Справа № 761/11441/23
Провадження № 2-а/761/156/2025
31 березня 2025 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Волошина В.М.,
при секретарі: Харечко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
В квітні 2023р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м Києва з вказаним позовом до відповідача Головного управління Національної поліції в Київській області, в якому просив суд:
- скасувати постанову серії БАД № 126273 від 25 березня 2023р. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, про накладення на позивача адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20400,0 грн.
Свої позовні вимоги, позивач обґрунтовував тим, що його 25 березня 2023р. було притягнуто до відповідальності з недотриманням встановленого порядку; постанова прийнята з порушенням його прав та чинного законодавства, є необґрунтованою, незаконною та підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва від 10 квітня 2023р. позов залишено без руху.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва від 19 червня 2023р. було відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відзив на позов відповідачем на адресу суду не подавався.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 25 листопада 2024р. витребувано у Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області належним чином засвідчену копію постанови про закриття кримінального провадження № 12023116130000280 від 26 березня 2023р.
30 грудня 2024р. на адресу суду надійшла витребувана судом належним чином засвідчена копія постанови про закриття кримінального провадження № 12023116130000280 від 26 березня 2023р.
Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 25 березня 2023р. відносно позивача, поліцейським Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області було винесено постанову серії БАД № 126273 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, якою позивача було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП та із визначенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 20400,0 грн.
При цьому, змістом даної постанови визначено, що 25 березня 2023р. приблизно о 22:00 год. за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Героїв України, 10, позивач здійснював керування транспортним засобом «DAEWOO» д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавлений права керування транспортним засобом на підставі постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 09 листопада 2021р. по справі № 755/13764/21, за що передбачена відповідальність за ч. 4 ст. 126 КУпАП, при цьому під час перевірки посвідчення водія НОМЕР_2 на ім'я позивача, на думку працівника поліції зазначене посвідчення водія мало ознаки підробки.
З матеріалів справи вбачається, що 27 грудня 2022р. в ТСЦ 8041 позивачем було отримано посвідчення водія НОМЕР_2 , категорії «В», «С», зі строком дії до 27 грудня 2052р.
Згідно постанови про закриття кримінального провадження № 12023116130000280 від 26 березня 2023р., копія якої була витребувана ухвалою суду, зазначене вище кримінальне провадження, порушене, за ознаками проступку, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України (за фактом підробки посвідчення водія НОМЕР_2 ) - закрито, у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993р. № 3353, встановлюють ПДР, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001р. №1306.
Положеннями пунктів 1.3 та 1.9. ПДР України встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 4 ст. 126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, зокрема, за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Згідно зі ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 80 КАС України речовими доказами є зокрема електронні та інші носії інформації, що містять аудіовізуальну інформацію про обставини, що мають значення для справи.
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч вказаних вимог стороною відповідача, не було подано до суду відзив на позов, як і не було надано до суду жодних належних та допустимих доказів, на яких би ґрунтувалися заперечення відповідача, при цьому за змістом поданого позову позивач наголошував, що відсутні будь-які докази на підтвердження складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП.
При цьому сторона позивача звертала увагу суду, що оскаржувана постанова взагалі не містить посилання на докази на підтвердження факту наявності вини позивача.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову, а саме слід скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 126273 від 25 березня 2023р. про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача Головного управління Національної поліції в Київській області) підлягає стягненню судовий збір у розмірі 536,8 грн.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 19, 25, 72, 77, 78, 90, 121, 139, 241-246, 250, 251, 286, 293, 295 КАС України; ст.ст. 38, 126, 251, 254, 280, 289 КУпАП, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ: м. Київ, вул. Володимирська, буд. 15), про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД № 126273 від 25 березня 2023р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536 /п'ятсот тридцять шість/ грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: