Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 березня 2025 року Справа №640/7106/22
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Смагар С.В. ознайомившись з матеріалами адміністративної справи № 640/7106/22 за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 )
до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Київській області (адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15)
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Київській області, в якому просить:
- визнати видання Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Київській області довідки від 23.03.2018 №1003018174 на ім'я ОСОБА_2 протиправним;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУМВС України у Київській області виготовити та в подальшому направити до ГУ ПФУ у Київській області довіку про грошове забезпечення, що враховується для перерахування пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на ім'я ОСОБА_1 із зазначенням наступного грошового забезпечення: розмір окладу прирівняної посади становить 400 грн.00 коп. (відповідно Додатку № 3 Постанови КМУ №988), окладу за військовим (спеціальним) званням «підполковник» - 2200,00 грн., надбавки за стаж служби 45% (22 роки 09 місяців 26 днів) - 4320,00 грн., премія 11,84%, що у грошовому виразі складає 15 568,13 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 травня 2022 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, позивачу наданий п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із цим позовом та доказів поважності причин його пропуску, позовної заяви, сформованої у відповідності до положень КАС України; із зазначенням переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; із зазначенням адреси електронної пошти представника позивача; належним чином засвідчених копії кожного документу доданого до позовної заяви, як того вимагає п. 5.26. ДСТУ 4163:2020.
На виконання ухвали Окружного адміністративного суду від 13 травня 2022 року позивачем були надані заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду із цим позовом та позовна заява, сформована у відповідності до положень КАС України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2022 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі № 640/7106/22 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-ІХ), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону № 2825-ІХ Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано. Утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ адміністративну справу № 640/7106/22 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 27 березня 2025 року справа № 640/7106/22 передана на розгляд судді Смагар С.В.
Відповідно до частини 2 статті 35 КАС України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Вирішуючи питання щодо форми судочинства, за якою буде здійснюватися розгляд справи, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до частин 2 та 3 статті 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з вимогами статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини першої статті 259 КАС України клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до вимог статті 260 КАС України, суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з вимогами частини 1 статті 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи склад сторін та предмет доказування, суд доходить висновку, що зазначена адміністративна справа № 640/7106/22 підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
З огляду на викладене, суд доходить висновку про прийняття адміністративної справи № 640/7106/22 до провадження та здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що за правилами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Разом із цим суд зауважує, що позивачем в позовній заяві зазначено Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору. Проте, ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2022 року не містить відомостей щодо третьої особи, тобто питання про залучення третіх осіб судом не вирішено.
Отже, з метою визначення належного кола учасників справи, суд вважає за необхідне вирішити питання щодо наявності підстав для участі у справі Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області як третьої особи.
Так, відповідно до частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частина 4 статті 49 КАС України).
З наведеного вбачається, що підставою для залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є можливість впливу судового рішення на права, свободи, інтереси або обов'язки такої особи. Водночас обов'язок доказування щодо впливу рішення суду на права, свободи, інтереси або обов'язки третіх осіб покладений на учасника справи, який подає відповідну заяву.
Проте, позивач, визначивши у позові Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не навів належного обґрунтування підстав для такого залучення, не зазначив яким чином рішення суду у цій справі вплине на права, свободи, інтереси або обов'язки Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області. Також не зазначив на чиїй стороні (позивача чи відповідача) виступає третя особа.
Разом із цим суд не вбачає підстав для участі у справі Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на викладене суд вважає за доцільне розгляд справи № 200/7106/22 здійснювати без участі третьої особи, яка не заявляє вимог щодо предмету спору, - Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Керуючись статтями 31, 35, 173, 179, 243, 248, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Прийняти до провадження адміністративну справу № 640/7106/22 за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Київській області (адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
2. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
3. Розгляд справи здійснювати без участі третьої особи, яка не заявляє вимог щодо предмету спору, - Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
4. Запропонувати сторонам у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали надати суду письмові пояснення щодо актуальності спору, стосовно якого подано позов, щодо зміни фактичних обставин у цій справі. У тому випадку, якщо спір для позивача не є актуальним, тобто якщо спірне питання вже вирішено, позивачу необхідно надати суду заяву про залишення позову без розгляду.
5. Зобов'язати відповідача надати суду належним чином засвідчені копії всіх доказів, що стосуються предмету спору.
6. Запропонувати відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали подати відзив на позовну заяву, який повинен бути складений та поданий за правилами, встановленими статтею 162 КАС України, або заяви про визнання позову.
7. У разі подання відзиву на позов до нього необхідно додати докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
8. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до вимог статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Копію даної ухвали направити сторонам. Відповідачу направити також копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів.
9. Відзив, заява про визнання позову, пояснення, заяви, клопотання тощо мають бути подані до суду через підсистему «Електронний Суд» або за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, буд. 1.
10. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
11. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
12. Адміністративна справа розглядатиметься суддею Смагар Світланою Володимирівною одноособово.
Суддя С.В. Смагар