Постанова від 31.03.2025 по справі 200/1809/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року справа №200/1809/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі № 200/1809/24 (головуючий І інстанції Зінченко О.В.) за позовом Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Хомич Іван Олександрович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому, з урахуванням уточненого позову, просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1,197 із застосуванням обмеження її максимальною сумою 1500 грн, починаючи з 01.03.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1,197 без застосування обмеження її максимальною сумою 1500 грн., починаючи з 01.03.2023.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року відмовлено у задоволенні позову.

Представник позивача не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким задовольнити позов.

Апелянт зазначив, що відповідно до статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти, зокрема - постанови. Отже, постанови Уряду мають відповідати та не суперечити Конституції та законам України.

Положення статті 42 Закону № 1058-IV та статті 19 Закону № 2017-III не передбачають можливості встановлення верхньої межі індексації пенсії рішеннями Уряду, а застосування такого обмеження суперечить положенням закону.

Вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні їм суперечити, а відтак у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону необхідно застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Аналогічний висновок щодо застосування закону як акта, який має вищу юридичну силу, ніж підзаконний нормативно-правовий акт, викладений у постановах Верховного Суду від 15.08.2019 у справі № 281/459/17, від 24.10.2019 у справі № 761/14626/17 та у справі № 295/7219/16-а.

У подібній справі за № 160/28752/23 Верховний Суд у своїй постанові від 13.01.2025 дійшов до висновку про законність та обґрунтованість вимог позивача щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу саме в розмірі 1,197 згідно з Постановою КМУ № 168.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволені.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом відповідача від 11.02.2024 року повідомлено про наступне.

Страховий стаж ОСОБА_1 врахований по 30.06.2014 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону №1058, і складає 42 роки 08 місяців 22 дні.

Коефіцієнт страхового стажу відповідно до статті 25 Закону №1058 - 0.42667.

Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії розрахована у відповідності до статті 40 Закону №1058 та станом на 28.02.2022 складала 29232.77 грн (5426.60 грн' - показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2014-2016 роки з урахуванням індексації х 5.38694 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2013).

Розмір пенсії станом на 28.02.2022 складав 12608.13 грн, в тому числі:

12472.75 грн - розмір пенсії за віком, (0.42667 х 29232.77 грн);

135.38 грн - доплата за 7 років понаднормативного стажу.

З 01.03.2022 пенсія ОСОБА_1 автоматизованим способом перерахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» у зв'язку із індексацією заробітної плати на коефіцієнт 1.14.

Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії з 01.03.2022 склала 33325.33 грн (6186.32 грн (5426.60 грн х 1.14) - показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2014-2016 роки з урахуванням індексації X 5.38694 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.12.2013).

Розмір пенсії з 01.03.2022 склав 14354.30 грн, в тому числі:

14218.92 грн - розмір пенсії за віком, (0.42667 х 33325.33 грн);

135.38 грн - доплата за 7 років понаднормативного стажу.

З 01.12.2022 автоматизованим способом проведено перерахунок пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір пенсії станом на 28.02.2023 складав 14365.43 грн, в тому числі:

14218.92 грн - розмір пенсії за віком, (0.42667 х 33325.33 грн);

146.51 грн - доплата за 7 років понаднормативного стажу.

З 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168) автоматизованим способом проведено перерахунок пенсії у зв'язку із індексацією заробітної плати на коефіцієнт 1.197.

Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії з 01.03.2023 складає 39890.45 (7405.03 грн (6186.32 грн х 1.197) - показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2014-2016 роки з урахуванням індексації по постанові №168 х 5.38694 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вказаний період).

Пунктом 10 постанови №168 встановлено, що з 01.03.2023 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови №168, не може перевищувати 1500.00 грн.

Розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 складає 15865.43 грн, в тому числі:

- 17020.06 грн - розмір пенсії за віком, (0.42667 х 39890.45 грн);

- 146.51 грн - доплата за 7 років понаднормативного стажу;

- 17166.57 грн - загальний розмір пенсії за віком;

- 1301.14 грн - обмеження в індексації 01.03.2023.

Розмір пенсії після проведення індексації збільшився на 2801,14 грн., але враховуючи, що розмір збільшення в результаті перерахунку, не може перевищувати 1500 грн., то загальний розмір пенсії до виплати складає 15865,43 грн. (14365,43 грн. + 1500 грн).

Різниця між розміром підвищення 2801,14 грн. та 1500 грн. (-1301.14 грн) є складовою пенсійної виплати та обмеженням в індексації з 01.03.2023.

Згідно ч. 2 статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 №2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Цей пункт Закону №2710-IX є чинним та неконституційним не визнавався.

Отже, Законом про Державний бюджет України на 2023 рік делеговано Кабінету Міністрів України встановлювати порядок та умови індексації пенсійного забезпечення у 2023 році.

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», пунктом 1 якої установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно п. 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, нормами зазначених вище законів надано право Кабінету Міністрів України визначати розмір, умови та порядок збільшення пенсій з метою їх індексації, що й зробив Уряд шляхом затвердження постанови №168. Зазначений пункт 10 Постанови № 168 є чинним та підлягає застосуванню відповідачем.

З 01.03.2023 позивачу нараховано індексацію пенсії з використанням коефіцієнту збільшення 1,197 з обмеженням у сумі 1500 грн., що відповідає вимогам Постанови № 168, прийнятої на виконання пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік».

Крім того, норма про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.

Доводи позивача про те, що положення пункту 10 постанови №168 суперечать Конституції України та законам України, оскільки порушують його право на належний, гарантований державною рівень пенсійного забезпечення, суд вважає хибними, оскільки встановлення граничної величини індексації пенсії саме по собі не є порушенням права позивача на належний соціальний захист, оскільки пов'язане з фінансовими можливостями держави.

Крім того, щодо застосування граничного розміру індексації пенсій з 01.03.2023 відповідно до Постанови №168, Верховний Суд в постанові від 07.06.2024 року у справі №420/25804/23, дійшов висновку, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, положеннями статті 42 Закону №1058-IV Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями постанови №168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної величини - в розмірі 1500 грн.

Верховний Суд в постанові від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23 дійшов висновку про правомірність дій пенсійного органу щодо встановлення позивачу індексації пенсії з 01.03.2023 у розмірі граничної величини, передбаченої пунктом 10 постанови №168 - 1500 грн.

В межах справи №420/25804/23 Верховним судом досліджено нормативно-правове регулювання визначення граничної величини суми індексації пенсії, з огляду на що суд враховує вищенаведені висновки Верховного Суду під час розгляду цієї справи.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що пенсійний орган, нарахувавши позивачеві відповідно до постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 з 01.03.2023 індексацію (підвищення) пенсії в сумі 1500 грн, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Стосовно посилання апелянта на правову позицію, викладену у постановах Верховного суду у справах № 281/459/17, № 761/14626/17, № 295/7219/16-а, № 160/28752/23, то колегією суддів не можуть бути прийняті посилання на ці висновки, оскільки в зазначених постановах касаційний суд не надавав оцінки граничної величини суми індексації (підвищення) пенсії, а лише висловився стосовно застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та які враховуються для обчислення пенсії, при цьому не відходив від правових висновків, зроблених Верховним Судом у наведених вище постановах.

Суд наголошує, що подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, їхніх повноважень, об'єкта, предмета правового регулювання відносин, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їхньої подібності визначається обставинами кожної конкретної справи.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі № 200/1809/24 за позовом Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 31 березня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Е.Г. Казначеєв