31 березня 2025 рокусправа № 380/16680/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі судді Желік О.М., розглянувши в порядку загального позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною так скасування постанови, визнання протиправним та скасування розпорядження, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із вимогами:
- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про застосування санкцій до ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» від 06.02.2024 №260;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про усунення порушення ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» від 06.02.2024 №31-р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 02.01.2024 №3, виданого згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 04 жовтня 2023 року №1838 «Про проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ», відділом НКРЕКП у Львівській області проводилась позапланова виїзна перевірка дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» (далі - ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ») вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії. що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 лютого 2017 року №201 (далі - Ліцензійні умови) за період діяльності з 01.04.2023 по 04.01.2024. За результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб?єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу складено Акт від 18.01.2024 №28, який отримано позивачем 18.01.2024. Акт перевірки від 18.01.2024 №28 підписано Товариством із письмовими застереженнями, в яких зазначалось. що письмові пояснення та заперечення будуть подані у визначений законодавством строк, а саме протягом 5 (п?яти) робочих днів з моменту отримання акту.
Представник позивача вказує, що 24.01.2024 на адресу НКРЕКП та відділу НКРЕКП у Львівській області ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» направлено пояснення та обґрунтування (заперечення) до акту №28 від 24.01.2024 за вих. №797-Лв-69-0124, складеного за результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб?єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання природного газу, до якого надано копію сертифікату Львівської Торгово-промислової палати №4600-24-0043 про засвідчення форс-мажорних обставин. Також представник вказав, що 06.02.2024 на адресу НКРЕКП ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» направлено пояснення щодо зменшення розміру штрафу, розрахованого та скоригованого до 80%.
На відкритому засіданні, яке відбулося 06.02.2024 НКРЕКП, за результатами розгляду акта перевірки прийнято постанову №260 «Про застосування санкцій до ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу», якою накладено штраф на ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» у розмірі 179333,00 грн. за порушення підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов.
Одночасно з прийняттям Постанови НКРЕКП про застосування санкцій до ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» від 06.02.2024 №260 видано Розпорядження від 06.02.2024 №31-р щодо усунення порушення ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» та зобов?язано ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» (код ЄДРПОУ 39594527) усунути порушення пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 №201, а саме: підпункту 25 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП, для чого у строк до 01 березня 2024 сплатити компенсацію 233 споживачам за недотримання Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року №1156, про що повідомити НКРЕКП.
ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» не погоджується з постановою від 06.02.2024 №260 та розпорядженням від 06.02.2024 №31-р, вважає їх протиправними та такими, що прийняті з порушенням норм діючого законодавства, з огляду на те, що такі прийнято без врахування статусу позивача як постачальника природного газу, оскільки пунктом 3.5 розділу III Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року №1156, визначено, що надання компенсації за недотримання мінімальних стандартів побутовому споживачу здійснюється діючим постачальником природного газу. Однак відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 08 червня 2022 року №198 з 01 травня 2022 року всіх побутових споживачів ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» включено до Реєстру постачальника «останньої надії» - Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (далі - ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України»). Крім того відповідачем при прийнятті спірної постанови не враховано пункт 3.10 Мінімальних стандартів, відповідно до якого споживачі мають самостійно звернутися до постачальника із заявою за отримання компенсації, а відсутність таких заяв свідчить про відсутність у побутових споживачів будь-яких претензій щодо недотримання ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу.
Окрім цього представник позивача вказав, що відповідно до абзацу четвертого пункту 24 розділу III Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2496 (зареєстровано Міністерством юстиції України 06 листопада 2015 року за №1382/27827; далі Правила постачання природного газу), обов'язок щодо повернення постачальником сум переплати виникає тільки перед споживачем, з яким укладений договір постачання природного газу. Разом з тим постановою НКРЕКП від 10 листопада 2022 року №1415 до Мінімальних стандартів з 01 січня 2023 року включено обов'язок повернення переплати і попереднім постачальником. При цьому позивач вважає, що НКРЕКП, застосовуючи Мінімальні стандарти (в редакції постанови від 10 листопада 2022 року №1415), неправильно визначила часові межі застосування такої норми права, оскільки правовідносини щодо повернення переплати виникли до прийняття зазначеної постанови і строк звернення споживачів з письмовими вимогами було вичерпано та ці правовідносини в такому випадку не мали триваючий характер. Крім того, НКРЕКП порушено й порядок проведення перевірки, яка проводилася на підставі звернень споживачів 12 постачальників природного газу щодо неповернення на письмові вимоги споживачів природного газу коштів переплати за послуги постачання природного газу. Тому перевірка повинна проводитись виключно з тих питань, які стали предметом такої перевірки.
Також представник позивача наголошує, що компенсація за недотримання Мінімальних стандартів не надається за обставин дії непереборної сили (форс-мажорних обставин). Так переведення на підставі наказу Міністерства енергетики України від 08 червня 2022 року №198 усіх побутових споживачів ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» на постачальника «останньої надії» ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» з 01 травня 2022 року (тобто «заднім числом») призвело до виникнення значної переплати побутових споживачів, які продовжували протягом травня 2022 року здійснювати оплату на рахунки позивача, що і спричинило масові звернення побутових споживачів щодо повернення коштів у зв'язку із переплатою. Водночас введення на території України воєнного стану, значне скорочення штату працівників товариства, та великий обсяг звернень побутових споживачів щодо повернення коштів призвели до неможливості своєчасного повернення коштів побутовим споживачам.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив на позовну заяву, у якому представник щодо задоволення позову заперечив та вказав, що регулятором проаналізовано реєстри надання послуг та письмових звернень споживачів, реєстри надання компенсацій споживачам постачальників природного газу за 2-й квартал 2023 року, що подаються до НКРЕКП відповідно до вимог Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам», затвердженої Постановою № 1416 (далі - Постанова № 1416), на підставі яких заповнюється форма звітності №4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна), на підставі яких заповнюється форма звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна), за даними яких за 2-й квартал 2023 року ТОВ «ЛЬВІВГА ЗБУТ» не надавалися компенсації споживачам у звітному періоді.
Як зазначає представник відповідача, ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» стосовно причин невиплати компенсації в якості причини затримки повернення переплати споживачам зазначено форсмажорні обставини. Водночас, згідно з положеннями пунктом 3.3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам», затвердженої Постановою НКРЕКП № 1416, визначено, що затримка у наданні послуги внаслідок форс-мажорних обставин або з вини споживачів має бути документально підтверджена. Також, згідно з пункту 3.14 глави 3 Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року № 1156 (далі - Мінімальні стандарти та вимоги) компенсація за недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу не надається у випадках, якщо недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу було спричинено, зокрема, доведеними форс-мажорними обставинами, що підтверджується відповідно до чинного законодавства. Відповідно до пункту 5 частини сьомої статті 19 Закону про НКРЕКП підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є, зокрема перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах. Отже, на підставі постанови НКРЕКП від 04 жовтня 2023 року № 1838 «Про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» та посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 02 січня 2024 року № 3, у період з 05.01.2024 по 18.01.2024 було проведено позапланову виїзну перевірку щодо дотримання ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201.
Як зазначає представник відповідача, за результатами позапланової виїзної перевірки ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» складено Акт від 18 січня 2024 року № 28 (далі - Акт № 28). Актом № 28 зафіксовано, що ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» не дотримано вимог пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, а саме: підпункту 18 в частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку, зокрема, форми № 4 за 2-ий квартал 2023 року; підпункту 23 у частині надання документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менше як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), зокрема, звітності за формою №4 за 2-й квартал 2023 року, що містить достовірні дані; підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов щодо дотримання Стандартів та вимог), зокрема, дотримання пунктів 3.1, 3.2, 3.4 глави 3 Стандартів та вимог щодо забезпечення мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу споживачу, надання споживачам компенсації у разі недотримання мінімальних стандартів якості.
Представник відповідача акцентує увагу на тому, що у пункті 3.2 глави 3 Мінімальних стандартів передбачена аналогічна вимога щодо повернення переплати споживачам, встановлена абзацом четвертим пункту 24 розділу ІІІ Правил постачання, а саме, що повернення переплати вартості природного газу на поточний рахунок побутового споживача, у тому числі повернення переплати попередніми постачальниками, або надання обґрунтованої відповіді споживачу щодо повернення суми переплати відбувається у строк не більше 5 робочих днів з дня отримання письмової вимоги побутового споживача (стандарт введений в дію з 01.01.2023). Відповідно до даних наведених у Таблиці 1 до Акту № 28 НКРЕКП здійснила перевірку щодо заяв споживачів про повернення переплат зареєстрованих ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» протягом ІІ кварталу 2023 року а отже у період дії вимог пункту 3.2 глави 3 Мінімальних стандартів. Одночасно, Актом № 28 зафіксовано, що письмові вимоги щодо переплати, отримані Постачальником у ІІ кварталі 2023, коли відповідні зміни до Мінімальних стандартів вже діяли. При цьому, стандарт відраховується з дати отримання такої письмової вимоги. Таким чином, твердження Позивача про існування суперечностей між спеціальними нормами не відповідають дійсним обставинам справи та спростовуються вищенаведеним, а тому наявні всі підстави стверджувати про порушення Позивачем підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов.
Представник відповідача наголошує, що при підготовці проекту рішення щодо застосування штрафу до ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» Департамент ліцензійного контролю керувався положеннями Порядку №1800, зокрема при розрахунку штрафу було враховано: коефіцієнт завданої шкоди, який склав 1,1, коефіцієнт коригування розміру штрафу на тривалість порушення, який склав 1,37, коригування розміру штрафу з урахуванням пом'якшуючих обставин: поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення 0,30. Щодо розрахунку розміру штрафу за порушення підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов та підпункту 23 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов сума балів не перевищувала 12, тому штраф за ці порушення не застосовується. З огляду на зазначене, НКРЕКП застосувала до Товариства санкції в межах наданих повноважень та дотрималась принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій.
Насамкінець представник відповідача зазначив, що ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» не було надано Регулятору належних документів, що підтверджували б настання форс-мажорних обставин при наданні послуг для кожного із 233 споживачів, вказаних в Акті № 28, та засвідчених відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 в справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 в справі закрито підготовче провадження та призначено її до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні, що відбулось 18.02.2025, представник позивача поданий адміністративний позов підтримав та просив такий задовольнити. Представник відповідача щодо задоволення позову заперечив.
За результатом проведеного судового засідання суд вирішив перейти до письмового провадження з метою ухвалення рішення.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» є підприємством, що здійснює господарську діяльність із постачання природного газу та діє на підставі ліцензії, виданої постановою НКРЕКП від 04.06.2015 №1628 та від 25.04.2017 №549.
На підставі посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 02.01.2024 №3, виданого згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.10.2023 №1838 «Про проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ», відділом НКРЕКП у Львівській області проводилась позапланова виїзна перевірка дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії. що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.02.2017 №201 за період діяльності з 01.04.2023 по 04.01.2024.
За результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб?єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу складено Акт від 18.01.2024 №28.
Актом №28 зафіксовано, що ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» не дотримано вимог пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, а саме:
підпункту 18 в частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку, зокрема, форми № 4 за 2-ий квартал 2023 року;
підпункту 23 у частині надання документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менше як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), зокрема, звітності за формою №4 за 2-й квартал 2023 року, що містить достовірні дані;
підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов щодо дотримання Стандартів та вимог, зокрема, дотримання пунктів 3.1, 3.2, 3.4 глави 3 Стандартів та вимог щодо забезпечення мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу споживачу, надання споживачам компенсації у разі недотримання мінімальних стандартів якості.
24.01.2024 на адресу НКРЕКП та відділу НКРЕКП у Львівській області ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» направлено пояснення та обґрунтування (заперечення) до акту №28 від 24.01.2024 за вих. №797-Лв-69-0124, складеного за результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб?єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання природного газу, до якого надано копію сертифікату Львівської Торгово-промислової палати №4600-24-0043 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
06.02.2024 на адресу НКРЕКП ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» направлено пояснення щодо зменшення розміру штрафу, розрахованого та скоригованого до 80%.
06.02.2024 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, за результатами розгляду Акта №28, НКРЕКП були прийняті постанова № 260 та Розпорядження № 31-р (додається). Так, постановою № 260 застережено ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» щодо недопущення надалі порушень підпунктів 18 та 23 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку та надання документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менше як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів з державного нагляду (контролю) та накладено штраф на ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» у розмірі 179 333 (сто сімдесят дев'ять тисяч триста тридцять три) гривні за порушення підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу,затверджених НКРЕКП.
Одночасно, Розпорядженням № 31-р ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» зобов'язано усунути порушення підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП, для чого у строк до 01.03.2024 сплатити компенсацію 233 споживачам за недотримання Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року № 1156, про що повідомити НКРЕКП.
Вважаючи протиправними вищевказані розпорядження та постанову відповідача, позивач звернувся до суду з метою їх скасування.
Вирішуючи спір суд керується таким.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII).
За змістом частини першої статті 1, пункту 1 частини першої статті 2 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
Відповідно до статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
За приписами частин першої, другої статті 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Як установлено частиною п'ятою статті 19 Закону №1540-VIII, за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Частиною сьомою статті 19 Закону №1540-VIII встановлено, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є, зокрема, обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктом, що належить до особливої групи споживачів, її законних прав (пункт 2); перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах (пункт 5).
Аналогічні норми щодо підстав проведення позапланових виїзних перевірок закріплені у пункті 4.1 глави 4 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428 (в редакції постанови НКРЕКП від 09 червня 2021 року №935, зі змінами; далі - Порядок №428).
За приписами частини третьої статті 22 Закону №1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта.
Абзацом третім частини п'ятої статті 14 названого Закону передбачено, що рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями.
Пунктом 2.1 глави 2 Ліцензійних умов установлено, що господарська діяльність з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.
Позапланова перевірка ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» була проведена відповідачем на підставі посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 02.01.2024 №3, виданого згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.10.2023 №1838 «Про проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ».
Із змісту акта перевірки від 18.01.2024 №28 слідує, що відповідачем під час перевірки ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» виявлено порушення підпунктів 18, 23 та 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов.
Названими пунктами Ліцензійних умов установлено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: складати звітність, затверджену НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подавати її до НКРЕКП у встановленому порядку; надавати НКРЕКП документи, інформацію та звітність, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю)); дотримуватись мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП.
Як на підставу для звільненні від відповідальності за вказані вище порушення позивач посилається, серед іншого, на сертифікат Львівської Торгово-промислової палати №4600-24-0043 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
Водночас вказаний сертифікат відповідачем при розгляді питання про притягнення позивача до відповідальності взято до уваги не було.
Суд враховує, що відповідно до підпункту 4 пункту 11.5 розділу XI Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500, яка зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1386/27831 (далі Типовий договір), дія цього договору припиняється у разі реєстрації споживача в Реєстрі споживачів іншого постачальника на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи у порядку, визначеному Правилами постачання та Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493. У такому випадку дія цього Договору припиняється на наступний день після реєстрації споживача в Реєстрі іншого постачальника.
Таким чином, з 01.05.2022 побутові споживачі були виключені з Реєстру постачальника ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» і дія Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам між ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» та побутовими споживачами з 02.05.2022 була припинена.
НКРЕКП було перевірено період діяльності ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» з 01.04.2023 по 04.01.2024.
Суд встановив, що 24.01.2024 на адресу НКРЕКП та відділу НКРЕКП у Львівській області ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» направлено пояснення та обґрунтування (заперечення) до акту №28 від 24.01.2024 за вих. №797-Лв-69-0124, складеного за результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб?єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання природного газу, до якого надано копію сертифікату Львівської Торгово-промислової палати №4600-24-0043 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили). Дата настання обставин: 08.06.2022; дата закінчення обставин: тривають на 12.01.2024.
Таким сертифікатом засвідчено ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану, значне скорочення штату працівників підприємства, що привело до неможливості своєчасного повернення коштів побутовим споживачам.
Згідно цього ж сертифікату, такі форс-мажорні обставини засвідчено щодо обов'язку: щодо забезпечення повернення переплати вартості природного газу на поточний рахунок побутового споживача, у тому числі повернення переплати попередніми постачальниками, або надання обґрунтованої відповіді споживачу щодо повернення суми переплати у строк не більше 5 робочих днів з дня отримання письмової вимоги побутового споживача.
Відповідно до пункту 10.1 Розділу Х Типового договору сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин).
За приписами пункту 2.15 Мінімальних стандартів компенсація за недотримання мінімальних стандартів якості послуг розподілу природного газу не надається у випадках, якщо недотримання мінімальних стандартів якості послуг розподілу природного газу було спричинено доведеними форс-мажорними обставинами, що підтверджується відповідно до чинного законодавства.
Згідно із пунктом 3.14 Мінімальних стандартів компенсація за недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу не надається у випадках, якщо недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу було спричинено доведеними форс-мажорними обставинами, що підтверджується відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до статті 219 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Приписами частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням наведеного суд дійшов переконання, що накладення на ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» оскаржуваною постановою НКРЕКП від 06.02.2024 №260 штрафних санкцій та покладення розпорядженням від 06.02.2024 №31-р обов'язку у стислі терміни усунути порушення, допущені під час дії форс-мажорних обстави, не відповідають критеріям, передбаченим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Частиною 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (Заява № 4909/04) від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
У Висновку №11(2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32 - 41), серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про повне задоволення адміністративного позову.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про застосування санкцій до ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» від 06.02.2024 №260.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про усунення порушення ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» від 06.02.2024 №31-р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19; ЄДРПОУ 39369133) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» (м. Львів, вул. Шевченка, 111А; ЄДРПОУ 39594527) сплачений при подачі позову судовий збір в сумі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Желік О.М.