31 березня 2025 рокусправа № 380/25404/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі судді Желік О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , пенсії з обмеженням її максимального розміру з 01.07.2021 - дати перерахунку пенсії відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі № 380/14987/24;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження максимального розміру пенсії з 01.07.2021 - дати перерахунку пенсії відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі № 380/14987/24.
Позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років. Вказує, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі № 380/14987/24 відповідачем було протиправно обмежено максимальний розмір його пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Вважаючи порушеним своє право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду.
Ухвалою судді від 23.12.2024 в справі було відкрито провадження в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона щодо задоволення позову заперечила. Вказала, що відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року не може перевищувати 10 740 грн. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017, внесені зміни у частину 7 статті 43 Закону 2262 слова і цифри «у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016» змінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року». Отже відповідач вважає, що оскільки розмір пенсії позивача перевищив максимальний розмір пенсії, то такий необхідно обмежувати 10-ми прожитковими мінімумами.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №380/14987/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) перерахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вищевказаного судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області у жовтні 2024 року було здійснено позивачу перерахунок пенсії (з 01.07.2021).
Згідно перерахунку пенсії з 01 жовтня 2024 року (на виконання рішення суду) підсумок пенсії (з надбавками) становить 36483,16 грн., проте з урахуванням максимального розміру пенсії: 31376,41 грн.
Позивач звертався до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку та виплати його пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №380/14987/24.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №1300-5308-8/195964 від 02.12.2024 позивача повідомлено, зокрема, про те, що на виконання рішення у справі №380/14987/24 Головним управлінням з 01 липня 2021 року до розміру його пенсії встановлено доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713).
Після перерахунку пенсії на виконання рішення у справі №380/14987/24, розмір пенсії позивача становить 36 483,16 грн., в тому числі:
27063,96 грн. - основний розмір пенсії (77 % від 35148 грн., де 35148 грн. - розмір грошового забезпечення);
3788,95 грн. - індексація основного розміру пенсії з 01.03.2022 року;
1500 грн. - індексація основного розміру пенсії з 01.03.2023 року;
1500 грн. - індексація основного розміру пенсії з 01.03.2024 року;
2000 грн. - щомісячна доплата до 2000 грн. відповідно до Постанови №713;
590,25 грн. - підвищення учаснику бойових дій;
40 грн. - цільова грошова допомога учасникам бойових дій.
Також позивача повідомлено, що оскільки в рішенні у справі №380/14987/24 відсутні зобов?язання щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови №713 встановлено в межах максимального розміру пенсії, визначеного на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 31.12.2021 у справі №380/23809/21 та від 09.01.2023 у справі №380/15533/22.
Позивач, вважаючи, що відповідач протиправно обмежив максимальний розмір його пенсії, звернувся до суду з метою захисту своїх прав.
Вирішуючи спір суд керується таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які, зокрема, перебували на військовій службі.
Стаття 10 Закону № 2262-XII передбачає, що призначення і виплата пенсій, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 7 статті 43 Закону № 2262-XII встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, у вказаному рішенні Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Згідно з пунктами 3, 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 року № 15-рп/2000 у справі про порядок виконання рішень Конституційного Суду України обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України, яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів. Це виключає можливість органу державної влади, у тому числі парламенту, органу місцевого самоврядування, їх посадових осіб відтворювати положення правових актів, визнаних Конституційним Судом України неконституційними, крім випадків, коли положення Конституції України, через невідповідність яким певний акт (його окремі положення) було визнано неконституційним, у подальшому змінені в порядку, передбаченому розділом XIII Основного Закону України.
Конституційний Суд України в пункті 7 рішення № 4-рп/2016 від 08 червня 2016 року вже висловив правову позицію, згідно з якою зауважив, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, не можуть бути прийняті в аналогічної редакції, оскільки рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені. Повторне запровадження правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, дає підстави стверджувати про порушення конституційних приписів, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй».
З огляду на те, що положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII визнано Конституційним Судом України неконституційним, воно втратило чинність з дня ухвалення такого рішення, а саме з 20.12.2016 року, тому внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016 року до частини сьомої зазначеної статті зміни є нереалізованими, оскільки частина 7 статті 43, після рішення Конституційного Суду України, у Законі № 2262-XII відсутня. Крім цього, вказані зміни, по своїй суті є повторним запровадженням правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, а тому ці зміни, не створюють підстав для обмеження пенсії максимальним розміром.
Крім того, суд вважає, що обмеження пенсії військовослужбовців (інших осіб) максимальним розміром, на підставі норм Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» є неправильним, оскільки цей закон є загальним, водночас спеціальним законодавчим актом, який визначає порядок, умови та норми пенсійного забезпечення військовослужбовців є Закон № 2262-XII, у якому норми щодо обмеження пенсії максимальним розміром відсутні, оскільки визнані неконституційними.
Як видно зі змісту частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII, прив'язка максимального розміру пенсії осіб, пенсію яким призначено у відповідності до Закону № 2262-XII, здійснюється до прожиткового мінімуму, установленому для осіб, які втратили працездатність (на відповідний календарний рік).
Так, статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень, з 1 грудня - 2093 гривні.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1 січня - 2093 гривні.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1 січня - 2361 гривня.
З наведених вище норм суд доходить висновку, що максимальний розмір пенсії осіб, пенсію яким призначено на підставі Закону № 2262-XII, у відповідності до частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII не повинен перевищувати (що, на думку суду, є протиправним):
- з 01.01.2021 по 30.06.2021 - 17690,00 грн.;
- з 01.07.2021 по 30.11.2021 - 18540,00 грн.;
- з 01.12.2021 по 31.12.2021 - 19340,00 грн.;
- з 01.01.2022 по 30.06.2022 - 19340,00 грн.;
- з 01.07.2022 по 30.11.2022 - 20270,00 грн.;
- з 01.12.2022 по 31.12.2022 - 20930,00 грн.;
- з 01.01.2023 по 31.12.2023 - 20930,00 грн.;
- з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 23610,00 грн.
Суд встановив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №380/14987/24 позивачу здійснено перерахунок пенсії в жовтні 2024 року (перераховано з 01.07.2021).
Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ХВ55884, ОСОБА_1 :
- з липня 2021 року по лютий 2022 року підлягало виплаті 25017,85 грн., при цьому фактично виплачено 25017,85 грн.;
- з березня 2022 року по вересень 2024 року підлягало виплаті 31376,41 грн., при цьому фактично виплачено 31376,41 грн.
Позивач наголошує на тому, йому з 01.07.2021 обмежено максимальний розмір пенсії.
Разом з тим, з долучених до матеріалів справи доказів судом не встановлено обмеження розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність в період з 01.07.2021 по 30.09.2024.
Відповідності до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Системне тлумачення вищенаведеної норми дає підстави стверджувати про те, що судовому захисту підлягають виключно порушені права, свободи чи інтереси особи.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України розподіл судових витрати між сторонами не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Желік О.М.