Рішення від 31.03.2025 по справі 280/933/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

31 березня 2025 року о/об 15 год. 30 хв.Справа № 280/933/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування мобілізаційного розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; 2) визнати протиправним та скасувати мобілізаційне розпорядження від 04.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до якого проведено призов ОСОБА_1 під час дії мобілізації.

У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або Позивач) 04.09.2025 року був мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ТЦК або Відповідач). Позивач є студентом денної форми навчання національного університету «Запорізька політехніка», у зв'язку з чим він має право на відстрочку від призову на військову службу. Всупереч зазначених обставин щодо права на відстрочку, Відповідачем було затримано позивача, доставлено до ТЦК, направлено для проходження медичного огляду ВЛК в результаті якого визнано позивача придатним до військової служби без обмежень. Після чого без вручення повістки на відправку військово-облікового документу було мобілізовано та відправлено до військової частини НОМЕР_3 . … Позивач вважає, що відповідач знехтував своїми службовими обов'язками по з'ясуванню статусу позивача, фактично позбавили його конституційного права на освіту та позбавили права на подання заяви на відстрочку. Позивач оновив дані, в розшуку не перебував, тобто жодним чином не порушував Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та протиправно був позбавлений конституційних прав щодо примусового доставлення до ТЦК без згоди та примусового утримання та позбавлення волі. ІНФОРМАЦІЯ_5 визначені пунктами 8, 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, серед яких відсутні повноваження на затримання, привід і позбавлення волі будь-яких осіб, зокрема військовозобов'язаних. … Таким чином право Позивача на подання заяви про надання відстрочки було порушено, а за таких умов призов позивача не може вважатись правомірним, а мобілізаційне розпорядження начальника від 04.09.2024 року є протизаконним, тому Позивач звернувся з відповідним позовом за захистом своїх прав. … Відповідно до Довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти ОСОБА_1 з 28.08.20224 року є студентом денної форми навчання Національного університету «Запорізька політехніка», куди він був зарахований наказом ректора №509-С від 28.08.2024 року. Строк завершення здобуття освіти - 19.01.2026 рік. … Отже, станом на 04.09.2024 Позивач мав статус студента, а тому не підлягав призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». … Таким чином, обов'язок щодо перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу покладено на відповідні районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а тому Відповідач мав перевірити наявність чи відсутність підстави у позивача для одержання відстрочки від призову за мобілізацією. Крім того, Позивач під час затримання та прибуття до ТЦК ним було повідомлено про те, що він є студентом денної форми навчання (про що свідчить скріншоти листування з рідною сестрою). Отже, в день видачі мобілізаційного розпорядження та під час направлення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_3 Відповідачу було достеменно відомо про обставини, що позивач є студентом денної форми навчання у Національному університеті «Запорізька політехніка», а тому останній мав право на відстрочку від призову. Вказане свідчить про те, що Відповідач не виконав свій обов'язок щодо перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу. Таким чином, Позивач мав право на відстрочку від призову за мобілізацією на підставі п.1 частини 3 статті 23 Закону №3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», (чинної на час виникнення спірних правовідносин) як студент, який навчається за денною формою здобуття освіти. За наведених обставин, дії Відповідача щодо призову під час мобілізації та направлення до військової частини НОМЕР_3 Позивача на військову службу є протиправними. При цьому, слід зазначити, що відповідно до пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям. Отже територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, виконуючи свої владні управлінські функції, здійснюють оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом направлення повістки. … Вважаємо, що у спірних правовідносинах порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправного мобілізаційного розпорядження Відповідача про призов на військову службу під час мобілізації від 04.09.2024 року. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлявся належним чином.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

За ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

За матеріалами справи ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, сформованій 13.12.2024, зазначено, зокрема: «Прізвище» - « ОСОБА_2 »; «Ім'я» - « ОСОБА_3 »; «По батькові (за наявності)» - « ОСОБА_4 »; «Назва закладу освіти» - «Національний університет «Запорізька політехніка»»; «Ступінь/Рівень освіти» - «Магістр»; «Форма здобуття освіти» - «Денна»; «Код та назва спеціальності/професії» - «131 Прикладна механіка»; «Дата початку здобуття освіти» - «01.10.2024»; «Дата завершення здобуття освіти» - «19.01.2026»; «Номер наказу про зарахування (поновлення, переведення)» - «509-С»; «Дата наказу про зарахування (поновлення, переведення)» - «28.08.2024»; «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»» - «Так, не порушує».

Також, у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, сформованій 13.12.2024, зазначено, зокрема: «Порядковий номер» - «1», «Тип документа» - «Диплом бакалавра», «Серія» - «АР», «Номер» - «42011273», «Ким видано» - «Запорізький національний технічний університет», «Дата видачі» - «15.02.2012»; «Порядковий номер» - «2», «Тип документа» - «Диплом молодшого спеціаліста», «Серія» - «АР», «Номер» - «24140123», «Ким видано» - «Запорізький електротехнічний технікум-коледж», «Дата видачі» - «30.06.2004»; «Порядковий номер» - «3», «Тип документа» - «Атестат про повну загальну середню освіту», «Серія» - «АР», «Номер» - «17548492», «Ким видано» - «Запорізький електротехнічний технікум-коледж», «Дата видачі» - «29.06.2002»; «Порядковий номер» - «4», «Тип документа» - «Свідоцтво про базову загальну середню освіту», «Серія» - «АР», «Номер» - «12402777», «Ким видано» - «школа-комплекс естетичного виховання з поглибленим вивченням іноземних мов №103», «Дата видачі» - «10.06.2000».

У Військовому квитку Серія НОМЕР_4 , який оформлений на ОСОБА_1 , зазначено, зокрема: «… І. Відношення до військової служби … 7. Військову присягу прийняв «13» 09 2024р. у військовій частині НОМЕР_3 … 9. «04» 09 2024р. на підставі Указу пр-та України №470/2024 від 23.07.2024 призваний у Збройні Сили України (СЗРУ) … 13. «02» 09 2024р. медичною комісією при КНП «Міська лікарня №1» визнаний придатним до в/служби за гр.ІІ ст.- розкладу хвороб (наказ Міноборони (СЗРУ) від 2008р. №402) … 17. Проходження військової служби Найменування військової частини - НОМЕР_3 … Дата зарахування до списків в/ч та № наказу - 4.09.24 №180 … V. Відмітки про видачу та вилучення мобілізаційних розпоряджень … видано «03» 09 2024р. … VІ. Відмітки про військовий облік … ЗНЯТО з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 04.09.24р. …».

В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду: Довідку Приймальної комісії Національного університету «Запорізька політехніка» від 04.09.2024, засвідчену 06.09.2024 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Шаповаловою О.Г.; Витяг з Наказу №509-С по Національному університету «Запорізька політехніка» від 28.08.2024 «Про зарахування на навчання», засвідчений 06.09.2024 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Шаповаловою О.Г.; інші документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

Згідно з ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до п.2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Як зазначено у п.15-1 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», до запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовники, військовозобов'язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з п.81 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений. Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).

У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».

У ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено: «3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: 1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури; …».

Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч.7 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Згідно з п.56 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560 (надалі - «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до п.57 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації). (…).

Як зазначено у п.58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації. (…).

У п.59 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

За п.60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. (…) Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста. У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

Згідно з п.1 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №559 (надалі - «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Відповідно до п.2 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

За п.3.8 глави 3 розділу II «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (надалі - «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України») (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду. Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби. (…).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

З матеріалів справи не вбачається, що 02.09.2024-04.09.2024 позивачем надавались працівникам ІНФОРМАЦІЯ_6 будь-які документи, які б свідчили про здобуття ним вищої освіти у Національному унверситеті «Запорізька політехника».

При цьому, судом враховано, що Довідка Приймальної комісії Національного університету «Запорізька політехніка», наявна у матеріалах даної адміністративної справи, датована 04.09.2024.

Також, судом враховано, що Довідку Приймальної комісії Національного університету «Запорізька політехніка» від 04.09.2024 та Витяг з Наказу №509-С по Національному університету «Запорізька політехніка» від 28.08.2024 «Про зарахування на навчання» засвідчено приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Шаповаловою О.Г. тільки 06.09.2024.

Крім того, судом враховано, що Довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти по позивачу сформована лише 13.12.2024.

Саме вказана Довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, сформована 13.12.2024, за «Переліком документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»», який є Додатком 5 до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), є документом на підстві якого позивачу може бути надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а вона сформована - 13.12.2024.

Позивачем не надано до суду доказів того, що «… Позивач оновив дані, в розшуку не перебував, тобто жодним чином не порушував Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» …» (як то зазначено у позовній заяві).

Також, позивачем не надано до суду доказів проходження ним військово-лікарської комісії з урахуванням строків визначених у п.3.8 глави 3 розділу II «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Без надання позивачем до суду безспірних доказів наявності у нього станом на 02.09.2024-04.09.2024 документів необхідних для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, згідно з п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та надання таких документів працівникам ІНФОРМАЦІЯ_6 , суд не вбачає за можливе - «визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»» та «визнати протиправним та скасувати мобілізаційне розпорядження від 04.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до якого проведено призов ОСОБА_1 під час дії мобілізації».

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», інші судові витрати по справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування мобілізаційного розпорядження - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 31.03.2025.

Суддя О.О. Прасов