Ухвала від 31.03.2025 по справі 320/62591/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

31 березня 2025 року Справа №320/62591/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Смагар С.В., ознайомившись з позовною заявою Державної судової адміністрації України (адреса: 00020, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ЄДРПОУ 26255795)

до Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (адреса: 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, ЄДРПОУ 00015622)

про скасування постанови державного виконавця,

ВСТАНОВИВ:

Державна судова адміністрація України звернулася до Київського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просить скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про накладення штрафу від 03.12.2024 року ВП 74873281.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 січня 2025 року адміністративний позов Державної судової адміністрації України до Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови державного виконавця (справа № 320/62591/24) передано за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.

Адміністративна справа № 320/62591/24 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду 25 березня 2025 року. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 25 березня 2025 року справу № 320/62591/24 передано на розгляд судді Смагар С.В.

Станом на час надходження справи № 320/62591/24 до Донецького окружного адміністративного суду провадження у справі відкрито не було.

Ухвалою суду від 27 березня 2025 року позовну заяву Державної судової адміністрації України до Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови державного виконавця, залишено без руху. Позивачу встановлений строк 10 днів з дня отримання ухвали на усунення недоліків шляхом належного оформлення позовної заяви відповідно до вищезазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, надання суду копії постанови державного виконавця Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 03 грудня 2024 року про накладення штрафу у ВП № 74873281, або клопотання про її витребування, а також відомостей щодо ідентифікатора для повного доступу до інформації про виконавче провадження № 74873281, в межах якого державним виконавцем прийнято оскаржувану постанову (за наявності).

28 березня 2025 року на виконання ухвали суду від 27 березня 2025 року Державною судовою адміністрацією України надана копія постанови державного виконавця Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 03 грудня 2024 року про накладення штрафу у ВП № 74873281. Отже недоліки позовної заяви позивачем усунені.

Відповідно до частини 3 статті 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.

Вирішуючи питання про прийняття до розгляду позовної заяви Державної судової адміністрації України та відкриття провадження у справі, суд зазначає наступне.

Нормами частини першої статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Відповідно до положень частин другої та третьої зазначеної статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Пунктом 20 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Згідно з вимогами статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Частиною 4 статті 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною 1 статті 262 КАС України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом двадцяти днів після відкриття провадження у справі.

У виняткових випадках для належної підготовки справи до розгляду цей строк може бути продовжений не більше ніж на двадцять днів за вмотивованим клопотанням однієї зі сторін або з ініціативи суду.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку про відкриття провадження в адміністративній справі № 320/62591/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. При цьому слід зазначити, що з урахуванням положень частини 4 статті 287 КАС України розгляд справи здійснюється протягом двадцяти днів після відкриття провадження у справі.

Згідно з правилами статті 19 КАС України та статей 25-27 КАС України справа підлягає розгляду Донецьким окружним адміністративним судом.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.

Щодо клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з цим позовом, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 частини 2 статті 287 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

В позовній заяві позивач вказує, що про прийняття державним виконавцем оскаржуваної постанови він дізнався 18 грудня 2024 року з листа Державної казначейської служби України від 17 грудня 2024 року № 12-06-06/29070 (вихідний № 1-46264/24 від 18.12.2024). Вказаний лист долучений позивачем до позову. Доказів зворотного матеріали позовної заяви не містять

Враховуючи те, що позовна заява позивача була подана до суду 26 грудня 2024 року, строк звернення до суду з цим позовом позивачем не пропущений, а відтак суд не вбачає підстав для вирішення клопотання про його поновлення.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

З метою повного та всебічного дослідження усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення у справі, суд вважає за необхідне витребувати у Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України копії матеріалів виконавчого провадження № 74873281 у повному обсязі.

Згідно з частиною 3 статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Відповідно до частини 6 статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Згідно з частиною 7 статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. Відповідно до норм частини 8 статті 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Керуючись статтями 19, 25-27, 80, 121, 162-163, 168, 171, 243, 248, 257-263, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти до розгляду позовну заяву Державної судової адміністрації України (адреса: 00020, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ЄДРПОУ 26255795) до Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (адреса: 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, ЄДРПОУ 00015622) про скасування постанови державного виконавця.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі № 320/62591/24.

3. Розгляд справи буде здійснений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) та з урахуванням приписів статті 287 КАС України, протягом двадцяти днів після відкриття провадження у справі.

4. Витребувати у Відділу примусового виконання Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України копії матеріалів виконавчого провадження № 74873281 у повному обсязі.

5. Встановити відповідачу десятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позовну, який повинен бути складений та поданий за правилами, встановленими статтею 162 КАС України, або заяви про визнання позову, а також витребуваних судом доказів.

6. У разі ненадання відповідачем відзиву та доказів у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами справи.

7. Відзив або заява про визнання позову, а також витребувані судом докази мають бути подані відповідачем до суду через підсистему «Електронний Суд» або за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, буд. 1.

8. Звернути увагу сторін, що у разі невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; або зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству суд, відповідно до ст. 149 КАС України, може застосувати заходи процесуального примусу шляхом постановлення ухвали про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

9. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.

10. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

11. Адміністративна справа розглядатиметься суддею Смагар Світланою Володимирівною одноособово.

Суддя С.В. Смагар