївським МВ ГУ МВС України в Донецькій області, ІНФОРМАЦІЯ_7 народився ОСОБА_2 (а.с. 11-12).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 народився ОСОБА_1 , батьками якого є: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Горлівка Донецької області помер батько заявника - ОСОБА_2 .
На підтвердження факту смерті батька заявником було надано копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , видане Єнакіївським міським відділом записів актів цивільного стану Управління РАЦС донецької народної республіки, де вказано, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що зроблено відповідний актовий запис № 170259930000300038008 (а.с. 14).
Встановлення факту смерті батька заявнику за законодавством України необхідне йому для отримання свідоцтва про смерть та для забезпечення прав та законних інтересів на території України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Пунктом 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 року за № 719/4940, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
Згідно з частинами 1, 2 статті 4 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
На сьогоднішній час свідоцтво про смерть видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України і не є підставою для реєстрації смерті на території України.
Згідно з ч. 1 ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа, встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
Встановлення факту смерті батька має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту його смерті та видачі свідоцтва про смерть.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 4, 7, 10, 12, 76, 77, 258-259, 263, 265, 268, 273, 317, 352, 354-355 ЦПК України, ст. ст. 1, 4, 9, 17, 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця міста Єнакієве Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у місті Горлівка Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Київського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 01.04.2025 року.
Суддя Р. М. Лялик