Ухвала від 19.09.2024 по справі 757/21480/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/21480/24-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2024 року Печерський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 , ,

при секретарі - ОСОБА_2 ,

сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

провівши в приміщенні суду відкрите підготовче судове засідання у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №72022000320000024 від 22.08.2022, за клопотанням прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про звільнення

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Коростень, Житомирської області, українки, громадянки України, з повною вищою освітою, яка незаміжня, працює директором ТОВ «ОДІНОЙЛ», зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , раніше не судима, - від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст. 212 КК України, у зв'язку зі сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі несвоєчасною сплатою податків,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно висунутої підозри, ОСОБА_5 , будучи директором товариства з обмеженою відповідальністю «ОДІНОЙЛ» (код ЄДРПОУ 42967734) (далі - ТОВ «ОДІНОЙЛ»), у період з 01.09.2022 по 31.12.2022, перебуваючи в межах адміністративно-територіальної одиниці м.Києва, умисно ухилилась від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, шляхом не відображення у фінансовій звітності активу, як інших доходів відповідного звітного періоду при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємства, суми, отриманої від товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНД» (колишня назва «ГРАНД-ВАНТАЖ») (код ЄДРПОУ 38478201) (надалі - ТОВ «ГРАНД»), що призвело до заниження доходу ТОВ «ОДІНОЙЛ» на загальну суму 36 939 350 грн, що призвело до завищення від'ємного значення на 9 160 039 гривень та фактичного ненадходження до бюджету коштів у сумі 5 000 276 гривень, що в три тисячі і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету коштів у значних розмірах, за наступних обставин.

Наказом № 5-ос від 22.11.2019 та на підставі Рішенням учасника № 21/11-2019 ТОВ «ОДІНОЙЛ» від 21.11.2019 ОСОБА_5 призначено на посаду директора вказаного Товариства, основним видом економічної діяльності якого є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом i подібними продуктами. Відповідно Рішення учасника № 21/11-2019 ТОВ «ОДІНОЙЛ» від 21.11.2019 ОСОБА_5 має 100% у статутному капіталі ТОВ «ОДІНОЙЛ».

Згідно п. 8.1. статуту ТОВ «ОДІНОЙЛ», затвердженого рішенням засновника № 22/04-19 від 22.04.2019 (надалі - Статут) вищим органом Товариства є Загальні збори Учасників.

Згідно п. 8.7. Статуту виконавчим органом Товариства, що здійснює управління його поточною діяльністю, є Директор, який призначається на Загальних зборах Учасників.

Директор вирішує усі питання діяльності Товариства без будь-яких обмежень, в тому числі, але не виключно, щодо вчинення значних правочинів та правочинів, щодо вчинення яких є заінтересованість, крім тих, які віднесені до компетенції Загальних Зборів Учасників. Директор самостійно призначає своїх заступників за правом та/або без права першого підпису банківських та інших фінансових документів, у тому числі договорів, включаючи зовнішньоекономічні, а також документів пов'язаних з використанням матеріальних цінностей Товариства, а також надати їм право без довіреності вирішувати всі питання, пов'язані з фінансово-господарською діяльністю Товариства (право розпорядчого (першого) підпису), в тому числі представляти інтереси Товариства у всіх органах державної влади та органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, закладах, організаціях незалежно від форми власності та підпорядкування, та вчиняти будь-які інші дії в інтересах Товариства передбачених Законами та іншими нормативними актами України, що тягнуть за собою або можуть потягнути витрати та (або) інші зобов'язання Товариства.

Відповідно до п. 8.8.1. Статуту директор має право укладати договори (контракти) та чинити будь-які юридичні дії від імені Товариства, видавати довіреності без одних обмежень, в тому числі, але не виключно, щодо вчинення значних правочинів та правочинів щодо вчинення яких є заінтересованість.

Окрім цього, п. 11.1. Статуту встановлено, що Товариство здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, веде статистичну звітність у встановленому порядку, несе відповідальність за їх достовірність, та подає державним органам згідно з установленими формами та строками.

Таким чином, директор ТОВ «ОДІНОЙЛ» ОСОБА_5 наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.

Так, ОСОБА_5 , будучи службовою особою ТОВ «ОДІНОЙЛ», виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції з організації керівництва та ведення фінансово-господарської діяльності Товариства, була зобов'язана:

- згідно ст. 67 Конституції України - сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом;

- згідно п.п. 16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі зміна та доповненнями) як платник податків - вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;

- згідно п. 36.1, 36.5 ст. 36 ПКУ як платник податків виконувати податковий обов'язок, а саме: обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. При цьому відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно ч. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» за № 996-ХІV від 16.07.1999 р. (із змінами і доповненнями) (далі - Закон) відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством або власник відповідно до законодавства та установчих документів, а відповідно до ч. 6 цієї статті - керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.

Крім того, п. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» передбачено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Так в кінці серпня 2022 року у ОСОБА_5 , яка обіймала посаду директора ТОВ «ОДІНОЙЛ», виник умисел на вчинення злочину, а саме ухилення від сплати податків суб'єктами господарювання, де вона є службовою особою, під час здійснення господарських операцій, пов'язаних із виконанням договору, укладеного із ТОВ «ГРАНД».

Так, ОСОБА_5 залучила невстановлених досудовим розслідуванням осіб, яким ТОВ «ОДІНОЙЛ» виписував податкові накладні щодо господарських операцій, які фактично не здійснювалися. При цьому, суб'єкти господарської діяльності мали відобразити вказані господарські операції у податковій звітності, тим самим завищуючи податковий кредит ТОВ «ОДІНОЙЛ», що, у свою чергу, позбавляло обов'язку сплатити податки у визначеному розмірі. В свою чергу фактична реалізація товарно-матеріальних цінностей ТОВ «ОДІНЙОЛ» здійснювалась за готівкові кошти, невстановленим досудовим розслідуванням фізичним особам.

01.09.2022 між ТОВ «ОДІНОЙЛ» в собі директора ОСОБА_5 (постачальник) та ТОВ «ГРАНД» в особі директора ОСОБА_6 (покупець) був укладений договір поставки нафтопродуктів № ОД-Р-60 на закупівлю нафтопродуктів.

У період з 01.09.2022 по 31.12.2022 ОСОБА_5 будучи директором ТОВ «ОДІНОЙЛ» виписала податкові накладні щодо реалізації дизельного палива ДП-Л-Євро5-В0 в адресу ТОВ «ГРАНД» на загальну суму 36 939 350 грн., без фактичної поставки нафтопродуктів.

В подальшому ОСОБА_5 у період час з 01.09.2022 по 31.12.2022, усвідомлюючи значення своїх дій, керуючись корисливим мотивом, направленим на ухилення від сплати податків, достовірно знаючи, що фактично нафтопродукти ТОВ «ГРАНД» не поставлялись, реалізувала вищезазначене дизельне паливо ДП-Л-Євро5-В0 на суму 36 939 350 грн., невстановленим досудовим розслідуванням фізичним особам, за готівкові кошти, не відобразивши вказані господарські операцій у бухгалтерському обліку та податковій звітності.

Згідно вимог ст. 14 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року, встановлено визначення понять, а саме:

п.14.1. У цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:

п. 14.1.13. безоплатно надані товари, роботи, послуги:

а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;»

Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-ХІV від 16.07.1999 року із змінами та доповненнями:

«активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому;»

Таким чином, оскільки дизельне паливо є активом ТОВ «ОДІНОЙЛ», що не лічиться в обліку у зв'язку з їх «фіктивною» реалізацією, вони підлягають відображенню у бухгалтерському обліку шляхом оприбуткування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-ХІV від 16.07.1999 року із змінами та доповненнями:

«доходи - збільшення економічних вигод у вигляді збільшення активів або зменшення зобов'язань, яке призводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників);»

Згідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку (далі - ПСБО) 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року №290, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 14 грудня 1999 року за №860/4153:

«5. Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

21. Дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню.»

Згідно п.2.10 «Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 10.01.2007р. №2:

«2.10. Первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням фактично понесених витрат, які передбачені підпунктом 2.2 цих Методичних рекомендацій.»

Таким чином, вищезазначена продукція (дизельне паливо) що залишалися у володінні/розпорядженні ТОВ «ОДІНОЙЛ» повинна бути оприбуткована у бухгалтерському обліку підприємства в момент надбання над нею контролю за справедливою вартістю з одночасним відображенням доходу бухгалтерськими проводками:

Дт. 28 «Товари» Кт 718 «Інший операційний дохід»

Згідно «Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій», затвердженої наказом Міністерства фінансів України №291 від 30.11.1999 року:

«На рахунку 71 «Інший операційний дохід» ведеться узагальнення інформації про інші доходи від операційної діяльності підприємства у звітному періоді, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

До інших операційних доходів відносяться: доходи від реалізації іноземної валюти; доходи від реалізації інших оборотних активів (крім фінансових інвестицій); доходи від операційної оренди активів; доходи від операційної курсової різниці за операціями в іноземній валюті; суми штрафів, пені, неустойок та інших санкцій за порушення господарських договорів, які визнані боржником або щодо яких одержані рішення суду, господарського суду про їх стягнення; доходи від списання кредиторської заборгованості, щодо якої минув строк позовної давності; відшкодування раніше списаних активів (надходження боргів, списаних як безнадійні); суми одержаних безоплатно оборотних активів та субсидій; інші доходи від операційної діяльності.

За кредитом рахунку 71 «Інший операційний дохід» відображається збільшення (одержання) доходу, за дебетом - суми непрямих податків (податку на додану вартість, акцизного податку та інших зборів (обов'язкових платежів)) та списання в порядку закриття на рахунок 79 «Фінансові результати».»

Таким чином за умови, що справедлива вартість вказаної вище продукції складає 36 939 350 грн. списання 718 рахунку в порядку закриття на рахунок 79 призводить до збільшення фінансового результату ТОВ «ОДІНОЙЛ» (код ЄДРПОУ 42967734) на суму 36 939 350 грн.

Згідно вимог Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року:

«Стаття 134. Об'єкт оподаткування

134.1. Об'єктом оподаткування є:

134.1.1. прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.»

Таким чином, не оприбуткування ТОВ «ОДІНОЙЛ» (код ЄДРПОУ 42967734) вказаної продукції за вартістю 36 939 350 грн. призводить до заниження об'єкту оподаткування податком на прибуток на відповідну суму.

Згідно вимог Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року:

«Стаття 136. Ставки податку

136.1. Базова (основна) ставка податку становить 18 відсотків.»

Таким чином, розрахункова сума податку на прибуток, що відповідає сумі заниження ТОВ «ОДІНОЙЛ» об'єкту оподаткування в 36 939 350 грн., складає 5 000 276 грн.

У зв'язку із вищезазначеним, у період часу з 01.09.2022 по 31.12.2022 ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «ОДІНОЙЛ», діючи умисно в порушення п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу та п. 4 ПСБО № 13 «Фінансові інструменти», п. 5 та 7 ПСБО № 15 «Дохід», умисно ухилилася від сплати до бюджету податку на прибуток в результаті не відображення у фінансовій звітності активу від реалізації нафтопродуктів невстановленим досудовим розслідуванням особам, як інших доходів відповідного звітного періоду при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємства, чим занизила дохід ТОВ «ОДІНОЙЛ» на загальну суму 36 939 350 грн, що призвело до завищення від'ємного значення на 9 160 039 грн. та заниження податку на прибуток (18 %) - 5 000 276 грн., спричинивши своїми злочинними діями ненадходження до бюджету коштів в значному розмірі, які в три тисячі і більше разів перевищує установлений законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.

На момент пред'явлення ОСОБА_5 повідомлення про підозру, сума завданих державі збитків в розмірі 5 000 276 грн., спричинених ТОВ «ОДІНОЙЛ», сплачена у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією № 17 від 01.05.2024, а також інформацією, яка міститься у листі Державної податкової служби України від 03.05.2024 № 6021/5/99-00-19-03-04-05.

10.05.2024 прокурор групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурор другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України на підставі ч.4 ст. 212 КК України у зв'язку зі сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі несвоєчасною сплатою податків.

Під час підготовчого судового засідання прокурор, підозрювана ОСОБА_5 та її захисник, кожний окремо, підтримали внесене клопотання прокурора і просили задовольнити.

Підозрювана ОСОБА_5 зазначила, що 08.05.2024 вона надала свою письмову згоду на звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст. 212 КК України. Фактичні обставини вчинення кримінального правопорушення за ч.1 ст. 212 КК України, так як вони детально зазначені в підозрі та клопотанні прокурора, визнала повністю, з кваліфікацією кримінального правопорушення погодилась. Зазначила, що кримінальне правопорушення вчинено помилково, вона працює директором за договором з 2019 року, та подібне сталось вперше, оскільки були неправильно оформлені документи в тому числі і нею. Раніше подібного не вчиняла. Зазначила, що такого більш не повториться, збитки державі всі відшкодовані.

Захисник зазначив, що ОСОБА_5 відшкодувала до моменту притягнення її до кримінальної відповідальності всі збитки державі, а також вперше притягується до кримінальної відповідальності.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши надані матеріали, суд при розгляді вказаного клопотання виходить із положень ч. 3 ст. 314 КПК України, роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п.1 постанови " Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності " № 12 від 23 грудня 2005 року, згідно яких, звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям провадження у справі можливе на будь-яких стадіях судового розгляду справи, у тому числі під час підготовчого судового засідання, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально-правих підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності, та приходить до наступного висновку.

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених ч. 2 ст. 284 КПК України, зокрема у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Частиною 1 ст. 285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

У відповідності до положень ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

За змістом диспозиції ч. 4 ст. 212 КК України, за наявності матеріально-правових умов звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі цієї норми є обов'язковим.

Судовим розглядом встановлено, що до пред'явлення підозри за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 212-1 КК України, ОСОБА_5 погасила заборгованість зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) на сума завданих державі збитків в розмірі 5 000 276 грн., спричинених ТОВ «ОДІНОЙЛ», що підтверджується платіжною інструкцією № 17 від 01.05.2024, а також інформацією, яка міститься у листі Державної податкової служби України від 03.05.2024 № 6021/5/99-00-19-03-04-05.

В листі в.о. директора Департаменту економічного аналізу Державної податкової служби України Нонни Багмет № 6021/5/99-00-19-03-04-05 від 03.05.2024 який надійшов на адресу Державного бюро розслідувань, та долучений прокурором у судовому засіданні зазначено, що згідно з даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС зарахування

коштів, сплачених ТОВ «ОДІНОЙЛ», за шкоду, заподіяну державі, відображені

як надходження до державного бюджету згідно з платіжною інструкцією

від 01.05.2024 № 17 у сумі 5 000 276 гривень.

Відповідно до квитанції АТ «ПУМБ» від 01.05.2024 ТОВ «Одінойл» сплачено на рахунок Казначейства України 5 000 276 гривень.

Зважаючи на викладене, суд, за наявності письмової згоди ОСОБА_5 на закриття кримінального провадження, приходить до висновку про необхідність звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у зв'язку зі сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі несвоєчасною сплатою податків.

Речові докази, процесуальні витрати, цивільний позов у справі відсутні.

Керуючись ст. 212 КК України, ч. 2 ст. 284, ст. 285, п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , задовольнити.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрювану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212 КК України, від кримінальної відповідальності звільнити на підставі ч.4 ст. 212 КК України.

Кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №72022000320000024 від 22.08.2022 закрити у зв'язку зі сплатою ОСОБА_5 податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі несвоєчасною сплатою податків.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом семи днів з дня її проголошення.

Суддя ОСОБА_1