Рішення від 31.03.2025 по справі 420/40404/24

Справа № 420/40404/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням заяви про збільшення/зменшення розміру позовних вимог, у якому позивач просить суд:

1.Визнати протиправними бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку з 01.02.2023 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії № ЮО110032 від 01.11.2024 р. виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

2.3обов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.02.2023 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення №ЮО110032 від 01.11.2024 р. виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.02.2023 року по день проведення перерахунку.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивачка зазначила, що отримує пенсію в разі втрати годувальника, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІ1 (надалі - Закон №2262) та вказує на протиправність відмови органу ПФУ у проведенні перерахунку та виплаті її пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 , оскільки враховуючи приписи ч.2 ст.265 КАС України а також принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, з 29.01.2020 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18 і скасування п.6 постанови КМУ №103, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, призначеної згідно з законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Позивачка вертає увагу, що обов'язок відповідача по перерахунку пенсії на підставі нових довідок про складові грошового забезпечення визначено Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262). Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45 повідомляють орган ПФУ. Отже, відповідач, за твердженнями позивача, отримавши оновлені довідки та заяву пенсіонера повинен був перерахувати пенсію, а оскільки протиправно відмовив у здійсненні такого перерахунку, то суд має зобов'язати Головне управління здійснити відповідний перерахунок, при цьому із виплатою різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2023 по день проведення перерахунку.

Ухвалою суду від 13.01.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідачем було подано відзив на позов, в якому він просить відмовити в задоволенні позову та посилається на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою КМУ №45 від 13.02.2008, приписи якого у спірному випадку дотримані не були.

Незважаючи на те, що від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшли довідки про розмір грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 станом на 01.01.2020, 01.01.202, 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, після прийняття рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019р., Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалось. Таким чином, положення Порядку дотримані не були. Указані вище довідки надані Головному управлінню з порушенням вимог Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками, що в тому числі, як вважає відповідач, підтверджується листом Міністерства соціальної політики України №15308/0/2-19/54 від 21.08.2019.

Також, відповідач вважає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, що є підставою для залишення позову без розгляду.

Позивачем подано до суду клопотання про врахування описки, допущеної в позовних вимогах, в якому зазначено, що представником позивача була допущена описка в даті з якої слід здійснити перерахунок пенсії і замість вірної - 01.12.2023 було зазначено 01.02.2023. Представник позивача звертає увагу суду, що чоловік позивача - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 і позивачу була призначена пенсія з наступного місяця. Дане клопотання суд розцінює, як заяву про уточнення позовних вимог в частині дати з якою позивач просить здійснити перерахунок її пенсії.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ) від 01.05.2011.

Як вбачається із свідоцтва про шлюб № НОМЕР_1 від 09.06.1984 та свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 22.11.2023 чоловік позивача - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі №420/20178/24, 01.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлено на ім'я позивача нові довідки:

1. №ЮО110032 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 за посадою старшина роти батальйону курсантів ОдІСВ, яку він займав на день звільнення зі служби, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення складає 14935,00 грн.

2. №ЮО110032 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 за посадою старшина роти батальйону курсантів ОдІСВ, яку він займав на день звільнення зі служби, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення складає 15550,00 грн.

3. №ЮО110032 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 за посадою старшина роти батальйону курсантів ОдІСВ, яку він займав на день звільнення зі служби, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення складає 16315,00 грн.

4. №ЮО110032 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.20223за посадою старшина роти батальйону курсантів ОдІСВ, яку він займав на день звільнення зі служби, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення складає 21009,00 грн.

Зазначені довідки були також направлені до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії позивача.

Крім того, представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в інтересах позивача, із адвокатським запитом та зазначеними вище довідками, за перерахунком своєї пенсії на підставі таких довідок.

Однак, відповідач за результатом розгляду заяви позивача не здійснив відповідного перерахунку його пенсії, надав відповідь у формі листа від 25.11.2024 №1500-0310-8/176549, в якому Головне управління вказало про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, пославшись на те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі №420/20178/24 на Головне управління не покладено жодних зобов'язань.

Не погодившись із діями відповідача у спірних правовідносинах, які вразились у нездійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частинами 1, 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 (далі Закон №2011-XII), визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 1 Закону №2262-ХІІ члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.30 названого Закону право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Статтею 36 Закону №2262-ХІІ визначено розміри пенсії в разі втрати годувальника, яка обчислюється з грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника.

Згідно з положеннями ч.3, ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні основні та додаткові види грошового забезпечення.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

В силу вимог ч.2 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затвердженого Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), який безпосередньо визначає механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ.

У пункті 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється Головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського та начальницького складу.

Пунктом 2 вказаної Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п.4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Проте, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, якою внесено зміни до ряду постанов, в тому числі і до Постанови №704.

Так, пунктом 6 Постанови №103 пункт 4 Постанови №704 був викладений у новій редакції, якою визначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови КМ України від 21.02.2018р. №103.

Отже, з 29.01.2020р. відповідні зміни, які були внесені до п.4 Постанови КМ України №704 втратили чинність.

Таким чином, з 29 січня 2020 року не діє норма п.6 постанови КМУ №103, якою були внесені зміни до п.4 постанови КМУ №704 стосовно того, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Суд наголошує на неможливості застосування норми, визначної в судовому порядку протиправної та скасованої.

Слід зазначити, що питання застосування п.4 Постанови КМ України №704 при вирішення спорів неодноразово було предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 суд касаційної інстанції дійшов наступних висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Відповідно до встановлених обставин справи, ІНФОРМАЦІЯ_5 було оформлено та надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку №ЮО110032 від 01.11.2024 про розмір грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023.

Суд звертає увагу, що відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що Пенсійний фонду України повідомляє головним управлінням в областях, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема, довідка від уповноваженого органу в якому особа проходила службу.

Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом зокрема у постанові від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а, постанові від 12.04.2023 у справі №П/320/122/20, тощо.

Відтак, з моменту отримання відповідної довідки, поданої уповноваженим на те органом або пенсіонером, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії такої особи на підставі отриманої довідки.

При цьому, подання пенсіонером, до відповідного ГУ ПФУ заяви про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення - є самостійною підставою для здійснення перерахунку.

До того ж, право на отримання позивачем пенсії у підвищеному розмірі із розміру грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2023, виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого законом на 01 січня 2023 року, встановлено судовим рішенням у справі №420/20178/24 на виконання якого ІНФОРМАЦІЯ_5 була оформлена та видана оновлена довідка.

Слід зазначити, що Верховний Суд в постанові від 24 травня 2023 року в справі № 160/19847/21, вирішуючи спір, подібний до правовідносин у цій справі, дійшов висновку, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, зокрема, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Суд звертає увагу, що указана вище нова довідка про розмір грошового забезпечення померлого ОСОБА_3 станом на 01.01.2023 є чинною, ніким не оскаржена, не визнана недійсною, не скасована, та її видача була обумовлена зміною розміру грошового забезпечення, що було безпосередньо встановлено відповідним судом рішенням (рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.11.2024 у справі №420/20178/24).

Відтак, у суду відсутні підстави не брати їх до уваги.

Суд зауважує, що відповідно до положення ч.2 ст.51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій, проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. В той же час, враховуючи ту обставину, що чоловік позивача - ОСОБА_2 , у зв'язку зі смертю якого позивачу призначена пенсія по втраті годувальника, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та, як стверджує позивач, їй пенсія призначена з 01.12.2023, пенсія підлягає перерахунку з дня її призначення.

Проте, відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, що призвело до порушення його прав.

Такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву обставини судом оцінюються критично, позаяк такі не доводять правомірності поведінки відповідача у спірних правовідносинах, не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, право на отримання якої було встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Суд вважає також безпідставним посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 року №15308/0/2-19/54, адже подібні документи мають інформаційний характер та не є нормативно-правовими актами.

З урахуванням викладеного вище у сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених ОСОБА_1 вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 , виданої станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зобов'язанням провести такий перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням вже виплачених сум.

Водночас, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання відповідача перерахувати та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2023 року по день проведення перерахунку, виходячи з такого.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

У спірному випадку, перерахунку пенсії позивача 01.12.2023 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО110032 від 01.11.2024, відповідачем ще не здійснено, жодні суми за наслідком такого перерахунку ще не нараховані, відповідно, не визначено і різниці між нарахованою та фактично виплаченою сумою, не здійснено жодних виплат. У суду на момент розгляду даної справи відсутні підстави вважати, що права позичав в частині виплати різниці між нарахованою та фактично виплаченою пенсією будуть порушені відповіддачем.

Таким чином, наразі, у вказаній частині позову відсутній спір. Отже, такі вимоги позивача є передчасними.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2023 по день проведення перерахунку, слід відмовити, як передчасних.

Підсумовуючи викладене у сукупності, суд робить висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Оцінюючи доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву з приводу пропуску позивачем строку звернення до суду із даним позовом, суд відхиляє за необґрунтованістю, виходячи з наступного.

За приписами ч. 1, 2 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У свою чергу, відповідно до положення ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи те, що у зв'язку з отриманням оновлених довідок у відповідача виник обов'язок вчинити відповідні дії щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 і пенсійний орган не вчинив таких дій, право позивача на перерахунок пенсії не може бути обмежено будь-яким строком.

За таких обставин, суд вважає помилковими доводи відповідача щодо пропуску позивачем строків звернення до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 968,96 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 №ЮО110032 від 01.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 рік.

3обов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 №ЮО110032 від 01.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 рік з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області витрати зі сплати судового збору у сумі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА