Ухвала від 31.03.2025 по справі 200/2164/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

31 березня 2025 року Справа №200/2164/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Неклеса Миколу Миколайовича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви позивача від 6 березня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до вимог п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву позивача від 6 березня 2025 року, надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 має дружину з числа осіб з інвалідністю ІІ групи.

Згідно з ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Всупереч наведеним приписам у позовній заяві не зазначено електронної адреси та номеру телефону позивача та відповідача.

Крім цього, в реквізитах відповідача вказано код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 .

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом НОМЕР_1 зареєстрована юридична особа, а саме: Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) центрального району м. Маріуполя Донецької області.

Отже, в реквізитах відповідача зазначено код ЄДРПОУ, який не відповідає коду відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім цього, згідно із п.п. 7, 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

З наведеного слідує, що відповідачем в адміністративній справі може бути о р г а н державної влади без статусу юридичної особи.

У позові відповідачем, до якого скеровані позовні вимоги, визначено комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з ч.ч. 7, 8 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують д е р ж а в н і о р г а н и, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП), ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Положення про центри рекрутингу, ТЦК та СП затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, ТЦК та СП є о р г а н а м и військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. ТЦК та СП утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) ТЦК та СП.

Пунктом 7 цього ж Положення встановлено, що ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні ТЦК та СП є відокремленими підрозділами відповідних ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних ТЦК та СП у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного ТЦК та СП, що затверджується керівником районного ТЦК та СП.

Згідно з п. 11 даного Положення районні ТЦК та СП, крім функцій, зазначених у п. 9 цього Положення, […] беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань […] надання відстрочки або звільнення їх від направлення для проходження базової військової служби, служби у військовому резерві; […].

Отже, і ТЦК та СП зі статусом юридичної особи, і ТЦК та СП без статусу юридичної особи є органами державної влади (органами військового управління) та можуть бути відповідачами у справах адміністративної юрисдикції.

Відповідно до п. 57 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) ТЦК та СП (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) ТЦК та СП (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

З аналізу наведеного слідує, що комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період н е є органом державної влади, отже, не може бути відповідачем у адміністративній справі.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху […]. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене вище, позовна заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу п'ятиденного строку для усунення встановлених судом недоліків.

Керуючись ст.ст. 4, 44, 160, 161, 169, 171, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня отримання даної ухвали шляхом надання суду:

- уточненої позовної заяви із визначенням належного відповідача та зазначенням реквізитів сторін відповідно до вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України;

Роз'яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, зазначена позовна заява буде повернута і що повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Н.П. Волгіна