Справа № 159/8623/24
Провадження № 2/159/431/25
24 березня 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
під головуванням судді Лесика В.О.,
за участі секретаря Куптій Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковель цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Держави російська федерація в особі Міністерства юстиції російської федерації про стягнення моральної шкоди,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Держави російська федерація в особі Міністерства юстиції російської федерації про відшкодування моральної шкоди. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що 24 лютого 2022 року російська федерація розпочала військову агресію проти України, вчинивши терористичний широкомасштабний збройний напад, який триває до цього часу. Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ було затверджено Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» з 05 год. 00 хв. 24 лютого 2022 року на всій території України було введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та триває на даний час. Позивач зазначає, що 25.02.2022 він був мобілізований до лав Збройних Сил України та проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , на посаді оператора. З 05.05.2023 по 19.10.2023 позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ. 19.10.2023, перебуваючи згідно наказу від 17.10.2023 № 1379/174/79/141дск в районі населеного пункту Роботине, Пологівського району, Запорізької області, позивач отримав травму та поранення травматичного відриву лівої нижньої кінцівки на рівні середньої третини гомілки, вогнепального осколкового сліпого поранення правого гомілково-ступеневого суглоба, синдром фантому з болем лівої нижньої кінцівки. Позивач має статус учасника бойових дій, постановою ВЛК було визначено, що отримане поранення пов'язане із захистом Батьківщини. ОСОБА_1 вказує, що в момент отримання поранення він зазнав сильного фізичного болю, в лежачому положенні зміг пересунутись 300 метрів в бік своїх позицій, просидів близько 5 годин чекаючи на евакуацію. Зазначає, що фізичний біль різного ступеня та інтенсивності, фізичні та психологічні страждання, обумовлені пораненням, він відчував протягом всього періоду лікування та реабілітації. Ушкодження здоров'я спричинило тривалу депресію та назавжди змінило його життя. Фізичні та психологічні наслідки поранення він продовжує відчувати щодня. Після отриманих травм значно погіршився його стан здоров'я, на даний час він не здатний повноцінно займатися діяльністю, якою він займався до ушкодження здоров'я. Зазначає, що фізичний біль та страждання, яких він зазнав у зв'язку з ушкодженням здоров'я, спричинили йому моральну шкоду. Безпосереднім суб'єктом, діями якого позивачу завдана моральна шкода, є російська федерація. Розмір моральної шкоди оцінює в сумі 10500000 грн., яку просить стягнути із РФ в особі Уряду російської федерації.
Ухвалою судді від 06.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з викликом сторін. Відповідачу надано строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує повністю, з підстав, викладених у позовній заяві, просить його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Відзив на позовну заяву не подав.
За інформацією Міністерства закордонних справ України 24.02.2022 розірвано дипломатичні відносини між Україною та російською федерацією, у зв'язку з широкомасштабною збройною агресією останньої проти України. Функціонування закордонних дипломатичних установ України на території росії та діяльність її дипломатичних установ на території України, зупинено. Комунікація МЗС з органами влади рф за посередництва третіх держав також не здійснюється.
Згідно листа Міністерства юстиції України «Щодо забезпечення виконання міжнародних договорів України у період воєнного стану» № 25814/12.1.1/32-22 від 21.03.2022 з урахуванням норм звичаєвого права щодо припинення застосування міжнародних договорів державами у період військового конфлікту між ними, рекомендується не здійснювати будь-яке листування, що стосується співробітництва з установами російської федерації на підставі міжнародних договорів України з питань міжнародно-правових відносин та правового співробітництва у цивільних справах та у галузі міжнародного приватного права.
Відтак, у зв'язку з військовою агресією рф суд був позбавлений можливості здійснювати повідомлення відповідача про розгляд даної справи засобами поштового зв'язку та здійснював виклик через оголошення на офіційному сайті судової влади України.
Верховним Судом у постанові від 14 квітня 2022 у справі № 308/9708/19 викладено правову позицію, відповідно до якої у цій категорії спорів (про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі, її майну, здоров'ю, життю у результаті збройної агресії російської федерації) іноземна держава-відповідач не користується судовим імунітетом проти розгляду судами України таких судових справ. При цьому зазначено, що оскільки вчинення російською федерацією з 2014 року збройної агресії проти України не припиняється, російська федерація заперечує суверенітет України, тому зобов'язань поважати та дотримуватися суверенітету цієї країни, немає. А отже, і направляти до посольства цієї країни запит на згоду про участь у справі і зупиняти провадження у справі до отримання відповіді від російської федерації або повідомлення про вручення такого запиту, не потрібно.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з'явилися у судове засідання.
Дослідивши докази по справі суд дійшов наступного висновку.
Указом Президента України № 64/20211 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Надалі строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та продовжує діяти на даний час.
Верховний Суд у постанові від 18 травня 2022 року у справі № 428/11673/19 дійшов висновку, що звернення позивача до українського суду із позовом до російської федерації про відшкодування шкоди, завданої збройною агресією росії проти України, є можливим засобом захисту права. Національне законодавство України виходить із того, що за загальним правилом шкода, завдана в Україні фізичній особі в результаті протиправних дій будь-якої іншої особи (суб'єкта), може бути відшкодована за рішенням суду України (за принципом генерального делікту).
Російська федерація, здійснивши збройну агресію щодо України, окупувавши частину території України, порушила чисельну кількість міжнародних норм та правил, в тому числі норми та принципи Статуту ООН, Загальної декларації прав людини, Будапештського меморандуму, Гельсінського заключного акту наради по Безпеці та Співробітництву в Європі від 01 серпня 1975 року та Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією.
Наслідком саме збройної агресії російської федерації відносно України (що є загальновідомими фактами, а тому не підлягають доказуванню за нормами ч.3 ст.82 ЦПК України) на території України ведуться бойові дії та відбулася окупація частини території України.
Збройна агресія - це застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України. Збройною агресією проти України вважається будь-яка з таких дій, зокрема: вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України; напад збройних сил іншої держави або групи держав на військові сухопутні, морські чи повітряні сили або цивільні морські чи повітряні флоти України (ст. 1 Закону України «Про оборону України»).
Відповідно до п.5 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» російська федерація як держава-окупант відповідно до IV Гаазької конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатка до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року несе відповідальність за порушення захисту прав цивільного населення.
Так, відповідно до ст. 32 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, 1949 року забороняється застосування будь-яких заходів, які можуть завдати фізичних страждань або призвести до знищення осіб, що перебувають під захистом, які є під їхньою владою. Ця заборона поширюється не лише на вбивства, тортури, тілесні покарання, калічення та медичні чи наукові досліди, які не викликані потребою лікування особи, що перебуває під захистом, а й на будь-яке інше брутальне поводження з боку як цивільних, так і військових властей.
Також відповідно до ст. 48 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I від 8 червня 1977 року), для забезпечення поваги й захисту цивільного населення та цивільних об'єктів сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, а також цивільні й воєнні об'єкти та відповідно спрямовувати свої дії тільки проти воєнних об'єктів.
Зокрема, ст. 51 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року передбачає, що цивільне населення користуються загальним захистом від небезпек, що виникають у зв'язку з воєнними операціями.
Крім того, на підставі ст. 57 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, при проведенні воєнних операцій повинна постійно виявлятися турбота про те, щоб оберігати цивільне населення, цивільних осіб і цивільні об'єкти.
Суд звертає увагу на те, що військова агресія та окупація російською федерацією територій України є не тільки порушенням суверенітету й територіальної цілісності України, але й порушенням основоположних принципів та норм міжнародного права. Така військова агресія супроводжується злочинами геноциду проти народу України, а також іншими військовими злочинами збройних сил та вищого керівництва російської федерації.
Відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02 березня 2022 року військова агресія російської федерації була засуджена як така, що порушує статтю 2 (4) Статуту ООН, а також суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України. Крім того, російську федерацію було зобов'язано припинити застосування сили проти України та вивести свої збройні сили за межі міжнародно визнаних кордонів України.
Також Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію ES-12/1 від 24 березня 2022 року, якою додатково засуджує військову агресію росії проти України, вимагає від російської федерації припинення військових дій, в тому числі проти атак проти цивільних осіб та цивільних об'єктів, а також засуджує всі порушення міжнародного гуманітарного права та порушення прав людини та вимагає безумовного дотримання міжнародного гуманітарного права, включно із Женевськими Конвенціями 1949 року та Додаткового протоколу І 1977 року до них.
14 квітня 2022 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про вчинення російською федерацією геноциду в Україні», якою дії збройних сил, політичного і військового керівництва російської федерації під час збройної агресії проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року визнано геноцидом Українського народу.
Згідност. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України'відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок тимчасової окупації державі Україна, юридичним особам, громадським об'єднанням, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, у повному обсязі покладається на російську федерацію як на державу, що здійснює окупацію. Держава Україна всіма можливими засобами сприятиме відшкодуванню матеріальної та моральної шкоди російською федерацією.
Указом Президента України № 65/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Судом встановлено що 25.02.2022 ОСОБА_1 був мобілізований до лав Збройних Сил України та проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , на посаді оператора.
З довідки військової частини НОМЕР_1 від 20.11.2023 вбачається, що ОСОБА_1 в період з 05.05.2023 по 19.10.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Запорізькій області Запоріжського району населеного пункту Веселянка.
Відповідно дост. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитки у результаті порушення її цивільного права, має право на відшкодування.
Згідност. 23 ЦК України, моральна шкода, зокрема, полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із душевними стражданнями, у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів, а також ушкодженням здоров'я. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Відповідно дост. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Розмір відшкодування моральної шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому, суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
В абзаці другому пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» роз'яснено, що відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Окрім того, відповідно до статті 12 Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності (2004), держава не має права посилатися на судовий імунітет у справах, пов'язаних із завданням шкоди здоров'ю, життю та майну, якщо така шкода повністю або частково завдана на території держави суду та якщо особа, яка завдала шкоду, у цей час перебувала на території держави суду.
Отже, судовий імунітет російської федерації не підлягає застосуванню з огляду на порушення російською федерацією державного суверенітету України, а отже, не є здійсненням російською федерацією своїх суверенних прав, що охороняються судовим імунітетом, а тому держава російська федерація є належним відповідачем у даній справі.
Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 18.05.2022 року по справі № 760/17232/20-ц.
Крім того у своїй постанові від 14.04.2022 у справі № 308/9708/19 Верховний Суд також дійшов висновку, що на російську федерацію не поширюється судовий імунітет, оскільки вчинення актів збройної агресії іноземною державою не є реалізацією її суверенних прав, а свідчить про порушення зобов'язання поважати суверенітет та територіальну цілісність іншої держави - України, що закріплено в Статуті ООН. Зокрема, Верховний Суд встановив, що такими діями російська федерація вийшла за межі своїх суверенних прав, гарантованих статтею 2 Статуту ООН.
Як вбачається з довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), солдат ОСОБА_1 , оператор польової лазні взводу матеріального забезпечення НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , 19.10.2023 в результаті артилерійського обстрілу зі сторони противника отримав травму та поранення «Мінно-вибухава травма, травматична ампутація лівої гомілки на рівні середньої третини». 19.10.2023, під час виконання бойового завдання у зв'язку з виконанням конституційного обов'язку щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності, на підставі бойового наказу командира НОМЕР_2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 від 17.10.2023 № 1379/174/79/141дек, в районі населеного пункту Роботине, Пологівського району, Запорізької області, в результаті артилерійського обстрілу зі сторони противника ОСОБА_1 отримав травму та поранення. ОСОБА_1 перебував в засобах індивідуального захисту, не вчиняв дій що містять ознаки кримінального або адміністративного правопорушення, не перебував в стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних чи інших отруйних речовин, не вчиняв дій, пов'язаних із навмисним заподіянням шкоди своєму здоров'я.
З довідки військово-лікарської комісії № 3424 від 03 травня 2024 року вбачається, що солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в/ч НОМЕР_1 , призваний в Збройні Сили України ІНФОРМАЦІЯ_2 з лютого 2022 року, військова професія: оператор. Проведено медичний огляд ВЛК ДНП «Центру комплексної реабілітації «Галичина» 03 травня 2024 року. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): стан після операції: ампутації лівої нижньої кінцівки на рівні середнюї третини гомілки з формуванням кукси (19.10.2023), реформування кукси лівої нижньої кінцівки на рівні середньої третини гомілки (13.11.2023) з приводу тяжкої мінно-вибухової травми (19.10.2023), травматичного відриву лівої нижньої кінцівки на рівні середньої третини гомілки, вогнепального осколкового сліпого поранення правого гомілково-ступневого суглаба. Синдром фантому з болем лівої нижньої кінцівки.
Згідно класифікатора важкості отриманих травм, дана травма відноситься де важких (наказ МОЗ України № 370 від 04.07.2007).
Поранення пов'язане із захистом Батьківщини (довідка про обставини поранення № 466 від 06.12.2023, видана командиром в/ч НОМЕР_1 ).
У зв'язку з отриманими травмами ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності, що стверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 29.01.2024, захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.
Тобто, у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, ОСОБА_1 , як громадянин України, безпосередньо брав участь в бойових діях для забезпечення оборони України, внаслідок чого отримав тяжкі поранення, пов'язані із захистом Батьківщини та несенням військової служби. ОСОБА_1 був позбавлений звичного ритму життя, факт збройної агресії проти України завдав йому душевного болю. Безпосередня участь в бойових діях мала істотний вплив на його психічний, фізичний та моральний стан. ОСОБА_1 отримав тяжкі поранення, частково втратив працездатність, що вплинуло на його подальше життя та здоров'я.
Особливу увагу суд звертає на той факт, що ОСОБА_1 отримав вкрай важке поранення, а в подальшому ампутацію лівої нижньої кінцівки з приводу тяжкої мінно-вибухової травми, тривалий час перебував в лікарні, отримав інвалідність. Беззаперечно, що така подія має непоправний вплив на життя позивача, а її наслідки будуть супроводжувати його упродовж цілого життя.
Визначаючи розмір моральної шкоди, суд враховує характер допущеного державою агресором, якою є російська федерація, злочину, глибину фізичних та душевних страждань позивача, наслідки отриманих травм, що негативно вплинули на подальше життя та здоров'я позивача, перенесені ним оперативні втручання, зусилля, які довелось та ще доведеться прикладати для відновлення свого здоров'я.
Суд вважає, що заявлена позивачем сума морального відшкодування, цілком відповідає принципам розумності та справедливості.
Відтак, беручи до уваги глибину душевних страждань позивача, пов'язаних з отриманими пораненнями, внаслідок участі в бойових діях для забезпечення оборони України внаслідок збройної агресії російської федерації, характер немайнових втрат та можливість їх відновлення, суд визначає розмір компенсації моральної шкоди в сумі 10500000 грн., що підлягає стягненню на користь позивача.
Визначений судом розмір відшкодування моральної шкоди 10500000 грн. відповідає засадам розумності, виваженості та справедливості та враховує моральні страждання, які зазнав позивач.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах за позовами до держави-агресора російської федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Згідно з ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З огляду на наведене, враховуючи повне задоволення вимог позивача, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача - держави російська федерація в особі міністерства юстиції російської федерації на користь держави Україна судовий збір в розмірі 15140,00 грн.
Керуючись ст.12, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 352, 354 ЦПК України, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з держави російська федерація в особі Міністерства юстиції російської федерації на користь ОСОБА_1 10500000 (десять мільйонів п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок на відшкодування моральної шкоди, завданої збройною агресією російської федерації проти України.
Стягнути з держави російська федерація в особі Міністерства юстиції російської федерації в дохід держави України судовий збір у розмірі 15140 (п'ятнадцять тисяч сто сорок) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення суду складено та підписано 01 квітня 2025 року.
Головуючий:В. О. ЛЕСИК