Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 березня 2025 року Справа№200/8003/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрієва В.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кононенко І.Ю.,
представника відповідача - Пирогова С.В.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державного підприємства “ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ-ВИДОБУТОК» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення,-
15.11.2024 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд», надійшов адміністративний позов Державного підприємства “ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ-ВИДОБУТОК» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасувати рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 01.11.2024 № 933/32- 00-04-01-01-01-43895975.
Позовні вимоги мотивовані тим, що підприємство позивача є гірничим державним підприємством та має пільги по сплати єдиного внеску не пізніше 28 числа наступного місяця. Натомість податковим органом застовано загальне правило визначення граничних строків сплати єдиного внеску, що привело неправильного визначення суми штрафних санкцій.
Відповідачем по справі надано відзив на адміністративний позов, відповідно до якого заперечує проти задоволення позову з наступних підстав. За даними АІС «Податковий блок» / Аналітична система / Реєстр страхувальників ДП «Добропіллявугілля-видобуток» не відноситься до гірничих підприємств, тому платник зобов'язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 22.11.2024 позовну заяву залишено без руху
Ухвалою від 04.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 27.12.2024.
Ухвалою суду від 25.12.2024 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні 27.12.2024 в режимі відео конференції.
Ухвалою суду від 27.12.2024 відкладено підготовче засідання до 31.01.2025.
Ухвалою суду від 27.01.2025 задоволено клопотання представника відповідача про проведення підготовчого засідання в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 31.01.2025 відкладено підготовче засідання, продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі, призначено підготовче засідання на 03.03.2025, витребувано докази у справі.
Ухвалою суду від 3 березня 2025 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 28 березня 2025 року.
Представник позивача до суду не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову та надав пояснення аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, Державне підприємство «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ-ВИДОБУТОК» засноване на державній формі власності за наказом Міністерства енергетики України від 28.10.2020 № 693 та належить до сфери управління вказаного органу влади. Майно підприємства є державною власністю. Підприємство знаходиться та веде господарську діяльність у Покровському та Краматорському районах Донецької області. Основним видом діяльності позивача є видобуток кам'яного вугілля, у зв'язку з чим у складі ведуть виробничу діяльність шахти «Алмазна», «Добропільська», «Новодонецька», «Білецька», «Піонер. Вказані обставини підтверджуються статутом позивача та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Судом встановлено, 01 листопада 2024 року Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення № 933/32-00-04-01-01- 01-43895975, яким до Державного підприємства «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ ВИДОБУТОК» застосовано штраф у розмірі 6 544 413,03 (шість мільйонів п'ятсот сорок чотири тисячі чотириста тринадцять грн. 03 коп.) грн. та нараховано пеню у розмірі 1 107 545,37 (один мільйон сто сім тисяч п'ятсот сорок п'ять грн. 37 коп.) грн.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску, серед інших, є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 6 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини десятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску податковий орган застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Абзацом першим частини тринадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Порядок обчислення і сплати єдиного внеску визначений статтею 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Зокрема, відповідно до абзацу першого частини восьмої статті 9 визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Крім того, відповідно до пункту 6 розділу 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, у разі якщо останній день строків сплати єдиного внеску, зазначених в цій Інструкції, припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним, святковим або неробочим днем.
Згідно з ст. 1 Гірничого Закону України гірниче підприємство - цілісний технічно та організаційно відокремлений майновий комплекс засобів і ресурсів для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об'єктів із застосуванням гірничих технологій (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики тощо).
За статутними документами позивач є гірничим підприємством за визначеннм цього Закону. Посилання на відсутність таких даних у внутрішній інформаційній базі відповідача суд вважає неспроможними. За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач, як гірниче підприємство, зобов'язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Сторонами не заперечується щодо дата сплати єдиного внеску та його сплата з порушенням встановлених строків.
Як вбачається із додатку до спірного рішення граничний термін сплати:
- за грудень 2023 року встановлений відповідачем 22.01.2024 року, але враховуючи обовязок позивача сплачувати до 28 числа, тому термін сплати - 29.01.2024, сума пені складає 11 199,62 грн.
- за березень 2024 року встановлений відповідачем 22.04.2024 року, термін сплати - 29.04.2024, сума пені складає 236 209,73 грн.
- за травень 2024 року встановлений відповідачем 20.06.2024 року, термін сплати - 28.06.2024, сума пені складає 178 867,44 грн.
- за червень 2024 року встановлений відповідачем 22.07.2024 року; термін сплати - 29.07.2024, сума пені складає 448 579,94 грн.
Разом сума пені складає 874 856,73 грн., тому спірне рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині нарахування суми пені в розмірі 232 688,64 грн.
Стосовно нарахування суми штрафу позивач в цій частині не оскаржує рішення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування спірного рішення.
Згідно ч. 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, враховуючи недоведеність відповідачем обґрунтованості прийняття спірних податкових повідомлень - рішень, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до платіжної інструкції №8173 від 12.11.2024 року позивачем сплачено судовий збір в сумі 24 224 грн.
Враховуючи часткове задоволення позову розподіл судових витрат здійснюється пропорційно задоволенним вимогам: 232 688,64 грн./7 651 958,40 грн.х100% х 24 224 грн. = 736, 63 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 01.11.2024 № 933/32- 00-04-01-01-01-43895975 в частині нарахування суми пені в розмірі 232 688,64 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (місцезнаходження: 49600, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, пр. Поля Олександра, будинок 57, ЄДРПОУ 43968079) на користь Державного підприємства “ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ-ВИДОБУТОК» (місцезнаходження: Донецька обл., місто Добропілля, пр.Шевченка, будинок 2, ЄДРПОУ 43895975) витрати зі сплати судового збору в розмірі 736, 63 грн.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 28 березня 2025 року. Повний текст рішення складено 31 березня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.С. Дмитрієв