31 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/1239/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі довідки №ХА12236 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки №ХА12236 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, починаючи з 01.02.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі №140/8293/24 було видано позивачу та надіслано до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку №ХА12236 від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, для проведення відповідного перерахунку пенсії позивача. Проте, як вказує позивач, від ГУ ПФУ у Волинській області отримав лист з відмовою здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.02.2023 його пенсії звернувся до суду із даним позовом для захисту своїх законних прав та інтересів.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини другої статті 262 КАС України.
У відзиві на позовну заяву №0300-0802-8/13390 від 26.02.2025 представник відповідача заперечує проти позову з наступних підстав.
Основним нормативно-правовим актом, яким регулюються умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу є Постанова № 704.
З часу набрання чинності Постановою № 704 і по даний час Кабінетом Міністрів України рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію Законом № 2262-ХІІ, не приймалось.
Отже, Кабінетом Міністрів України визначено новий порядок виплати вже перерахованих пенсій, проте відсутні підстави для проведення нового (чергового) перерахунку пенсій.
Норма частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ щодо перерахунків пенсій на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, на теперішній час не визнана неконституційною та була застосована при перерахунках пенсій для всіх колишніх військовослужбовців.
Стосовно довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 25.11.2025 №ХА12236 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, то вона була виготовлена на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.10.2025 по справі № 140/8293/24, всупереч положенням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, а, отже, не створює жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії.
Враховуючи вищезазначене, підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 25.11.2025 № ХА12236, немає.
Таким чином, позов ОСОБА_1 є безпідставним та необґрунтованим, а дії відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивача не можна вважати неправомірними, оскільки він діяв виключно в межах, визначених нормами чинного законодавства.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.92 №2262-XII, що підтверджується протоколом призначення пенсії за пенсійною справою ХА-12236 (Міноборони) від 24.02.2025.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі № 140/8293/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовив довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №ХА12236 та направив її до ГУ ПФУ у Волинській області.
Разом з тим, адвокат Гордійчук О.К. в інтересах позивача звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 25.11.2024 №ХА12236.
Відповідач листом від 18.03.2025 повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 25.11.2024 №ХА12236, оскільки повідомлення Мінсоцполітики про перерахунок пенсій з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.01.2023 до Пенсійного фонду України не надходило.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не проведення перерахунку основного розміру пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці, позивач звернувся до суду за захистом свого права із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною першою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком №45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм законодавства у їх взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.
Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Частиною четвертою статті 9 Закону України №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу встановлено постановою №704.
Пунктом 2 постанови №704 передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Додатком 1 до постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: " 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 у справі №440/6017/21 акцентував увагу на тому, що прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01 січня 2018 року, підлягав врахуванню у цілях обрахунку розміру грошового забезпечення військовослужбовців у 2018 - 2019 роках. Верховний Суд дійшов висновку, що з 01 січня 2020 положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів. Тому, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови №704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
З огляду на це, позивачу було виготовлено нову довідку з урахуванням у ній перерахованих складових грошового забезпечення. Одночасно з цим, пенсійний орган не має законних підстав відмовити у перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої уповноваженим органом, яку у встановленому порядку не скасовано та не відкликано.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови у перерахунку розміру пенсії позивача з 01.02.2023 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої уповноваженим органом, є протиправними.
Отже, позов підлягає задоволенню шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.11.2024 №ХА12236 та зобов'язання відповідача провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі вказаної довідки (з урахуванням раніше виплачених сум).
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути 1 211,20 грн. судового збору, сплаченого відповідно до квитанції від 06.02.2025.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 25 листопада 2024 року №ХА12236 про розмір грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 25 листопада 2024 року №ХА12236 про розмір грошового забезпечення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір у сумі 1 211,20 гривень (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя А.Я. Ксензюк