Ухвала від 28.03.2025 по справі 347/2949/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"28" березня 2025 р. Справа № 347/2949/24

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження питання про дотримання строку звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Косівської міської Ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про скасування рішення виконавчого комітету Косівської міської ради №66-1 від 22.12.2020, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Косівської міської Ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про скасування рішення виконавчого комітету Косівської міської ради №66-1 від 22.12.2020 "Про поштову адресу".

Підставою звернення позивача із вказаним позовом, є протиправне на переконання позивача рішення відповідача №66-1 від 23.12.2020.

Ухвалою Косівського районного суду від 28.12.2024, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Косівської міської ради, заінтересована особа: ОСОБА_2 про скасування рішення виконавчого комітету Косівської міської ради №66-1 від 22.12.2020 - передано за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

31.01.2025 справа 347/2949/24 супровідним листом від 29.01.2025 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.01.2025, справу 347/2949/24 розподілено для розгляду судді Микитин Н.М.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2025 дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам, визначеним статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку.

У зв'язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.02.2025, поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з даним позовом та відкрити провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

24.04.2025 на адресу суду від представника третьої особи, надійшла заява від 21.03.2025 про залишення позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Косівської міської Ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про скасування рішення виконавчого комітету Косівської міської ради №66-1 від 22.12.2020 без розгляду, згідно якої зазначено, що договорі дарування житлового будинку від 19.01.2021 адреса проживання позивача дійсно вказана як АДРЕСА_1 , а адреса відчужуваного ним будинковолодіння вказана як АДРЕСА_2 . Відтак, на думку представника третьої особи, позивачем порушено встановлений законом шестимісячний строк звернення до суду.

Розглянувши подане представником третьої особи клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, вивчивши зміст позовної заяви, оцінивши матеріали позовної заяви, суд зазначає наступне.

За приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після відкриття провадження у адміністративній справі вправі встановлювати (перевіряти) відповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.

Згідно статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України, процесуальні строки це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно із частиною 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із зазначеними вище позовними вимогами є шестимісячний строк.

Із змісту позовної заяви слідує, що, позивач просить суд скасування рішення виконавчого комітету Косівської міської ради №66-1 від 22.12.2020, яким присвоєно поштову адресу в АДРЕСА_2 , новозбудованому житловому будинку.

Так, згідно поданого клопотання від 19.02.2025 про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, позивачем зазначено, що про оскаржуваний наказ дізнався тільки в 2024 році.

Однак, суд, звертає увагу, що відповідно до змісту договору дарування житлового будинку від 19.01.2021, який підписаний ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , посвідчений приватним нотаріусом Косівського нотаріального округу Івано-Франківської області Феденчуком С.І.. та зареєстрований в реєстрі за №46, зазначено, що адреса проживання позивача АДРЕСА_1 , а адреса відчужуваного ним будинковолодіння АДРЕСА_2 .

Таким чином, з урахуванням вище наведеного, суд зазначає, що з змісту вищенаведеного договору дарування житлового будинку від 19.01.2021, ОСОБА_1 , як дарувальнику, було відомо про присвоєння адреси АДРЕСА_2 будинковолодінню, яке він дарував ОСОБА_2 , однак, позивач з даним адміністративним позовом звернулася до адміністративного суду тільки в 2024 році.

В зв'язку вищенаведеним, суд дійшов висновку, що позивач звернувся до адміністративного суду із пропущенням шестимісячного строку.

Відповідно до приписів частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Враховуючи наведене, з урахуванням доводів наведених у заява від 21.03.2025 про залишення позовної заяви без розгляду, позивачу необхідно надати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з посиланням на обставини, які перешкоджали позивачу звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого приписами частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України та навести доводи на обґрунтування поважності причин пропуску строку та надати докази на підтвердження даних доводів.

При цьому, обов'язковою умовою поновлення судом строків на звернення до адміністративного суду є існування поважної причини (певних обставин або обставини, за яких своєчасне здійснення процесуальної дії було неможливим або утрудненим) пропуску такого строку, про що зазначається та підтверджується матеріалами, що до неї додаються.

В контексті наведеного слід також зазначити, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Згідно з частинами 1 та 3 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

З приписами частини 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

У зв'язку із викладеним, позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків шляхом подання заяви про поновлення строку із зазначення поважних причин пропуску строку звернення до суду.

На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 161, частиною 13 статті 171 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Косівської міської Ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про скасування рішення виконавчого комітету Косівської міської ради №66-1 від 22.12.2020 - залишити без руху.

Надати позивачу п'ятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаного недоліку шляхом подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з посиланням на обставини, які перешкоджали позивачу звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого приписами частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України та навести доводи на обґрунтування поважності причин пропуску строку та надати докази на підтвердження даних доводів.

Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде залишена без розгляду.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя Микитин Н.М.