Єдиний унікальний номер 719/232/25
Номер провадження 3/719/130/25
01 квітня 2025 року м. Новодністровськ
Суддя Новодністровського міського суду Чернівецької області Вербіцька М. В., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції № 1 (м. Сокиряни) Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працює,
за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20.03.2025 до суду надійшли адміністративні матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
20.03.2025 суддя об'єднала усі адміністративні провадження в одне, про що була ухвалена відповідна постанова, присвоївши йому № 719/232/25 (№3/719/130/25).
Відповідно до протоколу серії ВАД № 189064 від 11.02.2025 ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпеченням необхідних умов життя дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: ув квартирі брудно, неприємний запах, розкидані брудні речі, антисанітарні умови, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 150 сімейного кодексу України.
Згідно з протоколом серії ВАД № 189061 від 11.02.2025 ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпеченням необхідних умов життя дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: у квартирі брудно, розкидані брудні речі, антисанітарні умови, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 150 сімейного кодексу України.
Відповідно до протоколу серії ВАД № 189063 від 11.02.2025 ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпеченням необхідних умов життя дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: у квартирі брудно, неприємний запах, розкидані брудні речі, антисанітарні умови, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 150 сімейного кодексу України.
Згідно з протоколом серії ВАД № 189062 від 11.02.2025 ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпеченням необхідних умов життя дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: у квартирі брудно, неприємний запах, розкидані брудні речі, антисанітарні умови, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 150 сімейного кодексу України.
Відповідно до протоколу серії ВАД № 189065 від 11.02.2025 ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпеченням необхідних умов життя дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме: в квартирі брудно, неприємний запах, розкидані брудні речі, антисанітарні умови, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 150 сімейного кодексу України.
До протоколу додаються також:
-акт обстеження умов проживання від 04.02.2025;
-акт обстеження умов проживання від 11.02.2025;
-фото таблиця (фото квартири де проживають неповнолітні за адресою АДРЕСА_1 );
-пояснення ОСОБА_1 , якими підтверджуються обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення;
-довідка № 21977-2025 від 12.02.2025 про те, що громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом 2024-2025 років неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності;
-витяг з адмінпрактики стосовно ОСОБА_1 , відповідно до якого остання притягувалася за ст. 184 ч. 2 ч.1 ст. 184 КУпАП вчинені повторно протягом року, протокол серії ВАВ № 139779 від 01.08.2024, вид стягнення - штраф 3 400,00 грн.
-постанова Новодністровського міського суду Чернівецької області від 23.10.2024 у справі № 719/707/24, якою ОСОБА_1 була притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 184 КУпАП;
-характеристика видана начальником відділу організаційної роботи та зв'язків із громадськістю № 13 від 19.03.2025.
Таким чином, ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення належних умов виховання малолітніх дітей доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Крім того, позаяк ОСОБА_1 неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП, у тому числі протягом останньогороку, зазначені вище дії кваліфікуються за ч. 2 ст. 184 КУпАП, а саме - ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча була належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується розпискою.
ОСОБА_1 подала письмову заяву про розгляд справи без її участі за сімейними обставинами. У вказаній заяві вона повідомила, що з рішенням буде згідна та оскаржувати не буде.
Крім визнання вини порушницею, її вина підтверджується також матеріалами справи. А саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 189064 від 11.02.2025, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 189061 від 11.02.2025, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 189063 від 11.02.2025, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 189062 від 11.02.2025, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 189065 від 11.02.2025, актами обстеження умов проживання від 04.02.2025 та від 11.02.2025 в яких вказано, що в квартирі погані умови для проживання дітей, фототаблиці, з яких вбачається жахливий стан квартири.
Суддя критично оцінює письмові пояснення ОСОБА_1 , в яких вона пояснює, що її сім'я перебуває на обліку у службі у справах дітей Новодністровської міської ради як сім'я, яка опинилася у складних життєвих обставинах, та за її сім'єю службою та поліцією здійснюється контроль.
Так, 11.02.2025 близько 16 години працівниками СЮП Дністровського РВП та ССД Новодністровської міської ради здійснювалась перевірка умов проживання її малолітніх дітей. Під час перевірки за її місцем проживання виявлено ряд недоліків, а саме: в будинку було брудно, розкидані брудні речі, неприємний запах, брудний посуд, підлога, антисанітарні умови. З даного приводу вона пояснює, що вона визнає свою провину, щодо неналежних умов проживання, та зобов'язується в короткий термін усунути недоліки, свідоцтвами про народження дітей, довідкою про притягнення до адміністративної відповідальності,
Під час складання протоколу ОСОБА_1 було роз'яснено права, передбачені ст. 268 КУпАП, та зміст ст. 63 Конституції України, зауважень до протоколів про адміністративне правопорушення вона не надавала, дії працівників поліції не оскаржувала.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
За ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Частиною 2 статті 184 КУпАП передбачено, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей , вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягне за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, полягає у повторному протягом року після накладення адміністративного стягненняухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі як умислу, так і необережності.
Суб'єктом правопорушень є батьки неповнолітнього або особи, що їх замінюють.
Зважаючи на наявні у матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх у сукупності, суддя дійшла висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 2 ст. 184 КУпАП - ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися.
Майнова шкода вчиненими адміністративними правопорушеннями не заподіяна.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
На підставі статті ст. 33 КУпАП України при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 або пом'якшують її, судом не встановлено.
У той же час суддя бере до уваги довідку-характеристику, видану начальником відділу організаційної роботи та зав'язків з громадськістю виконавчого комітету Новодністровської міської ради ОСОБА_7 , відповідно до якої ОСОБА_8 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за період проживання в місті Новодністровську скарг і заяв на адміністративну комісію при міській раді на вказану особу не надходило, компрометуючими даними щодо її поведінки виконавчий комітет не володіє.
Зважає також суддя і на довідку, видану Дністровським РВ поліції відділення поліції № 1(м. Сокиряни) 12.02.2025 про те, що громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом 2024-2025 років неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності.
Ураховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушниці, яка до адміністративної відповідальності протягом 2024-2025 притягувалась систематично за ч. 1, ч. 2 ст. 184 КУпАП, наслідки вчиненого нею правопорушення та ступінь її вини, відсутність обтяжуючих чи пом'якшуючих обставин вчинення правопорушення, визнання вини ОСОБА_1 , вважаю за можливе призначити їй штраф у максимальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Окрім того, із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» на користь держави.
На підставі ч. 2 ст. 184 КУпАП та керуючись ст. 26, 33-35, 40-1, 221, 276, 280, 283-285, 289, 294, 306 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року, суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працює, винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4 250,00 (чотири тисячі двісті п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок) на користь держави.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Новодністровський міський суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк звернення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення такої постанови. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Суддя: Мар'яна ВЕРБІЦЬКА