31 березня 2025 рокум. Ужгород№ 160/32194/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України
про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії
04 грудня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким просить:
1. Прийняти позовну заяву, розглянути її в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до ч.5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене Довідкою №3039 від31.07.2024 року, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
3. Зобов'язати Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з урахуванням висновків суду.
4. Відповідно ч.2 .ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянути цю справу незначної складності в строк, не більше тридцяти днів з дня відкриття провадженні у справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2025 року у відповідності до ст.29 КАС України дану адміністративну справу передано для розгляду до Закарпатського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.01.2025 року справу №160/32194/24 передано на розгляд судді Плеханова З.Б.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що31.07.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_4 , де був змушений проходити обстеження та медичний огляд військово- лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 , хоча знаходиться на військовому обліку у АДРЕСА_2 .
Відповідно до постанови Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка оформлена довідкою №309 від 31.07.2024 р. позивач на підставі ст.64в. графи ІІ Розкладу хвороб визнано придатним до військової служби.
01.08.2024 р. позивач був ознайомлений з рішенням комісії, а саме з довідкою BJIK №3039 від 31 липня 2024 року, але на руки довідку не було видано.
Позивач вважає, що Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 неправильно визначено ступінь його придатності до військової служби, занижено ступінь його захворювання, не враховано висновку спеціаліста №186 від 13.09.2024 року, тому він надав скаргу до 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України на рішення BЛK ІНФОРМАЦІЯ_4 в Закарпатській області №3039 від 31 липня 2024 року.
Листом від 03 жовтня 2024 року 16 Регіональна BJIK Міністерства оборони України відмовила у розгляді такої скарги взагалі через пропущення місячного строку, відведеного на оскарження рішень BЛK.
Вважаючи дії відповідачів протиправними звернувся до суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в справі , залучено до участі у справі в якості співвідповідача: 16 Регіональну Військово-лікарську комісію ( 79017, м. Львів, вул. Стрийська, 73а, код ЄДРПОУ 08380628), зобов'язано Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_5 надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали: військово - облікову справу ОСОБА_1 , всі матеріали, на підставі яких видано Довідку №3039 від 31.07.2024 р. та всі медичні документи огляду позивача (в т.ч. направлення на огляд, повістку про виклик), Наказ про створення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 . та запропоновано відповідачам надати відзив на позов та докази, які в нього є в термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
04 лютого 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов відзив на позов. Відповідно до якого зазначено, що 31.07.2024 року позивач, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , прибув до ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ), у зв'язку з проведенням загальної мобілізації та для проходження медичного огляду.
31.07.2024 року військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено медичний огляд позивача, за результатами якого на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402) прийнято постанову у формі довідки про визнання його придатним до військової служби.
Спірним за позовом ОСОБА_1 є рішення позаштатної постійно-діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно якого позивача на підставі Розкладу хвороб позивача визнано придатним до військової служби.
Положення №402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних ВЛК у судовому порядку. В той же час, у разі непогодження з постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК. Водночас ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Оскарженню у судовому порядку підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.
Позивач із скаргою на протиправність дій/бездіяльності членів ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 при проведенні медичного огляду, а також із скаргою на оскаржуване рішення, ні до ВЛК регіону, ні до ЦВЛК, в установленому порядку, з проханням провести повторний медичний огляд із дотриманням вимог Положення №402 не звертався, тобто позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою визначення придатності його до військової служби.
16 Регіональна ВЛК листом від 03.10.2024 року №6448 цілком правомірно залишила скаргу позивача без розгляду. Позивачем, відповідно, не дотримано вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є підставою для відмову у задоволенні позову.
Щодо надання інших документів і індивідуальних актів щодо ОСОБА_1 повідомлено , що в відповідності до п. 8 Розділу ХІІ Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затверджено наказом Міністерства оборони України 15 вересня 2022 року N 280, на військовослужбовців, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, особові справи, послужні та обліково-послужні картки районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки пересилають безпосередньо до військових частин, куди направлені військовослужбовці, з урахуванням вимог пунктів 5 - 7 цього розділу. Вказана обставина унеможливлює надання суду “військово-облікової справи ОСОБА_1 ».
25 березня 2025 року від 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України надійшов відзив на позов, в якому 16 РВЛК заперечує проти позовних вимог , обгрунтовуючи тим, що позивачем при оскарженні рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 №3039 від 31 липня 2024 року до 16 РВЛК було пропущено термін такого оскарження, відповідно до норм Конституції України, Закону України "Про звернення громадян" та Інструкцією «Про затвердження Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України», а фахівцями комісії надано вичерпну відповідь, оформлену листом від 03 жовтня 2024 року за вих. №6448. А питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, то у суду відсутні підстави для задоволення даного позову.
Обставини встановлені судом
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Ленінським РВ ДМУГУМВС України в Дніпропетровській області 28.04.2011 р.
31 липня 2024 року позаштатною військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно направлення від 31.07.2021 №1220 начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення придатності для проходження військової служби по мобілізації, проведено медичний огляд ОСОБА_1 з метою визначення придатності до військової служби .
Відповідно до Рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене Довідкою №3039 від31.07.2024 року, солдату запасу ОСОБА_1 , 1986 р.н. проведено медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 31 липня 2024 року. Діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): М42.1. Остеохондроз грудного відділу хребта, протрузії міжхребцевих дисків. Незначне порушення функції хребта.
На підставі 64в графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ "Б"
Придатний до військової служби.
Згідно відмітки про ознайомлення яка міститься в зазначеній вище довідці, позивач ознайомився з Довідкою №3039 від 31.07.2024 року - 01 серпня 2024 року.
В інтересах фізичної особи ОСОБА_1 Товариство обмеженою відповідальністю «ПЕРША ПРАВОВА ДОПОМОГА» звернулося із заявою № б/н від 05.09.2024 до Приватного підприємства «Експертно-консультативний центр "Ергар. та Партнери» на проведення дослідження за наданими матеріалами.
Згідно з висновком спеціаліста №186 від 13.09.2024 року, у громадянина ОСОБА_1 наявний патологічний стан хребта, який має «...значне посилення грудного...кіфозу (Зет.), з кутом до 70 градусів...зниження висоти м/х дисків на рівні Th6-Th7...» з порушенням функції дихання у вигляді: «...JIH II (другого) ст. по змішаному типу...з порушенням функції дихання...». Тому, відповідно до Наказу МО України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (Із змінами, внесеними згідно з Наказом МО України № 262 від 27.04.2024 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України») Додатку 1 «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві» «Хвороби кістково-м'язової системи (М00-М99), їх наслідки» та Додатку 2 «ПОЯСНЕННЯ до Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби..» «XIII. Хвороби кістково-м'язової системи (М00-М99), їх наслідки» «...Стаття 64...до пункту «б» належать:... кіфози...ІІ ступеня....з помірною деформацією грудної клітки та порушенням функції зовнішнього дихання II ступеня за рестриктивним типом...» гр. ОСОБА_1 підпадає під контингент «Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СД, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, охорони...».
21 вересня 2024 року позивачем скеровано до 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України відповідну Скаргу на рішення BЛK ІНФОРМАЦІЯ_4 в Закарпатській області №3039 від 31 липня 2024 року, відповідно до якої позивач посилається на те, що комісією не враховано реальний стан його здоров'я та придатності до військової служби , не вірно кваліфікувала ступінь та тяжкість хвороб, а також невірно кваліфікувала ступінь придатності до військової служби.
Листом від 03 жовтня 2024 року 16 Регіональна BJIK Міністерства оборони України відмовила у розгляді такої скарги взагалі через пропущення місячного строку, відведеного на оскарження рішень BЛK згідно вимог статті 17 Закону України «Про звернення громадян».
Мотиви та норми права встановлені судом
Приписами ст.43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, та на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно п.2 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронат на служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України).
З метою якісного проведення медичного огляду військовослужбовців для визначення ступеня придатності до військової служби Міністерством оборони України видано наказ від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі Положення №402).
Відповідно до п.п.1.1, 1.2 Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
- медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
- установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно із п.п.2.1, 2.6.1 Положення 402 про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
У відповідності до п. 2.2 Положення 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);ВЛК регіону.
Адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
2.4.4. На ВЛК регіону покладаються:
організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності;
контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку;
розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;
аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК;
проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями - спеціалістами аналізу та оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи;
організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК;
підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК;
розробка та подання до ЦВЛК пропозицій з уточнення, доповнення та внесення змін до нормативно-правових актів з питань військово-лікарської експертизи;
контроль за організацією та проведенням лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, обстеженням та медичним оглядом призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, надання методичної та практичної допомоги органам та закладам охорони здоров'я України та ТЦК та СП у цій роботі;
проведення спільно з департаментами охорони здоров'я обласних (Київської міської) державних адміністрацій і ТЦК та СП аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, обстеження та медичного огляду допризовників, призовників, громадян, які вступають у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи;
контроль за організацією та станом лікарсько-льотної експертизи в учбових та спортивних авіаційних закладах Товариства сприянні обороні України (далі - ТСО України), які знаходяться в межах регіону.
.4.5. ВЛК регіону має право:
оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;
перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи;
перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах;
приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК;
перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;
направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів;
запитувати особові та пенсійні справи, медичні документи, матеріали службового (спеціального) розслідування, дізнання, досудового розслідування, характеристики, архівні довідки, витяги з наказів, актів, протоколів та інші документи, необхідні для прийняття постанови;
залучати для вирішення питань військово-лікарської експертизи головних (провідних) медичних спеціалістів та інших лікарів-спеціалістів, за необхідності - інших спеціалістів, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець;
приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК);
перевіряти у ТЦК та СП, закладах охорони здоров'я (установах) Автономної Республіки Крим (далі - АР Крим), областей, міста Києва, на території регіону організацію та стан лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, результати перевірок доповідати начальнику ЦВЛК та керівникам органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування.
2.4.6. Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
2.4.10. Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
Згідно з п. 2.4.3. Положення 402 за рішенням ЦВЛК наВЛК регіону, незалежно від адміністративно-територіальної зони відповідальності ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи,покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК та прийняття, скасування, перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби.
Відповідно до п. 2.5.1. Положення 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема і ВЛК ТЦК та СП.
Згідно 2.8.1. Положення НОМЕР_2 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
Головою ВЛК районного (міського) ТЦК та СП призначається лікар, найбільш досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом керівника районного ТЦК та СП після погодження з керівником районного (міського) державного або комунального закладу охорони здоров'я (установи), головою ВЛК обласного ТЦК та СП, Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Персональний склад ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП визначається наказами відповідних керівників ТЦК та СП на підставі наданої начальником (керівником) закладу охорони здоров'я (установи) інформації про перелік медичних працівників, які залучаються до роботи ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП, із зазначенням їх спеціальностей.
2.8.2. Роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП.
ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
2.8.3. ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
Відповідно до розділу IІ «Медичний огляд» Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності військовослужбовців до військової служби, військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю, а також з метою визначення можливості проходження військової служби військовослужбовцями, необхідності в їх тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Згідно із розділом 22 «Оформлення постанов ВЛК» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає (п.22.7).
Згідно з пунктом 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК.
У разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення. Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби штатні ВЛК (пункти 21.1,21.2 Положення № 402.
Суд зауважує, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку позаштатної гарнізонної ВЛК щодо придатності до військової служби позивач мав право звернутись до штатної ВЛК та 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України або до Центральної ВЛК Збройних Сил України у м. Київ, для перегляду висновку позаштатної ВЛК.
Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 розділу І Положення № 402 на Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Згідно з пп. 2.3.4 п. 2.3 розділу І Положення № 402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
З наявного в матеріалах справи листа 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України від 03 жовтня 2024 року №6448 встановлено, що позивача повідомлено, про те що Скарга позивача від 31.09.2024 р. на рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене Довідкою №3039 від31.07.2024 року щалищається без розгляду через пропущення місячного строку, відведеного на оскарження рішень BЛK згідно вимог статті 17 Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відзиві на позовну заяву відповідач 16 Регіональна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України посилається на відповідність своїх дій до норм Конституції України, Закону України "Про звернення громадян" та Інструкцією «Про затвердження Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України», а фахівцями комісії надано вичерпну відповідь, оформлену листом від 03 жовтня 2024 року за вих. №6448.
Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК визначений ч. 3 Розділу 1 Положення 402, де зазначено наступне.
3.1. Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_10 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
3.4. У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров'я, ніж той, в якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої оскаржується.
Так, за приписами ч.1ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" №393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. У статті 3 Закону №393/96-ВР визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги (частина перша).
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб (частина четверта).
Стаття 17 Закону №393/96-ВР визначає термін подання скарги:
Скарга на рішення, що оскаржувалось, може бути подана до органу або посадовій особі вищого рівня протягом одного року з моменту його прийняття, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина з прийнятим рішенням. Скарги, подані з порушенням зазначеного терміну, не розглядаються.
Пропущений з поважної причини термін може бути поновлений органом чи посадовою особою, що розглядає скаргу.
Рішення вищого державного органу, який розглядав скаргу, в разі незгоди з ним громадянина може бути оскаржено до суду в термін, передбачений законодавством України.
Відповідно до п.14. Інструкції № 94/29962: щодо кожного звернення не пізніше ніж у п'ятиденний термін має бути прийняте одне з таких рішень: прийняти до провадження; передати на вирішення до іншого органу військового управління; надіслати за належністю до іншого центрального органу виконавчої влади, якщо питання, порушені у зверненні, не входять до компетенції органів військового управління, військової частини, про що одночасно повідомляється заявнику; залишити без розгляду за наявності підстав, визначених у статті 8 Закону України “Про звернення громадян».
Вивчивши скаргу позивача, суд вважає, що вона не підпадає під жодне вищенаведене визначення та не є зверненням в розумінні Закону №393/96-ВР з питань військово-лікарської експертизи, а є скаргою, в якій позивач, не погодившись із висновком, оформленим довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про ступень придатності військовослужбовця ОСОБА_1 до військової служби № НОМЕР_3 від31.07.2024 року, та оскаржує її в порядку, передбаченому Положенням №402 до штатної ВЛК, що дає підстави для висновку, що процедура розгляду такої скарги повинна проводитись у відповідності до цього нормативного акту, а не у порядку, що передбачений Законом №393/96-ВР.
Вирішуючи дану справу суд керуються вимогами частини 2 статті 2 КАСУ, які ставляться до дій та рішення субєкта владних повноважень, в даному випадку 16 Регіональної ВЛК , зокрема: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Однак, проаналізувавши вищевказане законодавство та встановивши обставини справи на підставі досліжених доказів, наданих сторонами , суд дійшов висновку, що 16 Регіональна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України належним чином дану скаргу не розглянула, оскільки не взяла до уваги всі документи дані до скарги та пояснення заявника зазначені в самій скарзі, оскільки хоча позивач і пропустив місячний термін оскарження постанови позаштатної ВЛК, однак причини пропуску, на думку суду є поважними. Поважність причин пропуску звернення щодо оскарження постанови полягає в додатковому медичному дослідженні , яке провів заявник та отриманий за його наслідками Висновок від 13.09.24 року для додаткового обгрунтування поданої ним 21 вересня 204 року скарги. 16 Регіональна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України отримавши скаргу позивача , обмежилася формальною підставою підставою , залишивши скаргу без розгляду не використавши право надане їй у статті 17 Закону №393/96-ВР, в якій встановлено, що пропущений з поважної причини термін може бути поновлений органом чи посадовою особою, що розглядає скаргу.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково із застосування наданий суду повноважень згідно ч. 2 ст. 9 КАСУ , згідно якої суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_4 ) до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) , НОМЕР_6 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України ( ЄДРПОУ 08380628) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України ( ЄДРПОУ 08380628) щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_4 ) про перегляд рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене Довідкою №3039 від 31.07.2024 року.
3. Зобов'язати 16 Регіональну військово-лікарською комісію Міністерства оборони України ( ЄДРПОУ 08380628) повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_4 ) на рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене Довідкою №3039 від 31.07.2024 року з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань 16 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України ( ЄДРПОУ 08380628) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 605,60 грн.
5. В решті позовних вимог -відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом тридцяти днів.
СуддяЗ.Б.Плеханова